Innering aan 20 September 1870. De nota betoogt dat de paus en de godsdienst door dit feest beleedigd zijn geworden, en dat het een resultaat is van de voortdurende gewelddadigheden jegens den Heiligen Stoel, waartegen gansch Italië protesteert. „De twee jongste Italiaansche pelgrimstochten bewijzen toch hoe Italië opkomt tegen de overweldiging van Rome." De pauselijke nuntii zullen deze nota aan de regee ringen mededeelen. Groot-Britannië. De raad van bestuur der houders van buiten- landsche fondsen heefc den heer Yincent Gaillard benoemd in den raad van beheer voor deTurksche schnld. Hij is officier van de genie bij het Engelsche leger. Volgens bericht uit Kaapstad hoeft Cetewayo zich onderworpen aan den Engelschen resident;hij bevindt zich thans te Natal. De „Standard" daarentegen meldt dat Cetewayo weigert zich over te geven, terwijl de correspon dent der „Daily News" te Pietermaritzbnrg wil weten, dat Usibepu den stam van Abuquilusi heeft overvallen en daarbij velen van Cetewayo's aan hangers gesneuveld zijn. Telegrammen KONSTANTINOPEL, 16 October. De ontvang sten der schatkist, in September, bodragen 119,606 Turksche ponden. LONDEN, 17 October. De hertog De Fernan Nunez trekt zich terug. In zijne aanvraag om ont slag werd berust. BERLIJN, 17 October. (Part. Tel.) Te Ermesleben, in Saksen, zijn 188 personen aan trichinosis ODge- steld geworden. Dagelijks komen er vele sterfge vallen voor. ST.-PETERSBURG, 17 October. (Part. Tel.) De czaar heeft zelf een zijner adjudanten naar Sofia gezonden om over den feitelijken toestand van Bul- garij inlichtingen in te winnen, vooral wat betreft het krijgswezen, omdat de tegenwoordige Russische vertegenwoordiger Jonin blijkbaar onvoldoend be richt gaf. "WEENEN, 17 October. (Part. Tel.) De minister van onderwijs heeft een onderzoek bevolen tegen den professor in de theologie aan de universiteit te Praag, den Jezuïetenpater Röhling, wegens zijne anti-semitiscbe opruiende geschriften. Drie profes soren, nl. Ruif, Peter en Ulbrich, zij a tot commis sarissen van onderzoek benoemd. LISSABON, 17 October. Men verzekert dat het bericht omtrent het gebeurde te Valencia overdreven isde zaak is geëindigd zonder slachtoffers of schade. [Zie telegram van gisteren uit Parijs.] ST.-PETERSBURG, 17 October. Gisteren zijn de keizer en keizerin naar Gatschina vertrokken. Morgen worde alhier in tegenwoordigheid van het hof, van afgevaardigden van den adel, de platte lands- en stadsbesturen en don koopmansstand de eerste steen gelegd van de kerk der Opstanding van Jezus Christus, welke kerk op de plaats van het onheil van den 13don Maart zal gebouwd wordeD. De plechtigheid begint met oen processie der geestelijkheid vun do kathedraal van Kazan naar de plaats van den bouw; vervolgens zal deze plaats gewijd worden. De eersto steen wordt door den keizer gelegd. Des voormiddags wordt in alle ker ken eene doodendienst voor den overleden keizer gehouden. LEIDEN, 17 October. De verwacht'ng voor morgen iswestelijke v ind, buiig weer. Een achtjarig knaapje geraakte hedennamiddag omstreeks halfzes door aan den walkant te strui kelen in den Apothekersdijk te water, doch werd door drie personen en met behulp van een schip- pershaak weer gered. De Tweede Kamer heeft in bare zitting van heden alle provinciale belastingen aangenomen; zoomede bet krediot voor onderzoek omtrent een droogdok en de havenverbetering van Curasao met het oog op de opening van het Panamakauaal. Het voor8tel-Vermeulen tot wijziging der artt. 56, 61 en 62 der schoolwet werd vrij uitvoerig besproken. De minister Heemskerk verklaarde zich vóór eene nieuwe regeling der taaiaktes, maar tegen onttrekking der wiskunde aan het hoofdonderwij zersexamen. Art. 1 word verworpen met 39 tegen 36 stemmen. Art. 2 verviel; art. 3 (taalakton af zonderlijk verkrijgbaar vóór hoofdonderwijzers examen) werd aangenomen met 57 tegen 18 stem men. Het voorstel is alzoo aangenomen. Do Kamer ging daarna op reces. De Prins van Oranje is naar wij vernemen ongesteld en daardoor bedlegerig." De koning en de koningin der Belgen zijn hedenochtend te 9.45 te Breda aangekomen. Zij werden verwelkomd door den commissaris des Konings en den directeur-generaal der Staatsspoor wegen. Om 10 aren vervolgden ze hnnne reis naar Het Loo. Na aldaar te hebben gedineerd, worden ze van avond om tien uren in Amsterdam verwacht. Yan alle gebouwen der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij, zoowel van het grootste station als van het nederigste wachthuisje, gelegen langs het gedeelte der Hollandsche lijn, waarvan de door luchtige reizigers, gedurende hun verblijf in Neder land, mochten gebruik makeü, zal, als symbool van de vriendschappelijke verhouding der beide natiën, de Belgische vlag naast de vaderlandsche driekleur wapperen. De geheele baan heeft op die wijze alsdan een feestelijk aanzien. Het voor dezen vlaggentooi op groote schaal be- noodigde Belgische dundoek is met bijbehoorende stokken in drie waggons uit België zelf aangevoerd. Aan het centraalstation te Amsterdam zijn groote toebereidselen gemaakt voor de ontvangst. Een eereboog is op het perron opgericht. Wachtkamer en vestibule zijn in receptiesalons veranderd en voor den hoofdingang zijn hooge masten gesteld, die onderling door slingers van groen zijn ver bonden en aan wier toppen de Belgische en Neder- landsche vlaggen wapperen. Het terrein zal door middel van twee groote gasilluminatiën worden verlicht. Morgenavond zal oen gala-concert van het mu- z:ekcorps der grenadiers en jagers in den Parkschouw burg door de gemeente aan het Belgisch konings paar worden aangeboden, en Vrijdag-avond eene gala-voorstelling in den Stadsschouwburg. In eene der nieuwe straten aan den Oeter- walerweg te Amsterdam is hedennacht te ongeveer één uur brand ontstaan in een in aanbouw zijnd blok huizen. Om halfvier waren reeds vijf per- ceelen in elkaar gestort. Een groot aantal spuiten was aanwezig Intusschen kon slechts eone, een stoomspuit, werken. Uithoofde van werkzaamheden aan de nieuwe riolen kon niet voldoende water aangevoerd worden om de andere eveneens in wer king te brengen. Het stoomschip „Prins Hendrik'' is heden ochtend van Amsterdam naar Batavia vertrokken; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, ver trok gisteren van Suez. INGEZONDEN. Een laatste woord. Ti* am dienst - H avenljjn. Mijnheer de Redacteur Mag ik u nog éénmaal verzoeken eenige opmer kingen te plaatsen over de r3eds veel besproken zaak van don Tramdienst? Het verhandelde in den gemeenteraad van 4 dezer geeft mij daartoe aanleiding. Nadat eenige leden het verzoek van de 180 adres santen hadden besproken, werden de bezwaren, in het adres voorkomende, door den heer Bool in één woord ongegrond verklaard. Het zou mij niet moeilijk valien alle punten, die door ZEd. zijn bestreden, te wederleggen en tot niets te reduceeren, maar dan zou ik moer plaateruimte noodig hebben dan ik van uwe welwillendheid mag verzoekentrouwens de hoer Dercksen heeft daarop al een en ander geantwoord; ik zal er mij alleen bij bepalen door te wijzen op de zonderlinge manier waarop ZEd. tracht de kracht van het adres te ver zwakken, door aan te voeren dat van de 180 adres santen maar 35 bewoners van de Haarlemmerstraat zijn die met don Tram rijden. ZEd. zal toch wel niet willen beweren dat men zich over dat punt niet sou mogen adresseeren of men moesl bewoner van de Haarlemmerstraat zijn en van den Tram een doorgaand gebruik maken. De 180 belanghebbenden, die het adres hebben geteekend, en waaronder voorkomen 90 kiezers voor den Gemeenteraad, wonen niet alleen op de Haar lemmerstraat, maar in het geheel noord-oostelijk ge deelte der gemeente; zij wo-neu ook op de Haven, de Oude Heerengracbt, de Kalvermarkt, den Zuid- singel, de Heerengracht aan beide zijden, den Ouden Rijn, de Hooigracht, de Oude Vest, don Oudou Singel en op de Haarlemmerstraat tot aan de Kerk steeg; zij zijn allen belanghebbenden, al maken zij ook dagelijks geen gebruik van den tram; zijdoen dat als zij daaraan behoefte hebben; zij zijn zoo venmotel te veronderstellen dat de tram er voor de gemeente en de gemeente er niet voor den tram is, want zij dragen ook hun aandeel in de lasten en onkosten die ten behoeve van den tram worden gemaakt, al zegt de heer Bool dat die niets betee kenen. De naïeve vraag „of het den bewoners de Haarlemmerstraat niet meer te doen is om tram te zien rijden", wordt voldoende benntwoon door het 2de adres van 34 kiezers voor den ge meenteraad, waaronder voorkomen 20 bewonen van de Haarlemmerstraat, en waarbij zij verzoeken de Havenlijn geheel en voorgoed op te heffen, in geval er redenen van overwegend belang mochtei bestaan om het verzoek, vervat in het 1ste adres niet toe te staan. Het vragen om geheele oph klinkt toch heel anders dan het verlangen om den tram te zien rijden. De heer Bool acht het verzoek zeer billijk; maai dat neemt niet weg dat een groot deel der inge zetenen de inwilliging daarvan niet alleen zeei onbillijk en zeer onrechtvaardig acht, maar ook ge heel in strijd met het algemeen belang der gemeente want men moet niet over het hoofd zien dat di belangen van het noordelijk deel der gemeente ooi onder het algemeen belang der gemeente begrepei zijn, al schijnt de heer Bool dat niet te kannen inzien De Voorzitter zegt verder dat het voorgaand jaa over de inwilliging van dat verzoek met kenni van zaken is geoordeeld, en neemt aan dat de Raai het besluit heeft genomen nadat hij voldoende wa ingelicht. ZEd. Achtb. was volkomen in zija rech met dat te zeggen, maar de Raad was toen we voldoende ingelicht over de belangen dor Tram maatschappij, maar nog niet zoo voldoende op hoogte van de bezwaren der ingezetenen als m het geval is. Om geheel onpartijdig en mot kennis van zakei te kunnen ocrdeelen, dient men toch op de hoogt te zijn van de belangen van beide partijen en da was het voorgaand jaar het geval niet. Do inge zetenen meenden dat het niet noodig was zich dien aangaande te adresseeren zij konden niet veronder 6tellen dat door den Raad een besluit van zoo in grijpenden aard zou worden genomen. Er is daarot hoegenaamd geen inconsequentie in gelegen, opeei besluit terug te komen als men te goeder troui heeft gedwaald omdat men niet voldoende wa ingelicht. Het is te wenschen dat de meerderheid van de Raad de belangen der 180 adressanten niet 5 zijde stellen voor die der Trammaatschappij, en de winterdienst van de Havenlijn met 1 Novembf niet zal doen staken. Want al wordt ook toege geven aan het tweede verzoek, voorkomende in he tweede adres, dan neemt dat nog niet weg dat een groote onbillijkheid wordt gepleegd tegenove het noordelijk deel der gemeente. De concessie is eenmaal verleend op deuitdru! kelijke voorwaarde dat beide lijnen tegelijkertij in werking zouden worden gesteld; die voorwars den zijn evengoed verbindend en moeten evengoe worden nageleefd, als van den pachter van Delfrsche Schouw en bet jaagpad langs de Zul dat is consequent en billijk en rechtvaardig, gaat men toegeven aan de eischen eener buitei landsche maatschappij die van de voorwaarden t wijkt en men houdt de laudgenooten streng de eenmaal gestelde voorwaarden van hun contrao dan handelt men niet aMoen zeer inconsequent, ook Zeer oibillijk en zeer onrechtvaardig. Leiden, 16 Oct. 1883. P. H. Hoos. BUHGEltLlJKE STAND VAN LEIHE>'J vaa 11 Oct. tot en raet 17 Oct. BEVALLEN. A. P. C. Klaverwij Jen geb. Taverne 1). A. Oppelaar geb. Hoogeboom D. J. M. v. Dissel rewijn D. - C. W. Commerell geb. Wijn nobel D. C.Sto» ten geb. v. Dam D. J. P. Boogera geb. Beyeveld Z. - A. Berg geb. De Jong Z. J. S. S. Beytrman geb. I). C. J. v. d Berg geb. Raaf D. M. Hasïelbach g* Koorenhof 1). M. Verho^veo geb. IoJrisi Z. A. Brag£> geb. Hoy Be Z. C. C. De llaaa geb. Lïget Z. -- T-J Aar geb. Boot Z. A. Al. D. C. Vervoortgeb. Bispracfc^' A. J. C. Kramer geb. Lintvcld Z. J Slijkhuis ge®- Water D. A. C. v. Woudenberg geb. v. Ovost D. d. Linden geb. Senekes Z. Al. Ligt voet geb. Flaman JJ- K. Al W. v. d. Heyden geb. Brouwer Z. D. v. Laren i- Mater Z. L J 'V. AL Zaalberg ge'b. Vervoeren Z. GEHUWD. C. Van der Zeenw jra. en J. De Jonge j J. Zoet wedr. en J C. Lnt jd. J. H. Pelxera en b- Waasdorp jd. W. AI. Van der Heydt jra. en E. A nelisaen wed. H. J. Iraans jm. en J C. Van dei) OVERLEDEN: C. W. Verraeij D. 3 ra. E C.Vanwj neve'.d D. 3 m. B. Straatman Al. 33 j. A', J ri Z 2 j. AL T. Root geb. Meijer W. 91 j. AL r- kerntje ij n Z. 13 ra. P. J. De Wringer Z. 4 ra- De Kooij M. 30 j. - J. S. Wal!c Z. 11 m. W. F- boom D. 13 j. - H. Pelteaburg D. 4 ui. M. Arke««] Ko.jntlaal W. 84 j. - J. Stokte! Z. 2 m - H. 66 "j. A. Du Mortier Z. 3 m. J. W. Van I«««™ 93 j. G. Staats geb. Van e'er Westen W. lilok Z. 11 m.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2