A'0. 7283. Dinsdag 13 November. A0. 1883. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franc per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.I7J. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incasseer ren bniten de stad wordt O.iO berekend. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 215 tot 223 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Offloiëele Kenningerlngen. Burgemeester en Weihouders van Leiden brengen 'ter algemeene kennis dat, ingevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1861 (Staatsblad n°. 142), in verband met Zijner Majesteils besluit van 11 Augustus 18D9 (Staatsblad ne. 80), op den 28sien November a. s. des middags te twaalf uren, op het Raadhuis een verga dering van kiesgerechtigden zal worden gehouden ter ver kiezing van een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in de p'aats vau den heer Mr. PAULU5 DU RIEU, die in 18S4 had moeten aftreden, doch overleden is en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemd en dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus onmiddellijk geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Oct. 4883. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat de passage over de Oude Yest van de Mare tot de Lijsbethsteeg of Korte .Sehclstraat voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten op Dins dag den 13deu November a. s. van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Nov. 1883. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5, 1ste al., der wet van den 28sten Juni 1881, Staatsblad No. 97; Brengen ter algemeene kennis dat door B. M. DUYSEB, alhier, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Aalmarkt No. 17. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Nov. 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 12 November. Heden is aan de universiteit alhier de heer W. Yan Loghem, geb. te Deventer, bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, met academisch proefschrift, get.: „Theorie der terugkaatsing van bet licht door magneten." Den heer J. B. Wijnstra, gymnastiekonder- wijzer te Leiden, is door de schermvereenigiug „Oranje" te Rotterdam een herinoerings-medaille uitgereikt voor het fraaie werken bij het scherm- concours, dat Zaterdag en gisteren te Rotterdam is gehouden. Evenals overal in den lande, werd de geboorte van Maarten Luther op den lOden November 1483 gisteren ook te dezer stede in de kerkgebouwen der Hervormde o. a. gemeenten van den kansel herdacht. Bij de Evangeli6ch-Lutbersche gemeente had die herdenking des avonds mot bijzonderen luister plaats. Een groot zangkoor, met mej. Gripekoven en den heer D. Kuyper als solisten, en een orkest, beide onder leiding van den heer Locher, werkten daartoe mede; de voor die gelegenheid opgerichte tribune v?as behangen en toepasselijk beschilderd; de beide predikanten Rümke en Evelein traden als sprekers op en liet kerkgebouw was vol fesstgenooten, onder wie zich ook een naamgenoot van den beroemden hervormer bevond en mede als afstammeling van dezen werd toegesproken. Ook de Leidsche tooneelvereeniging „Jacob Cats" is bare buiteugewone samenkomsten voor dit 86'zoen begonnen. Zaterdag-avond had in de Staclszaal de eerste er vun plaats, waarop een bij zonder groot aantal dames mede tegenwoordig was. Door eenige werkende leuen werden op verdien stelijke wijze opgevoerd allereerst een oorspronke lijk drama in vier tafereelen en een voorspel: „John A-lnian," voor rederijkers bewerkt door Ramiro, en daarna „Het duel," een oorspronkelijk blijspel met 2aog in één bedrijf door G. Hoogendoorn Jr. Zoowel in het een als in het ander voldeden de optredenden, waaronder voor de getrouwe bezoekers oude bekenden, maar ook dilettanten, die voor het eerst voor het voetlicht verschenen. Ook de laatsten deden zich van gunstige zijde kennen en beloven voor de vereeniging aanwiosten van belang te zullen zijn; dit bleek in het nastukje het meest. De vertooners mochten zich bij herhaling - en vooral hij die de rol van den armen werkman John Alman vervolde - in den luiden bijval verheugen van het publiek, dat ten slotte nog eenige uren genoeglijk aan den dans bleef deelnemen. Per Fransche mail, via Marseille, ontviogen we hedenmorgen nog enkele Indische bladen van 1 tot en met 5 October. Het voornaamste nieuws deelden we echter reeds in vorige nommers mede. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoli ters, waren de hoogste prijzen f 38, ƒ19, f 4 en f 1.95; de laagste f 37, ƒ18.50, ƒ3.70 en ƒ1.90. In de gemeente Leiderdorp hebben 58 inge zetenen aan den gemeenteraad verzocht om school geld in te voeren op de openbare school, die jaar lijks 3500 kost en waarvan door de gemeente- kinderen niets, door het Dabnrige Zoeterwoude ƒ350 wordt betaald. - De Raad heeft daarop geantwoord dat bet aan de bezwaren van adressanten zal te gemoet komen. „De Opmerker", het orgaan van „Architec- tura et Amicitia", bevatte dezer dagen een opstel over Noord wijk, waarbij de schrijver, de hoer A. \Y; Weissman, een plaat heeft gevoegd met schetsjes uit de nieuwe badplaats. De heer Weissrqpn is de gelukkige geweest, die met den hear J. H. T. Löning te Amsterdam den eersten prijs behaalde in den wedstrijd voor een Kurhaus met hotels te Noordwijk. Toen omtrent de antwoorden op deze prijsvraag beslist was in den aanvang van het jaar, werd én over het bekroond ontwerp èn over de verdere plannen voor Noordwjjk reeds het een en ander medegedeeld. Sedert is er, onder de flinke leiding van den directeur der jonge badplaats, den heer J. A. Bientjes, al heel wat gereed gekomen. Het belang rijkste feit is zeker wel dat de Holl. IJzeren-Spoor wegmaatschappij zich bereid verklaard heeft de exploitatie van eene stoomtramlijn, die langs Rijnsburg wordt aangelegd, op zich te nemen, zoo dat men dan Noordwijk van Amsterdam in ruim anderhalf uur, van Haarlem in ruim één uur, van Den Haag in één uur en van Leidon in 40 minuten kan bereiken. De heer "Weissman wijst op het gewicht dezer regeling en meent dan ook dat de Maatschappij „Noordwijk" haar workkring onder de gunstigste vooruitzichten begint. De ligging van Noordwijk - schrijft hij - het prachtige strand, het fraaie duin met zijn rijken plantengrooi, de vriendelijke omge ving zullen een groote aantrekkelijkheid voor deze badplaats zijn. De plaat, bij het opstel gevoegd, geeft kijkjes van een der ontworpen hotels, een gezicht van het duin op Noordwijk aan Zee, een gezicht van het duin op Noordwijk-Binnen, de loggia van het Kurhaus met gezicht op het strand, het Kurhaus met terras, dö Kerkstraat te Noordwijk-Binnen, de rastieko brug over do duinweide, do laiterie en een der opzichterswoniDgen. De drie laatstgenoemde werken zijn voltooid. Voorts zijn, naar de heer "Weissman mededeelt, iu het duin, behalve de noodige vootpaden, reeds meer dan 3000 M. van do ontworpen wegen, die een gezamenlijke lengte van 7000 M. zullen ver krijgen, geroed. In de weide graast reeds het vee, het hertenkamp is afgepaald en al heel wat hout gewas is aangeplant, wat een aardig gezicht oplevert. De minister van financiën brengt ter kenüis van ambtenaren der directe belastingen, invoerr. en acc., dat, wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor de opengevallen kantoren Bode- grave en Terschelling, ontvangers en andere amb tenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kannen komen, onverschillig of zij overigens tot mededinging bevoegd zijn, zich daarvoor nog tot 20 November a. s. bij het departement van finan ciën kunnen aanmelden. Het rapport der commissie voor de Grondwets herziening kaü, naar gemeld wordt, vóór het einde van het jaar worden verwacht. De uitslag der akten-examens voor onder wijzers eu onderwijzeressen is voor de 11 provin ciën tezamen als volgt: geëxamineerd 457 mannel. en 305 vrouwel. candidatengeslaagd 244 der eer sten en 191 der laatsten, d. i. resp. ruim 53 en ruim 62'/2 pet. Door bemiddeling der Nederlandsche Handel maatschappij is weder 20,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve 450,000. Op de tentoonstelling to Amsterdam werden door het Nederlandsch Bijbelgenootschap verkocht 2700 Bijbels en Testamenten. Gedurende het laatste jaar zijn door het genootschap dat reeds 6 depots in Nederl.-Indië heeft 52,865 Bijbels en Testa menten verspreid. Yan de oprichting van het Ge nootschap af zijn ruim 1,570,000 Bijbels en Testa menten verspreid geworden. Onder bevel van den kapitein der infanterie van het Oost-Indisch leger C. J. Yan Temmen zal den 17den dezer van Harderwijk naar Indië ver trekken een detachement suppletietroepen, sterk 30 man, benevens 2 onderofficieren, bestemd om de reis t9 vervolgen aan boord van het stoomschip „Prins van Oranje". Tot medegeleiders van dit transport zijn bestemd do 2de luitenants der artil lerie C. H. Carbin en T. A. De Neve. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat 's Rijks Prentenkabinet van 19 Nov. tot 7 Dec. a. s. voor het publiek zal gesloten zijn. Bij resoluliën van den minister van koloniën zijn de heeren D. De Boer, onderwijzer, en M. Maas- sen, hoofdonderwijzer, ter beschikking van den gouv.- generaal van Ned.-Indië gesteld, om te worden be noemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande; en de hoofdonderv7ijzeressen mejuffn. P. A. M. Lange, T. Zijlstra, H. G. Kruseman en L. W. O vink, om te worden benoemd tot hulpon derwijzeres voor den dienst daar te lande. Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot leden der commissie, die gedurende één jaar, ingegaan 1 Augustus 1883, belast is met het afnemen van de practische examens van art3 en tandmeester: dr. J. E. Van der Meulen, lector aan de Rijks-universiteit te Utrecht, en dr. G. H. Yan der Mey Jr., hoogleeraar te Amsterdam, thans plaatsv. leden der commissie; en totplaatsv. iid dr. G. P. Wesselink, te Utrecht. Gemengd Nieuwa. Op oen weiland buiten devoormalige Koepoort kwam men tot de treurige ontdekking dat van een viertal schapen de staarten waren uit getrokken. Het is echter gebleken dat de dader een greote hond is. Het beest wes op hot weiland ge gaan, had de schapen nagezeten en vervolgens het „misdrijf" gepleegd. De zaak moet in handen der politio zijn. Ten nadeole van een paar personen heeft een z. g. horlogemaker te VHage zich schuldig gemaakt aan verduistering van een paar hem ter reparatie toevertrouwde horloges. De dader is op den loop.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1