IEIDSCÏÏ DAGBLAD. K°. 7274. Vrijdag 2 November. A0. 1883. Eerste Blad. Avond-editie. PRIJS DEZER COURAST: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franoe per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzonderiag van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. rBIJS DER ADYERTENTIEIt Til 1—-8 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|J Groet ere letten naar plaatsruimte. foor hel incasseer ren bniten de etad wordt 0.10 berekend. Dit No mm er bestaat uit WEE BLADEN. Oföoiëele KennlggeringeiL Burgemeester en Wethouders van Leiden; Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art. 201 der Algemeene Politieverordening van den Gden November 1879 (Gemeenteblad No.4),hou dende dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel één maal in het voor- en éénmaal in het najaar, op kennis geving van Burgemeester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Oct. 1®3. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 November. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Amsterdam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Bij het heden te Ts-Hage gehouden examen voor hulponderwijzeres zijn geslaagd mejn. M. Mac Gillaviy, D. A. E. Van Kaathoven, H. M. Du Croix, F. H. De Wal, M. S. Altmann, allen te Leiden, en J. W. P. Oolie te Alfen. Naar men verneemt, zal de nieuw benoemde professor in de geschiedenis, dr. Muller, den 19den December alhier zijn ambt aanvaarden met het hou den eener inaugurale rede. In de jongste vergadering van het Leidsche Studentencorps is zonder debat besloten in het jaar 1885 weder een maskerade te houden. Door de studenten-roeiveroejpging „Njord" alhier is besloten in 1884 (dus niet in het masko- radejaar) een internationale race te houden ter vie ring van het 10-jarig bestaan dier vereeniging. In een schrijven uit Den Haag aan de Arnh. Crfc. leest men o. a. het volgende: „Juist om der wille van de toekomst heeft het mij leed gedaan dat de toekomstige Koning van Nederland koning Leopold niet heeft ontmoet. Zulk eene ontmoeting, zoo mogelijk in het publiek, zou den Prins van Oranje eene voortreffelijke gelegenheid gegeven hebben, om het openbare leven te hervatten en voor zijn volk openlijk getuigenis af te leggen van die toewijding aan de publieke zaak en dat helder inzicht in de belangen des volks, waarvan zij, die de eer van 's Prinsen omgang genieten, zoo hoog opgeven. Inderdaad duurt de afzondering, waarin de aanstaande vorst van ons land verkeert, afzondering van de publieke zaak om alleen in de herinneringen van terecht betreurde nabestaanden te leven, reeds te lang. Om verliezen treuren is gepast en natuurlijk in eiken maatschappelijken kring, bij hoog en laag; maar evenzoo is voor iedere maatschappelijke positie een tegenwicht tegen te groote en te langdurige droef heid in de behoeften van "het leven. Wie de toekomst aan het verledene, de levenden aan de dooden opoffert, ziet, dunkt mij, hot leven niet gezond in, tot schade vcor zich zelf on anderen." De geheele begrooting der gemeente Nieuw- veen is vastgesteld in ontvangst op f 9540.06'/2, in uitgaaf op f 9538.36'/, en alzoo met een batig saldo van f 1.70. Algemeen genoegen werd betuigd wegens de vermindering van dan post voor hoofdelij- ken omslag met 10 pet., gerekend bij 1883. Aange nomen werd een voorstel om de belasting op de honden af te schaften en het vergunningsrecht te verhoogen met f 10. Bij de te 's-Hage van 29 tot 31 October ge- honden akte-examens L. O. werden geëxamineerd 15 candidateo; afgewezen 9 en toegelaten 6. Het blijft ook aan het gemeentebestuur vau Den Haag steeds een doorn in het oog, dat de Gemeentewet in zake de plaatselijke directe belas tingen, de onbillijkheid in stand houdt dat de inwoner, voor den tijd dien hij elders doorbrengt, niet in zijne woonplaats kan worden aangeslagen. De quaestie van verblijf of hoofdverblijf is thans wederom op het tapijt gebracht naar aanleiding van een reeks van reclames tot restitutie of verminde ring van den hoofdelijken omslag. Het is thans de raadscommissie voor de finan ciën die zich heeft gezet op een onderzoek naar de vraag in hoever door wijziging van de gemeente wet de betaling der geheele belastingschuld aan de gemeente kan worden verzekerd, behoudens tege moetkoming aan rechtvaardige en billijke reclames. Die commissie beroept zich in de eerste plaats op de toelichting door Thorbecke op art. 6 van de wet van 1865 tot wijziging der gemeentewet gegeveD, om aan te toonen dat de wetgever den inwoner het kiezen eener fictieve woonplaats wilde afsnijden. Zich verder plaatsende op het standpunt dat be lasting geen civiele maar publiekrechterlijke schuld is, betoogt zij dat de geschillen in zake plaatseljjke belasting aan de kennisneming van den gewonen rechter hadden moeten zijn onttrokken. Daarom heeft zij - en ook om aan geschillen om trent het al of niet hebben van hoofdverblijf in de gemeente een einde te maken - een nieuw artikel 245 der gemeentewet ontworpen, waarbij voor de geschillen over plaatselijke belastingen dezelfde regels worden gesteld als voor de rijks directe belastingen en voorts bepaald wordt dat ook allen, die, ofschoon elders hun hoofdverblijf hebbende, in de gemeente eene vaBte verblijfplaats of woning gebruiken, welke voortdurend ter hunner beschik king staat, in de plaatselijke directe belastingen bijdragen. B. en W8. stellen den Raad voor zich tot den Koning te wenden met verzoek om wijziging in den aangegeven zin. De begaafde schrijfster Eugenie John onder den pseudoniem E. Marlitt neemt sinds lang eene eere plaats in de Duitsche letterkunde in. Hare werken zijn in alle talen overgezet; ook in ons land ver schenen successievelijk zeer goede vertalingen van hare romans. Dit heeft ten gevolge gehad dat men ook hier in ruimen kriog Marlitt is gaan waar- deeren, niet alleen om hare groote gaven als roman cière, maar vooral ook omdat haar keurige stijl en aantrekkelijke verhaaltrant nooit misbruikt werden om toestanden te schetsen, welke men niet onder ieders oogen raag brengeD, maar integendeel tot het bert spreken, en dit weten t9 treffen, te boeien en te veredelen. De heer A. Ter Gunne te Doventer heeft eene uitstekende vertaling van de geheele serie Marlitt- romans in een handig formaat en flinken druk in het licht gegeven. Toen deze uitgever zijn fonds liquideorde, heeft do Arnhemsche firma Gebroeders E. en M. Cohen, gewoon als zij is het beste der hedendaagsche literatuur aan te koopen, zich beijver.1, ook deze uitmuntende boeken in eigendom te krijgen, ten oindo die tegen den laagst mogelijken prijs vau de hond te doen. Acht romans zijn thans (men zie de achterstaande advertentie), in fijne prachtbanden gebonden, voor f 10.75 in plaats van p. m. f 25 verkrijgbaar ge steld. Ingenaaid is de prijs voor de 8 werken slechts f 8.25, terwijl elk deel ook afzonderlijk is te bekomen. Het is volkomen overbodig van elk der genoemde werken iets afzonderlijks te zeggen. Ze zijn genoeg geprezen in alle tijdschriftenze hebben vele drnk- ken beleefd en worden nog dagelijks gevraagd. Slechts willen wjj er nog op wijzen, welk eene schoone gelegenheid hier is aangeboden, om een keurig geschenk te kiezen, waarvan men zeker weet dat het in den smaak valt en dat, wij herhalen het, met volle gernstheid in ieders handen kan gegeven worden, want Marlitts romans jagen geen hersenschimmen na: zij ademen een verheffend op timisme en hebben een gezonde moraal. De firma Gebr. Cohen heeft, zegt ook de Arnh. Crt., zeker zelden een gelukkiger en billijker aan bieding geannonceerd. De commissie voor het geneeskundig staats examen heeft bevorderd tot arts de heeren J. Nanninga, med. doctorandus, en E. M. Yan Lier, ood-officier van gezondheid, en toegelaten voor het eerste gedeelte van het arts-examen de heeren J. D. Daubenton en D. Ruitenga, med. doctorandi. Yolgens telegraphisch bericht der „Dymphna"- expeditie van 29 Oct. aan den heer A. Gamèl te Kopenhagen, was de „Dymphna" 's middags te halfééa, na eene stormachtige reis en eenige averij aan de machine, te Hammerfest aangekomen en zon zij Woensdag van da?r vertrekken. Aan de hoogeschool te Groningen is het eerste natuurkundig examen met goed gevolg afgelegd, door de heeren Y. Postma en G. Scheltema. De Raad van Toezicht op de spoorwegen heeft gisteren den spoorweg van IJmuiden naar Yelzen geïaspecteerd en goedgekeurd. De lijn werd heden geopend. Het wetsontwerp tot kwijtschelding van boeten aan den fabrikant J. Paris-Isaac te Marchiennes, dat reeds in de zitting 18781879 werd ingediend, is door den minister van koloniën krachtens *s Ko- niügs machtigiog ingetrokken. Men heeft in de afdeelingen der Tweede Kamer bij hot onderzoek der begrooting van finan ciën algemeen aangedrongon op volledige inlichting omtrent de veranderingen, aangebracht in het beheer der Staatsloterij, en op overlegging van het kon. besluit van 31 Maart 1883 on van andere besluiten, die mochten strekken om de Staatsloterij meer winst gevend te maken. Ook vroeg men of het waar is dat na bet overlijden van den vroegeren directeur eene buitengewone bate van f 70,000 is gevonden, en zoo ja, hoo dat saldo heeft kannen ontstaan. De minister van marine hoeft aan do Tweede Kamer overgelegd het rapport der commissie tot voorlichting betreffende de reorganisatie dier rijks werven. De commissie constateert dat 's lands be- laog het behoud dier inrichtingen vordert. De vraag, in hoeverro behoud der drie werven noodig is en in hoeverre door reorganisatie vereenvoudiging en be zuiniging is aan te brengen, zal nader worden over wogen. Naar de „Standaard" meldt, is dr. Kuyper op u'tnoodiging van de Transvaalsche deputatie naar Lorden vertrokken, om met haar over onder scheidene aangelegenheden te raadplegen. Het stoomschip „Leerdam" vertrok gisteren van Nieuw-York naar Amsterdam. Z. M. heeft op verzoek aan na te melden leden en secretaris der bij Kon. besluit van 28 Februari 1880 No. 8 ingestelde Staatscommissie tot herziening van het Burgerlijk Wetboek, eervol ontslag verleend, als aan mr. C. W. Opzoomer, booglccraar bij de Rjks-Universiteit te Utrecht, als lid en als voorzitter van de tweede afd.aan rar. L. J. Yan Oppen, notaris te Gulpen, als lid aan mr A. E. J. Nysingh, kantonrechter te Meppel, als lid, en aan mr. W. J. Wintgens, commies bij het departement van oorlog, ah secretaris aan die commissie toegevoegd, en zulks onder dankbetuiging voor de door hen als zoodanig bewezen diensten- den met verlof hier te lande aanwezigen lsten luit. der inf. van het leger in Ned.-Indië G. A. Yan Leeuwen, wegens finale ongeschiktheid om den militairen dienst in Ned.-Indië te gaan hervatten ten gevolge van lichaamsgebreken, met 1 Nov. a. s. eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen met

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1