De kleederen van den werkman vatten vuur en in wanhoop vloog hij op straat, als in vlammen gehuld, welke door voorbijgangers spoedig werden geblnscht. Met hevige brandwonden bedekt, werd hij in bewusteloozen toestand naar het Louisahnis overgebracht. Te Gothenburg is een moordaanslag gepleegd op dr. Oscar Dickson, een man, die bij zijne medeburgers niet alleen om zijne bemoeiingen in het belang der wetenschap, maar ook om zijne liefdadigheid hoog geacht is. Hij was juist uitFredens- borg teruggekomen, waar hij den koning van Dene marken verslag had gedaan van Nordenskjölds laatste expeditie naar Groenland, toen een man in zijne etudeerkamer trad, die hem geld vroeg. De heer Dick son weigerde een hem geheel onbekend man iets te ge ven en wilde ook geen brief aannemen, dien de man hem toereikte, waarop deze een pistool te voorschijn haalde. De heer Dickson sloeg den man het wapen uit de hand, verliet snel de kamer, sloot de deur achter zich en liet de politie halen. Toen deze kwam cn de deur opende, stond de moordenaar voor eene tafel, waarop hij 28 dynamiet-patronen had gelegd, die hij dreigde aan te steken, als men hem naderde. Verschrikt sloten de politie-agenten weder de deur, maar de commissaris van politie kwam op den inval, eene brandspuit te laten halen. Deze werd voor de deur in gereedheid gebracht en, de kamerdeur plotseling openende, richtte men een feilen straal water zoowel op den misdadiger als op de dynamiet- patronen, terwijl eenige agenten binnendrongen, die den man in hechtenis namen. Deze bleek een gewezen artillerist te zijn en bekende gekomen te zijn om eene aanzienlijke som gelds den heer Dickson af te persen, dezen desnoods te vermoor den en zijn eigen leven duur te verkoopen. Geveilde pei*ccolen- Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 20 Oct., ten overstaan van den notaris A, Van Leeuwen: Het koffiehuis genaamd „Café Bellevue", aan den straatweg naar Haarlem, onder de gemeente Oegstgeest, Sectie C, No. 999, kooper J. P. De Hees q.q., te Wassenaar, voor f GlOOj het winkelhuis waarin de blikslagers-affaire is uit geoefend, aan de zuidzijde van de Hoogewoerd No. 97, aan den hoek der Wielenmakerssteeg, Sectie D, No. 307, kooper Johs. Verhoog q.q., voor f 3200. Ten overstaan van den notaris mr. J. M. Gordon Het zomer- en winterverblijf in de Aloëlaan, onder de gemeente Oegstgeest, Sectie C, No. 1061, in bod gebracht op f 4100, niet verkocht; een perceel bouwgrond naast het voorgaande, Sectie C, No. 1062, kooper J. Van der Kroft, onder Leiderdorp, voor 1206. BUITENLAND. Frankrijk. Verleden Donderdag-avond heeft de radicale afge vaardigde Tony Révillon aan een zes- of zeven honderd zijner kiezers in het twintigste arrondis sement van Parijs rekenschap gegeven van de wijze, waarop hij zijn mandaat had volbracht. Vooral tegen het einde dor vergadering ging het er tame lijk luidruchtig toe. Ten slotte werd beslist dat het ministerie wegens schennis der Constitutie in staat van beschuldiging moest worden gesteld en werd den heer Révillon uitdrukkelijk opgedragen, in de Kamer de beschuldiging staande te houden. In de „Economiste Francais", een artikel wijdende aan de opbrengst der spoorwegen, komt de bekende staathuishoudkundige Leroy-Boaulieu tot de slotsom dat het onder de tegenwoordige omstandigheden verstandig wezen zou, don spoor wegaanleg te beperken en elk jaar, in plaats van tus8chen de elf- en twaalfhonderd, slechts tusschen de vijf- en zeshonderd kilometers nieuwo Ijjncn voor het verkeer te openen. Bel «•ië. Do geschiedenis, zoo schrijft men uit Amsterdam aan de „Indépendance", zal ongetwijfeld aan de gebeurtenis, welke wij beleven, eone belangrijke bladzijde wijden. Voorshands kan men slechts den indruk constateeren, door de hartelijke toenaaeriog der twee souvereinen op de Hollanders en Belgen gemaakt, ea waarvan de twee volken een onuit- wischbare herinnering zullen bewaren. De 17de October 1883 zal in aandenken blijven als de dag, waarop twee koningen, met een juist besef van een door liet bestaau gedurende een halve eeuw beves tigden toestand, begrepen hebben dat zij een schoon voorbeeld van politieken tact en doorzicht zouden geven door elkander plechtiglijk de hand te reiken. Dat hebben wij gezieD, vervolgt de berichtgever, dat moeten wij toejnicheD, omdat die ernstig bedoelde en voorbereide daad een sluier werpt over hetver- ledene en eene verbintenis is voor de toekomst. HebbeD, vraagt hij verder, de Vorsten, alzoo doende, gehandeld in overeenstemming met de aspiratiën der twee volken Men kan zonder eenige aarzeling, zegt hij, bevestigend ant woorden, en de sympathieke demonstration, die deze toenadering begroetten, zijn bewijs genoeg. Reeds lang was men over en weder gereed om het der twee natiën aangeboden schouw spel toe te juichen. Op de roepstem van het „Han delsblad" heeft de stem der Amsterdamsche bevol king met warmto geantwoordhet onzen Souvereinen bereide welkom werd met bijzonder vuur toegebracht. Niet alle bladen echter stemmen met den lofzang in. Bijzonder vriendschappelijk is althans de toon niet door de „Brngsche Beiaard" aangeslagen. Het heeft iets van een hagelbui bij helderen zonneschijn. Gelakkig is de Brusselsche „Zweep", het week blad der liberale Vlaamsche beweging, henscher; men zon anders gaan vreezen dat de Fransche meer dan do Vlaamsche pers met het bezoek en de ont vangst was ingenomen. Telegrammen. LONDEN, 20 October. Sir Evelyn Wood, de bevelhebber van het Egyptische leger, is van hier naar Egypte vertrokken. BERLIJN, 20 October. Bij de heden gehouden verkiezing voor leden van den gemeenteraad in de eerste afdeeling, zijn alle candidaten der liberale partij gekozen. CAIRO, 20 October. Men verwacht binnenkort veranderingen in do administratie van den sanitairen dienst, waarbij het bureau der internationale gezond heidscommissie zal worden opgeheven. VALPARAISO, 20 October. Het vredesverdrag tusschen Chili en Peru is geteekend. De openbare gebouwen te Lima en Callao, thans in het bezit der Chileonen, zullen achtereenvolgens aan de Peruaansche autoriteiten worden teruggegeven. De Peruaansche generaal Iglesïas wordt morgen te Lima verwacht. KONSTANTINOPEL, 21 October. De gouverneur van Smyrna telegrafeert dat het aantal slachtoffers van de jongste aardbeving zeer overdreven ie. Hij heeft zelf het dorp Vourla bij Smyrna bezocht, en vond een tweehonderdtal huisjes vernietigd. In de andere dorpen bij Tchesmeh, die door de ramp ge leden hadden, vond hij niet meer dan 57 dooden en 150 gekwetsten. Wel zijn 15,000 menschen zonder dak. PARIJS, 21 October. De koningin van Mada gascar heeft, na beraadslaging met alle opper hoofden dor Howas, die zij daartoe in hare hoofd stad had bijeengeroepen, besloten den oorlog tegen Frankrijk voort te zetten. LISSABON, 21 October. De heer De Fontes Pereira de Mello, de tegenwoordige minister-presi dent, zal het Kabinet reorganiseeren. De minister van binnonlandsche zaken, Ribeiro da Fonseca, en die van marine, de Mello Gonvea, zullen hun ontslag nemen. De minister van openbare werken, Hintz Ribeiro, zal belast worden met fioanciën, die van justitie, Marques de Villena, met marine; er zullen dus drie nieuwe ministers in het Kabinet treden, nl. voor openbare werken, binnenlandsche zaken en Justitie. Het nieuwe Kabinet zal dezelfde politiek als het vorige volgen. Den 4den November zullen de verkiezingen voor den gemeenteraad plaats hebben. LEIDEN, S3 October. De verwachting voor morgen is: westelijke wind, tamelijk goed weer. Wij vernemen dat op aanstaanden Donderdag, 's avonds te 8 ureD, door dr. Maurits Snellen, wetenschappelijk hoofd der Noordpool-expeditie, eene voordracht zal worden gehouden, op uitnoodi- ging van „het natuurkundig Gezelschap" alhier, in het gebouw van bet ZGÖtomiseh Laboratorium. De kroonprins van Portugal zal morgenavond, met den trein van 6 uren 36 min. dor Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij, in de residentie aan komen. Do berichten omtrent den staat der gezond heid van den oud-minister Modderman luiden heden dat de toestand steeds achteruitgaat. Do koorts houdt aando thermometer wijst bij den lijder 39°. Ia de heden gebonden vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland is tot lid van de Eerste Kamer, in plaats van wijlen mr. W. C. Borsïns, gekozen mr. J. Moolenburgh te Zierikzeo met 33 van de 37 uitgebrachte steramen. De heer J. W. Vader te Cortgene verkreeg 2 stemmen. Er waren 2 blancobiljetten. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Amsterdam op den Amstel bij het verlaten van een urinoir, uitgegleden en in het water gevallen. Des morgens werd zijn lijk opgehaald. De brand van gisteren te Amsterdam heeft groote schade aangericht. Het perceel was voor f 80,000, de voorraad goederen voor f 150,000 bij de Amsterdamsche Beurs verzekerdook waren de machinerieën geassureerd. De assuradeurs be rekenen dat zij voor 60 a 70% schade te ver» goeden hebben. Het stoomschip „Leerdam" arriveerde Zater dag van Amsterdam te Nieow-York; de „Macas sar" arriveerde gisteren van Amsterdam, laatst van Padang, te Batavia; de „Madnra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zaterdag van Frioal (Marseille); de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Port-Said en zette denzelfden dag de reis voort. In het Suez- kanaal etil liggende ter hoogte van El Perdame werd laatstgenoemd schip van achteren aangeva ren door het stoomschip „Duke of Sutherland", waardoor eenige schade boven water werd veroor zaakt, welke volgens de uitspraak der experts vol strekt geen bezwaar gaf om de reis voort te zetten en die bij aankomst te Amsterdam zal worden hersteld. Alles wel aan boord. BURGERLIJKE STAND TAN LEIDEN. Eerste huwelijksafkondiging van 21 October. P. Piket jm. 23 j. en J. C. Leos jd. 25 j, T. Oower- kerk jm. 36 j. en J. J. Mondt wed. 46 j C. J. Van Erktl jm. 27 j. eD A. E. L. Franchirooo jd. 28 j. J. Zwanec- weber wedr. 40 j. en B. Logger jd. 35 j. P. Galjaard jm 29 j. ec M. Van der Wegen jd. 22 j. S. Waterman jm. 26 j. en M. M. Baron jd. 26 j. KOLONIËN. BATAVIA, 14 September. Uit Telok Betong schrijft een der geredde Earc- peanen dato 4 September 11. het volgende: Toen ik den 26sten des nachts, vóór de ver wachte aankomst van de „G. G. Loudon", op het havenhoofd was, scheelde het weinig of de plot seling opkomende zware zeestrooming had mij medegesleept. Ruim acht malen werd ik door de zware golven tusschen de groote steenen neerge slagen, maar ik heb mij Goddank, door mijn kracht kunnen redden en uit het water worsteleD. Onder de lijken vond men die van don eersten stuurman Ampt en den machinist Stolk van de „Ba- rouw", beiden zijn op hun post gestorven. Even eens de lijken van een paar Europ. militairen. Het zoutschip de Marie" had zich goed gehouden en ligt veilig in diep water. De ellende is groot. Niets is er voor onze karbouwen, koeien cn paarden te eten. Reeds komen tfe herten cn de varkens in de kampongs voedsel zoeken. Rijst is er weiuig en er is gebrek aan goed drinkwater. Al het water smaakt naar zwavel en is ziltig. Volgens bekomen berichten hebben ook de beide strandafdeelingon Semangka en VierMargas ook zeer veel geleden. Voor al de laatste moet door hare dichtere ligging bij het eiland Krakatau in een bepaalde woestenij veranderd wezen. Van het Europeeseh publiek aldaar aanwezig heeft men den dood van den klerk-griffier Van Zuylen te vermelden, terwijl die van de afdeelmg Vier Marga's de heer Tokaja nog vermist wordt. Men schat de aldaar omgekomenen op 1000 p*r' sonen. Vele kampongs bestaan niet meer. In afdeeling Anjer 1517 lijken begraven, voor zoover bekend nog 140 onbegraven. De Jav. Crt. bevat een uitvoerig verslag o>er de verrichtingen van 6 tot 27 Aug. 1!., een relaa* behelzende van beschietingen, patrouilles enz., waart»!) de Atjehers steeds op hun kop kregen. Panteh Karang, Pajoo on Senelop zijn cnke'f malen, Djerir en Glé Kambing dikwerf beschoten? steeds zonder nadeel voor ons, maar met verW1 voor de Atjehers, wie men met Beaumont- en k'a' noavuur op de huid spoelde en op een nacbt tu- schen 13 en 14 Aug. 5 dioden cn veel gewo^0" bezorgde.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2