directeur der Maatschappij, die voor een spoedig herstel zorgde. Midden in Noordwijks duinen is een „laiterie" gebouwd, welke thans nagenoeg geheel gereed is. 't Is een aardig en vreemd gezicht, als men, op een hoog duin komende, zoo geheel onver wachts het in de diepte gelegen gebouw bemerkt, te meer daar vlak bij een Zwitsersche brug gelegen is, die de wandelaars over een diepgelegen dal voert, waarin koeion, geiten enz. kunnen grazen. Een weide dus midden in het duin, waarop men aan het Melkhuis zittende, een onbelemmerd uit zicht heeft! Te Voorschoten zijn uit twee straat lantaarns de lampen ontvreemd en uit verschillende andere de lampeglazen. Van deze diefstallen is proces-verbaal opgemaakt. Men gelooft de daders op het spoor te zijn. Zaterdag is een meisje van M. v. L. te Zegwaard in 't water gevallen, doch nog intijds door haren vader en den rijksveldwachter gered. Uit den tuin eener woning in de Alexanderstraat te 's-Hage is een kooi, waarin twee vogels, ontvreemd. De vogel, alias de vermoedelijke dader van dezen diefstal, is gevlogen. De laatste trein van Leeuwarden kwam Vrijdag-avond zonder conducteur te Sneek aan. In den dienst moest tijdelijk door een mede reiziger worden voorzien. Do conducteur was onder weg van den trein gevallen en in eene sloot terecht gekomen, zonder eenig letsel te hebben opgedaan. Cornelia Snoek heeft den 3den Oct. heimelijk de echtelijke woning te Krimpen aan den IJsel verlaten, zijne vrouw en vier kinderen in hulpbehoevenden toestand achterlatende. Volgens een telegram uit Nieuw- York wordt storm verwacht tus9chen 28 en 30 dezer op de kust van Engeland en Frankrijkwind van oost tot noord. Uit Mühihausen, in Thüringen, wordt eene afschuwelijke misdaad bericht. Een handwerks man uit het naburige gehucht Niederdorla, Wil helm Kompst genaamd, ging 's morgens vroeg met zijne beide zoontjes, kinderen van 11 en 8 jaar, naar de stad, zooals hij zeide, om kleederen voor de knaapjes te koopen. In plaats van kleederen kocht hij echter te Mühihausen een oud pistool met kruit en lood en begaf zich daarop weder naar buiten, waar hij op 69n eenzaam gedeelto van den weg zijn oudste zoontje met een tafelmes den hals afsneed. Het andere jongske, dat de vader op dezelfde wijze poogde te ilooden, werd nog tijdig door de tusschenkomst van een postbode gered, doch was reeds zoodanig gewond, dat het in een allertreurigsten toestand Daar het gasthuis moest vervoerd worden. De moordenaar zelf schoot zich, voordat iemand het verhinderen koD, met het pistool dood. Armoede en berooidheid moeten aan leiding gegeven hebben tot deze treurige daad. Sedert een paar weken geschiedt de bezorging van couranten in de buurt van Pleasan Plains (op Staten-eiland) door een klein inlandsch paard. Sedert twaalf jaren behoort dit dier aan den courantenombrenger en nu doze ziek is, heeft hij aau zijne klanten doen weten dat bet paardje alleen de reis maken zal en hij hun verzocht hun couranten zelf te nemen uit den zak, die aan het zadel is vastgemaakt. Het paard doet zijn dienst met do grootste nauw keurigheid. Eiken morgen, precies op hetzelfde uur, houdt het op voor de deuren van elk zijner klanten en roept hen door een zacht gehinnik. Hoewel hij zestig klanten heeft, vergat bij in drie weken slechts twee daarvan. Zelfs heeft hij een hunner zich zelf herinnerd, want hij is meer dan een mijl teruggekeerd om de courant nog even aan te reiken. buïtenlaw o. Duitschlan(L Het bezoek van den koning van België aan Nederland en de wijze, waarop hij daar ontvangen is, heeft ook in Duitschland de aa* dacht getrokken, hoewel de grootere en invloe .rijkste bladen zich moest tot korte vermelding der feiten bepaalden. Niettemin hebben zeer vele bladen in de hoofdstad en de provinciën aan dat bezoek artikelen gewijd, die getuigden van de ingenomenheid, waarmede de Duitschers de toenadering van Belgic en Nederland zagen. In dien geest spraken o. a. het „Berliner Tageblatt" en de „Yossische Zeitung", de„Rheini- scher Courier" en de „Elberfelder Zeitung." Het ^Frankfurter Journal" schreef: „Voor ons Duitschers hoeft die koninklijke ontmoeting groote beteekenis. Het is mogelijk dat de economische vereenigiDg van de twee deelen der Nederlanden nog lang een vrome wensch blijven zal; maar de diplomatieke vereeniging bestaat en daarvan zal ongetwijfeld de militaire alliantie van België on Nederland het ge volg zijn, met het doel om do onafhankelijkheid van beide landen te waarborgen zoodra er ernstig gevaar aan den horizon opkomt. Daardoor zon Duitschlands flank aan de zijde van Frankrijk ge dekt zijn." Ook het „Deutsches Tageblatt", een te Berlijn verschijnend conservatief blad, beschouwt de zaak uit een militair oogpunt. Het moent dat zoowel Nederland als België bevreesd zijn voor de nadeelen, die zij uit oen nieuwen oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk zouden kannen ondervioden, en doet vervolgens uitkomen dat eene militaire alliantie tusschen Nederland en België, wegens België's neu traliteit, geen nader karakter zou kunnen dragen dan van eene gewapende onzijdigheid. Het blad wijst er op dat beide landen 200,000 man om Ant werpen zouden kunnen vereeoigen, welke macht aanzienlijk genoeg zou zijn om Frankrijk tot naden ken te brengen, indien het den vrede wilde ver broken. Vandaar dat eene Belgisch-Nederlandsche alliantie een nieuwon Duitsch-Franscben oorlog zou kunnen tegenhouden of althans zijn uitbreken ver tragen. België. De „Indépendance beige" meldt: Volgens een ge- rncht, in onze militaire kringen verepreid, zou de Belgische regeoriog in het begin van de aanstaande zitting onzer "Wetgevende Macht een wetsontwerp indienen betreffende de „reserve nationale." De be- noomiDgen, die daarvan het gevolg zullen zijn, zouden reeds zijn voorbereid. BuslandL In een te Weonen ontvangen particulieren brief uit St.-Petersburg wordt bericht dat in deu Dacht van verleden Zondag gedrukte exemplaren van eene proclamatie, getiteld: „Het uitvoerend comité aan keizer Alexander III" en onderteekend: „bot uit voerend comité van de „Narodnaja Wolja", in de stad verspreid zijn goworden. De proclamatie is op goed dik papier gedrukt, zonder dagteekening en van het comité-zogel voorzien. Het eerste gedeelte bevat eea beschrijving der rampen en euvelen van den tegenwoordigen politieken, socialen en fioan- ciëelen toestand; hierop volgt eene scherpe afkeuring van het bestaande regeeringstelsel en daarna wordt rechtstreeks tot den keizer het verzoek gericht, de vertegenwoordigers des volks bijoen te roepen. Denzelfden dag werd in onderscheidene woningen huiszoeking gedaaD, officieren en studenten werden in hechtenis genomen, doch het is der politie niet gelukt zelfs maar één exemplaar der proclamatie in handen te krijgeD. TeJesrrammeii. METZ, 28 October. De heer Antoine, lid van den Rijksdag, is, krachtens beschikking van het Rijks gerechtshof te Leipzig, heden zonder borgtocht uit de voorloopige hechtenis ontslagen. De instructie der zaak duurt voort. [De heer Antoine wordt ver volgd wegens landverraad.] NIEUW-YORK, 28 October. Volgens berichten uit Jamaica, is den 18den dezer maand bijna geheel Port-Antonio door brand vernield. Het verlies be draagt meer dan een millioen dollars. ATHENE, 28 October. De koning en de koningin zijn teruggekeerd. ALEXANDRIE, 28 October. Twaalf personen zijn hier aan cholera overleden. LISSABON, 28 October. Het nieuwe Kabinet, opgetreden om politieke hervormingen tot stand te brengen, zal zich ernstig bezighouden met de ad ministratie des lands, om den tegenwo.rdigen goeden economischen toestand te handhaven; het zal trachten verbetering te brengen in den open baren dienst. MADRID, 29 October. Te Bena-Joaz in de pro vincie Malaga zijn tien socialisten gevangengenomen, bij wie belangrijke papieren zijn in beslag genomen. CAIRO, 29 October. De stammen, die het ge bergte bewonen en in opstand gekomen zijn, hebben 150 militairen overvallen en in de pan gehakt tus schen Sonakim en Kassala. De overval geschiedde in een hollen weg van het gebergte. LEIDEN, 29 October. De verwachting voor morgen iaoostelijke wind, goed weer, verlaging van temperatuur. De afdeeling Leiden der Noderlandsche Maat schappij van Nijverheid heeft zich mot algemeene stemmen op dén na verklaard véór het handel drijven in steenkolen door stationschefs, nadat zich eerst tijdens de discussie twee leden daartegen hadden verklaard, terwijl andere fabrikanten ver zekerden dat de steenkolen nu 7 a 8 percent goed- koopor worden geleverd dan voorheen en zij er dua in het belang van handel en nijverheid wel degelijk vóór waren dat genoemde chefs steenkolen ver kochten. Het departement 'e-Gravenhage der Neder'. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid heeft in zijne eerste winterbjeenkomst o. a. kortehjk be sproken eenigo onderwerpen, die in den loop van den winter meer opzettelijk behandeld zullen wor den, als: het handeldrijven (in steenkolen) door spoorwegambtenaren, de haven te Scheveningen en de wenscheljkheid van de instelling van een leer stoel voor kunstgeschiedenis aan de universiteit te Leiden. Mr. A. A. J. baron Van Styrum heeft in de heden gehouden zitting van het gerechtshof te 's-Gra venhage den eed afgelegd als rechter in de arrond.. reohtbank te Zierikzee. In de residentie is aangekomen en afgestapt in het „Hotel des Indes" graaf Van Bylandt, ge volmachtigd minister van den Koning bij het Eogel- sche Hof te Londen. De troubadours die voor koningen en vorsten hnnne liederen zongeD, behooren sedert lang reeds tot de geschiedenis. Daarom verdient vermelding dat eene der hedendaagsche vrouwelijke vertegen woordigers van dat geslacht van rondtrekkende zangers, de zeldzame eer genoot nit vorstelijke hand begiftigd te worden. De oude Haagsche harpepeelster, in de wandeling als blinde Jeannet algemeen be kend, tokkelde zoo liefelijk de snaren voor het verblijf van den kroonprins van Portugal aldaar, dat deze zoon van het zniden een milde gift haar eigenhandig toereikte. Don 28sten Nov. zal met ae „Prinses Wil- helmino" naar Indië vertrokken een detachement militairen onder bevel van den lsten luit. der inf. van het O.-I. leger J. M. Henning en met mede- geleide van den 2den luit. der genie L. H. F. Wackers en C. De Waal. Te Amsterdam is uit de vest bij de Muider- poort opgehaald het Ijk van een sedert eenigo dagen vermisten machinist van het spoor. De Oost-Indische mail per stoomschip „Prinses Wilhelmina" wordt morgen alhier verwacht. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is thans ook goedgekeurd het besluit van den Kaad der gemeente Noordwjk, om voor ƒ100,000 deel te nemen in het kapitaal der maatschappij „Noordwjk" tot exploitatie van duingronden, die, zooals men weet, beuogt om van Noordwjk een badplaats te maken van mindor bescheiden aard dan het tot nn toe geweest is. De gemeenteraad van Noordwjk verbond san die deelneming de voorwaarden dat de geDoemde som in de eerste plaats zon strekken voor het tot stand brengen eener stoomtram-verbinding. Het plan hiervoor is thans reeds voor een goed deel voorbereid; m6n beoogt aansluiting aan den Riio- landschen stoomtramweg te Rjosburg of te Kat- wjkde Ilollandsche Spoorweg-Maatschappij heeft zich bereid verklaard ook dezen tak te exploiteeren. Met het tot stand komen van deze eerste tram- verbinding zal het welvarende en schoone dorp Noordwjk nit zjn isolement geraken en eene com municatie verkr jgen, die het reeds al te lang heeft moeten ontberen. De kroonprins van Portugal woonde gister ochtend de godsdienstoefening in de St.-Anthonie- kerl: aan den Boschkant te 's-Hage bj. Tegen den middag maakte hj een uitstapje naar Rot terdam, vergezeld van den gezant van Portugal. De PrioB en Pririses Von Wied zjn gister- namiddag te 's-Hage aangekomen en, na bj Prinses Hendrik het middagmaal te hebben gebruikt, des avonds naar Arasterdam teruggekeerd. Inmiddels begaf zich de vorst Von Wied naar het Hotel den Ouden Doelen ten einde een bezoek af te leggen bij den Portugeeechen troonopvolger, waaraan Z. D. II. echter geen gevolg kon geven daar Prins Karol zich op dat oogenblik niet in de hofstad bevond. Alvorens de residentie te verlaten, heeft de kroonprins van Portaal heden te 12 uren een afscheidsbezoek gebrarÉt aan Prinses Hendrik. Met den trein van 1 n. 7. m. vertrok Z. K. H. naar Brussel, alwaar bij een bezoek aan hot Belgische Hof zal afleggen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2