binnen, waar zijne vrouw waakt over het jongske, dat in de laatste dagen hoogst bedenkelijk ziek is en waarvan thans de crisis op handen is. Suzanne slaat door de half geopende deur al zijne bewe gingen gade, ziet hoe hij met tranen in de oogen bij het ziekbedje van zijn kind is geknield, hoe Jeanne zijn hoofd in hare handen neemt en ein delijk hoe hij vrouw en kind oen kus tot vertrek geeft. Haar besluit staat vast: als Maurits zich weder bij haar zal gevoegd hebbeD, zal zij hem met haar minachting overladen, ja verpletteren - en ziet, Manrits keert terug niet hartstochtelijk opgewonden in het vooruitzicht van haar bezit, neen, om, nadat hij haar minachting heeft ver nomen, haar te zeggen dat hij blijft bij vrouw en kind. Behalve Aaltje de dienstmaagd, die men maar een paar keeren ziet, treden er in de drie bedrijven waaruit het stuk bestaat, dus in hot geheel slechts drie personen op, de auteur zelf als mr. Maurits Yan Oppen. Met hun drieën boeien zij echter van het begin tot het einde. Overbodig te zeggen dat de mannenrol wordt vertolkt op de wijze zooals de schrijver bedoelde. Naast hem behaalden een bijzonder succes mej. Jeanne De Groot in de titelrol en als Jeanne me vrouw PoolmanHuyzers, die ten gevolge eener ongesteldheid van mevrouw BurlageYerwoert de welwillendheid had in de plaats van deze op te treden en daardoor de voorstelling te doen doorgaan. Beide actrices toonden kunstenaressen in haar vak te zijn en het publiek liet zich bij herhaling voor het genotene wederkeerig niet onbetuigd. Onder daverende toejuichingen werd aan ieder een fraaie bouquet overhandigd en toen het scherm na het laatste bedrijf daalde klonk de naam van den heer De Yos luide door de zaal. Het na de pauze gegeven blijspel „Kleine Handen" vormde met het voorgaande èn wat taal en stijl èn wat inhoud betreft, een scherp contrast. Soms, nu ja, moest het publiek lachen, maar hoe meer het stuk vorderde, des te meer ging de aardigheid er af. Gfr emeagd Wieuw*. Wegens diefstal van gold uit eene winkellade is I. J. v. d. B. alhier door de Haag- sche rechtbank veroordeeld tot 2 maanden cullulaire gevangenisstraf. De 17-jarige fabriekarbeidstor J. Y. heeft zich ten nadeele van een verpleegde in het Minnehuis schuldig gemaakt aan diefstal van een zakje met eenige centen. Daartoo had zij zich nevens dien man op een bank in het Plantsoen nedergezet. Er is proces-verbaal tegon haar opgemaakt. Het schijnt nog niet zoo heel zeker te zijn dat met den aanstaanden winterdienst zulk een late avondtrein van Botterdam via Den Haag naar Leiden zal loopen als dezer dagen werd gemeld. Het uur vau nu blijft zeer waarschijnlijk onveranderd. Omtrent hot ongeval dat den IJsel- Stoomtram alhier is overkomen meldt men nader dat de trein, die te 1 u. 15 ra. afreed, den ver keerden wissel inliep, waardoor een stel wielen van den personenwagen uit de ra.Is is gewrongen. Hier door is natuurlijk oponthoud in don dienst ontstaan en werd de wagen vooral aan de kap nogal be- «jhadigd. Door onbekende oorzaakzijn de woning en bakkerij van G. Lagerwey te Aalsmeer in de asch gelegd. Niets werd gered; persoonlijke onge lukken hadden gelukkig niet plaats. Alles was ver zekerd. Dat aardbeien ten tweedenmalein hetzelfde jaar bloeien, is geen zeldzaamheid en wordt door verscheidene tselders van dit gewas dikwijls in het najaar waargenomen. De oogst is dan echter gering, althaas zelden ziet men rijpe vruchten. Zaterdag jl. echter mocht een landbouwer te Rijnsburg het genoegen smaken van zijn akker eene vrij aanzienlijke hoeveelheid mooie rijpe aard beien te plukken, die er zoo lekker uitzagen dat men zich in Juni zou gewaand hebben, indien de weersgesteldheid het ods niet anders bad verteld In de Katwijksche buurt onder Pijn- akker is gisteren bij den bouwman H. Yan der Meer een hooiberg een prooi der vlammen geworden, terwijl het der tijdig aangerukte brandweer gelukte een tweeden voor geheelo vernieling te bewaren. Het woonhuis bleef behouden. Naar men verneemt, is de brand ontstaan doordien een kind met lucifers speelde. De directeur eener zoogenaamde vereeniging tot invordering van schuld, y. H., is wegens het niet verantwoordon van golden, welke bij in die hoedanigheid had geïnd, schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen en uit dien hoofde tot 6 weken celstraf veroordeeld. De veroordeelde werd echter vrijgesproken van de afzonderlijke aanklacht van oplichting, daar de rechtbank het bewijs dat hij op naam en ten behoeve van eene juffrouw eu buiten haar medeweten geld ter leen had ontvangen, niet geleverd achtte. Aan B., den man, die misbruik had gemaakt van zijne vroegere dienstbetrekkingen tot verschillende familiën te 's-Hage, door buiten haar voorkennis win kelwaren te bestellen en te gebruiken, is wegens op lichting 6 maanden celstraf opgelegd. De bewoners van de Niouve Markt te 's-Hage werden gistermiddag opgeschrikt door een hevigen knal, de aankondiging van eene gas ontploffing welke ten huize van de herbergierster H., aldaar woonachtig, had plaats gehad. De ontplof fing was zóó zwaar dat hot plafond op verschillende plaatsen vaneenscheurde. Een raam boven de deur sprong door de geweldigo drukkiDg. Men vermoedt dat een werkman, bezig zijnde met eeoig reparatie- werk aan de zoldering, bij ongeluk een nagel in de gasleiding sloeg, waardoor een opening zou ontstaan zijn. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Gistermorgen kwamen te Scheve- ningen een twaalftal haringschuiten aan, alle met grootere of kleinere verliezen aan netten. Een vaar tuig had iu den laatsten storm zelfs de geheele vleet en het grootste gedeolte der zoilen verloren. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor; ten minste voor zoover men weet, want van onge veer 150 6chepen is nog niets bekend. In do vorige week kwamen te Ou d- Beierland 30 gevallen van pokken voor, waarvan 6 met doodelijken afloop. Het aantal aangetasten van het begin der epidemie is 339 en 82 sterf gevallen. Volgons een te Delfz ij 1 ontvangen telegram is het aldaar tehuis behooiende schoener schip „Johanna," kapt. Rottinghuis, op reis van Riga naar Delfzijl veroDgelukt, bij welke ramp de kapitein en de stuurman zijn omgekomen. Gisternacht werd door de huisge- nooten van den koopman Cohon aan de Kipstraat te Rotterdam ontdekt dat zich iemand in huis be vond. De politie ingeroepen zijode, vond men wer kelijk in eene der kamers achter eene canapé een persoon verborgen, die bleek een gewezen knecht van Cohen te zijn. Natuurlijk werd hij gearresteerd. Op de plaats waar hjj zich had verborgen, vond men twee portemonnaies met geld en een taschje met bankpapier, welk een en ander door de huis- genooton vermist werd. Moh vermoedt dat de ver dachte zich heeft laten insluiten. Naar men verzekert, is de tjalk „de Liefde," schipper Yan der Linden, van Amsterdam naar Workum vertrokkon om aardappelen te laden, vóór laatstgenoemde plaats gezonken. De schipper, zijne vrouw en hunne vier kinderen zouden daarbij zija omgekomen. Zondag-avond om halfacht reod de paardentram naar hot tramstation van Den Bosch; na voorbij de Aabrug luide gebold to hebben, reed hij een oud en zeer bardhoorig man achterop, die vlak vóór den tram viel, zoodat hij door de voorste wielen overreden en ernstig gekwetst werd. Men schrijft uit Groningen: Onder de hoogst nuttige maatregelen, die hier ter stede genomen wordeD, niet alleen tot leniging van ar moede, maar ook tot bestrijding van ééne der bronnen daarvan, behoort het geven van warme en voedzame spijzen aan de armste schoolgaande kinderen, gedurende de koudste wintermaanden. De commissie, die deze zaak regelde, heeft hare werkzaamheden weder aangevangen en, gesteund, evenals in vorige jaren, door eene gift van duizend gulden, hare stadgenooten tot medewerking uitge- noodigd. buitenland. Frankrijk. De uiterste linkerzijde der Kamer heeft besloten ophelderingen te vragen over de algemeene staat kunde der regeering. Zij zal aanstaanden Donder dag bijeenkomen, om te beslissen over de wijze waarop dit moet geschieden. Dote Hongkong verschijnondo dagbladen maken melding van eene Fransche expeditie tegon Bac- Ninh. Deze bevond echter dat do vestingwerken met Krapp-kanonnen gewapend waren en het te moei lijk zou zijn, ze stormenderhand to nemen. Do Frausche inzenders op de Amsterdam- sche tentoonstelling hebben den minister van koop handel, den heer Hórisson, een feestmaal aange boden en dit is door hem aangenomen. Den 12den November a. s. zal de minister hun gast zijn in het „Hotel Continental" te Parijs. In den toestand van den heer I. B. Dumas, vasten secretaris der academie van wetenschappen, is eene verandering ten goede gekomen. Aan ziin herstel wordt niet meer getwijfeld, en zoodra hij in staat is zich te verplaatsen, zal hij zich naar het zniden begeven om er den winter door te brengeö. Ivan De Woestyne is door het Parijsche ge rechtshof van koophandel in staat van faillissement verklaard. GS-root-Britannië. Ook de „Times" bespreekt, naar aanleiding van de gebeurtenissen der laatste dagen, de verhouding tus8chen België en Nederland. Het blad wijst met nadruk op het groote verschil in den volksaard der beide natiën en verklaart dat de scheiding dor beide landen voor Europa voordeelig en voor de Rijken zelf een zegen was. „Van elkaar gescheiden, zijn de beide koninkrijken ontegenzeglijk krachtiger geworden en beter in staat, om invloed uit te oefenen op Europeesche intelligentie en beschaving, dan toen zij tot eene samenhangende massa waren verbonden. De tijd heeft niet slechts bewezen dat zij afzonderlijk konden bestaan, hotgeen vóór vijftig jaren door de helft der staatslieden van Europa werd betwijfeld, maar ook dat Europa er niet minder dan zij zelf onder zou lijden, wanneer een van hen ophield te bestaan of in zijn togenwoordigen vorm te bestaan." De „Standard" ontvaugt uit Hongkong dd. 20 Oct. berichten, welke de stemming der Chioee- sche rogeering als niet vredelievend schetsen. Gene raal Mesny, een inboorling van Jersey, doch thans in Chineeschen dienst, was uit Yunnan te Canton teruggekeerd en bevestigde het bericht dat de Zwarte Vlaggen met geld, wapenen en ammunitie door China ondersteund worden. Verder wordt gemeld dat de Chinoesche onderkoning van Cacton geen vreemdeling wil toelaten en 10,000 manroDdomde stad bijeentrekt, naar hij zegt tot bescherming der vreemdelingen, maar in werkelijkheid om een mo gelijken aanval der Franschen af te slaan. Telegrammen. BERLIJN, 22 October. Do „Reichsanzeiger" heeft opnieuw hesluiten openbaar gemaakt, waarbij de invoer van runderen en kalveren uit Nederland, België en Luxemburg verboden wordt door de regeerings-presidenten te Munster en Trier. BERLIJN, 23 Ootober. Do keizer is hedenmorgen vroeg uit Baden-Baden alhier aangekomen. BERLIJN, 23 October. (Part. Tel.) In Januari 1881, toen de anti-semitische beweging op haar hevigst was, brandde in het kleine stadje Nea-Stettin, in Pommeren, de synagoge af. Kort te voren had de bekende anti-semiten-agitator Henrici aldaar eene opruiende redevoering gehouden. Joden en Christenen beschuldigden elkander wederkeerig de synagoge te hebbon in brand gestoken. Een gerechtelijk onderzoek werd ingesteld on vóór eenige dagen nam het proces een aanvang. Vjjf loden der Israölietische gemeente stonden hiervoor terecht en na het verhoor van ongeveer tachtig getuigen heeft, de jury hedennacht de vijf aangeklaagden schuldig verklaard de synagoge in brand gestoken te hebben met het doel do schuld der brandstichting op de anti-semiten te werpen en door de weldadigheid van buitenlandsche Israëlie- tische geloofsgenooten een sierlijk godshuis te be komen. Het proces, dat gevoerd werd met medewer king dor hoogste provinciale rechterlijke ambtenaren, brengt veel sensatie teweeg. De rechter PInofF, die voor openbaar aanklager fungeerde en het schuldig eischte, is Christen, maar van Israëlietische afkomst. (Tweede depeche.) De beide Heidemann's, vader en zoon, werden schuldig verklaard dat zij van de voorgenomen brandstichting geen aangifte hebben gedaan. De vader is tot drie, de zoon tot zes maanden gevangenis veroordeeld. De be'de Lesheim's, vader en zoon, werden wegen® bij do brandstichting verleende hulp, de eerste tot vier jaren tuchthuisstraf, de tweede tot overbren* gïog naar een verbeteringsgesticht veroordeeld. De kerkedieaaar Loewenberg is vrijgesproken. Lesheim, de vader, werd dadelijk in hechtenis genomen. KON ST ANTINOPEL, 23 October. Volgens be richten van gisteren heeft een nieuwe schok van aardbeving 1e Tcbesrao zeer groote verwoestingen aangericht. Lord John Iiay telegrapheerde aan lord Dufforin dat er groote behoefte aan hulp bestond»

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2