n°. mo. Vrijdag 9 November. A0. 1883. LEIDSCH DAGBLAD. I,T»I—«a—gc a PRIJS DEZER COURANT: Foot Leiden per 3 maanden1.10. Franc* per post1.40. Afzon .terlyke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. ^voncl-editie. LEIDEN, 8 November. Er bestaat gelegenheid tot verzending der coirespondontie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. In verband met de buitengewone zorgen, welke commissarissen der Leidsche Maatschappij voor Toonkunst in de laatste jaren aan de den leden met hunne dames aan te bieden concerten besteden, was het te verwachten dat de eerste uit voering in dit seizoen hare opvolgsters op waardige wijze zou inleiden. De Stadszaal was dan ook zoowel beneden als boven flink bezet. Beneden bleef er zelfs bijna geen plaatsje open. Het concert werd geopend met het optreden van de Amsterdamsche Orkest-vereeniging, welke onder leiding van den heer Job. M. Coenen behalve Max Bruch's keurige Sinfonie No. 1 nog een drietal schoone werken ten gehoore bracht, waarmede het haren vroeger hier behaalden goeden naaoi alleszins handhaafde. Ze deed hare degelijke samen stelling in menig opzicht opnieuw waardeeren. Van de solisten maken we - honnenr aux dames - allereerst van mej. Anna Mirano (onze vroegere stadgenoot© mej. Anna De Graaf) melding. Door haar optreden op dit Toonkunst-concert werd vol daan aan den vroeger door ons niet alléÓD, maar ook door zoo velen uitgesproken wensch dat zij zich hier in grootoren kring mocht doen hooreD. De toen van haar op de Trio-soirée ontvangen in druk werd nu nog verhoogd. Ze heeft een aangenaam, schoon, sympathiek orgaan, en weet aan hare zuivere, heldere voordracht tevens veel gevoel te paren. Warme toejuichingen vielen haar ten deel en zeer zeker zou zij aan deu wensch om Dog het een of ander ten beste te geven, hebben voldaan, indien het orkest niet aan het uur, waarop het met den trein wear naar de hoofdstad moest vertrekken, gebonden ware geweest. Sedert langen tijd was men verstoken geweest van het genot, dat het vioolspel des heeren Wetrens vroeger dikwerf aanbood, zóó dat bij nietteLeiden alleen, maar ook daarbuiten menige uitnoodiging ontving er zijne gaven ten toon te spreiden. Ge woonlijk beschouwt men stilstand gelijk met achter uitgang. Niet alzoo echter hier! De heer Wetrens immers bewees, nog altijd een goed, bekwaam violist te zijn, die met. veel virtuositeit tal van technische moeilijkheden overwon en zijn auditorium als 'fc ware door zijn wegsleepend spel aan zich weet te binden. Na het Concert van Brahms werd hem door «en lief meisje een groote, fraaie lauwerkrans over handigd een bewijs hoezeer men opnieuw met zijne voordracht was ingenomen en hoezeer men er eene «er in stelt hem onder onze stadgenooten te mogen rekenen. Dit eerste concert is dus weer uitstekend geslaagd. Hedeonamiddag ontvingen wo per Fransche °iail, via Napels, de Indische bladen alleen van 6 October. Toen wijlen do heer Yan Musschenbroek zich weder hier ter stede vestigde, werd hij spoedig in de wetenschappelijke kringen opgenomeD, meer be paaldelijk onder ben die Insulinde tot onderwerp hunner studie maken. Hij was zelf een geleerde in den waren zin des woords. Gepromoveerd in de rechten en gedurende langen tijd ambtenaar, paarde hij aan zijne kennis van rechtswezen en administratie een schat van wetenschappelijke ervaring op natnur-historisch ge- hied. Voor de kennis van den Archipel heeft hij bijzonder veel gedaan. Hij stond met tal van buitenlandsche geleerden in betrekking, vooral met Fransche, Duitsche en Italiaansche zoölogen. Zijne gemakkelijkheid in den omgang kwam hem daarbij zeer te stade. Want al deed zijne reuzenkennis van détails op allerlei gebied hem dikwijls ia zijne voordrachten, gelijk het D. v. N. opmerkt, eonigszins duister worden, wie daaruit afleidde met een kamergeleerde te doen te hebben, sloeg de plank geheel mis. Van Musschen broek hield veel van de gezelligheid en had bij zijne voorkomendheid eene gemakkelijke deftigheid, welke in hem dadelijk den gentleman deed herkenneD. De vruchten zijner geleerdheid zijn vele geweest, want hij studeerdde niet alleen, hij arbeidde ook. Bestuurslid van het „Aardrijkskundig Genootschap" en van het „Kon. Instituut voor taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië", nam hij aan de werk zaamheden van beide lichamen ijverig deel; de jaargangen van het Tijdschrift der eerstgenoemde vereeniging bevatten menige omvangrijke bijdrage vaa zijne haDd; de bocht van Tomini bracht bij, evenals een gedeelte van do Molukken, in kaart en hij voegde bij de eerste eene beschijving van de naburige Rijken. Eene kaart vau de Minahassa werd afzonderlijk door hem uitgegeven; en nog onlaDgs werd eene studie van hem opgenomen in de werken van het „Kon. Inst. voor taal-, land- en volkenkunde." Zijne voordracht over de grondstoffen van Celebes voor de nijverheid geschikt, indertijd in het „Rotter- damsch Natuurk. Genootschap" gehouden, getuigde van eene meer dan gewone kennis van dat eiland en zijne producten. Ook in de „Nederlandsche Maatscb. van Nijver heid," waarvan hij directeur was, heeft Yan Mcs- schenbroek eene verdienstelijke rol gespeeld. Zal Van Musschenbroek door zijne talrijke vrien den en vereerders diep worden betreurd, voor zijne weduwe en zijne voor een deel nog jeugdige kinderen is zijn betrekkelijk plotseling overlijden een vree- selijke slag. Naar wij vernemen, zal zijn stoffelijk overschot Zaterdag-morgen om elf uren op de begraafplaats aan de Groenestoeg worden ter aarde besteld. De bogrooting der gemeente Zoeterwoude voor het jaar 1884 bedraagt zoo in ontvang als in uitgaaf eene som van 26,668.20'/,. Onder de uitgaven is begrepen eene som van f 2000 tot aflossing van eene geldleening, terwijl de te heffen belastingen ongeveer hetzelfde bedragen als over dit jaar. De collecte in de gemeente Rijnsaterwoude voor de noodlijdenden door de vulkanische uitbar stingen van do Krakatau heeft opgebracht f 44.32, in de gemeente Ter Aar f 133.15 en te Zocter- woude 204.42. De begrooting voor 1884 der gemeente Rijn saterwoude is door den Raad vastgesteld in ont vang en uitgaaf op 6494.15'/,. De hoofdelijke omslag, in de laatste jaren geheven tot f 1400, wordt daarin voorgesteld op f 1100. Onder de uit gaven is begrepen 500 voor vernieuwing van de Dorpsstraat, f 200 voor den toren en ƒ2060 voor het openbaar lager onderwijs. De bevolking der gemeente is nog geen 600 zielen. De Tweede Kamer heeft heden in de afJ^e- lingen o. m. onderzocht het wetsontwerp tot grens- veranderiDg van 's-Gravonhage en Wassenaar. Bii de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een voorstel van deu heer Yan Eek, betreffende do wijze van behandeling dor Troonrede. Men seint uit Londen aan de Amst. dat de Siameesche gezant, prins Prisdang, aanstaanden Zaterdag te 's-Hage komt, ter onderteekening van het tnsschen Nederland en Siam gesleten verdrag, tot regeling van den spiritualiënhandel. De geneeskundige staatscommissie heeft be vorderd tot arts den heer B. De Brnijn, doctoran dus, en toegelaten tot het 1ste gedeelte de heeren P. M. E. Roessingh, doctorandus, en H. G. Samson en M. E. F. Th. Dubois, candidaat-artsen. Door de Provinciale Staten van N.-Brabant is een subsidie van 41,760 verleend in de kosten der verbetering van de Zoom. De heer Chrispijn, die, zooals men weet, ten gevolge van eene bloedspuwing geruïmen tijd ge noodzaakt was zijne gewaardeerde medewerking te staken, zal morgenavond te Groningen weder voor het eerst optreden in het blijspel „Een faillisse ment", dat alsdan door bet gezelschap van den lieer W. Yan Zuylen aldaar zal gegeven worden. Blijkens ingekomen ambtsberichten is in het tijdperk van vier weken, dat op 3 Nov. jl. is ge ëindigd, éón geval van longziekte waargenomen buiten het afgesloten gedeelte van het spoeling district, in eeno weide te Overschie. In de slachterijen binnen het spoelingdistrict bleken do longen van drie runderen, van drie vee houders, door longziekte te zijn aangetast. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de betrekking van leeraar in de Fransche taal aan de R. H. B.-school met vijfjarigen cursus te Roermond te vervullen is. Jaarwedde 1800. Bij beschikking van den minister van water staat is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de adm. der posterijen hunne functiën zullen uit oefenen als volgt, te wetende commiezen der 4de kl. J. E. A. Post Uiterweer ten postkantore te Gouda; P. C. Bondam ten postkantore te Zwolle; W. C. Callonfels ten postkantore te VliesiDgen; A. Wijcbgel Van Schildwolde ten postkanture te Amsterdam; de surnumerair P. G. Koeken ten postkantore te Breda. Gemengd Nieuws. Gaarne vestigen we de aandacht op eene in deze courant voorkomende advertentie, waarbij eene door do schilders- en behangers-vereeniging te geven tooneelnitvoering wordt aangekondigd. Ze wordt gegeven ten voordeele van eene weduwe, die met drie zeer jeugdige kinderen, waarvan het ond6to nog slechts 3'/, jaar telt, ten gevolge van het overlijden van haren echtgenoot in bedroevende omstandigheden is achtergebleven. Dat velen zich mogen gedrongen gevoelen de vereeniging in hare liefdadige poging te stonnen Volgens bericht van den burgemeester der gemeente Stompwijk, is sedert 5 weken aldaar aangehouden een jonge, bruine langharige hond, die, blijkbaar daar verdwaald, ter beschikking van den eigenaar wordt verzorgd. Een „equipage," bespannen met twee bokken, viel hedenmorgen mot den bestuurder incluis in een sloot aan den Rjjnsbnrgschen weg, even voorbij de spoorbaan. De in den omtrek zijnde vader van den jeugdigen bestuurder zag het ongeval en haastte zich ter hulp te komen. Behouden werd alles op het droge gebracht. Gistermorgen is in den Zwarten Polder onder Aalsmeer afgebrand eene groote boer derij van mej. do wed. Koningen. Het woonhuis, op zich zelf staande, is behouden gebleven. Heden traden te Amsterdam in het huwelijk eene S6-jarige weduwe met een weduw naar die 83 lentes over zich zag henen gaan. Zij is broodombreng8tor, hij renteniert zoo'n beetje. Liefde schijnt niet in het spel te zijnook is geen bemiddelaar bij de verloving betrokken geweest. Het huwelijk is wat men „mariage de raison"' noemt. De Pool Kossuth, die eenigen tijd geleden H. M. de Koningin om onderstand vroeg,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1