Ten gevolge van de aanzienlijke verminde ringen in de cijfers der Haagsche gemeente-be grooting gebracht, wijst het eindcijfer van het plaatselijk budget voor 1S84 thans een bedrag van f 3,742,189.19 aan inkomsten en uitgaven aan, •waaronder f 795,000 voor buitengewoon. De oor spronkelijke begrooting was ruim een ton hooger geraamd. De kroonprins van Portugal, hertog van Braganza, heeft, naar men ons mededeelt, aan den hoer J. F. J. J. C. Van Santen, eigenaar en be- stunrder van het „Hotel den Ouden Doelen" te 'fl-Hage, zijn portret in kabinetsformaat en voorzien van zijne handteekeniüg geschonken, begeleid van een schrijven, houdende betnigiog van 's prinsen hooge tevredenheid over zijn verblijf in voornoemd hotel. Het O. M. heeft berust in de uitspraak van het Haagsche gerechtshof ten opzichte van Jaantje Struik c. 8. Dientengevolge zijn de vrij gesprokenen gisteravond om 6 aren uit hunne langdurige prae- vontieve hechtenis ontslagen. De heer Wintgens heeft in de Tweede Kamer gevraagd waar zich de stukken bevinden, die op het plan van Willem I tot doorgraving van de landengte van Nicaragua betrekking hebben. De minister heefc den afgevaardigde geantwoord dat bij de stukken zou doen opzoeken. Wij vreezen dat pogingen om die bescheiden te vinden, weinig resultaat zullen hebben. De heer J. Kuyper, de afgevaardigde van het Aardrijkskundig Genootschap op het doorgravings congres te Parijs, heeft zich indertijd zeer veel moeite gegeven om eeDige bijzonderheden nopens dit ko ninklijk ontwerp bijeen te brengen, doch tevergeefs! Bij geen van de verwanten van belanghebbenden en gezagvoerders uit den tijd was de kleinste notitie op te duiken. Een onderzoek van de particuliere archieven van het Huis van Oranje, den ijverigen geograaf toege staan, leverde evenmin iets op. Hij onderstelt dat die bescheiden te Berlijn zijn achtergebleven of door den vorst zijn vernietigd. Dit belet echter Diet dat toch de richting bekend ïe die het kanaal volgeDs de plannen van Willem I zou moeten nemen. De rivier San-Juan moest ge kanaliseerd worden met sluizen, de vaartuigen zouden het meer van Nicaragua oversteken, do met sluizen gekanaliseerde Tipitapa volgen en na het Managua- meer te hebben overgestoken een kaüaal met sluizen volgen ter lengte van 48 kilometers tot aan de haven van Realejo. Deze waterweg was ongeveer 500 kilo- metera laDg. (Amsf.) Gemengd Nieuw®. De Leidsche burgervader van vóór ruim driehonderd jaren heeft zich in meer dan één opzicht vereeuwigd en wordt nog heden ten dage als model aangehaald. De zooeven door ons ont vangen „Spoctator"-plaat toch stelt een ideaal Kamerlid voor, niet als genoemden burgemeester mot een degen, maar met een schaar in de hand en zonder aarzelen zeggende: snijd het van mijn grond, des noods van mijne effecten". Naast hem staat namelijk een cassette en ligt een kaart van het kadaster! Het opschrift der plaat luidt: „Een Tan der Werff in de Eerste Kamer." Een voor velen goede bekende zal Leiden weer voor enkele dagen bezoeken: Sonder- mann met zijne schoone collectie kanarievogels. r Goede wijn behoeft geen krans" en daarom kunnen we volstaan met deze weinige regelen en door ver der naar de in dit nommer voorkomende advertentie te verwijzen. Gedurende de maand October zijn per Leidsche paardenspoor vervoerd 23,299 personen. Een achtjarige knaap moest heden* namiddag zijne liefhebberij in hot werpen met stee- nen bekoopen met een koud bad in de Doelenachter gracht, waaruit hij echter door een speelgenoot weer werd verlost. Een brand in de pastorie der Her- vormde gemeente te Hazerswoude bracht gisteren het geheele dorp in opschudding. Gelukkig heeft hij zich bepaald tot den stal en de keuken, en een klein daarnaast gelegen perceel. Dezer dagen overleed te Ter Aarde landbouwer W. Ham, R.-K., die de wel zeldzame maar toch lofwaardige bepaling had gemaakt, dat na zijn dood uit zijne nalatenschap aan alle huis zittende werklieden in de gemeente, onverschillig van welke geloofsbelijdenis, zou worden uitgereikt een witte* en een krentenbrood. Naar men verneemt, heeft Jaantje Struik onmiddellijk na de uitspraak van gisteren verzocht cassatie aan te teekenen. Vooral Consen- heim was, bij het vernemen van zijne vrijspraak, zeer bewogen. „Flanor" maakt in den Neder 1. Spec tator een eenvoudige opmerking over de balddadig- heden, waaraan Spinoza's standbeeld bloot staat. Het middel er tegen is„het hek eenvoudig weg te nemendan vervalt de psychologische reden waarom de jeugd geneigd is iets over te gooien. „De zaak is eenvoudig deze, dat als er op straat iets in een perk staat, een inwendige drang de straatjeugd noopt iets daarover te gooien. Neem die aanleiding weg en voor een groot deel zal het gevolg wegblijven. Ik wed, dat als men ergens een lantarenpaal zet en een hek er om heen, er altijd steenen en andere voorwerpen binnen het hek zullen liggen, en anders niet." Flanor deelt die meening niet alleen: het monu ment van Leidens ontzet toch zal door geen hek worden omgeven. Men vertrouwt bovendien dat men er eerbied genoeg voor zal hebben. In de R.-K. kerk te Gouda werd groote opschndding teweeggebracht door een persoon, die geheel onbevoegd den preekstoel beklom en tot de aanwezigen, die bij gelegenheid van Allerheiligen in zeer grooten getale waren opgekomen, het woord begon te voeren. Slechts met groote moeite gelukte het, den man, wiens zinnen blijkbaar verstoord waren, van den preekstoel te verwijderen. Het „Vliegend Blad" drukt in een hoofdartikel zijn vrees uit dat na de tentoonstelling voor Amsterdam.de teleurstelling misschien haar intocht zal houden. Verschillende teleurstellingen, die er reeds zijn, telt het blad op: „Woningen voor de ontvangst van vreemdelingen, met vele kosten ingericht, bleven zonder huurders; logementen expres gebouwd of vergroot dekten bijna hunne groote uitgaven niet (eenige maanden slechts werd er flink gebeurd); de hoofdstad werd bezaaid met galanterieën, quin- caillerieën en dergelijken en.winkeliers, die met opgepropte magazijnen den St.-Nicolaas- en Kerst dag afwachten, zullen stellig teleurstelling oogsten en de ergste en naaksto ontnuchtering is.geen werk voor den ambachtsman. Dan nog hebben zich vreemdelingen, als vliegen door een strooppot aangetrokken - in de hoofdstad genesteld, hetgeen o. a. te merken is aan de werk zaamheden aan het Centraalstation, welke bijna uit sluitend door Duit8cker8 verricht worden. Het geld is verteerd, de arbeid raakt ten einde en de winter komt! roept het blad treurende uit. Wij vreezen, zegt het verder, dat wij zeer barre tijden, dagen van armoede en paneelzagerij (geen complimentje!) te gemoet gaan. Het volksblad hoopt dat men intijds zijne waar schuwingen zal wikken en wegen en door hen, wie het aaDgaat, alles zal in het werk gesteld worden om de Daar arbeid vragende handen te bevredigen, opdat tijdons een barren winter het huisgezin geen gebrek lij de. Vooral zij, di9 door de tentoonstelling eer be haalden en geld verdienden, beveelt het 't voor gaande in goede overweging aan Middelen om werk te verschaffen worden door het blad niet aangegeven. Het is voor Amsterdam te hopen dat bet pessi misme van het „Vliegeod Blad" te hoog vliegt. De tentoonstelling zou, zoo niet, voor vele Am sterdammers geen zegen zijn geweest. Ten slotte nog een bijna niet te gelooven geval van „hotel-beur", gedurende die maanden van melk en honig: Aan het meer genoemd blad is een geval bekend dat in een hotel, hetwelk primo Mei werd geopend, van af dien datum tot half September de somma van zes gulden vijfen twintig cents werd ontvangen. Groote opschudding ondor de ster- renkundigen: een eiland van de planeet Mars is verdwenen. Althans zoo leest men in de „Terres du ciel", van Flammarïon, waarvan een nieuwe editie is verschonen. De astronomen schijnen het in de kennis van die planeet zoover te hebben gebracht, dat zij er tegenwoordig de zeeën, de stranden van kennen, ja de uitmondingen der voornaamste rivie ren in teekening hebben gebracht. Zelfs beweert men met de polen vau Mars beter bekend te zijn dan met die der aarde. Het tkans verdwenen eiland in qnaestie schijnt een van alle zijden door water om ringde rots te zijn in den trant van het eiland Teneriffe. De schrijver is intusschen van oordeel, dat de verdwijning slechts schijnbaar is en het eiland slechts tijdelijk onzichtbaar is geworden ten gevolge van het smelten der sneeuw, die den top bedekt. De Russische regeering heeft be sloten een kanaal te graven door de landengte van Perekof, van de Zwarte Zee naar do Zee van Azof. Bij Watford op de „London and North western Railway" reed do sneltrein van Liverpool tegen eenige leege wagens aan. De stoker en de machinist stierven aan de gevolgen der bekomen wondeneenige reizigers werden gewond. Uit Algerië wordt gemeld dat bij Stidia, een Pruisisch matroos aan land is gekomen, na anderhalf etmaal te hebben gezwommen. De man had behoord tot de bemanning van de Deen- sche boot „Louise Nibourg", die in zee was ver gaan, na op een rif te hebben gestooten, 36 uren na haar vertrek van Alexandrië in ballast naar Gibraltar. De sloep, waarmee de equipage zich trachtte te redden, was na verloop van eenige dagen stukgeslagen op een rots, waarop de kapitein, de tweede stuurman en de scheepsjongen zich hadden gered, aan wie do Pruisische matroos beloofd bad, zoo mogelijk naar do kust te zwemmen om hulp voor hen in te roepen. De kok was met het schip in de diepte verdwenen. In den mist. - Een deftige heer en dame, die tegen middernacht het huis van een hun ner vrienden op den boulevard Saint-Michel te Parijs verlieten, terwijl het zwaar mistte^ zagen plotseling een dame op zich afkomen, die h6n op een flinke dracht slagen met een parapluie onthaalde onder den uitroep: „Ah, daar betrap ik je eindelijk!" Nau welijks had echter de aanvalster de stem van den om hulp roependen heer vernomen, of zij vroeg om verschooning, daar zij bemerkte dat zij zich in den mist vergist bad: zij had gemeend haar ontrouwen echtgenoot met een mededingster voor te hebben. Door medelijdon bewogen, besloot het duchtig af geroste echtpaar de zaak maar te laten rusten. Telegrammen LONDEN, 2 November. De Transvaalsche de putatie trekt hier zeer de aandacht. De „Times" bespreekt haar in een uitvoerig en vrij gematigd artikel. Ook dit blad beweert dat men, hoewel de leden der deputatie zich omtrent het doel hunner zending niet uitlaten, mag aannemen dat zij be langrijke en blijvende veranderingen in de verhou ding der beide staten zullen trachten te brengen. Door de Bank van Engeland is heden 101,000 pd. st. uitbetaald. BERLIJN, 3 November. (Part. Tel.) Niettegen staande de officiëele ontkonningen zal de Russi sche minister Yon Giers tijdens zijne aanstaande reis naar Montreux ook politieke bezoeken te Weenen en Berlijn brengen. Het Duitsche oorlogsschip „Nautilus" heeft in opdracht om naar de westkust van Afrika tegaaD, ten einde den toestand der jeugdige Duitsche kolonie te Angrapequan te onderzoeken. De Engelsche be richten, dat aldaar conflicten tusschen Engelschen en Duitschers hebben plaats gehad, worden beslist tegengesproken. LONDEN, 3 November. Ten gevolge van het faillissement van het huis Morris Ranger hebben ook de huizen Hollinshed en Fat-ley Co., beide te Liverpool, hunne betalingeu gestaakt. LEIDEN, 3 November. Door de aanwezigheid eener depressie NW.- waarts vau ons, dalen de barometers. Het gebied van hooge drukkiog neemt in beteekenis af. De verwachting voor morgen is zuidelijko wind. Do bekende Engelsche -Index Society", wier leden zich verdienstelijk maken door registers samen te stellen over uitgebreide reeksen van genoot- schapswerken of ook over enkele werken welke daaraan behoefte hebben, beeft thans onder den titel van „Index to English speaking students who have graduated at Leyden university", een quarto deel uitgegeven, waarin de namen (ongeveer 4250) in alphabetische orde zijn bijeengesteld van alle Engelschen, Schotten en Ieren die aan de Leidsche hoogeschool gestudeerd hebben. De bewerker, de heer Edward Peacock, geeft in de voorrede de oorzaak op waarom, naar hij meent, zijn lijst niet geheel volledig is. Do onbedrevenheid in de Engel sche taal van vele personen, belast met het bij houden van het „Album studiosorum Academiae Lug- dl'.uo Batavae, 15751S75" (want aan de uitgaaf daarvan, in 1S75 bij den heer Mart. Hij boft' ts 's-Hage verschonen, ontleende hij do bestarddeeleo

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2