Op deAmsterdamscheVeerkadete 's-Hage is een jongetje overreden. De eerste hulp werd verleend door chirurgijn Yan Dorsten. Het kind werd met een gebroken rib huiswaarts gebracht. Nieuwe heeren, nieuwe wetten. - De nieuwe directeur van de Haagsche Tramwegmaat schappij heeft, naar het Yad. meldt, een verbod uitgevaardigd waarbij het aan het personeel ver boden wordt te rookon, zoolang het in uniform is, niet alleen in, maar ook buiten dienst. Door den waterschout te Schevenin- gen is proces-verbaal opgemaakt tegen een Egmon- der matroos, varende op eene Scheveningsche schuit, en wel ter zake van desertie. Door het willekeurig wegblijven van den matroos kon de schuit Zaterdag niet afvaren. De bekende dief Paulus Selraat is te Haarlem gearresteerd. Nu weder had hij zich door middel van insluiping schuldig gemaakt aan diefstal van een zilveren horloge in eene arbeiders woning te Haarlemmermeer. Hij heeft reeds meer dan 12-malen wegens diefstal in het tuchthuis gezeten. Gisternacht omstreeks halfdrie ont stond er brand in de Buitensociëteit „Reineveld", onder de gemeente Vrijenban. Gelukkig dat 't on heil van weinig beteekenis wa6. De twee brand spuiten van Delft, die op last van den burgemeester onmiddellijk nadat men van 't ongeluk kennis droog, naar Vrijenban waren gezondeD, behoefden geen water te geven. De brand is ontstaan op den zolder van het achterste gedeelte van 't gebouw en moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan on voorzichtigheid van eeDG der dienstboden. Een der brandspuitgasten had 't ongeluk door den zolder te vallen en moet zich vrij erg hebben bezeerd. Bij Rotterdam zijn op den Ned. Rijn spoorweg nabij de IJselmondsche laan drie runderen door een trein overreden. De koeien werden ge deeltelijk verbrijzeld op den weg gevondeD. De trein echter had geen oponthoud. De aan het Centraalstation te A m- sterdam onder een rangeerenden trein geraakte hoofdconducteur, wien toen beide beenen werden afgereden, terwijl bij aan hoofd en armen zwaar werd gekwetst, is in het gasthuis kort daarna overleden. Zijne vronw, die in het kraambed ligt, verkeert ten gevolge van den schrik in levensgevaar. Yan Dinsdag tot Zaterdag-namiddag werden te Oud-Beierland 18 personen door de pokken aangetast en overleden er 5. Sedert het begin der epidemie stierven reeds 115 personea aan den ziekte en werdeu er 418 aangetast. Te Zevenaar is het kind van L. F., oud 4 jaren, gistermorgen, toen F. met zijne vrouw naar de kerk was gegaan en de kinderen zonder toezicht had achtergelaten, gestikt. Het kind had met een brandende stroowisch het bed aangestoken. Op het geschreeuw der broertjes en zusjes zijn de buren toegesneld en hebben ze den brand gebluscht. De drie andere kinderen van F. hebben brandwonden bekomen. Uit N i e u w-Y ork werd storm voor speld tusschen 11 en 13 dezer op de kust van Engeland en Noorwegenwind van zuid tot zuidwest. Hot dorp Poigney, bij Cangres, is bijna geheel in do asch gelegd. Bij Kaap Vilano is het Engelsche schip „Iris" omgeslagen; van de 29 man werd slechts 1 gered. Te Londen is eene tramwogmaatschappij veroordeeld tot oene schadeloosstelling van 1000 pd. st, omdat een reiziger met een rijtuig over de rails rijdende, door het breken van het wiel met zijn wagen omgevallen zijnde, bet leven ver loren had. De eisch werd door zijn broeder namens zijne twee jonge kiuderen ingesteld en werd toe gewezen omdat in strijd met de wet de rails, die niet boven den grond mogen uitsteken, daar l'/s duim te hoog waren. De moeielijkheid van de be slissing voor don rechter lag natuurlijk in de vraag, of het breken van het wiel wel redelijker wijze aan het rijden over de rails kon worden toe geschreven. Volgens het blad „Land and Water" nemen de Noorweegsche visschers altijd een „water- kijker" mee op hunne tochten. Het is eene buis van 3 a 4 voet lengte met een oogglas aan het eind. Het andere - opene - einde wordt over den rand der boot in het water gehouden, en een weinig oefening stelt iemand in staat om voorwerpen op 10 a 15 vadem diepte te onderscheiden. Op deze wijze kunnen visschers scholen visschen ontdekken, die ze anders ongezien zouden voorbijgaan. Menige goede vangst hebben zij aan dien kijker te danken Bij gelegenheid van de reeds vermelde ontploffing in een kolenmijn te Accrington is een knaap omgekomen, die bad kunneu ontsnappen: hjj werd door een der vluchtenden gewaarschuwd dat hij den verkeerden weg opliephij antwoordde dat zijn broeder in de mijn was, en dat hij dezen wilde gaan redden. De Ischia-commissie heeft 3,779,000 fr. ontvangen; de schade te Casamicciola bedroeg 4,712,000 franken. Te Koretz (Volhynië) ontmoette de rechter, terwijl hij reed, den jood Charbosch; zonder de minste re-den gaf hij hem met zijn zweep een slag in het gezicht. Charbosch sloeg met zijn zweep (hij voerde een kar) terug. Daarmede scheen de zaak te zijn afgeloopeD, maar eenige dagen daarna werd Charbosch gearresteerd en voor den rechter gebracht, die hem veroordeelde te worden afgeran seld. De Jood werd gekneveld, op den grond ge worpen en in tegenwoordigheid van den rechter meer dan twee uren geslagen. Hij werd daarop halfdood naar de gevangenis gebracht; zijn toestand is bedenkelijk. De dokter en de vrouw vau Charbosch hebben zich tot den gouverneur gewend. In het Pruisische dorp Emersleben, dat slechts 750 inwoners telt, is het grootste deel der bevolking door trichinose aangetast en 40 der zieken zijn reeds overleden. Uit C h a u d f o n t ai n e wordt bericht dat het water in de warme bronnen aldaar in den laat- sten tijd twee graden hooger temperatuur aanwijst dan gewoonlijk. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor bij de talrijke warme bronnen te Aken. Men vraagt zich af of die afwijkingen moeten worden in ver- fa ind gebracht met de jongste uitbarstingen in den schoot der aarde, zoowel in Europa als ia Azië. Zouden de kraters van den Eifel, die meu sinds lang uitgebrand waande, wellicht teekenen van loven gaan geven? Neemt het wild in duurte toe, ook de jachthonden die het helpen vangen, stijgen in prijs. Een bekend Engelsch liefhebber, Liewellin, verkocht dezer dagen aan een Amerikaan een exemplaar voor het bagatellige sommetje van 20,000 fr. Zekere Boyco was in de gevangenis van Espalion opgesloten, omdat men meende dat hij zich krankzinnig hield, ten einde den krijgsdienst te ontgaan. Nadat de man drie dagen lang alle voedsel had geweigerd, brak hij in een vlaag van razernij een ijzeren staaf uit zijn cel en verbrijzelde daarmede de deur. De gevangenbewaarder, genood zaakt de wijk te nemen voor den met het ijzer woest roudzwierenden krankzinnige, verliet de ge vangenis om hulp to ontbieden, de deur achter zich sluitende. Toen men terugkwam, kon men die niet meer openeD, daar de waanzinnige het slot had beschadigd. Na herhaalde vergeefsche pogingen wist eindelijk een dor andere gevangenen uit zijn cel te komen en met eenige lotgenooten, wier ver blijf hij nu kon openen, den gevaarlijken mede bewoner in een onbewaakt oogonblik meester te worden. Thans had men genoeg doorslaande be wijzen vau 's mans krankzinnigheid om hem onmid dellijk in een gesticht te doen opnemen. Om wild of gevogelte te kunnen schieten zonder de jachtwet te overtreden, heeft men in Frankrijk het volgende middel bedacht: men classificeert het eenvoudig onder de rubriek: schadelijk gedierte. Met die uitvlucht bekend, maakte de prefect van het departement der Beneden-Alpen gebruik van de gelegenheid dat de algomeene raad vergaderd was, om aan elk der leden, grootendeels hartstochtelijke jagers, do vraag voor te leggen of vinken tot hot schadelijk gedierte behoorden. Eijna zonder uitzondering luidde het antwoord bevestigend. Toon de beurt van antwoorden ook aan twee ge- neesheeren, de doctoren Liautard en IJvan, was gekomen, sprak de eerste, na schijnbaar zijn ambt genoot te hebben geraadpleegd: „Ja, mijnheer de prefect, vinken zijn schadelijke dieren.als men er te veel van eet." BUITENLAND. Frankrtjk. De heer Spuller heeft in de Kamer der Afge vaardigden aangekondigd dat hij zijne ondersteu ning verleent aan de motie-Floquet, strekkende om de bijzondere gemeente-bepalingen van Lyon op Parijs toe te passen. Hij stelde voor, die motie naar een commissie te verzenden. De minister Waldeck-Rousseau bestreed het voor stel en na eenige discussie word het met 281 tegen 206 stemmen verworpon. Ten slotte is het ontwerp der Gemeentewet in zijn geheel met 440 tegen 66 stemmen aangenomen. In de couloirs der Kamer werd verzekerd dat de minister-president Ferry verklaard heeft, zich ijverig te zullen bezig houden met de schade, welke Fransche onderdanen in Haïti hebben geleden, en dat daarop van de deswege door den heer Alype voorgenomen interpellatie zou zijn afgezien. In den aan het Elysée gehouden ministerraad deelde de heer Ferry, ad interim belast met de portefeuille van buitenlandsche zaken, mede dat de heer Serrano was benoemd tot Spaansch ambas sadeur te Parijs. De generaal Appert is benoemd tot ambassadeur bij het Russische hof. Tot opperbevelhebber der occupatietroepen in het regentschap Tunis is benoemd de generaal Loge- rotte, vroeger bevelhebber van het noordelijk ge deelte van Tunis. Spanje. De „Agence Fabra" maakt eene mededeeling openbaar, inhoudende dat de Oostenrijksche en Duitsche dagbladen aan de reis van den Duit- scheo kroonprins een politiek karakter blijven toe kennen, hetwelk zij geenszins bezit. Die dagbladen miskennon Spanje geheel en al indien zij golooven dat het Rijk, in tegenspraak met zijne stoffelijke belangen, zijne politiek van onthouding van de Europeesche quaestiëu zal laten varen. Evenals Engeland, heeft Spanje een constitutioneel regime. Bijeenkomsten van vorsten hebben daar niet, zooals in Staten waar de persoonlijke regeering geldt, eene politieke beteekenis. Baron Yon Loë is te Madrid aangekomen als overbrenger van een schrijven van den keizer van Duitschland, waarin gemeld wordt dat de keizer, zelf de reis niet kunnende ondernemen, den kroon prins gelast heeft, in zijne plaats aan koning Alfonso een bezoek te brengen. De heer Von Loë werd Zaterdag-avond door den koning van Spanje ont vangen. De kroonprins zal veertien dagen in Madrid blij ven, en het Escurial, Aranjuez, Toledo en verschil lende steden van Andalnsië bezoeken. Bij gunstig weer zal er te San-Ildefonso eene groote jachtpartij worden gehouden. Ook zal ter eere van den Duitschen kroonprins te Madrid een stierengevecht, eene galavoorstelling in de opera, eeDe receptie in het paleis en eene revne van 30,000 man plaats vinden. De prins zal den 17den November van Genua te Barcelona aankomen. De schepen „Prins Adal bert," „Sophie," en „Loreley" zullen hem ver gezellen. Rusland. Te Kriwoi Rag, nabij Jekaterinoslaw, waar eenige maanden geleden zulke ernstige ongeregeldheden plaats vonden, zijn don 28sten der vorige maand oproerige tooneolen voorgekomen, die als naar ge woonte met het vernielen van Israëlietische winkels begonnen. Maar spoedig werd ook het eigendom van Christenen aangetast; een pope, die de be schonken oproermakers tot rode wilde brengen, werd tegen den grond geslagen, de commissaris van politie met een bijlslag nedergeveld. Eindelijk kon de orde hersteld worden nadat eenige personen in hechtenis genomen waren. Toen zij weggevoerd werden, verklaarden zij even weinig straf te ver wachten als de onruststokers van Jekaterinoslaw ontvingen. Een der St.-Petersburger berichtgevers van de „Kölnisclie Zeituog" geeft eene sombere schets van den tegenwoordigen toestand in Rusland. Het bestuur der thans oppermachtige heeren Pobedo- noszeff en Katkoff, zegt hij, heeft niets anders ge daan dan de leden der dynastie tegen persoonlijk gevaar te beveiligen, maar daarentegen heeft het nihilisme wortel geschoten in provinciën als Polen, Lithauwen en de Oostzee-provinciën, die tot dusver daarvan geheel vrij bleven en die een des te ge vaarlijker bodem daarvoor opleveren, omdat de lagere klassen in die provinciën ontwikkelder zijn dan de boeren ie het eigenlijke Rusland, waar de nihilistische propaganda tot dusver alleeD onder de hoogere klasse aanbaDgers vond. ünmeriië. In de Kamer der Afgevaardigden is de regeering geïaterpelleerd over do beweegredenon, welke haar noopten om den koniDg de reis naar "Weenen a*0 te raden, en over den uitslag van het onderhoud des heeren Bratiano met prins Bismarck en graa Kalnoky. De heer Bratiano antwoordde dat hij den koning had aangeraden om, op zijne terugreis vau Berhjn>

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2