LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7282. Maandag 12 November. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per S maasdenf 1.10. Fresco per post.1.40. Abooderltjke Nommers.8 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER JlDVERTESTIEN: To 1ft regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|h Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de atad wordt 0.10 berekend. Offioicele KennlM^eringeiL Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat de passage over de Oode Test van de Mare tot de Lijsbethsteèg of Korte iSchelstraat voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten op Dins dag den lBdeu November a. s. van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Nov. 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, lO November. De Rijnlandsche stoomtramweg vervoerde in de maand October tusschen Leiden en Katwijk 18,992 personen, met eene opbrengst van 3043.48; het goederenvervoer bracht 264.32 op on het postpakketten vervoer f 31.20, totaal 3339.00. - Van 1 Juni tot uit. Oct. bedroeg het aantal ver voerde personen 135,236, opbrengst ƒ24,020 971/., goederenvervoer 1476.19'/, en het postpakketten- vervoer 61.60, totaal 25,558.77, zijnde per dag kilometer 19.28'/,. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4670 volwassen personen en van 810 kinderen. De uitslag van de thans te's-Hage geëindigde najaarsakte-examens voor het lager onderwijs was als volgt: Onderwijzers: aangegeven 113, niet opge komen 1, geslaagd 60 of 53 pet., afgewezen 52; onderwijzereseen: aangegeven 81, niet opgekomen 6, geslaagd 45 of 60 pet., afgewezen 30. De bedeelden van de Evang.-Lutheraohe ge meente te 's-Hage werden heden naar aanleiding van het Lutherfeest extra bedacht. De heer H. A. Klatte, lid van het Luth. armbestuur, schonk aan een ieder, die op do bedeeldenlijst van dat kerkge nootschap voorkomt, als feestgave een halven hectoli ter aardappelen. Dit armbestuur, door het edelmoedig voorbeeld van zijn medelid tot navolging aangespoord, deed den bedeelden ieder een half kilogram spek uitreiken. De firma E. H. Krelage en Zoon te Haarlem is op de tentoonstelling van land- en tuinbouw te Buitenzorg (Java), gehouden van 22 tot 24 Sept. 11., bokroond behalve met eene zilveren medaille als eersten prijs voor eene collectie luxe-bloem potten en met eene zilveren medaille als eersten prys voor de fraaiste collectie voorwerpen tot opluistering der tentoonstelling, ook bovendien met eene gouden medaille voor hare geheel© inzending buiten pro gramma. Door den koning van Zweden is benoemd tot ridder in de koninklijke orde van Wasa jhr. J. H. Van Reigersberg Versloys, directeur van den Gooischen stoomtram te Amsterdam. Bij de Staten van Limburg is ingekomen een voorstel van den heer Yan Wintershoven om bij de Hooge Regeering aan te dringen op eene wijzi ging der wet op het hooger onderwijs, in dien zin, dat voortaan ook medici, die aan eene buitenlandsche hoogeschool hun opleiding hebben genoten, hier te lande tot het staatsexamen kunnen worden toegelaten. De Staatscourant van heden bevat een missive dd. 23 11. van den gouverneur-generaal van Neder- laudsch-Indië aan den minister van koloniën, bevat tende een algemeen overzicht van de uitwerking der vulkanische bewegingen in Straat Soenda op 26 en 27 Aug. jl. en van de maatregelen, die naar aanleiding daarvan genomen zijn. Aan het slot der missive vestigt de gouv.-gen. de aandacht van den minister op de hoogst ge wichtige diensten, door het personeel en materiëel der Bat. havenwerken bewezen, terwijl het den gouv.-gen. hoogst aangenaam is te kunnen mee- deolen dat de plichtsbetrachting, de ijver en de toewijding, door de hoogere en lagere ambtensren on officieren onder deze moeilijke omstandigheden betoond, bijna zonder uitzondoring boven allen lof verheven zijn. Ingevolge door den gouv.-gen. verleende machtiging zou aan ieder der geredde Europeescbe en in- landsche landsdienaren, die al hunne have en goed hebben verloren, een bedrag worden uitbetaald, gelijkstaande met het traktement over zes maanden, en zulks als een tegemoetkoming in de door hen geleden verliezen. Aan hoeveel menschen de ramp, die Bantam trof, het leven kostte is nog niet met zekerheid te bepalen, daar het aantal gevonden en begraven lijken waarschijnlijk nog overtroffen wordt door dat hetwelk door de zee werd weggevoerd. Voor Tjiringin alleen wordt door den resident van Bantam het aantal omgekomenen op 10,000, voor het geheele gewest op 15,000 geschat. Tot de slachtoffers be- hooreu ook 32 Europeanen, waarvan 16 mannen, 6 vrouwen en 10 kinderen. Hoeveel menschenlevens do ramp in de Lam- pongsche districten heeft gekost valt nog niet te bepalen, maar zeker is het dat zulks vele duizenden bedraagt. Yan de in dat gewest aanwezige Euro peanen zijn op vier na allen gered. Uit het schrijven van don gouverneur-generaal blijkt dat dadelijk na het bekend worden van de ramp maatregelen worden genomen om da nood lijdende districten voeding en reddingsmiddelen te verschaffen. Ter Universiteits-bibliotheek te Groningen bevindt zich een N. Testament van Erasmus, dat door Luther gebruikt en van vele aanteekeningen voorzien is. Het draagt op het eerste blad Luthers handteekening en verder een aantal handteekeningen van de verschillende bezitters van 1550 af tot op het begin der vorige eeuw, toen het door den Leidscheu predikant Alberthoma aan zijne vader stad Groningen geschonken werd. Onder de vele aanteekeningen van den Hervormer zijn er sommige van uitlegkundigen, anderen van polemischen aard deze laatsten zijn gericht tegen de verklaring van verschillende plaatsen, door Erasmus gegeven. Gelijk men weet, hoeft de Nederlandsche Zuid-Afrikaan8che Vereeniging tot de deputatie uit Pretoria een adres gericht. Daarop is door den heer Krüger het volgende geantwoord: „Veroorlooft mij, namens onze deputatie en het volk dat wij vertegenwoordigen, uwe VereenigiDg hartelijk te danken voor uwen welkomstgroet en de aanbieding van uwe zeer gewaardeerde hulp bij de werkzaamheden der deputatie in Nederland, waarbij wij met vrengde opmerken dat de belang stelling uwer Vereeniging, welke ons reeds zulke belangrijke diensten heeft bewezen, onverminderd blijft voortduren. „Niet vóór de politieke quaestie alhier geregeld is, zullen wij D. V. naar Nederland kunnen over komen maar dan vertrouwen wij ook bij onze Hollandsche broeders hulp en steun te erlangen, even hartelijk en even algemeen als in verleden dagen en niet het minst verwachten wij onder steuning met raad eu daad van uwe Vereeniging. Wij zullen dan ook volgaarne alsdan in verdere onderhandelingen treden met mannen, die reeds getoond hebben dat zij het wèl meenen met ons land en volk." Het stoomschip „Limburg", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Marseille. BUiTENLAWD. Frankrijk. Volgens den Parijschen correspondent der „Köl- nische Zeitnng" znllen de Chineezen een aanval van admiraal Courbet op Bac-Ninh (dat nog niet genomen is) als eene feitelijke oorlogsverklaring beschouwen. Challemel-Lacour heeft hiervoor het schriftelijk bewijs in handen, maar deze nota be hoort tot de stukken, die aan de Kamer niet zijn medegedeeld, omdat men een oorlog met China als onwaarschijnlijk wenschte voor te stellen. De Londensche „Standard" ontvangt uit Parijs het bericht dat zijn correspondent aldaar een onderhond heeft gehad met den minister-presi dent Ferry. Deze gaf hem de verzekering dat Frank rijk geen inlijving van Nieuw-Gainea, noch eonige andere annexatie beoogt. Wat Tonkin betreft, had Frankrijk rechten, welke bij tractaat zijn verzekerd en waarvan het niet ter wille van China zal afzien. Het denkbeeld dat China oorlog zou gaan voeren, noemde hij belachelijk. I>uitsclila.ncL Aan de universiteit te Leipzig is de eerste prijs in de natuurlijke historie toegekend aan een Japan8ch student, voor een zoölogische verhandeling. De keizer heeft Donderdag met den kroonprins van Oostenrijk eene jacht gehouden bij Eberswalde, waarheen zich ook de koning van Saksen en prins George van Saksen begeven hadden. Ook prins Wilhelm en nog eenige andere leden van het konink lijk Pruisische huis waren tegenwoordig. Naafloop van de jacht werd het middagmaal op het nabijge legen jachtslot „Hubertus8tock" gebruikt. Luxemburg-. De zitting der Kamer van Afgevaardigden werd deze week geopend met een boodschap van den Koning-Groothertog. In dit stuk, door den heer Blochausen, minister van staat, voorgelezen, betuigt de souverein zyne erkentelijkheid voor het onthaal, hem tijdens zijn jongste bezoek in het groothertog dom ten deel gevallen. Hij constateert wijders het voltooien van de slooping der vestingwerken van Luxemburg, welke stad, krachtens het tractaat van Londen, moest ontmanteld worden. Aan de mogend heden, die dit tractaat onderteekenden, heeft de Groothertog medegedeeld dat door het groother togdom voldaan is aan de verplichtingen, welke voor dezen Staat uit bedoeld verdrag zijn voort gevloeid. Grroot-Britannië. Uit Dnblin wordt gemeld dat de lord-mayor van die stad Donderdag 11. bij de opening van eene vereeniging in Trinity-College zon tegenwoordig zijn, maar dat er een plan van de Oranje-mannen was ontdekt om hem, als hij derwaarts op weg was, te overvallen, hem te teeren en te vederen en zoo naar de plechtigheid te zonden. De vereeni ging had hem dus in bedenking gegeven niet te komen. En hij ging niet. Een Londensche depeche van de „Agence Havas" verzekert dat de Britsche regeering bevel heeft gegeven een groot deel der bezettingstroepen in Egypte te doen huiswaarts keeren. Oostenr.-Honij.-MonarcWe. De begrootingscomraissie der delegatie van den Rijksraad hield gisteren eene bijeenkomst, waarin de minister van buitenlandsche zaken verklaarde dat de onlusten in Servië van plaatselijken aard en door de maatregelen der Servische regeering reeds onderdrukt zijn. Volgens de „Capitale" heeft Oostenrijk afwij zend geantwoord op het aanbod der Italiaansche regeering, het tegenbezoek van keizer Frans Jozef te ontvangen in Napels. Hoewel genoemd blad voor de juistheid van dit bericht instaat, gelooft men dat de bevestiging er van moet afgewacht worden. Turkije. De verschillende documenten, met betrekking tot de invoering der tabaksregie, zijn gisteren te Kon- 8tantinopol uitgewisseld tusschen de Porte en den heer Devaux, als vertegenwoordiger van de Euro- peesche kapitalisten, die nl. het monopolie zullen pachten.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1