een reusachtige krans met het wapen van Nassau aangeboden. Van daar begaf zich het vorstelijk echtpaar, begeleid door eene eerewacht van 33 leden uit het Utrechtsch studentencorps, naar de woning Tan den commissaris des konings en vervolgens, Toortdurend luide toegejuicht door de menigte, naar het feestterrein, alwaar eeno fraaie eerepoort was opgericht, natuurlijk buiten en behalve de versie ringen die overal elders in de stad waren aan gebracht. Nadat HH. MM. op do tribune hadden plaatB genomen, gaf de Koning verlof tot het openen der plechtigheid, welke aanving met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmuslied door een kinderkoor. Daarna hield de heer dr. A. R. Ruiten schild de feestrede, afgewisseld deor de onthulling van het beeld, hetwelk, zoodra het was ontbloot, begroet werd door het zingen der kindercantate van den heer Ruygrok, woorden van dr. A. W. Bronsveld. De eer van het doek weg te trekken was weg gelegd voor den heer Schubart, doch, helaas, bet omhulsel weigerde te vallen. Het was een benauwd oogenblik. Het kinderkoor zong, maar de cantate was niet lang en hoe men ook trok, het doek bleef weigeren. Alles was nat en glibberig. Met verloochening van alle hofceremoniën moest men op het hek om het beeld klimmen, doch ook toen was men nog niets verder. Eérgt nadat twee ladders waren ge haald en een drietal personen Jan van Nassau hadden omsingeld, gelakte het 't doek te verwij deren. Een der medewerkers was zoo in zijn schik, dat hij luid jubelend achter het beeld met zijn hoed zwaaide. Plechtig was de onthulling dus niet bepaald. Nadat de feestredenaar geëindigd had, trad de koning, terwijl het nog steeds regende, buiten de tribune, betuigde zijn hooge tevredenheid over de wijze, waarop de commissie zich van hare taak ge kweten had en hechtte een krans aan het hok, na de laurierbladen herhaalde malen gekust te hebben. Het kinderkoor zong nu nog hot eerste couplet van het Volkslied en daarna droeg de heer Schubart het standbeeld over aan het gemeentebestuur. De overige feesten, ook bot vuurwerk, werden door beter weer begunstigd en slaagden uitmuntend. Door den minister van oorlog zijn o. a. ge detacheerd bij het dop. van oorlog de lste luit.- kwartierm. L. J. Mulder, van het 4de reg. inf., en de van het leger in N.-I. bij dat hier te lande ge detacheerde lste luits. D. La Feber en J. "W. Sout- jesdijk, die in verband daarmede a, la suite zijn geplaatst van bet kol. werfdepot, on is bepaald dat de lste luit. H. P. Staal, van het 4de reg. inf., tijdelijk werkzaam onder de bevelen van den chef van den generalen staf, op 1 Nov. a. s. naar zijn corps zal teragkeeren. Van don hoofdcursus te Kampen heeft aan het examen voor 2den luit. der inf. o. a. voldaan de sergeant A. Bijleveld van het 4de reg. inf. Na voldaan examen wordt de onderofficier van het instr.-bat. J. H. Van der Hegge Zijnen gedeta cheerd bij hot 4de reg. inf., tot hij zijne benoeming als officier zal hebben ontvangen. Het stoomschip „Utrecht" arriveerde gisteren van Rotterdam te Batavia. Z. M. heeft benoemd tot substituut-griffier bij de arrondi8sements-rechtbank te Heerenveen, mr. A. Croockewit, advocaat te Amersfoort en beëodigd klerk ter griffie der arrondissoments-rechtbank te Utrecht; - tot griffier bij het kantongerecht te Hoo- geveen mr. Menno Oldenhuis Gratama, advocaat en procureur te Assen; - tot rechter in de arrondis- 8ements-rechtbank te Maastricht mr. H. H. G. A. Coenegracht, thans kantonrechter aldaar. Gemengd Nieuws. De 61-jarige H. W. werd hedenmorgen omstreeks 10 uren in den stal van v. d. S. op de Haven door een beroerte overvallen. Dr. Van R. verleende geneeskundige hulp, dcch helaas zonder resultaatkort daarop gaf de ongelukkige den geest. In de vorige week zijn door pokken aangetast: to Oud-Beierland 27 personen, (3 over leden), te Leiden 2, te Rotterdam 2, te Kralingen 1 en te Leiderdorp 1. Op den Zeedijk bij de Stormsteeg te Amsterdam had gistermorgen een werkman, die op een varkenswagon met een voerman meereed, het ongeluk vati don wagen af te glijden bij eene poging om een jongen te verjagen, die er achter opge klommen was. Hij viel met het hoofd voor een der wielen en het vooriuig ging hem over den hals. De ongolu'ekigo was onmiddellijk e?n lijk. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren het vonnis der rechtbank aldaar bevestigd, waarbij de geëmployeerden aan de tentoonstelling De Lange, "Wendels ea Snijders ter zake van mis bruik van vertrouwen tot een celstraf van een jaar zijn veroordeeld. De Senaat van het Utrechtsche stc- dentencorps heeft bij de opvoering van „Les meres ennemies" mad. Agar een bouquet aangeboden. Naar men mededeelt, heeft do minister van oorlog bevolen dat de sergeant, die zich eenige dagen geleden te Utrecht op wacht tot jenever- drinken liet verleiden, voor een krijgsraad zal te rechtstaan. Men heeft de bruta 1 i t eit gehad o m in te breken in de consistoriekamer van de Herv. kerk in de Noord-Schermer. Het doopgoed, vloer kleed en andere benoodigdheden heeft men op ge heimzinnige wijze met zich genomen. Daders of dader nog onbekend. Bij het vuren met losse kardoezen uit de gewapende sloepen van de „Evertsen" te Nieuwediep is gistermiddag een luit. ter zee vlak in het aangezicht en een kwartiermeester in den hals getroffen. De wonden zijn niet gevaarlijk. Het ongeval wordt aan onvoorzichtigheid toege schreven. Een ergerlijk feit heeft dezer dagen te Roermond plaats gehad. Iemand heeft getracht het bankiershuis Schmasen Nacken aldaar op de gemeenste wijze in discrediet te brengen op de vol gende wijzeEr werden namelijk door de post visitekaarten van verschillende personen verspreid, waarop aan den achterkant gescheven stoodSchma sen Nacken bankroet, twee millioen deficit, enz. De justitie heeft een gestreng onderzoek in het werk gesteld. Te St. - Anna-Parochie (Friesland) klom een knaapje van 6 jaar op den disselboom van een beladen boerenwagen, met het ongelukkig gevolg dat hij onder hot rijden er afviel, door den wagen werd overreden en onmiddellijk dood was. De auditeur - mi 1 i tair in het 2de milit. arrondissement te 's-Bosch heeft op grond van het voorloopig onderzoek verklaard dat er geen termen bestaan om den milicien M., die het noodlottige schot op den kapitein Bergé golost heeft, gerechtelijk te vervolgen. buitenland. Duitschland. Do hygièae-tentoonstelling te Berlijn \6 gisteren plechtig gesloten. Do commissie was zoo gelukkig te kunnen mededeelen dat zij fioanciëel schitterende uitkomsten had opgeleverd. Ongeveer 900,000 per sonen hebben haar overdag bezocht. De avond- entrées bedroegen 400,000. Het waarborgfonds blijft onaangeroerd en evenzoo het subsidie der stad Berlijn, wolke 200,000 mark bedroeg. De keizerin schonk aan do drie leden der commissie haar por tret in gouden medaillon en aan de officiëele ver tegenwoordigers van het buitenland werden kost- baro doekspelden vereerd. België. Mevrouw de wed. Hendrik Conscience, die zoo wat 500 brieven en meer dan 2500 kaarten ontving bij het afsterven van haren echtgenoot, verzoekt „do Zweep" te willen modedeelen dat zij zich in do onmogelijkheid bevindt deze menigvuldige rouw- bewjjzen van toegenegenheid persoonlijk te be antwoorden. Zij bedankt in baren naam en in dien harer famitie de talrijke maatschappijen en vrienden on verzoekt tevens deze kennisgeving als voldoende te willen aanmerken. Het nieuwe paleis van justitie te Brussel is gisteren ingewijd in tegenwoordigheid van den kouiug en de koningin. Een groot aantal gedele geerden uit den boezem der leden van de rechterlijke macht in vreemde staten woonde de plechtigheid bij, die heeft plaats gehad naar het deswege open baar gemaakte programma. Des avonds zou een groot feestmaal worden gehouden door de leden van verschillende rechterlijke colleges en geuoodigdon. Spanje. De „Agence-Fabra" zegt dat de bezadigdheid der officieuze Duitsche dagbladen ten opzichte van hot incident van 29 Sept. en de jongsto keus van ministers, strekken tot bewijs dat er gec-nerlei con ventie tus9chen Spanje en Duitschland bestaat. Tevens blijkt daaruit de onjuistheid dor bewering, door sommige personen geopperd, dat Alfonso Nil vijandig gezind jegens Frankrijk zou zijn, terwijl hij integendeel te Parijs kwam om van zijne sym pathie voor Frankrijk blijk te geven. Telegrammen. DEN HAAG, 16 October. Tweede Kamer. De conclusie der commissie omtrent het „Adder"-rap- port tot dankzegging aaa den minister is aange nomen na verwerping met 32 tegen 26 stemmen van het voorstel-Lieftinck om daarbij den wenscb uit te spreken dat maatregelen worden genomen ter voorkoming van eene herhaling van zulk eene ramp. De minister van marine wees er op dat reeds voldoende aanschrijvingen aan de commandanten zijn gericht en de commissie constateerde dat in haar rapport voldoende wenken voorkomen. Ook is aangenomen het crediet van 30 mille voor hulp aan de „Varna." De heer Van Wassenaer bracht daarbij hulde aan prof. Buys-B&llot ea de kloeke Noordpoolvaarders. Na uitvoerig debat is aangenomen het suppletoir crediet voor de onderwijs-uitgaven. De minister legde geen verklaring af. Morgen komt het voorstel-Ver- meulen aan de orde. MADRID, 15 October. Men verzekert dat Zor- rilla zijne revolutioDnaire plannen zal laten varen en naar Spanje zal teragkeeren. Graaf Fernan Nunez zal waarschijnlijk zijn post te Parijs behouden. SlfRA, 15 October. Eene hevige aardbeving welke acht a tien minuten duurde, teisterde Chios. Eenige villa's werden vernield en verscheidene per sonen werden gekwetst. Er heerscht groote angst, evenals te Syra, te Smyrna on in de Dardanelles Bericht is ontvangen van groote schade en eenige dooden in de stad Aiwalyk (Klein-Azië.) MADRID, 16 October. De ministerraad heeft zich bezig gehouden met de voorvallen tijdens het be zoek van koning Alfonso te Parijs. Het incident zal waarschijnlijk als afgcloopen beschouwd worden, zoodra het onderhoud tusschen Grévy en Alfonso in de officiëele „Gaceta" is opgenomen. ROME, 16 October. (A.) De geodetisohe con ferentie alhier is geopend in tegenwoordigheid van vier ministers. De minister Baccelli hield eene toe spraak in het Latijn, die door den vertegenwoor diger van Spanje werd beantwoord. De Pruisische generaal Baeyer, die in 1861 het voorstel eener Eurcpeesche graadmeting deed, waarvan de op richting van het geodetisch instituut het gevolg was, werd als eere-voorzitier geproclameerd. PARIJS, 16 October. Telegrammen van de Por» tugeesche grenzen molden dat 3000 Portugeesche boeren in de omstreken van Valenza Del Mino in opstand geraakten, onder bet aanheffen van don kreetl „leve de republiek!" Do troepen kwamen tusschen beiden, en verscheiden soldaten en boeren werden gekwetst. LEIDEN, 1G October. De verwachting voor morgen iszuidwestelijke wind, buiig, regeD. Het heeft voor Leiden wel iets vreemds, maai toch is 't zoonauwelijks is het winterseizoen aan gevangen, of er wordt reeds een vierde soiré; aangokondigd. Dat zou voor de geheelo winter- campagne een „hoorn des overvloeds" doen ver wachten, ware het niet dat men hier met een bij zonder geval te doen had. Immers, de vierde soirée van de Leidsche Trie- vereeniging strekte tot sluiting vau hot abonnemen van verleden jaar. Aan onvoorziene omstandigheden welke tot uitstel leidden, moest men zich onder werpen, en dat men zich over dit uitstel niet zot kobben te beklagen, daarvoor waren de namende heeren Eoderlé, Striening en Locher - een uitnemen klaverblad - voldoende waarborg. Zij boden, nu weder met medewerking van den bee Doosburg, een fraai programma aan, op fraaie wijze ten gehoore gebracht. Reeds mee-' malen waren wo in de gelegenheid hun artïstif spel te bespreken, zoodat we meenen ditmaal deze enkole regelen te kunnen volstaan. Iets ande' is hot echter met de dau'.e, die eveneens bt' welwillende medewerking verleende en op het gramma als mej. Anna Mirano, nit Berlijn, vermeld. Ieder die tegenwoordig was, zal wel dadelijk haar onze vroegere stadgenoote mej. A. De Gr* horkond hebben. En zeker met genoegen, want bf schoone voordracht, zeer duidelijke uitsprass' welluidende stern deden in haar, nog meer vroeger, de goede zangeres kennen, op wie b* moederstad irotsch mag zijn. Met het Recitatief en Gebed uit Max i»rljt

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2