LEIDSCH DAGBLAD. 7273. Donderdag 1 November. A0. 1883. Avond-editie. Bericlit. Frans Belmont, JOHAN HA AM. PRIJS DEZER COURANT: Toer Leiden per 8 musdenL10. freoco per post1.40. AXzeoderl^jke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijkB, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADVERTENTIE*: Tel 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$ Grootere letten neer plaatsruimte. Toor het incessee- ren boilen de ated -wordt 0.10 berekeid. Ia den loop van de volgende maand wordt aan onze abonné's op dezelfde voorwaarden van vroeger als PREMIE aangeboden een nieuwboekwerk: ROMAN YAJN OQIcieele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis dat de genees- en heel kundige armendienst thans als volgt is verdeeld Wijk I en II (waaronder het Roomsch-Katholiek Wees- en Oudeliedenhuis), Geneesheer: Dr. W. P. WEEBERS: Heelmeester: de heer J. A. LONGEPEE. Wijk III en IV, Geneesheer: Dr. Jb. BAERT; Heel meester: de heer G AALBERTSBERG. Wijk V en IX, Genees- en Heelkundige dr. A. VAN 1 PEREN. Wijk VI, Geneesheer: de heer C. WINKLER PRINS, arts; Heelmeester: de heer J. L. A. DESERTINE. Wijk VII, Genees- en Heelkundige: Dr. II. BOURSSE WILS. Wijk VIII, Genees- en Heelkundige: Dr. W. RUTGERS VAN DER LOEFF. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Oct. 1883. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien de circulaire van den commissaris des Konings in deze provincie van den 12den September 1883 A No. 1073 (3de afd.), Provinciaal blad No. 58, herinneren bij «leze den ingezetenen dezer gemeente aan de bepalingen van de artt. 27 en 42 der wel van den 29sten Maart il833 (Staatsblad No. 4), zooals die zijn gewijzigd en aangevuld bij de artt. 7 en 14 der wet van den 9den April 1869 (Staatsblad No. 59), behelzende bepal ngen omtrent de op ben rustende verplichting tot het inleveren van suppletoire aangiften wegens het in gebruik nemen van perceelen of perceelsgedeelten of aanschaffing van belasting voorwerpen naar de 5de en 6de grondslagen, terwijl zij levens worden gewezen op de strafbepalingen van art. 35 der wet van -9 Maart 1833 (Staatsblad No. 4), voor zooverre die zijn gewijzigd bij art. 13 der wet van 9 April 1869 (Staatsblad No. 59) en;van art. 39 der wet van 29 Maart 1833 (Staats blad No. waaraan zij zich bij nalatigheid in het doen Oer aaugiften zouden blootstellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Oct. 1883. E. KIST. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art- 201 der Algemeene Politieverordening *an den 6den November 1879 (Gemeenteblad No.4),hou dende dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel één maal in het voor- en éénmaal in het najaar, op kennis geving van Burgemeester en Wethouders, schoorsteenen tn stookplaatsen gereinigd moeten worden. Burgemeester en Weihouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Oct. 1883. E. KIST, Secretaris. LJEIftEN, 31 October. De jury dor tentoonstelling te Amsterdam beeft alsoog, naar wij vernemeD, een eere-diploma toe- gesend aan het Anatomisch Kabinet der Rijks-Uni versiteit alhier voor de ingezonden verzameling 7an aQthropologische voorwerpen van de eilanden Java, Nadara en Sumatra. De heer J. Holster, predikant bij de Chris- tel.-Gereform. gemeente alhier, heeft in de afge- loopcn week wederom een beroep naar Dinteloord (N.-Brab.) ontvangen. De prins en de prinses Yon "Wied brachten Zondag U. een bezoek aan hunne bezittingen te Wassenaar. Hedenmorgen herhaalde de prins dit bezoek. Met den trein van 8 u. 22 m. arriveerde hij uit Am- sterdam alhier, waarna hij zich dadelijk met een gewone vigilante naar het landgoed „Hilhorsfc" begaf. Ook bestond het plan onder Wassenaar aan een groote drijfjacht deel te nemen. Op de gisteravond in het Loge-gebouw ge- honden gewone vergadering door de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werden twee personen als nieuwe leden aangenomen. Yan den heer Yan Noofcen was een schrijven ingekomen dat de van hier naar Buitenzorg gezon den Crotons in uitstekenden toestand zijn aange komen, en dat zij buiten het programma op de ten toonstelling aldaar zijn ingezonden. Nadat vervolgens door de afgevaardigden ter Algemeene Yergadering verslag was uitgebracht, werd den heer Heonk, onder eenige toepasselijke woorden van den voorzitter, uitgereikt een certi ficaat 2de klasse voor de kweeking van zijne nieuwe Pelargonium Zonale. Er werd tevens besloten dat gedurende den a. s. winter zes buitengewone vergaderingen met dames zullen gehouden worden. De eerste van dit zestal is bepaald op de tweede week van de volgende maand bij deze gelegenheid zal dr. Bourne Wils als spreker optreden. Daar er geeno vragen in de bus waren gevonden, werd nog eene kleiDO discussie gevoerd over het des winters dekken van stamrozen. Ten slotte deelde dr. Boursse Wils eene opmer king mede omtrent de Azolla Coroliniana. Het is nl. gebleken dat dit plantje des winters niet sterft. Tot in de omstreken van Lisse en zelfs Haarlem is de Azolla reods waargenomen. Bij de gehouden aanbesteding van gort, rijst en brood, door bestuurders der vereeniging „Uit Liefde", zijn als laagste inschrijvers aannemers gg- wordeu de heeren: T. J. Bots van de gort voor 11.20 ets. de liter; H. Meyeraan van de rijst voor 5.95 ets. de 5 hectogr. en Z. Van der Mey van hot brood voor 7.50 ets. de 5 hectogram. Tot onderwijzer aan do openbare school te Valkenburg is benoemd de heer A. Timmermans te Schiedam. Met den benoemde waren aanbevolen de heeren A. Kuyt te Osdorp en A. Schouwenburg te '8-Gravendeel. Ter voorziening in de predikants-vacature te Valkenburg is een drietal opgemaakt, bestaande uit de heeren Gravenstein te De Bildt, Tichel man te Leidsehendam en Lazonder te Zogveld. Zondag 4 November zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer F. L. De Wever de fanctie aan vaardde van stationschef te Woerden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des Konings in de provinciën bericht, om, wegens het menigvuldig voorkomen van moDd- en klauwzeer onder het vee in Engeland, aan de vergunningen tot invoer van wolvoe van daar, waartoe door genoemde commissarissen mach tiging is verleend, voortaan de voorwaarden te verbinden, dat hot, na keuring door den veearts, die in het bezit is van een diploma als zoodanig, gedurende 12 dagen afgezonderd zal moeten blijven op een geschikt nabij de ladingsplaats gelegen ter rein, ten koste en op aanwijzing van belangheb benden. De leening van twee millioen gulden, ten behoeve van den Koninklijken West-lndischen mail dienst, is meer dan volteekend. Den inschrijvers zal 85 pet. van het door hon ingeschrevene worden toegewezen. Een nieuw vakblad vraagt de belangstelling van de Nederlandsche horlogemakers in Nederland. De uitgeefster van „De Horlogemaker" (wed. P. M. Feen8tra, te Bolsward) stelt op den voorgrond dat de vooruitgang in 't vak bier te lande geen ge lijken tred heeft gehouden met de vorderingen op dat gebied in den vreemde. Om daarin verbetering te brengen, om te overleggen wat er gedaan kan worden om een horlogemaker eeu flink bestaan te verzekeren en het vak weer tot zijn recht te doen komen, daartoe kan ook oen tijdschrift bevorderlijk zijn. Per kwartaal kost „De Horlogemaker" f 0.90 per post. Op de lijoen der Staatsspoorwegen teYenloo worden thans proeven genomen met geheel ijzeren en verplaatsbare wachthuisjes, die zoo doelmatig zijn ingericht, dat aan eene algemeene invoering daarvan bijna niet te twijfelen valt. Het huisje vormt een groot rondeel van dubbel ijzer, waarin een kachel geplaatst wordt, die in don schoorsteen uitkomt, waaraan tevens zes leidingen tot invoer van ver8che en afvoer van bedorven lucht aange bracht zijn. Het huisje bevat tevens veel ruimte en gemakkelijkheden voor den wachter. De twee eerste zijn gisteren door den smid J. Ten Dijk, te Yenloo, aan de Maatschappij tot exploitatie der Staatsspoorwegen afgeleverd. Gemengd Nieowa Door pokkon zijn de vorige week aangetast te Leiden 1, te Rotterdam geen, te Mijn6heerenland 1 en te Oad-Beierland 20 perso nen, van welke er 9 overleden. Als een bewijs hoe te Schiedam de waarde der jeneverbranderijen is verminderd, kan dienen dat een branderij met bijstaand woonhuis, dat 20 jaar geleden voor f 40,000 werd verkocht,, thans in trekgeld heeft opgebracht f 12,800. Omstreeks acht aren barstte gis- teravond in do Amsterdamsche Kurkenfabriek van den heer J. A. Lindner, op het Singel nabij de Universiteitsbibliotheek, een brand nit, die aanvan kelijk een vrij ernstig aanzien had, doch betrek kelijk spoedig werd bedwongen. De vlammen konden in hoofdzaak tot de beide bovenverdiepingen, de derde en de vierde, worden beperkt. Deze verdie pingen werden gebezigd als magazijn. Een deel van den daar aanwezigen, hoogst brandbaren voor raad kon nog worden verwijderd. Door de werking van twee stoom- en drie handspuiten was de brand weer in twintig minuten het vnur meester. Het duurde eahter nog geruimen tijd eer het werk der blusschiDg geheel was afgeloopen, zoodat het tram verkeer op de lijnon P. C. Hooftstraat, Vondel straat en Amsteldijk gedurende ruim twee uren was gestremd, daar de spuiten op het verhoogde- gedeelte van het Singel waren geplaatst. Uit Bergen-op-Zoom schrijft men omtrent den vermoedelijk gepleegden moord te Moerstraten, gemeente Wouw: J. v. T., arbeider,, ongeveer veertig jaar oud, leefde sedert geruimen tijd met zijne vrouw, van gelijken leeftijd, in hoogst onaangename verstandhouding. Zondag-morgen werd door hem aangifte gedaan dat hij bij tehuiskomst zijDe vrouw geworgd had zien hangen en onmiddellijk- hoewel te laat - het koord had afgesneden. Bij onderzoek bleek dat de plek, waar de verworging zou hebben plaats gehad, weinig of geene gelegen heid aanbood om dat booze plan ten uitvoer te brengen, terwijl v. T. daarenboven niet wist, waar hij het afgesneden koord had gelaten. Nooh in de woning, noch in den omtrek daarvan is een koord of touw gevonden. Hoewel de aangeklaagde alle schuld blijft ontkeunon, is hij Zondag-middag geboeid naar Bergen-op-Zoom overgebracht en Maandag morgen naar Breda vervoerd. De zoon van een in»trumentmaker in Koniggratz had onlangs een zonderlingen droom. Hij droomde nameljjk dat hij in oen spoorwegcoupé zat en dat een ongeluk onvermijdelijk was, waarom dan ook alle reizigers uit do waggons sprongen. Snel sprong hij uit het bed, greep zijn kleinen hand koffer en sprong door het open venster, twee ver diepingen hoog, op straat, in de meening dat hij uit den trein sprong. Hij kwam met gebroken been op straat neer en bleek een hersenschudding te hebben gekregeD, waaraan hij na korte oogenblikken stierf.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1