LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7277. Dinsdag 6 November. A0. 1883. Avond-editie. Premie LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 3 maanden1-10. Franc per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: V Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$.' Grootere letters naar plaatsruimte. Toor het incassee- ren boilen de stad wordt 0.10 berekend. In dit nommer bevindt zich - om uit te knippen - de bon waarmede morgen, Dins dag, van 's morgens 10 tot 's avonds 6 uren tegen betaling van 50 cents de premie aan ons BureelDoezastraat No. 1, kan worden afgehaald. Den Abonnés builen de stad, die dit premieboekwerk niet afhalen, wordt het op franco aanvraag en tegen toezending van 05 cents in blauwe postzegels, franco toegezonden. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officiéél Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den 25sten October, bladz. 67 tot 77. Otficlëele Keaalseertngen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat, ingevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n°. 142), in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad n°. 80), op den 28sfen November a. s. des middags te twaalf uren, op het Raadhuis een verga dering van kiesgerechtigden zal worden gehouden ter ver kiezing van een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in de p'aats van den heer Air. PAULUS DU RIEU, die in 1884 had moeten aftreden, doch overleden is en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus onmiddellijk geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DE KANTER, Burgemeester. 29 Oct. 1883. E. KIST, Secretaris. A November. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door mid del van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den lOden November a. s., des morgens te negen uren. Ten postkantoro alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Iu tegenwoordigheid van de leden met hunne dames en een groot aantal verdere genoodigden opende de vereeniging „Harmonie" gisteravond in de Stadszaal hare buitengewone samenkomsten voor dit seizoen met de opvoering van een tooneelspel en een tweetal blijspelen, tw.„De laatste rit van een oud postiljon", door Junior, „Een duel", door G. Hoogendoorn Jr., en „Naar het gemaskerde bal", door M. J. Gillissen. Mocht de keuze dezer stukjes reed» gelukkig genoemd wordeD, ook het spel der dilettanten was over het algemeen zeer goed; enkelen zon het zelfs door tooneelspelers van beroep Diet verbeterd zijn gewordenzoodat het doel volkomen slaagde. Do herhaalde en dave rende toejuichingen toch strekten wel ten bewijze dat de opgekomenen zich kostelijk amuseerden. Die bijvalsbetuigingen golden natuurlijk niet het minst de dames, die weer welwillend hare mede werking verleeodeo. Het feestelijk samenzijn werd al8 gewoonlijk met een bal besloten. Wij herinneren onzen lezers nogmaals dat de oude centen met 1 JaDuari a. s. niet meer mogen wordeD uitgegeven. Een iedej beijvere zich das om ze vóór dien tijd aan het belastingkantoor in te wisselen. De Israëlietiscbe vereeniging „Eendracht" alhier heeft het plan om op Maandag 19 Nov. a. s. oene tooneelnitvoering te geven ten voordeele van de slachtoffers van de ramp op Krakatau, voor welk doel met toestemming van hoogerhand intee- kenljjsten zullen circnleeren. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partjjen van 100, 50, 10 en 5 hectoli ters, waren de hoogste prijzen f 39, f 19, f 4 en f 2; de laagste f 37, f 18.50, f 3.70 en 1.95. Aan het officiersexamen hebben nog voldaan de sergeanten Olrée, Niesten, Feber, Noest, A. H. Van Alphen De Veer en Van Harrevelt, allen van den hoofdcursus te 's-Bosch. Twee werden afgewezeD. De 5de najaarstentoonstelling, die door de Koninklijke 's-Gravenhaagsche Tuinbouwvereeniging zal gehonden worden van 9 tot 12 No7. a. s., belooft waarlijk fraai te zullen zijn. Ruim een 30- tal inschrijvers hebben zich aangemeld met een 120-tal inzendingen van chrysanthemns, bouqaetten en druiven. De lste luit. Mathon van het 3de reg. huzaren is geplaatst aan den geweerwinkel te Delft. Naar men verneemt, is de ritmeester F. C. W. Jnckema Van Bnrmania baron Rengers, die op last van onze Regeering de manoeuvres der Fransche cavalerie beeft bijgewoond, benoemd tot ridder van bet Legioen van Eer. De heer De Wever, stationschef te WoordeD, ontving gistereD, den dag dat hij 25 jaren als chef van het station te Woerden der N. R.-Spoor wegmaatschappij in functie was, als bewijs van waar deering eene prachtige pendule met coupes ten Naar het Haagsche Dagbl. verneemt, worden te Amsterdam reeds verschillende toebereidselen gemaakt voor eene eervolle ontvangst, te bereiden aan de Transvaalsche deputatie, die van LondeD, waar zij thans hare nationale belangen bepleit, zich ook herwaarts zal begeven, om aan Neerlands hoofdstad, alsmede aan de residentie een bezoek te brengen. Er zon voor gezegd doel een commissie geconstitueerd zijn. Door B. en Ws. van Amsterdam is aan den gemeenteraad machtiging gevraagd tot het sluiten eener overeenkomst met het rijk ter zake van den afstand van de helft van het aan de gemeente toebehoorend gedeelte van het Trippenhuis, gelegen aan den Kloveniersburgwal, voor eene som van hon derd duizend guldoD, en znlks ter vervanging van gelijke som, aan den staat toogezogd als bijdrage in de kosten van het nieuwe Rijks-Museum van Schilderijen. De gemeente behoudt zich do bevoegd heid voor om, indien bovenvermeld gebouw niet langer ten gebruike der Koninklijke Academie van Wetenschappen zal dienen, dit nu af te stane ge deelte voor gelijke som terug te nemen en het overblijvende deel van het Trippenhuis tegen eene alsdan door deskundigen te taxeeren waarde. Door bemiddeling der Nederlandsche Handel maatschappij zijn weder f 20,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia, voor de ramp op Java, in het geheel derhalve f 430,000. De Am8t. Crt. verneemt dat het aantal be talende bezoekers der tentoonstelling te Amster dam hooger is dan eerst is opgegeveD, en meer daD 2 millioen heeft bedragen. Het aantal werk lieden, vereenigingen, odz., tegen halven entree prijs toegelaten, beloopt Diet meer dan 25,000. Twee der leeuwen die den ingang vanbethoofd- geboaw der tentoonstelling versierden, zijn, als blijvende herinnering aan die tentoonstelling, ge plaatst in 't Rijks-Museum. Ten behoeve van het Nederlandscb Museum te Amsterdam zijn in bruikleen gegevendoor den heer jhr. mr. H. B. Van Tets, te Zutfen, een ge ëmailleerd gouden keten met medailledoor den heer dr. W. Ten Bruggencate, te Ootmarsum, een koperen plaat, waarop de Amsterdamsche Benrs is gegraveerd, en door B. en We. van Yenlooeen bronzen beeldje. De voorwerpen waren op de ten toonstelling van oude kunst te Amsterdam inge zonden. (a-Of.) Volgens door het D. v. N. uit Kopenhagen ontvangen bericht heeft de heer Gamèl bekend gemaakt dat hij voornemens is de „Dymphna" wederom voor drie jaren nit te rusten voor een tocht, met het doel om door de Kara-zee de noor delijkste punt van Azië te bereiken en van daar naar Frans-Josephsland te stevenen. De heer Hovgaard zal in het Deensch aardrijks kundig genootschap eerst eene voordracht over de afgeloopen expeditie houden en daarna eene tweede over het ijs der Kara-zee. Het stoomschip „Noord-Brabant," van Rot terdam naar Java, vertrok Zaterdag-morgen van Port Saidde „P. Caland" is Vrijdag van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen. Volgons bericht van Ts Konings gezant te Ber lijn is, blijkens eene bekendmaking van den Rijks kanselier, de runderpest in het geheele Duitsche Rijk als geëindigd te beschouwen. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Berlijn, is door den Landdrost te Aurich het verbod van invoer van schapen nit Nederland, 't welk aanvan kelijk verlengd was tot 1 Nov., tot nader order bestendigd. Blijkens een bij het Dep. van Marine ontvan gen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Bali", onder bevel van den luit. ter zee le kl. H. G. Hildebrandt, in den namiddag van 2 dezer te Point te Galle aangekomen. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft aan mr. T. M. C. Asser, hoog leeraar aan do universiteit te Amsterdam, vergun ning verleend tot het aannemen van het officiers kruis der Leopoldsorde, hem door den Koniug der Belgen geschonken. Gemengd Nienwa. Wegens ongesteldheid van een der hoe ren Haspels heefc de tegen hedenavond aangekon digde voorstelling van het Nederlandscb Tooneel, afd. Rotterdam, geen doorgang. Ton huize van vrouw S. in de Hoef- straat alhier ontstond hedennamiddag omstreeks drie uren een begin van brand. Het omvallen van een petrolenmtoestol was hiervan de oorzaak. De stokers van de stoombrandspuit bluschten hetvunr door middel van water, zoodat het ongeval geene groote gevolgen bad. Met den stoomtram van Leiden naar Leidschendam had gisternamiddag omstreeks vier uren een noodlottig ongeval plaats. Onder Veur, bij het landgoed „Ter Horst", is bij het opgaan van eene brug de locomotief gederailleerd en voor over op den kop geraakt, met het betreurenswaardig gevolg dat de stoker, een jeugdige knaap, onder de machine geraakte en bovendien het kokende water uit den ketel over het lichaam kreeg. Deerlijk gewond en gebrand werd de ongelukkige naar het zie kenhuis alhier gebracht, waar hij, naar wij vernemen in hopeloozen toestand verkeert. Den machinist, ook aldaar, is de schouder gebro ken, doch de vier personen die in den wagen zaten, kwamen met den schrik vrij. De personenwagen stond dwars over den weg, maar viel gelukkig niet om. Z a t e r d ag-a vond hadeenegasontplof- fing plaats in het mode-magazijn vsn den heer Otto te VHage, hoek Mauritskade en Denneweg. Niet één spiegelruit is gespaard gebleven. De bewoners zijn met den schrik vrijgekomen. Yolgens bericht van een dor gisteren te Scheveningen aangekomen schippers had hij op zijne thuisreis van de bemanning van een logger vernomen dat onder den Engelschen wal was drij vende gezien eene ten onderste boven liggende haringschuit. Teekenen waren niet goed te onder scheiden alleen was een prinsen-steven (rood, wit en blauw) merkbaar.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1