Het stoomschip „Amsterdam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gisteren Lizard; de „Noord-Brabant", van Rotterdam naar Java, ver trok gi8teraamiddag van Suez. Z. M. heeft, met 1 Maart, aan C. E. Péan, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leoraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Yenloo; - op verzoek, eervol ontslag verleend met 8 Nov, aan mr. J. W. Mouton, als schoolopziener in het arr. Woerden, en met 1 Jan. 1884 aan mr. H. G. Jordens, als schoolopz. in het arr. Yeendam- den adjunct-admimstrateur R. W. Gaillard, wegens ongeschiktheid voor den militairen dienst, ten ge volge van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, voor den tijd van vijf jaren op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f 475 'sjaars; - 1°. den luit. ter zee lste kl. P. E. Winkelman, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van den titulairen rang van kapt.-lait. ter zeo en een jaarlijkech pensioen van f 2065; 2o. bevorderd tot luit. ter zee lste kl., den luit. ter zee 2de kl. W. H. Dittlof Tjassens. Gemengd Nlenwa Waarschijnlijk door de duisternis misleid, liep gisteravond om halftien vrouw R. van eene brug in het water der Uiterstegracht. Aan de hulp van twee personen, Dool en IJsbertse genaamd, heeft zij ongetwijfeld haar leven te danken. De eerste aarzelde zelfs niet om te water te springen, ook niet waar de hooge wal en het donkere weer dit zeer gevaarlijk maakten. De opbrengst van het persononvor- voer dor Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg maatschappij bedroeg in do maand October ƒ4645.59, zijnde f ö.SÖ'/j per dagkilometer. De Leidsche kantonrechter heeft iemand uit Koudekerk, die met den spoortrein verder reisde dan waarvoor het plaatsbewijs was genomeD, veroordeeld tot drie gulden boete of twee dagen gevangenisstraf. De metselaar Y. R., die werkzaam was aan de te VHage in aanbouw zijnde overdekte markt, is van een steiger gevallen en op de plaats doodgebleven. Gistermorgen is te Scheveningen door binnenkomende vaartuigen de verblijdende tij ding gebracht dat de schuit van den reeder N. De Niet, schipper Jan Vrolijk, en die van den reeder Waterreus, schipper Maarten Mos, van welke het gerucht reeds liep dat zo als verloren moesten be schouwd worden, op zee gezien zijn. Onder het vee van de veehouders H. Van Heiningen en J. Hoogenboozem te Schiedam zijn dezer dagen wederom gevallen van longziekte voorgekomen. Te Haarlem is uit het Donkere Spa- ren het lijk opgehaald van een korporaal der huzaren, oud 22 jaren, die sedert ruim twee weken van het corps afwezig was. Voorts is er uit den Kloppersingel het lijk van eene 19-jarige dienstbode opgevischt, die sedert eergisteren was vermist. Een allerliefst 4-jarig meisje in de Rozenstraat te Amsterdam is gestikt door het in slikken van een te groot stuk vloesch. Gistermorgen begaf een bejaard bediende van een vrijmetselaarsloge, welke in „Odéon" te Amsterdam vergaderde, zich naar den zolder van het gebouw, welke zich boven de groote zaal bevindt en waar de attributen der loges ge borgen worden. Hij had het ongeluk door een der lichtgaten van het plafond in de zaal te vallen. Onmiddellijk naar het gasthuis gebracht, bezweek hij spoedig daarna aan de bekomen verwonding. De verloting. - De Amsterdamsche ten toonstelling is gesloten, en er is een begin gemaakt met het afzonderen der voorwerpen, welke voorde loterij zijn aangekocht. Met veel oordeel zijn de commissiën van aankoop te werk gegaan bij het kiezen der ongeveer acht duizend voorwerpen, die tot prijzen zullen dienen, 't Is niet van belang ont bloot, na te gaan hoe zulk een loterij wel in elkaar zit, en hoe de gemachtigden van het opperbestuur der tentoonstelling zich kwijten van de moeielijke taak der voorbereiding van de trekkingen en van de verdeeliDg der prijzen. Dit zijn omvangrijke werkzaamheden. De trek kingen toch geschieden zoodanig, dat elk lot van een serie kans heeft een der prijzen te winnen voor elke serie bestemd, om daarna deel te nemen aan de trekking voor do bekende hoofdprijzen. Het geval kan zich das voordoen dat con nummer waarop reeds een serieprijs is gevallen, tot de uit verkorenen voor een dor hoofdprijzen mee gaat behooren. De trekkingen hebben plaats te Amsterdam, in gevolge het koninklijk besluit van 1 April 1883, No. 10, ten overstaan van eon notaris en wellicht ten Raadhuize. Ton einde zoo degelijk mogelijk de verloting in to richten en opdat geene abnizen kunnen voorkomen, noch bij de prijzenverdeeling over de verschillende serieen, noch bij de toewijzing, is de eerste trekking door het uitvoerend bewind der tentoonstelling bepaald op 30 November in plaats vaa op 10 dezer, zooals aanvankelijk was vastgesteld, daar er geen kans bestaat tegen dien tijd gereed te zijn. Eerst na het sluiten der ten toonstelling toch heeft men met de verdeeling, schikking en nummering der 8000 voorwerpen kannen beginnen. De overige serieën volgen in verschillende trek kingen, geleidelijk telkens 10 te gelijk, totdat op don laatsten dag der trekking, als alle serieprijzen tot hunne bestemming zijn gekomeD, de winnende nummers der hoofdprijzen worden getrokken. Zeer ernstig, onder behoorlijke leiding en waarborg, worden de werkzaamheden, die aan de trekkingen voorafgaan, verricht, en is die omvangrijke arbeid eenmaal gereed, dan loopt het geheel als van 'n leien dakje behoorlijk van stapel. De houders van loten dienen vooral hunne be wijzen niet te vernietigen na de serie-trekkingen, want een serie-niet kan een winnend nummer worden voor de hoofdprijzen. De dag der laatsto trekking is volgens het Hbl., waaraan dit bericht is ontleend, nog Diet bepaald. Uit de ouderlijke woning te Heem stede is weggeloopen Theodorus Smit, 13 jaar oud, gekleed in grijs jasje, bruine pilow broek, klom pen en zwarte pet. Hij loopt gewoonlijk „met ge- openden mond." In de gemeente Best (N.-Br.) heeft iemand een jongeling van 18 jaren aangevallen en zoodanig mishandeld, dat hij aan de gevolgen is overleden. Een boerenjongen is in „kennel ij ken staat" nabij Keppel ondor den tram geraakt en jam merlijk omgekomen. De Engelsche regeering heeft 500 pd. st. belooning uitgeloofd voor inlichtingen, welke leiden tot ontdekking van de schuldigen aan de ontploffingen in den ondergrondschen spoorweg te Londen. De betrokken spoorwegmaatschappijen hebben er 500 pd. st. bijgevoegd. Verleden Donderdag is te Nimes op eene zeventien meter hooge stellage aan het in aanbouw zijnde nieuwe lyceum aldaar een steen blok neergestort, deze stellage medesleepende, zoodat drie van de vier daarop arbeidende werklieden op de plaats dood bleven; de vierde kwam er onverlet af. Een der omgekomenen was vader van zeven kleine kinderen. Negen lij ken zijn onder de puinhoopen van Savannah te voorschijn gehaald. Nog vijf per sonen werden vermist. Er was verleden Vrijdag voor de slachtoffers van den brand reeds 4000 dollars bijeengebracht. De trein van Parijs naar Brest reed tegen een locomotief aan, die op de rails stond. Door den schok werden drie waggons zwaar be schadigd, 19 personen gewend 1 daarvan is gestorven. In Borstjagorka, arron disseme n t Kief, ontstond in een kroeg twist tusschen het hoofd van do landpolitie en een paar drinkebroers. De politiechef liet de twee in een kelder in het ge vangenhuis opsluiten en stak de sleutels in zijn zak. Vermoedelijk door zijn schuld - door het on voorzichtig omgaan met vuur bij stroo - brak er kort daarna brand in de gevangenis uit. Alle po gingen om de deuren van den kelder met geweld te openen en de boeven te bevrijden, waren vruch teloos; zij verbrandden levend. BUITENLAND. Frankrijk. Do prins van Hohenlohe, de Duitsche ambassa deur bij het Fransche bewind, heeft Zondag bij den president, den heer Gróvy, een bezoek afge legd on later ook de heeren Ferry en Challemel- Lacour bezocht. Een depeche van Harmand, dd. 4 dezer, beves tigt het bericht dat Ninh-Binh on Knang-Yen, zonder tegenstand te ontmoeten, door Fransohe troepen zijn bezet. Ü9 bepalingen van hot te Hué gesloten verdrag worden nageleefd in het middelgedeelte van do Delta, maar in de twee noordelijke provin ciën is dit niet het geval, dewijl de vijand het verhindert. In eene geschutgieterij bij Angoulê me worden tegenwoordig proeven genomen met de zwaarste kanonnen, welke men in Frankrijk heeft, bestemd voor de kustforten en de gepantserde schepen. Zulk een kanon weegt zonder affuit bijna 98,000, elke kogel 780 en het voor eene lading noodige kruit 280 kilogram. Om zulk een stuk te vervoeren is een bijzondere waggon noodig op zestien wieleD, en daar de spoorwegbruggen, welke de gieterij met Angoulême verbinden, niet slerk genoeg zonden zijn, is men bezig met eene bijzondere lijn aan te leggen in eene richting, waar geene brug noodig zal zijn. Duitschland. De Berlijnsche gemeenteraad heeft besloten 100,000 mark te schenken aan de Dnitsche „Luther-stioh- ting", van welker instelling wij melding maakten, en 50,000 mark voor het standbeeld, dat de Berlijn voor Lnther zal worden opgericht. Niettegenstaande de van verschillende zijden gevolgde tegenspraak, houdt men het voor zeker dat geheimraad Lohmann, de medewerker van prins Bismarck voor de verzekeringswetten, heeft geweigerd het ontwerp betreffende de arbeiders verzekering tegen ongelukken verder uit te werken. Weder een getrouwe die den kanselier ontvalt. Het bezoek vau den Oostenrijkschen kroon prins en prinses Stephanie aan het Berlijnsche hof zal een huiselijk karakter dragen. Er zullen geene groote feesten worden gegeven, omdat de gezond heid der prinses tegen de daaraan verbonden ver moeienissen niet bestand is. De eenige uitspanningen, waaraan zij zal deelnemen, zijn de jachtpartijen. Grroot-Britaniiië. Dr. Clarke schreef aan den heer Fowler dat sir John Lubbocks verklariog in het Lagerhuis „dat Boeren een troep kinderen levend zouden hebben verbrand" alleen steunde op een anoniem artikel van de „Cape Argus"; dat uit een enquête van de Transvaalsche regeering was gebleken dat het be richt een verzinsel was en dat togen den scbrijvor een proces wegens laster werd gevoerd (hij stierf echter vóór de uitspraak). Dr. Clarke sommeert derhalve den lord-mayor zijne beschuldigingen tegen de Boeren nader toe te lichten of in te trekken. Telegrrammen LONDEN, 5 November. De „Daily News" verneemt dat zich een comité gevormd heeft tot behartiging van de belangen der Kaffers en tot het houden van toezicht op de handelingen der Transvaalsche deputatie. Het blad neemt een brief op van den heer Chesson, secretaris van de „Abori gines protection society," waarin deze de toespraak, Yrijdag door den heer Jorissen gehoudeD, beant woordt. Chesson herhaalt weder de beschuldigiDg van gruwelen door de Boeren bedreven. Naar men verneemt, zal de heer Jorissen dit stuk van den heer Chesson beantwoorden. Dezen avond wordt lord Derby te Londen terug verwacht. De Transvaalsche deputatie hoopt dat morgen of overmorgen do dag zal worden vast gesteld waarop de lord haar zal kunnen ontvangen tot het houden der eerste conferentie. Gisteren woonden de afgevaardigden in Spur- geon's Tabernacle de godsdienstoefening bij. MADRID, 5 November. Het Spaansche Kabinet heeft zijne goedkeuring gehecht aan een ontwerp voor eene spoorwegverbinding, welke eene tunnel door de Pyreneeën noodzakelijk maakt. BERLIJN, 6 November. (Part. TelDe beroemde katholieke domproost professor Boellinger te Mun- chen heeft in een schrijven aan de katholieken te Bremen verklaard dat Luther, geheel afgezien van zijne positie welke hij als hervormer innam, zóóveel grootsch en blijvends voor taal, gezang, schoolwezen en literatuur gedaan heeft, dat alle Duitechers zonder onderscheid van geloofsbelijdenis hem feeEJ telijk kunnen herdenken. ROME, 6 November. (Part. Tel.) In Italië iiebboo overal de machinisten en matrozen der haDdelsmarin hun werk gestaakt, zoodat de mailboolen werken met de manschappen der oorlogsmarine. ROME, 6 November. De Fransche minister van binnenlandscho zaken heeft gisteren aan de familie Savorgnan De Brazza getelegrafeerd om het onjuiste gerucht van don dood der twee gebroeders Pierre on Jacques De Brazza tegen te,spreken. LONDEN, 6 November. De „Times" verneemt dat de Chineesche regoering tot de Fransche eene depeche zal richten, om hare verwondering te

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2