ÏV\ 72Ö8. Vrijdag 26 October^ A0. 1883. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maandenLlö. fmneo per post.1.40. Aiwoderltjbe Kommen.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven- F RUS DER ADVERTENTIES: Tan 16 regelf 1.04. Iedere regel meer 0.17^ Groolere letten naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekeid. Gemengd M e u w Uit Katwijk aan Zee meldt menonsdat sedert de laatste opgave zijn aangekomenschipper B. De Best, reeder W. Taat, met 1G0 kantjes pekelharing, 30 kantjes en 22,000 stuks steurharing; schipper KI. Yan der Plas met 60 kantjes pekel haring, 50 kantjes en 20,000 stuks 9teurharing; schipper C. Varkevisser met 130 kantje3 pekel en 35,400 stuks steurbaring; schipper L. De Vreugd met 80 kantjes pekel- en 15,400 stuks stenrharing, allo drie behooreDde tot de reedorij van den heer F. E. Meerburg; te VlaardiDgen schipper D. Nijgh, reeder W Dubbeldam, met 310 kantjea pekel- en 6000 stuks stenrharing; te Maassluis: schipper C. Voois, reeder D. Weidenaar, met 250 kantjes pekel- en 10,000 stuks steurhariDg; schipper W. Hoek, ree:er P. C. Guyt, met 20 kantjes pekel en 12,000 stuks 8teurharing. De laatste verloor de geheele vleet, die bijna geheel nieuw was, met al de reeptouwen en breels. De vorige reis leed hij reels een verlies van 10 netten, zoodat hjj met de haringvisscherij zal eindigen. Er werd besteed: voor pekelharing f 23.20 a f 23.40 per ton, voor volle steurharing f 16 a f 19 en voor ijle stenrharing ƒ10.75 a 14 per 1000. Te Ter Aar heerschen de mazelen onder de kinderen. In weinige dagen vertoonden zij zich in twaalf gezinnen. Gelukkig zijn ze van een goedaardig soort, zoodat er hoop is op een spoedig herstel der kleinen. De oorzaak waarom op den overweg van het Rietveldsche pad te Alfen vijf koeien, met het bekende gevolg, met een spoortrein in aan raking kwamen, was dat de treksluitboom aan de westzijde van den overweg niet geheel was neergevallen, maar 1.70 meter boven den beganen grond was blijven staan, zoodat de bedoelde run deren wel op den spoorweg konden komen, doch vóór deu gesloten boom aan de oostzijde op de baan moesten blijven staan. Aan hot Scheveningsche strandis een hoeveelheid gort aangespoeld. Men vermoedt, dat ze reeds eenige maanden in zee heeft gelegen en door den Z.O.-wind strandwaarts werd gedreven. Een man, die verleden Zaterdag- avond op den Zeedijk te Amsterdam van een trap viel en een wonde aan het hoofd bekwam, waar door zijne opneming in het gasthuis noodzakelijk word, is overleden. Uit Grave meldt men dat de Maas steads wassende ie. De peilschaal wees een stand aan van 9.09 M. boven A.P. Een gedeelte der uiterwaarden staat reeds onder en indien de was blijft aanhouden, zal er veel gras verloren gaan. In drie huisgezinnen te W ij e, wonende in een afzonderlijk gelegen blok huizon, hoerscben typheuze koortsene8n der lijders is bezweken. Be noodige maatregelen, om de verspreiding der siekte tegen te gaan, worden genomen. Moord te Helmond. - Het lijk van do vermoorde jongedochter Antje Bruinaerts is Dins dag morgen gevonden in een ondiep slootje, liggende op de knieën en met het hoofd in de modder ge drukt. De ongelukkige schijnt zich wanhopig te hebban verzet. Zij had, behalve verschillende kleine verwondingen en kneuzingen, eene belangrijke wond onder de kin, terwijl een stuk van het rechteroor wa3 afgerukt. Zij is echter niet aan die wonden gestorven. Verstikking was oorzaak van den dood. Be moordenaar heeft haar, blijkbaar langen tijd, met het aangezicht in de modder gedrukt en ein delijk, om mogelijk opstaan te beletten, een zwaren balk over het lichaam gelegd. De vermoedelijke moordenaar, genaamd Van Alen, is 21 jaren oad en pas met groot verlof uit dienst teruggekeerd. Hij is klein en nietig van gestalte en heeft geheel het uiterlijk van een kwajongen. Hoewel bij blijft ontkennen, zijn de aanwijzingen zoo talrijk en bezwarend, dat er geen twijfel aan zijne schuld overblijft. Het is bekend dat hij met de vermoorde, met wie hij reeds lang verkeerde, groote oneenigheid heeft gehad. Zijne pet is op de plaats der misdaad gevonden, terwijl hij verschil lende krabben in 't aangezicht en aan de handen heeft. Voorts is hij kort vóór den moord en dicht bij de plaats daarvan met zijn meisje gezion. Do justitie uit Roermond is ten onderzoek over gekomen en heeft Dinsdag-avond den vermcedelijken moordenaar bij het lijk der verslagene gebracht. Het gerucht zegt dat hij toen de misdaad heeft bekend. Op weg naar het kerkhof, waar de vermoorde was heengebracht, werden de beide manschappen der maréchausées, met Van Alen, zwaar geboeid tasschen hen in, begeleid door eene groote menigte volk9. Het was, volgens het D. v. N., even wal gelijk als treurig, te hooren en te zien hoe onstich telijk en onverschillig het volk zich in deze ernstige zaak gedroeg. Het bleek geheel onontvankelijk te zijn voor eenigen indruk; medelijden, eerbied voor de dooden scheen hun geheel vreemd te zijn. Op één oogenblik slechts was dat anders. Toen, na den terugtocht van het kerkhof, de deor der ge vangenis zich opnieuw voor den vermoedelijken moordenaar ontsloot, ging er een vreeselijk gejouw en gehuil op, dat luide getuigenis aflegde van het beleedigd rechtsgevoel. Dat moet een ontzettend oogenblik geweest zijn voor den rampzaligen v. Alen. De burgemeester van Mouchin, de heer Varlet-Nicole, had eenige vrienden op een jachtpartij genoodigd. De gastheer wilde een fazant schieten, doch in plaats van dit dier maakte hij een zijner vrienden, den heer Quiquó, te Lille, tot zijn slachtoffer. De ongelukkige werd in de borst getroffen en stierf spoedig. Te Staffordshire heeft in eene olie- kokerij, „Lady Pitt", eene ontploffing plaats gehad, waarbij zes personen gedood en drie meer of minder gewond werden. Tijdens het opruimen van het puin veroorzaakte eene tweede ontploffing opnieuw twee dooden en drie ernstig gewonden. Volgens een Amerikaansch blad heeft te Nieuw-York met goeden uitslag eene zeer belangwekkende proefneming plaats gehad, op den stadsspoorweg, met het doel om de veiligheid der treinen te verzekeren, die zich op een onderlin- gen afstand van 500 voet voortbewegen. Op eene der lijnen was daartoe aangebracht een electrische waarschuwing, uitgevonden door een zeeofficier der Vereenigde Staten. Twee locomotieven, elk voorzien van eene kleine dynamo-electrische machine, die een constanten stroom ondorhield, werden achter eenvolgens op de lijn gebracht. Toen de voorste stilhield op de grens van het toestel, dat bestemd was om den afstand van 500 Toet te signaleeren, begon op de achterste eene klok te luiden, zoodra deze het andere uiteinde van het toestel bereikt had. De klok hield niet op te luiden, voordat de eerste locomotief zich voortbewoog en buiten de gestelde grens gekomen was. De groote eenvoudig heid dezer uitvinding en de geringe kosten harer toepassing, zegt het blad, doen verwachten dat zij voor alle spoorwegstations aangenomen zal worden. De 11 a 1 i a a n s c h e conran ten verhal en een feit dat, als het niet overdreven is, een waar schandaal zou zijn. De aanzienlijke sommen welke Europa heeft bijeengobracht voor de slachtoffers van Ischia, zijn nog niet tot hare bestemmig gekomen, zoodat zij die thans het eiland bezoeken, er slechts van alles beroofde ongelukkigen aantreffen. Men deelt het bovenstaande onder het grootst mogelijke voorbehoud mede. Eene opheldering van wege de Italiaansche regeering zal zeker zeer welkom zijn. De weduwe Renaud, wonende oven buiten Lyon, 9poelde eenig linnengoed in de Rhone. Een windvlaag nam echter haar mand op en wierp deze in het water. De weduwe wilde haar nog grijpen en boog zich hiertoe zoover voorover dat zij het evenwicht verloor en denzelfden weg ging als haar mand. Gelakkig was zij een vereerster der ouder- wetsche mode, en droeg zij een crinoline plus de noodige rokken, zoodat zij geruimen tijd bleef drijven. De sterke stroom voerde haar weg tot aan Saint- Fons, waar zij ongedeerd op het droge werd ge bracht. De weduwe had op deze manier een uit stapje gemaakt van vier of vijf kilometers. Met een vigilantje keerde ze huiswaarts. Een zandhoop van ongeveer twintig kubieke meters, liggende bij den Rocher de Mont- chevrel (Orne), gleed af en begroef tweepersonen, de heeren Chapelle en Pezard. Niettegenstaande met den meesten ijver werd gewerkt om de mannen te vinden, gelukte het niet ze levend van onder het zand te voorschijn te halen. Na tien minuten in angstige spanning te hebben doorgebracht vond men slechts de lijken. Het zand zat in neus, oogen, mond en ooren en de verwrongen gelaatstrekken teekenden den vreeselijken doodstrijd die er gestreden was. Als oorzaak wordt beschouwd dat bij eene kleine overstrooming het water in den zandhoop is gedroogen en daardoor eene verschuiving werd toweeggebracht. Volgens een te Moskou verschijnend blad is aldaar een millionnair gestorven, die niet alleen zich zelf, maar ook anderen het genot van zijne iqillioenen niet gunde. Hij werd op een ijzeren kist in een diepen kelder, waar hij zijne schatten had verborgen, dood uitgestrekt gevonden. Waar schijnlijk is hij, bij het nazien zijner schatten, door een beroerte getroffen, en daar hij de deur van den kelder aan de binnenzijde gesloten had, werd het ongeval niet spoedig opgemerkt. Waarschijnlijk door het lang uitblijven van zijn vader oDgerust geworden, zag de zoon door de reten van de deur, en toen hij zijn vader bemerkte, liet hij in tegenwoordigheid der politie de deur openbreken. Men zegt dat een der laatste werk zaamheden van den gierigaard geweest is, de effecten en de papieron van waarde, die in den kelder vochtig geworden waren, in zijn armoedig gemeubi leerd woonvertrek aan een touw te drogen te hangen. Middel om iets te onthouden. -„Schrijf mij dikwijls", riep een man, die voor eenigen tijd op reis ging, zijne vrouw toe uit het raampje van de spoorwegcoupé, „en vergeet mjj vooral niet". „Zeker niet", antwoordde zij, „zio maar", en zij weeB hem haar zakdoek, waarin zij dadelijk een knoop had gelegd. buitenland. Frankrijk. Bij de Kamer van Afgevaardigden zijn thans 148 wetsontwerpen aanhangig, waaronder 16 financiëele, die in handen van de begrotingscommissie zijn gesteld. Met andere ontwerpen zijn 68 speciale commissies belast; terwijl 16 commissies voor het initiatief rapport moeten uitbrengen over 50 wets voorstellen van leden. Buitendien moeten 5 ont werpen worden onderzocht door de commissies voor locale belangen en 13 nog voor de eerste maal in afdeelingen worden gebracht. Er is dua werk genoeg voor de Kamer, ook zonder politieke interpellaties. De radicale linkerzijde heeft besloten, om elko interpellatie over de Tonkin-quaestie tot nader order te verdagen. Do minister van marine heeft den luitenant ter zee Yiaud, die onder den pseudoniem Pierre

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1