LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7279. Donderdag 8 November. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franc per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.8 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIES: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grooiere letters naar plaatsruimte. Voor bet incassee- ren baUen de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 7 November. Heden is aan de universiteit alhier de heer H. Groothoff, officier van gezondheid bij het O.-I. leger, geb. te Zalt Bommel, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.: Historisch overzicht van de leer der conta- giositeit der phthisis." In de maand October zijn biunen deze gemeente geboren 126 kinderen, als: 63 zoons en 63 dochters, waaronder begrepen 1 tweelinggeboorie; overleden 66 personen (waarvan 6 elders woonachtig), als: 10 mannen, 14 vrouwen, 24 zoons en 18 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 3; gehuwd 29 paren. Een uitgezocht kunstgenot is onzen konstmin- nenden stadgenooten op Vrijdag-avond aanstaande bereid. Reeds meermalen mochten wij de heerlijke gaven van don bas der Duitsche opera Behrens bewonderen, ditmaal zal hij in de Gehoorzaal de bekende aria uit de Zauberflöte „In diesen heil'gen Hallen' Aufenthalt" van Scbubert enhetschoone „Tenor und Bass" ten beste geven. Onder anderen treedt op Franlein Betagae, de allerliefste artiste van Rotterdams kunstinstituut, die zich overal waar ze zich vertoonde en zong stormenderhand de harten van het publiek innam. Veni, vidi, vici. Ia het eerste deel koos ze zich het gebed uit de „Freischütz", in het tweede „Die Tagen der Rosen" van Baumgartner en „Es blinkt der Thau" van Rubinstein. In het instrumentale gedeelte znllen zioh verder doen hooren de heeren Pickaneser en Nunes, mede artisten van naam, zoodat men zal wel doen met zich tijdig van plaats te voorzien. De'Zuid-Hollandsche Gymnastiekonderwijzers- vereeniging hield laatstleden Zondag alhier hare najaarsvergadering. De voorzitter, de heer A. B. Meilink, begroette met een hartelijk welkom de vele aanwezigen, zoowel leden als belangstellenden. Onder de laatstgenoemden merkte men op de heeren J. A. Yan Dijk, directeur der Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, en dr. M. Treub. Na verschillende zaken van hnishoudelijken aard te hebben afgehandeld, werd het woord gegeven aan den heer G. C. Baerends. In eene uitgebreide lezing trachtte hjj aan te toonen dat de zorg voor de lichamelijke opvoeding van onze scholen niet dan gebrekkig kan worden behartigd. Hij deed uit komen wat de gymnastiek in deze vermag, maar wees er tevens op hoeveel er verder nog aan de lichamelijke opvoeding behoort te worden gedaan en hoe, door verschillende omstandigheden, de school alleen niet bij machte is de lichamelijke op voeding to voltooien. Goed voedsel, goede kleediDg, goede lucht, reinheid, kan de school in het geheel niet of maar ten deele onder haren invloed hebbeD. Waar ze dit wel zou kunnen, hij goede lucht b. v., ontbreekt het nog veelal aan geschikte inrichting tot luchtverversching in de schoolvertrekken. Het debat over deze lezing werd aangehouden tot de volgende vergadering. De heer L. D. Labberté hield vervolgens eene lezing over do methode bij het gymnastiek-onderwijs. In eene van grondige stadie getuigende verhande ling ging hij na, hoe in Duitschland door de be kwaamste mannen op dit gebied het onderwijs in de gymnastiek was behandeld geworden, aanwijzende vat er van goed of af te keuren viel. Zoo had zich langzamerhand eene methode gevormd, naar welke thans onderwijs werd gegeven. Hij deed verder uit komen hoe noodzakelijk het is voor elk vak van onderwijs naar eene degelijke methode te kunnen kandelen. By ons te lande ontbrak hieraan nog ▼eel; de methode voor het gymnastiek-onderwijs was er nog niet, men moet hier poor nog steeds bij de naburen ter markt gaan: eigen literatuur ontbreekt. Hij juichte het daarom ten zeerste toe dat eindelijk een leerplan het licht zag, om in eene lang gevoelde behoefte te voorzien. Den ontwerper, den heer Disse, bracht hij hiervoor hulde; zulke pogingen waren te waardeeren en moesten opwekken tot samenwerking, opdat ook wij eenmaal zouden kunnen wijzen op eene, neen op d e methode voor het gymnastiek-onderwijs. De heer Labberté mocht de voldoening smaken dat zijn werk algemeene goedkeuring verwierf. De heer C. A. Bader verplichtte de vergadering met het geven van onderwijs aan eene klasse meisjes. Aan het bestour werd opgedragen de onlangs in „Ons Recht" voorkomende beschuldiging tegen mei8je8-gymna8tiek te wederleggen. Het 10-jarig bestaan der vereeniging zal feestelijk worden her dacht. De volgende vergadering zal gehouden worden te Sliedrecht. Morgen- (Donderdag) avond zal de Leidsche afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst weder eene vergadering houden in het Nuts^ebouw, met het oog op het leesuur reeds beginnende om halfzeven. De bij iederen Leidenaar en bij eiken vroegeren en lateren student bekende „Koos van de postkar" is niet meer. In den ouderdom van 75 jaren heeft hij het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Hij behoorde tot de Leidsche typen, - en om zijn voorkomen, de gewillige diensten welke hij met zy'n zitplaats naast zich aan zoovelen die haast hadden bewees, en om zijn gemoedelijke spraakzaamheid, werd bij indertijd in den Studenten-almanak een uitvoerige schets waardig gekeurd en daarmede vereeuwigd. Yoor hij sedert 1 Mei op de nieuwerwetsche, groote postkar gezeteld was, kreeg hij met het hob belende postkarretje een zwaren concurrent in den zachtrollenden tramwagen, waardoor velen zich verleid gevoelden. Doch al verschafte de tram ook zóóvele gemakken als de grootste gemakzuchtige n den tegenwoordigen tijd ook uit kan denker, één ding zal men altijd missen, den ouden Koos, die, wanneer eergevoel en het vooruitzicht op een extra-fooi er hem toe aanspoorden, meer dan eens een wedstrijd met het paardenspoor waagde. Een zeer groote blikken hoed, die slechts hoogst zelden door een blauw petje vervangen werdeen minder groot hoofd, een breed doch kort bovenlijf, dat zoowel des winters ah des zomers door een blauwen, van blinkende knoopen voorzienen kapotjas omhuld was; twee beeneD, zoo kort als waren ze inasn- gekrompen onder do vracht, die zij dragen moesten, en twee reusachtige groote voeten, als conp d'effet tot slot - ziedaar de deelen waaruit Koos vol gens bovengenoemde schets was samengesteld. Hierbij dient gevoegd te worden dat wanneer Koos de leidsels van zijn ros uit de handen had gelegd en van den wagen afgeklommen was, een groote, met brieven en drukwerken bezwangerde zak tot zijne noodzakelijke attributen behoorde. Al kon Koos das ook niet tot de schoonen deses aardbodems gerekend worden, tot hen, die bemind zyn in den kring waarin zjj werkzaam zijn, behoorde hij zeker. Ia een oogenblik had hij de linnen zak ken in de postkar geworpen, de bout op de deur gedaan en de leidsels van het nabijzijnde hekwerk losgemaakt; want, dit zy in het voorbijgaan opge merkt, dat hoewel rosiante (op wier rug zich ge woonlijk een zwart hondje bevond, dat Koos op al zijn tochten vergezelde) weinig sporen van wildheid aan den dag legde, ja zelfs veeleer een neiging tot liggen dan tot loopen scheen te bezitten, Koos nooit na zon laten het wagentje onbeheerd te laten staan, zonder vooraf de leidsels aan het een of aader bevestigd to hebben om te voorkomen, dat paard en wagen op hol zouden gaan. Zijn: *rijdt gij mee naar het spoor, mijnheer?" klonk menigeen niettemin meer welkom in de ooren dan de stem van de meest verleidelijke sirene en eigenaardig-interessant was dan hetgeen hij verder op den tocht omtrent zijn levensloop vertelde. Blijkens bericht van den consnl-generaal der Nederlanden te Piraeus, zal de wet tot invoering der tabaksregie in Griekenland den 26 Nov. a. s. in werking treden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Bali" in den namiddag van 5 dezer van Point do Galle vertrokken. Z. M. heeft A. Soutendijk te Tiel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als landmeter lste kl. van het kadaster, behoudens aanspraak op pen sioen en onder dankbetuiging voor den lande be wezen diensten; - benoemd: tot landmeter van het kadaster der lste kl. J. A. Martens te Arnhem, thans 2de kl.der 2do kl.: G. Hoogland te Arnhem en C. W. Hoffmann te 's-Boscb, beiden thans 3de kl.der 3de kl.A. K. Nnnnink te Leiden, en A. Robbers te Tiel, beiden thans adspirant; - benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Leeuwarden, mr. H. D. Van Ketwich Verschuur, thans snbst.-off. van justitie bij die rechtbank. Gemengd Nlen ws. Gewoonlijk behoeft men niet naar een „concert des variétés" te gaan om iets nieuws te zien. Er is echter geen regel zonder uitzonde ringen en zoo maakte ook het gezelschap van den heer D. Yan Wijk nit Amsterdam, dat gisteravond in de Stadszaal alhier optrad, eene afwijking op dien regel. Het vrijgoed opgekomen publiek toonde zich - en niet ten onrechte - zeer voldaan. Mocht Franlein Reyman, die op zeer geestige wijze hare Dnitsche chansonnettes ten gehoore bracht, bij den eersten keer reeds zeer worden toegejuicht, haar tweede en laatste optreden lokte - ja, men kan veilig zeggen een oorverdoovend applau- di88ement uit. Tot driemalen toe werd zij dau ook teruggeroepen. Hetzelfde gelukkige lot deelde de heer Van Bie- nen, en het aanhoudend applaus dat dezen Hol- landschen komiek ten deel viel noodzaakte ook hem herhaaldelijk terug te komen. Met zeer veel genoegen werden ook miss Lilly Bell, mdlle. Leonie Zelord, die zich spoedig mede eene lievelinge van het publiek maakte en telkens moest terugkeeren, ma3. Arabella en niet het minst het „Trio Mortimer" aangehoord. Het was een aardig gezicht de twee vélocipè- di8teö, mr. Maurice en miss Jessie, over het be trekkelijk kleine tooneel te zien rijden, - en vooral ook deze eerste door een twintigtal brandende fle8schen. Beider optreden maakte een eigenaardigen indruk. Schoon, waarMjk schoon waren de „poses de marbre", die door miss Rosa werden weergegeven, en hare verschijning mocht - hoewel op ander ge bied - niet tot de minst belangwekkende gerekend worden. Veel blijft er nog te vermelden, ook de enorme kracht van den heer Aza, de buitengewone vlug heid van de gebroeders Revelles, de toeren van de troupe Alazi, enz. enz., en ook dat het ge zelschap wellicht een tweede bezoek aan onze stad zal brengeneene goede gelegenheid dus voor hen, die er ditmaal niet zijn geweest, om hun verzuim goed te maken. Onder de paarden van de huzaren^ alhier in garnizoen, heerscht de inflaenza, waaraan reeds oenige zijn overleden. Deze paarden zjjn uit Ierland afkomstig.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1