LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 24 October. A\ 1883. Avond- e ditie. N°. 7266, PRIJS DEZER COURANTS v Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering PEIJ8 BEK ADVERTENTIE*: Voor Leiden per 3 maanden 1.10. Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Franc per post van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassea- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 33 October. Do begrootiBg van hot Stedelijk Werkhuis, in ootvangst en uitgaaf ad f 17,582.50, heeft bij de commissie van finaDciëo tot geene bedenkingoo aaulciding gegeven, zoodat zij voorstelt die goed to keuren, alsmede om een subsidie toe te staan van f 2500. B. en W8. geven omtrent het verzoek van den heer H. Broese Van Groenou in overweging aan adressant, dio voor schoolgeld ten behoeve van zijn zoon f 15 betaalde, f 10 te restitueeren, daar van het 3de kwartaal eerst den 3don September van het onderwijs werd gebruik gemaakt. Yoor de betrekking van leerares in de hand werken aan de H. B.-S. voor meisjes wordt in de eerste plaats aanbevolen mej. R. II. C. Diest Lorgion. Er bestaan geen bezwaren tegen het adres van icej. de wed. Kooreman om voor één jaar het Raamland onder Zoeterwoude wsder in huur te mogen hebben. Voorgesteld wordt dus dit toe te staau tegen den huurprijs van f 650, onder de vroeger gestelde voorwaarden. De luit. ter zee 2ste klasse L. Roosenburg, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoom6chip 4de kl. „Bonaire1', wordt met 1 Nov. a. s. gede tacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart alhier. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indiö en Padang doormid del van het stoomschip „Limbnrg", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 27oten October a. s., de6 morgens tehalfnegen. Ten postkantore alhier moeten dc brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Moq zal zich herinneren dat in den loop vsn dezen zomer de Amsterdamsche hoogleeraren Jorissen en Chantepie De la Saussayo bedankten voor de hen aangebodea leerstoelen, respectievelijk te Leiden en te Utrecht. Het Amsterdamsch studentencorps heeft nn in zijn gisteravond gebonden algemeone vergadering het senaatsvoorstel aangenomen om aan genoemde professoren Donderdag-avond a. s. eene serenade te breDgea als blijk van waardeeriDg van dit besluit. Door den kerkeraad der Vereenigde Doops gezinde Gemeente te Amsterdam is, naar aanleiding van bet bedanken van ds. I. J. Le Cosquino De Bussy, het volgende zestal opgemaakt: S. G. Binnerts te Sappemeer, J. Boetje te Harlingen, ds. S. Cramer te Enschedee, P. Feenstra Jr. te Nijmegen, S. Lulofs te Koog en Zaandijk, Aem. W. Wij brands te Leiden. Prinses Hendrik is hedenvoormiddag circa elf Men te 's-Hago teruggekeerd, laatstelijk komende eit Hamburg. De commissie voor de Grondwetsherziening heefi gisteren zitting gehouden en is van plan dagelijks te vergaderen, ten einde hare taak spoedig gereed te hebben. De heer Baert, thans chef de bureau, is door den heer Wilmart, president der Haagscbe Tram- NvGg-maatschappij uit Brugge, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van directeur dier Tramweg-maatschappij. Naar men verneemt, zal de sectie Oudewater- haastrecht-Gouda van de IJselstoomtramweg-maat- schappij den lsten November a. s. worden geopend, he locomotieven zijn reeds te Haastrecht aanwezig, terwijl het andere matei iëel binnen eenige dagen eerwacht wordt. Men meldt uit Leeuwarden dat de minister Tan binnenlandsche zaken 's Konings commissarissen verzocht heeft voorloopig ook geen vergunning te geven tot invoer van schapen uit Duitschland. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 20 dezer bedroeg: bij de Ned. Bank f 3,793,946.07 en bij de betaal meesters f 4,199,664.50. Te zatnen f 7,993,610.57. De Koning heeft aan de heeren P. H. Kisjea en J. H. Weyos te Zwolle, die de lessen aan de Rijksnormaalschool voor teekenonderwijs te Am sterdam bijwonen, tot voortzetting hunner sludiën in de teekenkunst een jaarlij ksch subsidie van f 350 vcor elk hunner toegelegd. Het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York. passeerde gisterochtend Scilly en te 3 uren Lizara; de „Prins Hendrik", van Am sterdam naar Batavia, vertrok gisteren van South ampton; de „Zaandam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gistermiddag Scilly. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der inf.: tot lsteD luit., den 2den luit. J. H. E. Wilmar, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in Ned.- Indië; bij het 2de reg., tot kapt., den lston luit. H. P. Staal, van het 4de reg.; tot lsten luit. den 2den luit. F. Van der Brcggen, van het 7de reg., thans gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot; bij het 8ste reg. tot lsten luit. den 2den luit. N. D. Do Ridder, van het corps; - den lsten luit. D. C. A. Smit, van het 6de reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op/" 1455 'sjaars; - lo. den 2den luit. H. A. Du Croo, van het lsto reg. inf., op pensioen gesteld eu het be drag van dat pensioen bepaald op f 1100 'sjaars, en 2o. aan genoemden officier den raog verleend van lsten luit.; - pensioen verleend ten laste van den staat aan J. Broers, gewezen rijksveldwachter der 3de kl., ten bedrage van f 367 'sjaars; - be noemd mot ingaDg van 1 November a. s. tot bur gemeester vau Haarlemmerliede en Spaarnwoude, jbr. W. Ph. Teding Van Berkhout; - P. Lycklama a Nijeholt, mot ingang van 1 Nov. a. s., benoemd tot burgemeester der gemeente Leeuwarden, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester dor gemeente Leenwarderadeel- pensioen verleend aan S. Tjallings, zich noemende S. Tjallings Schilder- man, gewezen postbode te Oegstgeesf, ten bedrage van f 112 'sjaars, en aan AL Eveleens, gewezen postbode te Aalsmeer, ten bedrage van 274'sjaars. Het was doodstil in den schouwburg. Men kon een speld booron vallen. Aller oogen richtten zich voortdurend naar één pnnt: naar het tooneel, waar gisteravond het oorspronkelijk tooneelspel „SuzanDa" des heeren Jan C. Do Vos voor de eerste maal voor het voetlicht werd gebracht, een nieuw too- neelwerk, dat hoewel niet geheel nieuw van onder werp, toch zeer onderhoudend is geschreven en hier en daar zelfs boeiend mag genoemd worden, zooals wellicht ook uit de volgende korte schets kan blijken De heer mr. Maurits Van Oppen is een jongmensch, die na eene oppervlakkige kennismaking met eene lieftallige joDgo dame^ die aardig weet te babbelen, al zeer spoedig met haar in het huwelijksbootje stapt. Zij, Jeanne geheeten, hondt zielsveel van haren echtgenoot en doet wat zij kan om hem te behagen. Zoo kan zij in den eersten tijd van haar huwelijk af en too mot hem rausiceereD, over lite ratuur praten, wandelen of wel luisteren naar eenige door hom te doene voordracht, van alle welke zaken hij eea groot liefhebber is. Later, wanneer baar huishouden door de komst van een kleinen Maurits is vergroot, kan zij ter wille daar van, waarvoor zij leeft en zorgt, ja, waarin zij ge heel en al opgaat, geon tijd meer vinden haren man in die ontspanningen gezelschap te houden; heeft zij geen tijd meer zich met loctuur bezig te houdeD, ja kan zij zelfs de dagelijksche lectuur niet meer bijhouden en, gebeurt het al eens dat zij luistert naar iets dat Maurits haar voorleest, dan treft het meestal zoo ongelukkig dat bij eene overschoone, diep treffende passage wanneer Maurits do traneD in keel en oogen staau, zij opvliegt om naar haar kind te gaan kijken of wol dat zij een reep katoen stuk scheurt. Dit alles doet Maurits, die een artistiek persoontje is, tot de ontdekking komen dat hij zijn huwelijk wol wat al te voorbarig heoft voltrokken en Jeannè hem helaas niet schenkt wat hij in haar hoopte te vinden. Geheel anders daarentegen is Suzanne, Joannes jongere zuster, die na haar opleiding aan een der conservatoires in het buitenland genoten te hebben, zich in dezelfde plaats komt vestigen en dagelijks bij haar zuster over den vloer is. In haar vindt Maurits zijn ideaal. Met baar wandelt, musiceert, praat hij, in één woord sympathiseert hij ten volle. Die dagelijksche omgang van Maurits en Suzanne brongt hen op een zeer gevaarlijken weg. Maurits bekent zich zelf dat hij Suzanne hartstochtelijk lief heeft en in een keurig wedergegeven alleenspraak maakt hij zich diets, dat hij het leven van drie menschon niet langer ongelukkig behoeft te maken, dat bij het recht heeft, al wordt ook zijn gedrag en handeling ten zeerste afgekeurd, zich van zijne vrouw te doen scheiden, ten einde met Suzanne, zijn ideaal, in het huwelijk te treden. Ook Suzanne komt tot de treurige ontdekking dat zij haren zwager bemint met een liefde, geheel anders dan tnsschen familiebetrekkingen mag be staan. In een tê'e-k téte, dat zij door Jeannes ver trek van de theetafel met Maurits ongezocht heeft, belijdt hij haar zijne liefde; doch zij met haar edel karakter wijst hem smadelijk af, bezweert hem zijne ongeoorloofde neiging te onderdrukken en vrouw en kind niet ongelukkig te maken. Aan hare zuster, een lieftallig, eoht huismoedertje, geeft zij voorts den raad niet zoo geheel en al voor en in haar huishouden op te gaan, zich meer aan haren man te laten gelegen liggen en alle mogelijke kleine attenties voor hem te hebben. Op de vraag van Jeanne of Maurits over haar gek 1 a agd heeft, antwoordt zij ontkennend en zegt te weten, dat heeren op dergelijke voorkomendheden bijzonder zijn gesteld. De toestand als hier goschetst kan echter niet van langon duur zijn; op de eene of andere wijze moet daaraan eene ontknooping komen en Maurits, die in zijne bovengenoemde alleenspraak het vóór en tegen heeft gewikt en gowogeD, weet geen uit komst meer, grijpt in een wanhopig oogenblik de revolver aan om aan alles een einde te maken. Op dit oogenblik komt Sazanne binnen, verwijt hem zijne lafhartigheid om ia den dood eene oplossing te zeeken zijner smarten en laat zich tevens de bekentenis harer liefde voor hem ontvallen. Suzanne begrijpt, dat, wil zij niet bezwijken, het thans meer dan tjjd is een hinderpaal tusschen Maurits en haar op te werpen en besluit daarom tot eene heimelijke vlucht. Met dat doel heeft zij in stilte allenoodige schikkingen gemaakt en komt afscheid nemen van haar 2uster Jeanne, die van dat plan geheel onbe wust, begint te begrijpen dat er iets is wat haar onbekend ie, vermoedt, vraagt en krijgt eindelijk zekerheid dat aanleiding tot dat vertrek ïb eene hartstochtelijke liefde voor een gehuwd man en daar Suzanne haar alles bekent, met uitzondering van den laam alléén, zoo geeft zij Sazanne hart roerende vermaningen over haar gedrag, ja schenkt haar vergiffenis voor het kwaad dat zij die andere vrouw heefc aa-.igodaan mits zij vertrekke, onmid dellijk, eu niet terugkeer© v óór dat alle harten weder tot rost zijn gekomen. Manrits die intusschen alles heeft begrepen, wil met Sazanne vluchten. Een laatste proef wil zij wagenzij vergunt Maurits haar te volgen, maar eerst moet hij afscheid nemen van vrouw en kind, hen een kus geven en daarna tot haar terugkeeren. Hij onderwerpt zich aan alles, gaat de kinderkamer

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1