LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7258. ZVIaandag 15 October. A0. 1883. Derde Blad. PRIJS DETER COURANT: Voor Leiden per 3 maasden1.10. Fboco per post1.40. AkooderUjke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PBIJS DEB ADVERTENTIE»! faa 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J» Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het inctsset- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 13 October. Aan de Momorie van Antwoord op het sectie- verslag der gemeentebegrooting ontleenen we de volgende mededeelingen Het voornomen bestaat wederom een voorstel in te dienen tot verhuring van het Raamland onder Zoeterwoude. Met bet oog op de nog bestaande plannen tot den aanleg van een spoorweg tasschen Rotterdam en Amsterdam, waaromtrent evenwel geene nadere bijzonderheden kunnen worden mede gedeeld, achten B. on Ws. het niet wenschelijk thans tot bet in orde brengen van het land over te gaan. Bij de raming van de kosten verbonden aan de herstelling van den gevel van het Raadhuis is er op gelet dat de trap evenzeer als de topgevels en de voorfrontea van de ingangen meerder arbeid voreischon dan het overige gedeelte. Het voortdurend onderhoud van den herstelden gevel zal minder uit gaven veroorzaken dan het nu on dan verveD. Gaarne zullen B. en Ws. bevorderen dat de uit gifte van het zittingsverslag zooveel mogelijk worde bespoedigd. De vertraging is evenwel in den regel het gevolg van de te-late-terugzending van het concept-verslag van het gesprokene door de betrok ken Raadsleden. Het voornemen bestaat om het voorste gedeelte van de Garenmarkt tot de Raamsteeg te verstraten met nieuwe keien en de oude keien te gebruiken voor de verstrating van hot achtergedeelte tot de Hoefstraat. Do Boommarkt en de Aalmarkt zijn in de laatste jaren noch verstraat noch vernieuwd. De verstratiugon die tot dusverre bij aanbesteding zijn geschied, hebben geen aanleiding gegevon om voortaan in het contract van aanbesteding de bepa ling op to nemen dat de aannemer gedurende zekeren tijd aansprakelijk blijft voor do deugdelijkheid van het werk. Die werken toch zijn steeds goed opge leverd en deugdelijk gebleken. Vermoedelijk heeft men bij de opmerking het oog gehad op straten, die na den afloop van het werk op enkele plaat sen zijn opgebroken voor het leggen van gas- of duinwaterbuizen. De breedte van de Singelgracht laat geene aan- ploniping too van den weg bij den ingang van het Plantsoen. Het drijvend vuil in de Zijdgracht wordt geregeld weggeruimd. De verlaging van de brng over het Levendaal bij de Kraaiorstraat is inderdaad eene werkelijke be hoefte met het oog op de drukke passage van rij tuigen naar en van de nieuwe buurt in het PlantsoeD. Dat andero bruggen mede voor eene verlaging in aanmerking komen, erkennen B. en Ws. volgaarne; eene verandering o. a. aan de Groenebrug zal dan ook niet lang moer kunnen worden uitgesteld. Dat die brug nooit tot ongelukken heeft aanleiding gegeven is minder juist, aangezien znlks wel degelijk het geval is en voorbeelden daarvan kunnen worden aangehaald. Zoowol do aanschaffing van een nieuw uurwerk alB de electrische verbinding met het Observatorium zoude eene aanzienlijke uitgave vereischen, zoodat, met het oog op de vele meer dringende behoeften waarin moet worden voorzien, wordt ontraden daartoe over te gaan. De drinkkraan geplaatst in het wachthuisje aan de Steenstraat blijkt redelijk aan de verwachting te voldoeD, zoodat het voornemen bestaat meerdere dusdanige drinkkranen in te richten. Blijkens ontvangen bericht is in de laatste jaren van de inrichting tot poudrettebereiding te Dordrecht geen gebruik meer gemaakt. De plaatsing van een wachthuisje in de buurt van den Stationsweg wordt niet noodig geacht, om dat reeds een wachthuisje aanwezig is nabij de Turfmarkt9brug en alzoo in de nabijheid van den bedoelden weg. Overigens ia B. en Ws. niet gebleken dat het politietoezicht op den Stalionsweg niet voldoende zoude wezen en omtrent verstoring van de openbare orde of veiligheid aldaar zijn nooit klachten tot hen gekomen. Het kruithuis strekt uitsluitend tot bewaring van de benoodigdheden voor de schietoefeningen van het garnizoen en de schutterij alhier De Regeering zal uit dien hoofde, naar het inzien van B. en Ws., bezwaarlijk kunnen overgaan tot de oprichting van een nieuw kruithuis op eene verder van de gemeente verwijderde plaats. Overigens worden de meest mogelijke voorzorgen ter voorkoming van ongeluk ken steeds in acht genomen. In 25 zittingen zijn gevaccineerd en gerevaccineerd 654 kinderen van behoeftigen en 358 volwassenen, te zamen 1012 personen. In de zittingdagen voor betalenden is ontvangen f 245 a 1 per vaccinatie. Deze gelden hebben gestrekt tot goedmaking van diverse onkosten. Tevens kan worden medegedeeld dat tot dusverre gebruikt zijn 27 kalveren, waarvan één overledeD, terwijl voor elk kalf, met inbegrip van voeding en oppassing, wordt betaald f 20, en voor schadever goeding wegens het overleden kalf aan den eigenaar f 20 is voldaan. B. en Ws. scharen zich aan de zijde van die leden door wie een laag schoolgeld een weldaad wordt geacht voor de burgerij. Wordt overigens een voor stel tot verhooging van schoolgeld ingediend dan zal dit nit d9n aard der zaak een punt van nauw gezette overweging moeten uitmaken. YolgODS het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch ge vraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden gevraagd tot 70 pet.; de aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot 64 pet.de aandeelen Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 100 pet.; de aand. Leidsche Duinwatermaat schappij aangeboden tot 121 pet.; de aand. Leidscho Broodfabriek gevraagd tot 190 pet.; de aand. IJsol-Stoomtramweg-Haatschappij noch aangeboden noch gevraagd; de aand. straatweg en vaart Gonda- Bodegrave gevraagd tot 15 pet. De Nederlandsche voreeniging hot „Roode Kruis'' heeft thans eene hypothecaire inschuld van tien duizend gulden. Mrs. J. C. Reynst en M. P. H. Wiercx hebben in de gisteren gehouden zittiDg van den Hoogen Raad den eed afgelegd als advocaat en procureur. De gemeenteraad van VGravenhage heeft in zijae gehouden vergadering o. a. behandeld het verzoek der Nederlandsche Maatschappij voor Electriciteit en Metallurgie, om concessie voor het leggen van kabels in en boven gemeentegrond voor eene verlichting door middel van electriciteit van den openbaren weg en van particuliere woningen. Zonder stemming vereenigde de Raad zich met hot preadvies van B. en Ws., hetgeen in hoofdzaak strekte om op nader vast te stellen voorwaarden de gevraagde vergunning to verleenen, met dien verstande dat de draden onder en niet boven den boganen grond worden geleid en met uitsluiting van eene vergunning voor de openbare verlichting door middel van electriciteit, welke de gemeenteraad zich wenscht voor te behouden. De directeur van den koninklijken Franschen schouwburg te 's-Hage heeft den gemeenteraad verzocht de aanvraag van den heer Oscar Carré om aldaar in de maanden November en December a. s. equestrische voorstellingen te geven, niet in te willigen. Burg. en weths. geven den Raad in over weging afwijzend op Carré's verzoek te beschikken. Te Haarlem bevindt zich thans de Belgische ingenieur Yan Rijsselberghe, van wiens uitvinding om de telegraafljjnen voor den telephoondienst te gebruiken zonder èenige stoornis voor hot telegra- phisch verkeer, reeds meermalen melding is gemaakt. Hij bevindt zich daar om toezicht te honden op de toepassing zijner uitvinding op de telegraafljjnen tusschen Haarlem en Amsterdam. De erfprins en de erfprnuses van Bentheim- Bontheim zullen in de volgende maand een bezoek afleggen bij den Koning en de Koningin op het Loo. Zooals men weet, is de prinsos do oudste zuster van H. M. do Koningin. Ter eere van den prins zou alsdan op Zr. Ms. domeinen een groote jacht partij plaats hebben. (D.) Te Haarlem is overleden de heer J. L. Van der Burch, gedurende tal van jaren burgemeester der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, lid van verschillende polderbesturen, oud-lid der Provinciale Staten van Noord-Holland enz. De over ledene, die 72 jaren telde, was steeds een groot bevorderaar van landbouwzaken en tot zijne laatste levensjaren ijverig tot dat einde werkzaam. De heer H. J. OostiDg, doctorandus aan de universiteit te Groningen, heeft zijne benoeming als leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde te Willemsoord, op eene jaarwedde van ƒ2800, aan genomen. Vanwege den Waterstaat is men op de rivier de Nieuwe Maas bij de Oostpunt van Rozenburg bezig met het loggen van een dam, om den stroom te verleggen door het Scheur, en alzoo den waterweg van Rotterdam Daar zee to verbeteren. Eenige Schiedarasche heeren hebben in be ginsel besloten tot het oprichten van een reederij al daar, ten doel hebbende de uitoefening van de hariDg- visscherij, De Pruisische minister van openbare werken heeft de som van 3,000,000 mark aangevraagd tot uitbreiding van het station Kaldenkirchen, voor hot geval dat do Nederlandsche Staat tot de aan gegane onderhandeling niet mocht overgaaD, tot vermindering dor hooge jaarlijksche sommen voor het gebruik maken der lijn op Noderlandsch grond gebied en het station. In het belang èn van Venloo - zoo wordt aan het Hbl. van daar geschreven - èn van het reizend publiek ware het laatste te wenschen, want anders zoude het personeel naar Kaldenkirchen overge bracht en het reizend publiek genoodzaakt zijn aan het grensstation over te stappen en te wachten tot zich de gelegenheid van een trein naar Yenloo opdoet. Belastingvoorstel-Van Delden. Het dezer dagen bij de Tweede Kamer ingekomen voorstel tot buitengewone versterking van 's Rijks middelen van de heeren Van Delden, Gleichman, De Jong, Van der Linden en De Ruiter Zijlker strekt om over het jaar 1884 eene directe belasting te heffen naar den maatstaf van de inkomsten. En wel van diè uit het vermogen (waaronder wordt verstaan de gezamenlijke waarde der onroerende en roerende bezittingen op 31 Dec. 1883 na aftrek der schulden) tot een bedrag van l'/2 pet. En van die uit lijfrenten, pensioenen, wachtgelden, vrucht gebruik en andere doorloopende of tijdelijke uit- keeringeD, en uit salarissen, traktementen en be- looniDgen voor diensten, ambten, bedieningen en betrokkingen niet aan het recht van patent onder worpen tot een bedrag van 3/4 pet. Het vermogen wordt geacht inkomsten af te werpen tot een bedrag van 31/, pet. Onder de overige inkomsten worden verstaan die, welke over het jaar 1883 rijn ontr

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1