N°. 7270. Maandag 29 October* Au. 1888. Derde Blad. lEIDSCH DAGBLAD. ,PRIJS DEZER COURANT: Foor Leiden per 3 maanden1.10. Frenoe per post1.40. l.f2ooderIij"ke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzonderiBg van Zoo- en Feestdagen, uitgegeven. FRIJS DER ADTERTESTIEMt Tu 10 regels 1.01. Iedere regel metf 0.171» Creator® letten neer plieUruimte. Toor het ia ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Eergisteren liep te Utrecht het ge recht dat een 10-jarige knaap, het zoontje van den melkboer B. in de Wij de waterstraat, vermoe delijk zou zijn overleden ten gevolge van op school ondervonden mishandeling van den hulponderwijzer v. d. M. zijner klasse, die hem met een stok op den arm had geslagen. De politie hiervan onder richt steldo terstond een onderzoek in op de school van den heer H. in de Wijdewaterstraat, waarbij bleek dat de knaap werkelijk aldaar is geslagen geworden, omdat hij onder de les praatte. Tegen dien hulponderwijzer is proces-verbaal opgemaakt, terwijl de zask daarna in handen der justitie is gesteld. Of de knaap ten gevolge dier mishandeling is bezweken, zal het ingesteld gerechtelijk en ge neeskundig onderzoek nog moeten uitmaken. Te Boulogne, nabij Parijs, speelden de vier kinderen van een visscher voor hun woning op den boulevard du Qaatre-Septembre, toen de ondste jongen, van acht jaar, bemerkte dat zijn znsje Héiène, een kind van twintig maanden, was verdwenen. Hij deelt het treurig nieuws aan zijn zevenjarig zusje Eugénie mede, die terstond be merkt dat de kleine in het water is gevallen. Zonder aarzelen springt het moedige meisje haar zusje na, brengt haar op het droge en trekt haar andere kleederen aan, aan de beide andere kin deren aanbevelende niets van het voorgevallene aan hunne ouders te zeggen, daar dezen anders hevig zouden schrikken en haar straffen vóórhaar nalatigheid. Twee voorbijgangers echter, die getuigen van het voorval waren geweest, maakten de zaak ruchtbaar en het gevolg was dat do zevenjarige Eugénie werd opgenomen onder de leden der Fran- sche Maatschappij tot redding van drenkelingen. In een suikerfabriek te Beloeil was een werkman nedergedaald in den kuil, waarin zich de zuivoringstoestel van den gasmeter bevond, doch had de onvoorzichtigheid een brandende lamp bij de opening te plaatsen. Eensklaps ontstond er een hevige ontploffing en tegelijk een vlam van meer dan een meter hoogte. Alle pogingen om deze te blusschen of den werkman te redden waren vruch teloos. Elk oogenblik dreigde het vuur zich mede te deelen aan het gasreservoir, in welk geval de geheele fabriek in de lucht zou zijn gesprongen. De vreeselijke noodzakelijkheid gebood daarom, dat men de vlam bluschte door den kuil met aarde dich te werpen, maar tevens den reddeloos ver loren kameraad te begraven. Later bracht men slechts een half verkoold lijk te voorschijn. Een kassier op een handelskantoor te Toulouse had het ongeluk zijn vrouw, met wie hij slechts twee maanden gehuwd was, door den dood te verliezen. Vast besloten haar niet te over leven, nam hij een groote dosis morphine in. De ongelukkige bereikte maar al te goed zijn doel. Ook al een overgenomen affair e. - Onder een koetspoort te Parijs stond sinds jaar en dag een arme blindeman met een roestig plaatje om den hals, waarop zijn naam en een vermelding van zijn ongelukkigen toestand, om het medelijden van weldadige voorbijgangers op te wekken. Op zekeren dag was de man verdweDOD, maar zijn plaats in genomen door een lotgeooot, die hetzelfde bordje aan den hals droeg, echter met'verandering van naam, in dezer voege„X.-, opvolger van Y." buitenland. Frankrijk. Het gerucht dat de heer Ferry gisterochtend een onderhond heeft gehad met den heer Say, wordt onjnist genoemd, zoomede dat betreffende het aan bieden van de portefeuille van financiën aan ge noemden heer Say. Er moet geenerlei reden zjjn welke den heer Ferry zou nopen zijn ontslag in te dienen en evenmin is er eenige grond voor de onderstelling dat het Parlement zjjn stelsel niet zal goedkeuren of dat er geen overeenkomst zal tot stand komen tusschen den heer Tirard en de finan cieel e commissie. Io de couloirs der Kamer werd verzekerd dat de uiterste linkerzijde gisteren weder bijeenkwam en de interpellatie van den heer Granet, ovfer Tonkin, op aanstaanden Maandag bepaalde. Het verzoek totin-staat-van-beschnldigingstelling van het ministerie-Ferry, onderteekend door deheeren Laroche-Joubert, Cunéo D'Ornano en baron Dnfour, alle drie monarchalen, lnidt als volgt: „De ondergeteekenden, overwegende dat het minis terie in de afwezigheid der Ksmer openlijk de con stitutie geschonden en de nationale verdediging in gevaar gebracht heeft, vragen dat, vóór alle debat, het ministerie in wettigen vorm in staat van be schuldiging gesteld worde." Het voorstel is verwezen naar de commissie van initiatief. Duitschland. De „Gazette diplomatique" bevat eenige merk waardige bijzonderheden omtrent den gezondheids toestand en de levenswijze van den hoogbejaarden keizer van Duitschland. Daaruit klijkt dat do keizer van zijn geboorte af tot op zijn zestiende jaar zeer zwak en achterlijk was, zelfs zoo dat men meermalen vreesde dat het bleeke, ziekelijke jongentje wel spoedig sterven zou. Zoodra de prins zich echter op lichaamsoefeningen begon toe te leggen, nam hij in kraohten en gezondheid toe. Sedert dien tijd leidde hij dag aan dag een vermoeiend echt sol datenleven, en was sedert dien tijd nimmer ernstig ongesteld, terwijl zijn lichaamsgestalte steeds in forschheid won. In tegenoverstelling met den Rijkskanselier, die thans aan een hevigen maag-catharh lijdt, is keizer Wilhelm uiterst matig in het gebruik van spijzen en dranken. De vorstelijke maaltijd bestaat ge woonlijk uit vijf schotels, waarvan de keizer er echter meestal slechts één aanroert, terwjjl Z. M. zelden aan tafel anderen wijn drinkt dan Antweiler- Moezel-wijn. En toch wordt de hofkeuken bestuurd door drio Fransche koks, meesters in hun vak, en bevatten de kelders van het paleis te Eerlijn een groote hoeveelheid van de edelste wijnen, o. a. Rijn- wanen van de beroemde gewasssen van 1620 en 1680, waarvan het bouquet onbeschrijfelijk geurig moet zijn. De keizer, die Dinsdag jl. uit BadenBaden te Berlijn was teruggekomen, vertrok Donderdag naar Wernigerode, waar graaf Stolberg Z. M. ont ving en naar het kasteel geleidde door de feestelijk versierde en verlichte straten van het stadje. De „Reichs-Anzeiger" meldt van den 24sten dezer, die na het uitbreken van de veepest nabij Breslau in de vorige week geen nieuw geval in het Duitsche Rijk voorgekomen ia. Gr root-Brit a. li ui e. De Londensche bladen melden in een telegram uit Durban van 24 dezer „De procureur-generaal te Natal heeft officiéél verklaard dat do regeering niet voornemens is Cetewayo naar Natal te bren gen, en de koloniale secretaris heeft te kennen gegeven dat de koniDg der Zoeloes thans de gast is van den Britschen commissaris in het Gereser veerde Grondgebied. Uit Durban wordt aan do „Times" geseind dat onder de negerstammen ten noorden van de Trans vaal onlusten zijn ontstaan, en de tjjdeljjke president zich derwaarts begeven heeft. Woensdag 11. werd aan den lord mayor van Londen, naar oud gebruik, door de Vereeoiging van Ooftverkoepers eeDe keur van vrachten aan geboden. Daar ditmaal evenwel de mayor bij uit zondering tot het gilde behoord had, werd hem tevens eene zilveren fruitschaal aangeboden. Des avonds gaf de lord-mayor een diner, waaraan 300 personen deelnamen. Volgens de „Daily News" heeft de Engelsche regeering het aanbod der Fransche Republiek, om den zendeling Shaw duizend pond sterliog en eem brief met excuses te zenden, aangenomen. De Engelsche regeering heeft het oorlogsschip „Boadicea" naar Angra Paqnena gezonden, om er moeilijkheden tnsscben Dnit6che kolonisten en Engel sche koopvaardijschepen te vereffenen. De kolonisten verzetten zich tegen het ontschepen van koloniale waren door de Engelschen. >ostenr.-Honjj.-3Ionarchle. In de commissie der Hongaarsche Delegatie heelt graaf Kalnoky verklaard dat het verbond met Italië, evenals dat met Duitschland, uitsluitend het behoud van den vrede ten doel heeft. De vriendschappelijke verhouding tot Duitschland werd geen oogenblik gestoord. Op de hechtheid van dit bondgenootschap kan Oostenrijk-Hongarije onvoorwaardelijk en vol komen vertrouwen. „De koning van Rumenic"^ zeide hij verder, „heeft den wensch te kennen ge geven, om betere betrekkiogen aan te knoopen. Eene gedachtenwisseling met den heer Bratiano leidde tot de overtuiging dat geen conflict bestond waarbij wederzijdsche belangen in het spel waren van beide zijden is dan ook het vaste besluit ge nomen, om tot de vroegere vriendschappelijke ver houding terug te keeren. De goede betrekkingen met de Porte werden door niets gestoord, en de verhouding tusschen de vorsten van Oostenrijk en Rusland was steeds van den hartelijkston aard. Ook de tusschen de regeeringen van beide rijken be staande betrekkingen zijn volkomen normaal. De ontevredenheid in Rusland op ons bepaalt zich tol een zeer beperkten kring. Noch de czaar noch de Russische regeoring denken aan oorlog, niet slechts wegens den inwendigen toestand, maar ook omdat bekend is, dat wij tegenover aanballen niet alleen staan." Rusland. De to.iokomsten des Rijks bedragen tot 1 Octo ber jl. 65,929,919 roebels, tegen 66,024,907 in het zelfde tijdvak van het vorige jaar; de invoer van edel metaal 3,461,777, tegen 4,847,984; de uitvoer van edel metaal 25,638,611, tegen 34,104,499 roebels. Uit Dorpat wordt gemeld dat aldaar binneu 24 uren twee groote gebouwen in brand gestoken zijn. Sedert het gevangen nemen van den brand stichter Schwarz is er Dauwelijks een dag voorbij gegaan, dat er te Dorpat geen brand plaats had. Ook te St.-Petersburg is zekere gedruktheid waar te nemen over die misdaden. Haïti. Volgens een te Nieuw-York ontvangen bericht uit St.-Thoma8 zjjn bij de oploopen te Port-au- Prince op den 6den dezer niet minder dan 150U personen omgebracht, en werd er schade aangericht vaor 4 millioen dollars. Door een der forten waren, ondanks alle gegeven seinen, bommen geworpen op eene Engelsche stoomboot, de „Alps", waarop tal van buitenlanders waren gevlucht. Waarschijnlijk in verband daarmede, waren volgens bedoeld bericht vijf Engelsche oorlogsschepen van Barbados lange St.-Thomas gekomen, koers zettende naar Haïti. Dc Haïtiaansche consul te Nieuw-York daaren tegen beweert dat de zaak van de „Alps" reeds den 7den dezer geschikt was, en dat, wat de 1500 omgebrachte personen betreft, volgens de hem ver strekte officiëele lijst slechts een derde van dat getal het leven had verloren.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1