LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7281. Zaterdag ÏO November. Ac. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franc per post1.40. AfzonJerlyke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJ9 DER ADVERTENTIE!*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$.' Grooiere lettere naar plaatsruimte. Yoor het incasae»- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN^ 9 November. Hedenoamiddag ontvingen we per Eogelscbe mail, via Brindisi, de nog ontbrekende Indische bladen van 26 tot en met 29 September. In het Nntsgebouw werd gisteravond de 115de algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Leiden en Omstreken der Maatschappij tot bevor dering der Bouwkunst. Na afloop van het leesuur werd er eeoe kunst beschouwing gehouden, bestaande uit eene prachtige en in alle opzichten bezienswaardige collectie photo- litographipën of lichtdrukken nit het werk „Archi- tektnr Berlins", verzameld door deo architect Hugo Licht en toebehoorende aan den heer Joh. Vlaan deren alhier. Aan eene welverdiende aandacht ont brak het niet. De secretaris, de heer P. G. Lancel, nam hierna een aanvang met zijne bijdrage, tot onderwerp hebbende de „Plateelbakkerskunst", welke hij aan een daarop betrekking hebbend werk had ontleend. Tot de versiering van een gebouw - zeide spre ker - draagt de plateelbakkersknnst veel bij en ook levert deze küDst een aantal voorwerpen voor huisraad. Het gebruik van verglaasde steenen was in ons land niets nieuws, daar men in Zeeland zelfs der gelijke gebouwen vindt uit de 15de eeuw, terwijl ,de Nobelpoort te Zierikzee ten deele van zulken steen is opgetrokken, waarbij echter de kleur eene geheel ondergeschikte rol speelt. De heer Lancel ging na hoever deze kunst het in Frankrijk bad gebracht, en hoe men daar altijd door een verkeerden weg vol^fc en geen gebruik weet te maken van het prachtig materiaal, dat Frankrijke bodem in overvloed oplevert. Het aardewerk heeft in deze eeuw veel sporen van verval gegeven. De kunst scheen verloren te zijn. Italië had zijn prachtig majolica vergeten en Urbino trok niet meer de bekende arabesken op haar rondbuikig vaatwerk. Te Delft was de tijd der groote meesters reeds lang vervlogen, Arnhem leverde niet meer na den dood van Jan Yan Kerkhoff, Aalmis en Bouw meester te Rotterdam stierven zonder opgevolgd te worden. Spreker toonde aan hoe het porselein daarna alleenhoerscher geworden was, hoe de plateel bakkerskunst weer herleefde, hoe groot do vooruit gang is die er valt op te merken, en wees ook op den geringen prijs waarvoor dit aardewerk is te verkrijgen. Te betreuren viel het dat ons land te dier tijde zoo ongunstig afstak bij Frankrijk en Engeland, ja - zelfs werd uit Engeland Delftsch(?) aarde werk Holland ingevoerd. Hierna werd meer uitvoerig de fabriek te Sèvres behandeld - de belangrijkste van geheel Europa. Ten slotte kwam de heer Lancel op ons herleefd Lelftsch aardewerk, en de fabrikant, de heer Joost '1 Hooft, kan gerust ia het strijdperk treden met frankrijk, Engeland en Duitschland. Met aandacht werden de uitvoerige bijzonder heden omtrent de plateelbakkerskunst aangehoord. Jbr. A. C. Van Haeften gaf eenige bijzonder- eden omtrent de Maatschappij tegen invaliditeit en ODgelukken. Hij toonde de wenschelijkheid aan hierin deel te nemen, vooral voor de meer gegoeden, die hierdoor een voorbeeld zouden zijn ^eor den werkman. Het krijgen van een ongeluk *an dagelijks gebeuren en door tusschenkomst van Jhr. Yan Haeften kan de werkman ook bij weke- hjksche termijnen betalen. Eene vrij langdurige discussie werd over dit onder werp gevoerd, en algemeen was men van het nut ^er instelling overtuigd. Als gewone leden werden ten slotte bij acclamatie aangenomen de heeren Adr. Yan Achterberg en Van der Kamp, en als geïntroduceerde" de heeren A. W. Goosen en L. Couvée. Aan den heer Jesse kon geene belooning voor de prijsvraag worden uitgereikt, daar de persoon in qnaestie niet ter vergadering was. Alsnu zal deze plechtigheid op eene volgende bijeenkomst plaats hebbeD. Na afloop van de agenda gaf de heer Looman nog als zijn wensch te kennen dat aan het leesuur, dat heden voor hot eerst - en met succes - gehouden werd, in dien zin eenige uitbreiding werd gegeven, dat ieder die in het bezit was van vaktijdschriften enz. deze mede ter leziDg zou afstaan. Thans toch waren er alleen het „Bouwkundig Weekblad" en de „Opmerker" op de tafel nedergelegd. Met instem ming werd dit voorstel begroet. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (13,049) f 6519.37, bagage (12 ton) f 38.71, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (2294 ton) f 1,814.59, levende dieren en rijtaigen f 305.20; totale ontvangst f 8722.87, tegen f 10,577.35 in 1882. Totale ontvangst van 1 Mei 1883 af f 59,578.13l/„ tegen f 63,624.17 in 1882, zijnde per dagkilometer f 8.99 in 1883 en f 9.60 in 1882. Er is dus weder achteruitgang merkbaar. De Raad der gemeente Wassenaar heeft zich gewend tot de Tweede Kamer met het verzoek het aanhangige ontwerp tot verandering der grens scheiding van de gemeenten 's-Gravenhage en Wassenaar niet aan te nemeD, of althans het zoo te wijzigen als in een bijgaand ontwerp wordt aangegeven. Tot hoofd der openbare school voor on ver mogenden aan de Tullingstraat te 's-Gravenhage is benoemd de heer A. Knoppien, hoofd eener openbare school te Nieuwveen. By de te 's-Hage op 7 en 8 dezer gehouden akte-examens L. O. werden geëxamineerd 18, afge wezen 10 en toegelaten 8 candidaten, o. a. de heer A. De Yos, van Noord wijk. De examens zijn hier mede afgeloopen. In zijne inlichtingen aan de Tweede Kamer op het adres van ingezetenen van Bodegrave over de bewariDg van buskruit in de Wierickerschans, geeft de minister van oorlog de verzekering dat de meeste waarborgen bestaan dat de veiligheidsdienst, alsmede de bestaande voorschriften ter verzekering van de veiligheid in en bij buskruitmagazijnen, met de vereischte strengheid en nauwgezetheid worden uitgevoerd. Het voorstel van den heer Yan Eek strekt om, in overleg met de Eerste Kamer, de adressen van antwoord op de troonrede te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stellen eene korte be tuiging van dank en hulde aan Z. M. den Koning, in de vereenigde zitting, onmiddellijk na het uitsproken der Troonrede, door den president der Eerste Kamer. Prinses Hendrik zal Maandag a. 8. te Am sterdam haar intrek nemen in het Amstel-Hotel, en gedurende eenige weken daar ter stede vertoeven. Het stoomschip „Voorwaarts," van Amster dam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille. Gemengd N i e u w De landbouwer Dorus Bohemer, die hedenmorgen van Stompwyk naar Leiden reed, had het ongeluk met rijtuig en paard - een joDg beest- in de Stompwijksche vaart te vallen. Zekere Jacobus Hage sprong den man na, bracht hem op het droge, doch men vreest helaas voor Bohemens leven. Wel werd dadelijk geneeskundige hulp verleend, doch de ongelukkige, die in het water onder zijn paard was geraakt, was zóó gewond dat ook deze weinig zal baten. De vader van Bobemen bevond zich mede in het rijtnig, maar sprong er nog bijtijds nit. Bij den brand van de groote boe r- derij, bewoond door de wed. Koningen te Aalsmeer, is ook van het graan niets gered, terwijl van het vee drie koeien en vijf kalveren in de vlammen gebleven zijn. De oorzaak van den brand is onbekend. Woensdag-avond omstreeks kwart over zevenen ontstond in de Haarlemmermeer brand in een aschnur van den kastelein P. Kok aan de Vijf huizen, welke door behulp der buren is gebluscht geworden. Men vermoedt dat de brand aan kwaad willigheid, met behnlp van petroleum, is toe te schrijven. Door de politie wordt onderzoek gedaan. Gisternacht heeft men te 's-Hage in de Bierstraat bij den expediteur v. d. H. inbraak gepleegd. Twee lessenaars zijn opengebroken en daaruit is ongeveer f 100 ontvreemd. Ook een paraplnie en een beitel zijn gestolen. De commissaris van politie in de 3de afdeeling te Rotterdam acht zich, in het belang van den handel, verplicht mee te deelen dat de overbekende koopmanWillem Aalbert Yan Dolder zich in die gemeente heeft gevestigd aan de Ver lengde Hof kade No. 23zijne vrouw is genaamd Grada Elisabeth Doesburg. Hij is dezelfde die in het vorig jaar aldaar een kantoor had in de School straat onder de firma Doesburg Co. en tegen welke firma toen door de politie bij herhaling in de nieuwsbladen is gewaarschuwd. RottNbl.) Te Naaldwijk is de koster der R.-K. kerk van de trappen zijner woning gevallen en on middellijk daarop gestorven. De wecLuwe Lemeil, koffiehuiehoud- ster te Havre, werd, toen zij den 24-jarigen werk man Prevost, die ten gevolge van den drank reeds in zeer opgewonden toestand verkeerde, weigerde nog meer te geven, door hem aangevallen en met een mes midden door het hoofd gestoken. De schedel was geheel gespleten en oogenblikkelijk na het toebrengen van de wonde gaf de vrouw dan ook den geest. De moordenaar, overigens een knap werkman,, is aan het gerecht overgeleverd. In Missouri heeft een hevige wer- velstroom vrijwat schade aangericht te Springfield, Bridgetown en Brookline. Zeven menschen kwamen om het leven en twintig anderen werden gekwetst. Te Diest, in Belgisch Brabant, heeft de gemeenteraad besloten om de Bank van LeeniDg te sluiten, aangezien zij tot niets nut was. Volgens het „Journal de Liège"is het water in de bronnen van Chaudfontaine plot seling twee graden warmer geworden. Aan de warme bronnen van Aken moet een dergelijk verschijnsel zijn waargenomen. Henry Powell, een metselaar, die, naar indertijd vermeld is, onder ergerlijke omstan digheden den zoon van zijnen patroon vermoord had, is Woensdag 11. in de gevangenis te Londen opgehangen. De nieuwe scherprechter Binns trad bij die gelegenheid het eerst in fnnctie. Yoor een der gerechtshoven te Par ij s stond dezer dagen terecht een kamerdienaar, Pierre Fulcheri, beschuldigd van bigamie. Terwijl zijne eerste vrouw, eeDe brunette, in leven was, had hij eene andere, ditmaal eene blondine, gehuwd en stond thans ep het punt met eene derde in het huwelijks bootje te stappen. Het grappigste van de geschie denis was, dat de drie dames, respectievelijk in zwart, grijs en blauw kostuum, als om strijd, met tranen in de oogen, de reohiers bezwoeren den „man harer keuze" aan haar terug te geven. De mannen der wet echter, de onmogelijkheid inziende om, op het voetspoor van wijlen Salomo, den Adonis in drieën te doen houwen, veroordeelden hem onder verzachtende omstandigheden tot vier jaren gevan genisstraf.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1