N\ 7265. Dinsdag 23 October. A0. 1883. Avond-editie. LEIDSCH DA (IBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1,10. Fr*ntv per post1.40. Afzon/fcriijke Nommcrs.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 017*. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasse ren builen de stad wordt 0.10 berekend. ©flloiëele KennissyeviiigeiL Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 25 Oct. 1883, des namiddags te één uur. Punten t-er behandehngt 1*. Benoeming van eene leerares in de Handw rken aan de Hoogere Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (212 2°. Verzoek van H. Broese Van Groenou om restitutie va.i schoolgeld. (211) 3°. Voordracht betrekkelijk de verhuring v.n het Raam- land onder Zoeterwoude. (213) 4°. Behandeling van de reclames in zake de plaatselijke directe belasting, dienst 1888. (214) 5°. Voordracht betrekkelijk de liquidatie van het Utrecht- sche Jaagpad. (192) 6°. Begrooting van het Stedelijk Werkhuis (210) 7°. Begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1884. (197 en 204) LEIOEN, 22 October. Don 6den November a. 8. hopen Johs. De Boer en P. J. Ranselaar (Looierstr. 82) hun gouden huwe lijksfeest te vierea, en, ofschoon op ruim 75 jarigen leeftijd, verdienen zij nog op eerlijke wijze hun sober stukje brood met hot ophalen van aardappel schillen eu ander afval. Dat hier geen weelde heerscht, behoeft geen betoog, en toch verdienen die menschen een beter lot't zijn eenvoudige en godsdienstige luitjes, bij allen die ze kennen ge acht, hoe arm zo ook zijn. Mochten er rnen6chen- vriendon zijn die iets voor deze lieden willen af zonderen om hun feest aangenamer en den naderen den winter gemakkelijker voor hen te maken, dan is de Heer der Gebuurte No. 36, D. Van Zonne veld, gaarne bereid de noodige inlichtingen te verstrekken. Hedenmiddag ontvingon we per Nederlandsche mail, via Marseille, de Indische bladen van 10 tot en met 14 September. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoli ters, waren de hoogste prijzen 40, f 21.50, f 4.50 en f 2.80; de laagste f 40, f 20 50, f 4.20 en f2.15. Bij het afscheid, dat koning Willem van koning Leopold nam, heeft onze Koning bepaald toege zegd in April a. s. een tegenbezoek te brengen te Brussel. Onze Koningin is hedenochtend por extra- trein van balfzes van het Loo naar Warburg ver trokken, om eenige dagen bij hare bloedverwanten te Arolsen door te brengen. De Belgische koning heeft bij den lunch, ge houden bij den Belgischen minister, eon dronk uit gebracht op het Nederlandsche volk en daarbij te kennen gegeven dat Z. M. hoogst voldaan was over de gulle en loyale ontvangst, die hem in Neder land was te beurt gevallen. Aan een wederkeerigen dronk op het Belgische ▼olk en op den koning en de koningin der Belgen heeft het niet ontbroken. Tot algemeen voorzitter van het hoofdbestuur dor Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is voor dit jaar benoemd de heer J. A. Böhringer. Te begin'nen met morgen, Dinsdag, wordt de ^3terdamsche tontooostelling tot 1 Nov. a. s. opengesteld tegen betaliDg van 25 cents per persoon, °ok des Zondags. Het Paleis voor Volksvlijt was Zaterdag-avond overvol. Duizendon hadden gehoor gegeven aan de oproeping van de- fancy-fair-commissie, die de over geblevene voorwerpen van het weldadigheidsfeest zou verkoopen. Ieder bezoeker kreeg voor zijn entree oen genummerd bewijs, waarop hem een der prijzen kon te beurt vallen. Hou dertigtal damos nam met niet genoeg te Waardeeren welwillendheid het moeielijke baantje om de versohillende zaken uit te reiken, waaronder nog veel schoons was. Van potjes mosterd af> tot mooie kolenbakken en bloemenstandaards toe, alles vond zijn man. En wie zijn deel had bekomen, wandelde onder Coenens schoone muziek de zaal door en zette zich aan een tafeltje om het gewoel eens aan te zien. Men twijfelt niet of een goede uitkomst zal ook doze pogingen van de commissie en de dames naar verdienste bekronen. De minister van binnenlandsche zaken heeft der. commi°9aris des KoDÏDgs in Noord-Brabant per telegram aasgezegd, den invoer van slachtvee nit Duitschland niet meer toe te staan, en de ver leende vergunningen in te trekken. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft het hoofd bestuur der Maatschappij tot Nut van het Algemeen gemeend afwijzend te moeten beschikken op het van vele kanten ondersteund verzoek van het depar tement Leeuwarden, om de vanwege de maatschappij te stichten opleidingsschool voor bewaarschoolhou- daressen met daaraan verbonden oefenschool te Leeuwarden te vestigen, op grond in de eerste plaats, dat die stad te ver verwijderd is van hot midden des lands, en ten tweede omdat de kweek school, in dat midden gevestigd, te sterker aan trekkingskracht zal bezitten voor ouders, wier dochters, uit de verschillende streken des laDds, de kweekschool moeten bevolken. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Zaterdag te Marseille. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft graaf De Rilvas, laatstelijk bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van den Koning van Portugal bij het Hof der Nederlanden, benoemd tot ridder-grootkruis in de orde van don Noderl. Leeuw;-aan den met verlof in Europa aan wezigen officier van gezondheid 2e kl. van het leger in Ned.-Indië C. W. Nokkentved, met lo. Novem ber a. 8., wegens lichamelijke ongeschiktheid voor da verdere waarneming van den kolonialen militairen dienst, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. mili tairen dienst, met toekenning van pensioen. G e m eug(i u wm. Al spelende had gistornamiddag een jeugdig knaapje het ongeluk in hot Levendaal te vallen. Geen dor ooggetuigen van het ougeval had blijkbaar den moed den drenkeling na te springen en zeker zou de kleine verdronken zijn als niet nog intijds een schipper den knaap met een haak naar den wal had getrokken. Behouden werd hij toen op het droge gebracht. Bij vonnis van den krijgsraad in het 1ste militaire arrondissement, is de tamboer B. d. V., van de 1ste comp. 4de bat. 4de reg. inf. te LeideD, schuldig verklaard aan insubordinatie, door het plegen van een daad van geweld tegen zijn meerdere in rang in tijd van vrede, onder eenig8zins verzachtende omstandigheden, en te dier zake veroordeeld tot twee jaren militaire ge vangenisstraf, met ontzegging van het recht voor den tijd van vijf jaren om bij do gewapende macht enz. te dienen. Door de Haagsche politie is aange- houden en naar het huis van arrest overgebracht eene dienstbode, die op naam eener aldaar wonende familie bij eenige winkeliers goederen had gehaald en die voor eigen gebruik aauwendde, - zoomede tegen een persoon, die van een ander, die op de Groote Markt een toeval had gekregen, eoniggold ontvreemd en zich daarmede verwijderd heeft. Te Scheveningen is aangespoeld en aan de strandvonderij overgegeven een achtermast, wit geverfd en waarschijnlijk afkomstig van een schoener, eene batting gemerkt W. F. W. en een partij wrakhout. Gisternamiddag omstreeks halfvier barstte een hevige braad uit in het bijbelmagazijn en de binderij der firma Brand op den Kloveniers burgwal, begrensd door het Rusland en de Slijk straat, te Amsterdam. Door het braden van vet is, naar men vermoed, de brand ontstaan, in de onderwoning van den conoierge. Langs den koker van een wenteltrap baanden zich de vlammen eea weg naar het papiermagazijn op de bovenverdieping, waar zij maar al te veel voedsel vondeD. Weldra was allea een hevige vuur gloed, dien vier stoomspuiten, drie handspuiten en de „Jan Yan der Heyden" zoohten te blnssohen. Dit scheen tegen zes uren te willen gelukken. Maar omstreeks halftien brandde het weder op, en waren nieuwe voorzorgsmaatregelen noodig. De brandweer, die uitstekend werkte, had enkele ongevallen to betreuren. Twee brandweerlieden wer den gekwetst, doch gelukkig niet ernstig. Het is gemakkelijk te begrijpen dat op het mid den van den Zondag do toevloed van nieuwsgieri gen zeer groot was. De Kloveniersburgwal, de Raamgracht, alles was zwart van de menschen. En als een merkwaardigheid valt op te merken dat de avonddienst, noch in de Katholieke kerk in de Spinhuissteeg, noch in de Evangelisch-Luthersche kerk, kon doorgaan - zeker een zeldzaam feit. Hedenmorgen om halfvijf was de „Jan Yan der Heyden" nog aan het werk en bevond zich in de bovensto verdieping nog vuur. Te Amsterdam is een werkman vaneen steiger gevallen aan het nieuwe Centraalstation. Na een kwartier was hij dood. - In de Groote Kat tenburgerstraat is een kist uit den tros geschoten, waarmede zij opgeheschen werd en op een kind tereoht gekomeD, dat op de plaats dood bleef. Men meldt nit Utrecht aan het Dbl. van Ned. Eene werkelijk droeve gebeurtenis hoeft hier plaats gehad, eene gebeurtenis die niet alleen alle harten met deernis vervult om het droeve van het feit zelf, maar ook omdat daardoor de band ver broken is tusschen de leden der Nederlandsche Noordpool-expeditie. Een dier tochtgenooten toch is Zaterdag-morgen op treurige wijze om het leven gekomen. Blijde en vol levenslust verliet hij de woning van dr. Snellen in de Zonsteeg, met wien hij in bijzondere vriendschappelijke betrekking stond, sloeg geen acht op den naderenden trein, zoodat hij door dezen werd aangegrepen on letterlijk door midden gosnedeü, bijna terzelfder plaatse waar onlangs de leden der expeditie onder de daar opge richte eerepoort door de bewoners der Zon- en Oosterstraat werden verwelkomd. Eon droeve taak was het voorzeker, de tijding aan de familie Snellen te gaan overbrengen, eu toen eenmaal iemand zich daarvan gekweten had, was dra oprechte droefheid heerschende in de huizinge, waar de treurig omgekomene zoolang de trouwe huisvriend was geweeat, trouw zelfs tot in nood en gevareD, trouw tot aan de eindpunten der aarde, onder wier oppervlakte hij thans reeds rast. En dekt daar al geen steen zijne misvormde Btoffe, toch zal dr. Snellen niet licht de plek ver geten waar zijn vriend, zijn deelgenoot in lijden en strijden rust, de plek nl. waar hij zijn zoo jam merlijk verongelukten trouwen hond heeft doen begraven, den bekenden hond van de Noordpool. Het vaartuig van schipper Scholtema, geladen met 800 mud aardappelen, is ter hoogte van Franeker gezonken. De opvarenden zijn gered. Bij een bankotbakker to Roermond heeft een hevige gasontploffing plaats gehad. Een stukadoor, daar werkzaam, die gaslucht rook, ging in het vertrek met een brandende lamp. Aanstonds barstten verschillende ruiten, ook in de naaste om geving; er sprongen een menigte bussen en flesschen met kracht tegen de deuren der overstaande huizen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1