BTJITSIVI-. A Frankr^k- Bij de Kamer is de aanvraag ingekomen van een suppletoir krediet ten behoeve van de Tonkin- expeditie, ten bedrage van negen millioen franken. Het ontwerp is naar het bureau verzonden, dat eene commissie van rapporteurs zal benoemen. De Kamer hoeft met 400 tegen 86 stemmen het transactie- amendement aangenomen, dat door de commissie van rapporteurs was goedgekeurd, ten gevolge waarvan aan de gemeentebesturen het recht wordt toegekend, om hare voor den eeredienst gebruikte onroerende goederen aan dien dienst te onttrekken. In de couloirs verzekert men dat geenerlei officiëele depeche is ontvangen, waarin het gerucht wordt bevestigd aangaande hot vertrek van Har- mand uit Tonkin, staande de operatie door Coarbet geleid. Duitschland. De „Reiehs-Anzeiger" bevat het koninklijk be sluit, waarbij de Pruisische Landdag tegen 20 e. k. wordt bijeengeroepen. Een adjudant-generaal des keizers is naar Madrid vertrokken, overbrengende een eigenhandig geschreven brief des keizers aan den koning van Spanje, meldende dat de Dnitsche krooDpriDS, als vertegenwoordiger des keizers, een bezoek aan het Spaansche hof zal afleggen. In de volgende week verlaat de kroonprins Genua, begeleid door drie Duitsche oorlogsbodems. Groot-Brltannië. De „Gaulois" verneemt uit Londen dat kapitein Johnstone en de „Dryad" uit de wateren van Ma dagascar zullen worden teruggeroepen en door een ander schip van het eskader van admiraal Hewett vervangen worden. Een correspondent van de „Daily News" houdt het bericht omtrent het wurgen der Malgassische gezanten voor ODjuist, omdat het gewurgd worden aldaar een voorrecht is dat alleen de koninklijke familie geniet, wier bloed niet gestort mag worden. Ook dat een zoon van koningin Rahasverina eerste minister geworden zou zijn, komt dezen correspondent onwaarschijnlijk voor, daar rvolgens de constitutie der Hovas, tot verzekering van het evenwicht in de regeering, geen edelman aan het hoofd van het ministerie mag staan." Telegrannnen LONDEN, 8 November. De „Times" ont vangt een bericht uit DurbaD, waarin gemeld wordt dat zoowel de Engelschen als de Hollanders in Zuid-Afrika de houding van den nieuwbenoemden lord-mayor van Londen, Fowler, tegenover de Trans- vaal-quaestie, zeer betreuren. CAIRO, S November. Yan generaal Hicks-pacha is nog geone depeche ontvangen, maar indirecte mede- deel'mgen bevestigen dat de opstandolingen in Soudan eene ernstige nederlaag hebben geleden. Een opge stane machtige inlandsche stam, in een district nabij El-Obeid, heeft den gouverneur van Khartoum zijne onderwerping aangeboden. MARITZBURG, 8 November. De vrijbuiters in Stellaland en Gosen (ten zuidwesten der Transvaal gelegen) zijn overeengekomen hun gebied te ver eenigen onder den naam van Yereenigde Staten van Zuid-Afrika, met een Volksraad en wetten gelijk aan die der Transvaal. Zij beweren dit verdrag te hebben gesloten met goedkeuring van Mostette, gebieder der Kaffers in die streken. PARIJS, 8 November. Volgens geruchten zou het verblijf der Russische grootvorsten te Parijs in verband staan met huwelijksplannen tusschen de dynastie van czaar Alexander en het huis Orleans. LONDEN, 8 November. Door de Bank van En geland is heden 100,000 pd. st. uitbetaald. WEENEN, 8 November. De „Nue Freie Presse" verneemt uit Belgrado dat de oproerlingen door de troepen der regeering zijn ingesloten. Men verwacht dat zij weldra de wapenen zullen neerleggen. LONDEN, 9 November. De „Daily News" ver neemt dat een comité is gevormd om het oog te houden op de onderhandelingen over de herziening van de conventie van Pretoria. Hot comité besloot krachtige maatregelen te nemen tot ondersteuning der rechten van de inboorlingen en zat de mede werking vragen der groote godsdienstige corporaties, van kolonisten, kooplieden en van allen die belang hebbon bij eene vreedzame ontwikkeling der bescha ving in Zuid-Afrika. De „Daily News" deelt ook mede dat Manko- roane, het opperhoofd der Bechuanon, gevraagd heeft om op de Londensche conferentie over de Transvaal-zaken vertegenwoordigd te zijn, en zich bereid had verklaard voor dat doel naar Engeland over te komen. Men gelooft dat zijn verzoek afwij zend zal worden beantwoord. LONDEN, 9 November. Gistoravond dineerden de Transvaalsche gedeputeerden bij doctor Clark. De aanwezige vrienden der Transvaal wenschten hnn het beste succes. LEIDEN, 9 November, De verwachting voor morgen isveranderlijk weer, regen. Op de heden geopende tentoonstelling van de 's-Gravenhaagsche Tuinbouw-Vereeniging zijn o. a. bekroondvoor een verzameling van 25 dub- belbloemige primula chinensis, baron Yan Brienen Van de Groote Lindt, met een zilv. med.; J. J. Vogels, voor 12 stuks Coleus in soorten, met een kl. zil. med., en voor een collectie bloeiende pelar gonium zonalen, met een kl. zilv. med., W. Vogels, allen te Wassenaar. In de jury had o. m. zitting de heer A. C. Kriest te Leiden. In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer, bestemd tot hervatting van de werkzaam heden, werd medegedeeld dat is ingekomen een telegram van J. Weeling, H. Gerhardt en J. C. Siebenlist, houdende mededeeliDg namens de ver gadering op den 4den dezer bijeengekomen in het lokaal der Vrije Gemeente te Amsterdam van eene door haar aangenomen motie betreffende de invoering van het algemeen stemrecht. Dit telegram werd voor kennisgeving aangenomen. De heer Seret heeft eene interpellatie aangekon digd over de vertraging in opening van het spoor wegvak GorkumGeldermalsen. De Indische begrooting komt D'madag aan de orde, nadat Maandag a. s. kleinere ontwerpen in behandeling zullen zijn genomen. Bij het afdeelingsonderzoek van hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) wees men er op dat 's mi nisters politiek beleid sporen vertoonden van on- noodige inmenging en overdreven bemoeizucht. Meer dan eens was bij verkiezingen den burge- mee8teren van wege den minister te kennen ge geven dat zij zich van alle deelneming hadden te onthouden. Ook het geval van mr. Biichler te Zwolle werd aangehaald en zou bij het openbaar debat nader ter sprake komen. Vrij algemeen had het hooge eindcijfer (l'/5 millioen meer dan verleden jaar) teleurstelling ge wekt. Vooral het hoofd van het kabinet had van zjjne gezindheid voor een zuinig beheer moeten doen blijken, welko men echter tevergeefs zocht. Velen achtten in 't bijzonder de opdrijving van de kosten van onderwijs met V/2 millioen buitensporig. De wet op het hooger onderwijs en hare toepas sing werd van verschillende zijden gecritiseerd; aangedrongen werd op concentratie der te doceeren vakken, de afschaffing der collegegelden betreurd en aangegeven het denkbeeld van invoering van een système mixte zooals te Amsterdam. De opheffing van een of meer universiteiten werd door velen voorgestaan, ofschoon men de moeilijkheid der keuze erkende. Opheffing der theologische faculteit werd van verschillende zijden verlangd. De wensch werd geuit dat der Vrije Universiteit het recht worde verleend om graden te verleenen. De heer I. J. Glinderman, sedert 1871 lid van den Amsterdamschen gemeenteraad, is na eene langdurige ongesteldheid te Dusseldorf overleden. Hij was lid dor firma Landré en Glinderman en genoot als werktuigkundige een welverdienden naam. To Amsterdam overleed plotseling aan een beroerte jhr. F. W. H. P. J. Martini Van Geffen, burgemeester van Sloten (N. H.). Het stoomschip „Prins Frederik", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te South ampton. KOLONIËN. BATAVIA, 6 October. (Vervolg.) Het Centraal Comité heeft tot 5 October een totaal bedrag van f 763,972 voor do slachtoffers van Krakartau ontvangen. Mr. Do Berens, lid van het hooggerechtshof, is Zaterdag-avond jl. te Buitenzorg overleden. Om eene hoogst toere quaestie hebben twee officieren hier in garnizoen geduelleerd. Do een zal levenslang een souvenir behouden, zoowel van de quaestie als van het duel. Hij verloor nl. een ge deelte van de vingors der rechterhand in den strijd. Volgens de „Mataram" hooft do controlcnr Bcs- meyer, te Djokdja, de opdracht gekregen zich naar den top van den Merapi te begeven, ten einde te onderzoeken welke veranderingen de krater in den laatsten tijd heeft ondergaan. De resultaten der opiumverpachtiDgen, voor zoo ver zij bekend zijn, leeron dat er opnieuw por maand f 57960 méér voor de schatkist uit te ver wachten is. De openbare inlandsche school te Edi (Atjeh), is, wegens gering bezoek van leerlingen, tijdelijk gesloten. Men schrijft, nit Fort De Koek dd. 24 September „Gisternamiddag omstreeks kwart over vijven was ik in mijne badkamer, toen ik plotseling een sterk gedonder en geknetter hoorde, dat mij met schrik vervulde. Gedachtig aan de uitbarsting van den Perboeatan, op Krakatan, snelde ik de bad kamer nit en was mijn eerste blik voor den Merapi, die, gedeeltelijk in wolken gehuld, ontzettende rook kolommen ten hemel zond en nog een aanhoudend geknetter deed hooren, dat echter langzamerhand wegstierf. Deze érnptie kan 3 a 4 minuten gedunrd hebben, waarna de Merapi weer tot rust kwam; het geraas hield althans op. „Vannacht omstreeks halfdrie hoorde ik weder een flinken knal; ik begaf mij naar buiten, doch zag door den dikken nevel niets als vurige flitsen, gelijk die van den bliksem, en ik hoorde sleohts nog gedurende een paar seconden een dof gerommel. „Hedenochtend om halfzes was de Merapi in volle pracht zichtbaar; geen enkel wolkje omgaf zijn kruin, en kalm en rustig stegen rookwolkjes uit zijn krater. Dit duurde tot halfnegen, toen een verbazend dichte rookkolom zonder eenig gedruis naar boven steeg, zich noordelijk in de lacht ver deelde en tot halftien onophoudelijk gevolgd werd door meerdere rookkolommen, die denzelfden weg uitdreven. Met het bloote oog was het vallen van asch waar te nemen, en ik verwacht dat wij er ons aandeel hier wel van zullen bekomen. Jammer dat krater en berg na korte oogenblikken geheel bedekt waren door een dikken nevel, zoodat bijna niets meer te zien was dan dikke, zwarte rook, die door den witten nevel heendrong en daarboven zichtbaar werd. De borg is nu geheel aan ons oog onttrokken, maar toch zien we nu en dan zwarte dampen boven den witten nevel uitkomen, waaruit is op te maken dat hij nog steeds werkt." De resident van Amboina meent dat te Toewal, op de Key-eilanden, bij de Mahomedanen het voor nemen bestaat, de aldaar wonende Europeanen te vermoorden; Dientengevolge heeft de commandant der zeemacht, zooals uit Batavia aan de „Loc." geschreven wordt, voorgesteld om, in overleg met den stationscommandant, een der oorlogsschepen, welke in de wateren van Amboina gestationeerd zijn, naar die eilanden te zenden. De commandant van het leger is vrij ernstig ongesteld en heeft dientengevolge den chef der Ilde afdeeling van het dep. van oorlog tijdelijk belast met de dagelijksche afdoening van zaken. Door deu gonveruenr-generaal van Ned.-Indfb zijn tie vol gende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Benoemd: Tot ing. 2de kl. bij dea waterstaat en 's lauds burg. opeDb. werken, J. P. HengeveH; bij bet binnenl. bestuur op de bsz buiten Java en Madara tot contr 1ste kl. A. .1. A. F. Eerdmaos; tot asp.-contr. bij id. op Java en Madara J. R. Stuurman en jbr. J. K. F. H. Voo Schmidt Auf Altenstadt; tot notaris, tevens vendum., te Bezoeki, J. De Bruin; tot buitengew. lid van de wees- en boedelkamer te Padang J. v. d. Spek; tot zoutverk. pakhnism. te Ngawie P. N T. Van Ingen en J. R Velden; tot hulponderwijzers bij het openb. lag. onderw. voor Europeanen A. F. S. Kessler e» F. M. Binnendijk. Geplaatst: Bij de in- en oitvoerr. en accijnzen, te Batav'-1 de verif. 4de kl. G. L. Kokin de resid. Cheribon de waarn. adsp. contr. G. F. Vao Wijk. Bepaald dat geplaatst blijven: In de res. Bantam de contr. 2de kl. P. C. De Gens; in de res. BaDjoemaas dt asp.-contr. C. P. Rivière. Verplaatst: Van Malang naar hoofdplaats Po'soeroean land ra* 3de kl. W. Beers. Overgeplaatst: Van de openb. 1ste lag. 9cbool B te id., als hoofdonderwijzer naar de openb. lag. school te Serao:< de onderw. 2de kl. B Japikse; vau Muntok naar Padang de tijdelijke tolk voor de Cbioeesche taal J. v. d. Spek. Toegevoegd: voor den tijd van 6 maanden aan des hoofdinspecteur voor de rijst- en suikercultuur enz., de contro leurs lste kl. bij het binneol. bestuur op Java en Madara LC. A. F. Lange en H. J. W. v. Lawick v. Pabst. Ontheven: Eervol van de waarneming van den civielcQ gcnecsk. dienst en het opzicht voor de vaccine in de afJ. Iudn- majoe, de civ. geneesheer aldaar Tb. Keyzer. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, de commies 3de kl."U den post- en telegraafdienst H. F. Den Dekker. Ontslagen: Uit zijne betrekking de ads.-cootr. bij te linnenl. bestuur op de bez. buiten Java en Madura G. L. Hol land, met ingang van IS Aug. 1383; eervol uit 'slands dieo? de gewezen cipier bij 's lands gevangenis te Padang (Sum. "8 kust. J. W. Tromp; eervol als lid vau den Landraad te Bso 1 (Amboina) R. F. Versteegh, onder dankbetuiging. Eervol uit 's lands dienst, desecr. bij de Wees- en BcjeJelkanis te Samarang W. A. Van Weelderen. Ingetrokken: De tijd. ter-beschikking-stelliDg va0 coutr. 2de kl. bij het binuenl. bestuur op Java en Madara H. Ovink, van den directeur van binnenl. bestuur, sjecia*1 J

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2