7261. Donderdag 18 October. A0. 1883. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franf per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADVERTENTIES: ▼aa 1—0 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17fw Grootere letters nasr plaatsruimte. Voor het ioea»e«» reu buiten de stad wordt f 0.10 berekend. .A-vond-editie. LEIDEN, 17 October. Met den aanstaanden winterdienst zal de laatste trein uit Rotterdam via Den Haag, welke thans 1d avonds om zes minuten over halftwaalf hier aan komt, eerst ora vier minuten voor middernacht hier arriveeren. Men kan dan tot tien minuteD voor elven in Rotterdam en tot twee minuten voor half twaalf in de residentie blijven. Niemand zal dus nu nog durven zeggen dat Leiden door de Hollandtche IJzeren-Spoorwegmaatschappij stiefmoederlijk be deeld wordt. De leden der Maatschappij tot Bevordering van Boawkanst, afdseling Leiden, verwijzen wij naar eene advertentie, waarin eene vergadering wordt aangekondigd tegen Donderdag-avond 18 October, in het Nntsgebouw. De lste luit. K. J. Van Raveoswaay, van de 5de bat. 2de reg. veld-art. to Leiden, tijdelijk in commissie naar VHage gedetacheerd tot het afnemen van examens, keert weder naar zijn garni zoen terng. De gemeenteraad van Leiderdorp heeft de begrooting voor 1884 vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op f 16,112.88'/,. Met 1 Januari zal op de openbare school school geld worden geheven, doch daarentegen het onder wijs worden uitgebreid met Fran6ch, Engelsch, Duit6cb, wiskunde on algemeene geschiedenis. De opcenten op de personeele belasting zijn ge raamd op 18 en de hoofdelijke omslag op ƒ1350, - tegen 20 opcenten en f 1500 voor hoofd, omslag in 1883. Onder de uitgaven komt een post van f 1550 voor, om in den Zijlsingel eene brug te leggen en twee bruggen in den Lagen Rijndijk te verbeteren. Voor aanleg en exploitatie van duinwaterleiding en brandkranen in Zijlwijk zjD memorieposten uit getrokken. De Raad heeft aan de Leidsche üuinwatermaat- 6chappij voorgesteld dit gedeelte der gemeento van water te voorzien op voorwaarde dat de gemeente den aanleg van de hoofdbuizen zou bekostigen en voor elke aansluiting eeno jaarlijksche som zou betalen. De gemeente zou dan het wator aan de ingezete nen leveren en de inkomsten voor het verbruik trekken. Te Nieuwkoop heeft de collecte vcor de slacht offers der ramp in Indië opgebracht f 30.45; te Boskocp f 126.92. Directeuren van Teylors Stichting en de leden van Teylers Godgeleerd Genootschap te Haarlem hebben uitspraak gedaan over de drie Hcogduitsche verhandelingen, ingezonden ter beantwoording van de prijsvraag: „Wat is zedelijke vooruitgang in den onkelen mensch en in het menschdom? en hoe moet op pcychologischo en historische gronden over de ontkenning van dien vooruitgang worden geoor deeld?" Aan elk der verhandelingen, de eerste met het motto uit Schiller: „Suchst du das Höchste u. s. w.", de tweede geteekend met eene aan Augustinu8 ontleende zinspreuk, en de derde verhan deling met Matth. 5 48 tot motto, moest de prijs worden ontzegd. Het Genootschap herhaalt alzoo dezelfde vraag en ala nieuwe prijsvraag wordt voorgesteld„Wat leert, afgezien van de boeken des Nieuwen Testaments, de oud-christelijke en do Grieksch-Romeinsche let terkunde der tweede eeuw omtrent den oorsprong en de vroegste ontwikkeling van het Christendom De prijs voor het best en voldoend gekeurd ant woord op deze vraag bestaat in een gouden eere penning, op den stempel des Genootschaps geslagen, ter innerlijke waarde van vierhonderd gulden. De verhandelingen moeten in het Nederlandaob, Latijü, Franscb, Engelsch of Hoogduitsch, met een Nederlandsche letter, vooral goed en leesbaar ge schreven zijo, door eene andere hand dan die van den opsteller. De tijd der inzending van de ant woorden in hun geheel wordt gesteld vóór of op den eersten Januari 1835, opdat zij vóór den eer sten December van het genoemde jaar kunnen be oordeeld worden. Op 20 October a. s. zal dr. Hoedemaker het rectoraat der Vrije Universiteit overdragen aanmr. Fabius. Voor den nieuwen cursus zijn 10 nieuwe studenten ingeschreven. Het totaal bedraagt thans 40. De hertog van Bragaoza, kroonprins van Portugal, is uit Stockholm te Amsterdam aange komen met talrijk gevolg en in het Am9tel-hotel afgestapt. Het stoomschip „Batavia," van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren naar Colombode „Drente," van Java naar Rotterdam, vertrok dien dag van Suez. Z. M. heeft L. B. Fikkert, te Groningen, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Hoogezand- den laten luitenant der cavalerie G. M. Trip, thans op non-activiteit, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 693 'sjaars. Gemengd Nieuw*. Zekere J. B., wonende aan de Haag- sche Trekvaart, kwam gisteravond op noodlottige wijze om het leven. Toen hij omstreeks tien uren huiswaarts keerde, kreeg hij onderweg waarschijnlijk een toeval, waardoor hij in de sloot viel. Slechts levenloos haalde men den jongen man - hij was .ruim twintig jaar oud - uit het water, waarna hij met een draagbaar naar de ouderlijke woniog werd gebracht. Eindelijk heeft de eindwedstrijd plaats gehad tusschen de zes overwinnaars bij den schietwedstrijd, aangeboden door het Delftsche stu dentencorps, ter gelegenheid van hot 5de lustrom in Juni 11. De strijd had plaats tusschen de twee hoogste overwinnaars der corpswedstrijden, de twee hoogste van den personeelen wedstrijd on de twee hoogste op do vrije banen. De eereprijs, aangebo den door jhr. G. Den Tex van het Ddlftsche stu dentencorps, bestaande in een prachtig bewerkten bokaal, word behaald door jhr. J. Yan Rheenen van het Leidsche studentencorps met 157 punten. Twee paarden van J. Sujjdgeest zijn aan den Sloterweg (gem. Haarlemmermeer) voor een boerenwagen gespannen op hol geraakt. Alles kwam in een sloot terecht en de voerman, een zoon van N. v. d. Meer, geraakte onder den wagen. Naar men zegt, moet do voerman ernstige kneuzin gen of verwondingen hebben bekomen en is hij naar huis gebracht moeten worden. Het Vad. verneemt dat bij de behan- deling van het hooger beroep in de zaak van Jaantje Struik en hare medeplichtigen aanstaanden Dinsdag voor het Haagsohe gerechtshof vanwege het open baar ministerie 23 getuigen zijn gedagvaard, waar onder verschillende leden van de familie Woudhuijzen en den heer Brandei. Men verwacht dat de behan deling van dit appèl twee dagen in beslag zal nemen. Het zeer uitvoerig rapport over de procedure in eerste instantie zal door den raadsheer mr. Van Geuo8 worden uitgebracht. Alleen de advocaten mr. Haas van Amsterdam en mr. Jacques Yan Gigch zullen als verdedigers optreden. Bij een koopman op de P a v i 1 j o e n s- gracht te 's-Hage zijn door de politie aangehouden de voorwerpen, dezer dagen ontvreemd ten huize van den ritmeester v. M. in de Alexanderstraat. Vermoedelijk is men ook de daders van den diefstal op het spoor. Een zonderling verhaal wordt aan da Arnh. Crt. gedaan, dat nog te verward is om veel geloof te verdienen. Een zestienjarig meisje zou eergisteren de woning harer ouders verlaten hebben, een briefje achterlatende dat zij te Yelp moest wezen bij eene taote. Een heer zou haar dit gezegd hebben. Met dien heer heeft zij in eene koets plaats genomen en is zij naar het Klarendaleche bosch gereden. Eenige uren later keerde zij terug, nage noeg van al hare kleederen beroofd. Zij zeide den heer niet te kennen. Tot zoover het verhaal, dat in omloop is en ge geven is zooals werd medegedeeld. Hoogstwaar schijnlijk zal na het onderzook van de justitie wel eene andere lezing volgen. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken op de boerderij van baron Yan Ver scheur, gelegen aan de Glip onder de gemeente Heemstede. Door het openbreken van eene deur heeft de d:ef zich toegang verschaft. Er zijn 18 kazen, een juk met twee emmers en een hooivork ontvreemd. "Wegens oploopen, die 'b avonds te Til burg plaats hebber, was de aldaar ge3tationneerde brigade maréchaussées, versterkt door een detachement uit -Bosch, gisteravond te paard en gewapend op de plaatsen, waar de samenscholingen geschieden, terwijl de straten werden afgesloten voor het open baar verkeer. Er was veel volk op de been, zoodat nu en dan eene patrouille met de blanke sabel ruim baan maken moest. Verwijderde de patrouille zich, dan werd zij met luid geschreeuw uitgejouwd. Er hebben verscheidene inhechtenisnemingen plaats gehad. Te halfelf waren de straten ledig en bleef alles verder rustig. Te Crefeld heeft een jongeling een meisje, dat met hem in dezelfde fabriek werkzaam was, met een mes doodgestoken. Onbeantwoorde liefde was do drijfveer tot dezen moord. De „Breslaaor Zoitung" meldt dat een hoogleeraar van de veeartsenijkundige school te Berlijn, per telegram naar Breslau ontboden, bij drie daar gestorven runderen de veepest als oorzaak van den dood heeft geconstateerd. Dienvolgens zijn door de overheid maatregelen genomen, om de verbreiding der ziekte te voorkomen. BUITENLAND. Frankrijk. Men verneemt uit Soudan, van 10 October, dat de aldaar op marsch zijnde troepen reeds sedert drie dagen op 45 mijlen tea zaidwesten van Duem halt houden, daar zij vreezen verderop geen water meer te vinden. In dit kamp zijn zy geheel afhan kelijk van eenigo vijvers op de oppervlakte. Kolonel Tarquahar maakte den 9den eene verkenning 30 mijlen verder en bevond dat do vijvers slechts vol doende waren om de troepen te voorzien voor een snellen marsch naar het verlaten dorp Sarakna, waar enkele patten zijn. De vijand trekt steeds vooruit en neemt al het vee uit het land mede. De ongemaaide oogst geeft fourage geDoeg. De troepen maken zich zeer be angst over het gebrek aan water. De gezondheids toestand is voldoende. Vele kameolen echter be zwijken. De invoer van Frankrijk bedroeg in de eerste negen maanden van 1883 3,636,756,000 fr. tegen 3,554,847,000 fr. voor dezelfde periode van 1882. De uitvoer was 2.531,189,000 fr. tegen 2,633,027,000 fr. in 1882. Ita.118. Het blad „La Capitale" te Rome meldt dat kar dinaal Jacobini den 15den October aan alle nuntii eene nota heeft verzonden, naar aanleiding van het door de Italiaansche liberalen gevierde Peest ter her-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1