aan den koetsier, zonder hem mede te doelen dat het geladen was, om het schoon te maken, namelijk at te drogen. Bij dit afdrogen moet de koetsier den haan gespannen hebben en den trekker te na gekomen zijn, althans plotseling ging het geweer af on do geheele lading drong een der hoeren die er het dichtst bij zat in de zijde. Doodalijk ge- t»ÉfFen zonk hij ineen en word hij naar Liegnitz gebracht. Den volgenden morgen 6tierf hij. In de gieterij van Crenzot (Frank- rgk) is verleden Dinsdag ten gevolge van eene vergissing eene hoeveelheid vloeibaar staal in een vorm gestort, waar vier werklieden aan den arbeid waren, met dat gevolg, dat cón hunner op de plaats dood bleef, aan het behoud van een tweede gewan hoopt werd en de twee anderen ernstige wonden ontvingen. Donderdag werd te Rixdorf zekere vrouw Wintzer wegens moord en brandstichting ter dood veroordeeld. Onmiddellijk na de uitspraak besloot do jury echter gratie voor haar te vragen. Zij zelf weigerde hardnekkig daartoe een request tot den keizer te richten. Op het „Tempelhofer Fe 1 d" te Berlij n hebben vóór een paar dagen ongeveer 40 kraaien een waakhond zoodanig mishandeld, dat het beest na eenigen tijd stierf. De kraaien hadden hem met hnn snavels honderden wonden toegebracht. buitenland. Frankrijk. Men vernam in do couloirs dat do heer Granet, nieuwe stukken moetende bijeenbrengen, zich met den heer Ferry heeft verstaan, betreffende den dag waarop de interpellatie aangaande Tonkin zal worden gedaan, namelijk morgen. De leden der radicale linkerzijde hadden met het oog op bedoelde interpellatie oen bijeenkomst ge houden tot vaststelling der orde van don dag, waarbij gevraagd zal worden om uitvoeriger in- liohtingen dan opgenomen zijn in het Gele Boek. De Kamer heeft gisteren het ontwerp der gemeentewet, tot en met art. 137, met geringe wijzigingen goedgekeurd. Op het oogenblik dat de minister Ferry, de heer Granet en andere afge vaardigden binnenkwamen, ontstond zekere sensatie in de Kamer wegens de verwachte interpellatie over Tonkin. De voorzitter, de heer Brisson, gaf daarop voorlezing van een verzoek des heeren Granet, om de regeering over de Tonkin aangelegenheden te mogen interpelleeren. De minister-president nam die interpellatie voor heden, Dinsdag, aan. De zitting werd daarna opgeheven. Te Parijs is gisteren de internationale con ferentie van werklieden, onder voorzitterschap van den heer Costa, geopend. De beraadslaging liep over de quaestie der internationale wetgeving. De heer Broadhurst, lid van het Engelsche Parlement, gaf aan de gedelegeerden den raad om practische besluiten te nemen; eendracht en kracht konden alleen het gevolg zijn van volhardenden arbeid, maar niet van ijdele woorden. Een ander Eogolsch afgevaardigde, de heer Burnett, betoogde de nood zakelijkheid van het persoonlijk initiatief, tot vor ming eener machtige vereeniging. De heer Brousse, een der Franscho gedelegeer den, wees op de noodzakelijkheid, om het politiek terrein niet te verlaten. De heer Parias, een Spanjaard, hield eene rede, waarin hij zich verklaarde voor eene wettige revo lutie door middel van achtereenvolgende hervor mingen, waarbij de werklieden tot vorbeterbg der wetten zonden medewerken. De debatten waren zeer kalm. De heer Lockroy zal in de Kamer een voor- gépl indienen om geld te maken, zonder leening. Z^n denkbeeld heeft de strekking om een deel d9r vaste goederen van den staat te verkoopen, voor namelijk terreinen en gebouwen die onder bet be heer van het ministerie van oorlog staan, doch thans niet meer voor hunne vroegere bestemming worden gebruikt. Het zijn oude kazerafcs, vestiDg- terreinen odz., die 200 a 250 millioen ztuden moe ten opbrengen. Voorts zou de heer Lockroy nog voor 60 millioen goederen willen verkoopen, die thans voor kerkelijke doeleinden worden gebruikt, zouder dat de voorschriften van het concordaat dit gektuik wettigen. Oostenr.-Hong.-Monarchie. De commissie der Oostenrijksche delegatie heeft gisteren over het hoofdstuk van buitenlandsche zaken beraadslaagd. Graaf Kalnoky gaf bij deze gelegenheid een overzicht van den staatkundigen toestand in Europa. Hij verklaarde opnieuw, gelijk dezer dagen in de Hongaarsche delegatie, dat de betrekkingen van Oostenrijk-Hongarije met allo mogendheden, zoowel groote als kleine, van volko men vriendschappelijken aard zijn. Hij stelde er prijs op dit te herhalen, omdat aan zijne verkla ringen van verleden Vrijdag eene uitlegging is ge geven als bestond er zekere wrok jegens Rusland. Zoodanig was de zin zijner woorden niet. Hij fcad de betrekkingen met Rusland volkomen normaal genoemd, wat hij stellig niet zou gezegd hebben indien ze niet ook van vriendschappelijken aard waren. Niet minder dan in Oostenrijk doot in Rus land do behoefte aan vrede zich gevoelen, niet alleen in de rogeoringskringon, maar ook in het land zelf. De betrokkingen van beide gouverne menten en alle vraagstukken dragen het karakter van vriendschappelijke voorkomendheid. De minis ter ziet in deze verhouding zelve eene der belang rijke waarborgen, welke zijne overtuiging wettigen dat de vrede nog voor gornimen tijd verzekerd is. Do verhouding tot alle andere mogendheden is evenzeer van bijzonder bevredigenden aard. Mot betrekking tot Dnitschland deed de minister nog uitkomen dat de verhouding tot genoemd rijk uit- mnntend is, want zij steunt niet slechts op onbe paalde overeenstemming dor kabinetten, maar vindt ook hare bevestiging in de gevoolens van beide volken. Deze gelukkige betrekkingen, welker be houdend karakter bekend is en gewaardeerd wordt, vormen das den besten grondslag voor het streven van beide keizerrijken naar handhaving eener po litiek, welke uitsluitend het behoud des vredes ten doel heeft. TelesjramBien MADRID, 28 October. Hot bataljon alhier dat manschappen leverde om de wacht aan de verschil lende ministeriëa te betrekken, is in den vroegen morgen plotseling afgelost en, met inachtneming der noodige voorzorgsmaatregelen, ontwapend. Men begeert dat de manschappen van dit bataljon ge durende geruimen tijd door revolutionnaire agenten bewerkt en niet meer te vertrouwen waren. BRUSSEL, 29 October. De kroonprins van Por tugal is heden te 4 u. 50 m. alhier aangekomen en aan het station officieel ontvangen door den koning der Belgen, den Portugeeschen gezant en het personeel der legatie en de hoogere autoriteiten. Er was eene eerewacht aanwezig en de vorstelijke bezoeker werd met zijn gastheer in galarijtuigen naar het koninklijke paleis gebracht. PARIJS, 29 October. Men doet hier opmerken dat de diplomatieke stukken, van Chineesche zijde over de Tonkin quaestie gepubliceerd, depechcs be vatten, welke rechtstreeks door markies TaeDgaan Tsing-lia-men zijn gericht en aan do Franscho regee ring onbekend waren. WASHINGTON, 29 October. Do Chileensche ge zant heeft uit Lima eene depeche ontvangen, waarin gezegd wordt dat Arequipa zich zonder strijd aan de Chileenen heeft overgegeven. Iglesias is te Lima als president geproclameerd. BERLIJN, 30 October. (Pari. Tel.) In het politie- bureel te Frankfort a/M. heeft gisteren eene ont ploffing plaats gehad, veroorzaakt door dynamiet. De luchtdrukking was zóó sterk dat zelfs op de derde verdieping een gedeelte der muren is inge stort. Het gebouw is nu door de brandweer afge zet. Te Frankfort loopt het gerucht dat de socia listen de ontploffing hebben veroorzaakt; anderen daarentegen beweren dat het ongeval aan eene per soonlijke wraakneming is toe te schrijven. Al de ambtenaren, welke zich in de lokalen bevonden, zijn ongedeerd gebleven. De brandweer werd gealar meerd, doch gaf geen water, daar geen brand was ontstaan. LEIDEN, 30 October. Do verwachting voor raorgon is: oostelijke wind, weinig verandering. Prinses Hendrik vertoefde heden wederom te Amsterdam, van waar zij hedenavond in do residentie terugkeerde. Tot ridder vierde klasse van den Gouden Leeuw van Nassau is benoemd mr. J. Knschedé, hoofd der firma Enschedé en Zonen te Haarlem. Volgens een Brusselschen correspondent der Weoner „Neuc Freie Presse" is het de prins Tan Wales geweest, die gedurende de laatste reis van Koning Willem III naar Engeland de ontmoeting van Z. M. met den koning van België heeft voor bereid. Naar het huis van arrest te 's-IIage is over gebracht de koopman S., uit het Achterom aldaar verdacht van bedrieglijke bankbreuk. - Een sjou werman aldaar kreeg gisteravond op straat eene beroerte, waarop de dood onmiddellijk volgde. Honderdzestien kleinhandelaars in sterken drank hebben een adres aan den Haagschen gemeenteraad ingediend met verzoek om hot aldaar geheven ver- gunning8recht te verminderen tot op 10 vu edere f 100 huurwaarde. - Door de Haagschr politie is aangehouden eene dienstbode, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van verschillend) voorwerpen van eene familie in de Celebeestraal. De Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatechappi heeft de gemeente op korten termijn gedagvaari ter zake van de voorwaarden gesteld voor deont eigening bij minnelijke schikking van aan 's-Gn venhage behoorende perceelen, noodig voor do ret grootiog van het station der Maatschappij aldur Eene rechtskundige commissie zal den gemeenterad te dien aanzien van advies dienen. Met leedwezen verneemt men dat de ge zondheidstoeetand van het ond-lid van den Eu van State mr. K. A. Meeuesen de laatste dagt weder achteruitgaat. De lijder zou heden ea: operatie ondergaan. Wegens vermindering van werk zijn aan bi etabliesemont Feienoord weder 18 werklieden (lit merlui) ontslagen. Een verliefd paar te Arnhem maakte giste avond in de vrije natuur eene wandeling. De j# geling bleek echter voor het meisje te sterk i zijne liefdesbetuigingen, waarop de Adonis hai zoo in het gezicht met zijne vnisten toetakelde, ii zij zich onder geneeskundige behandeling moi stellen, terwijl zij bovendien het verlies van lia gouden oor- eu halssieraad te betreuren had, wel! voorwerpen in den strijd te loor gingen. Hot stoomschip „Noord-Holland", van R« terdam naar Java, vertrok gisteren van Suezi „Samarang," van Rotterdam naar Java, vertri gisteren van Adende „Prins Hendrik," r Amsterdam naar Batavia, arriveerde heden Marseille. EOLO NIKN. BATAVIA, 25 September. Het legerbestuur schijnt er ernstig over te deel om de Regeering voor te stellen, Tjilatjap door troepen te doen ontruimen en de zoo gewicht kustbatterijen met daarbij behoorend materieel I te vertrouwen aan een klein bewakingedetachetnf De oorzaak tot dezen maatregel zon zijn de ocj zondheid van de Zuidkust van Java en van Tjilafi in het bijzonder, waar de hevige koortson t slachtoffers onder de militaire bezetting kosten. Voor de defoueie van Java zou de ontruim van Tjilatjap - het gewichtigste punt aan de Z» kust - niet gevaarlijk worden, daar mentocbal1 er op kan rekenen p. m. een a twee weke» voren van de nadering van een EuropeeBchen vijl te zijn verwittigd, en die tijd, met het oog op tegenwoordige communicatiemiddelen,ruim voldoe moet worden geacht, om de stelling véór de1 komst van onze belagers door infanterie en artilli te doen bezetten. De „Soer. Crt." bevat eene verdediging va»1 gepensioneerden resident van Ambon, den 1 Riodei, en van den in dezelfde zaken, die deor vredenheid der Regeering hebben opgewekt, trokken controleur Stormer. De „Java-Bode" verneemt van Billiton dal in zijne betrekking geschorste 1ste klerk op assistent-residentie-bureau aldaar Cjp 't Einde i door het innemen van laudanum om hot leve» bracht beeft. In zijne plaats is benoemd de 's lands dienst ontslagen 3de commies van de - Rekenkamer Van Lingen. De lste klerk bij het hooggerechtshof van.' Iodië J. A. J. Jacobs is, wegens overgang P ticulieren dienst, op zijn verzoek eervol uit's dienst ontslagen. In den nacht van Vrijdag 21 op Zaterdag dezer heeft op Onrust een kettingganger i middel van een tali raméh een eind aan zij» gemaakt. Aan don dwangarbeider Rossowidjojo, 1 igevolge van eene door den Atjebschen vijafl kernen verwonding het gebruik van het li»'® geheel verloren heeft, is door den Gouvor Generaal algeheele kwijtschelding verleend v» door hem nog te ondorgancn straftijd cn i voor levensonderhoud een onderstand 's maands toegekend. ,j Het overcompleet bij het wapen der

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2