ïV. 7258. Maandag 15 October. A0. 1883. Tweede Blad. Do „Pall Mali" zei?© zegt bovendien dat men LEIDSCH^^DAGBUD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden.1.10. France per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Gemengd Nlenws. Tij dens te Hoofddorp (Haarlemmer- taeer) in de werkloods van den timmerman De V., bij het koken van pik, een binnenbrand woedde, bekwam bij de blnsscbing een leerjongen aan armen en banden hevige brandwonden. In het gezin van L. v. d. K., te Kralin gen, is het 74-jarige hoofd van dat gezin door de pokken aangetast en aan die ziekte bezwekeD. Hij had zijn kind en kleinkinderen, die aan de pokken lijdende waren, bezocht. Met 1 November a. e. zullen de agen ten van politie te Rotterdam van een helm worden voorrien, ter vervaogiog van de kepi. Een hofstede onder Zeddam is geheel afgebrand. Daarbij kreeg een arbeider, die nog eeaig goed uit het brandeodo perceel wilde reddeD, ïu-.ke brandwonden, dat hij eenige uren later onder hevige pijnen is bezweken. Het lijk van den vermisten onderwijzer Meines uit Hardegarijp is gistermorgen even buiten kroningen nit het water opgehaald. Te Stavoren is een poldergast opnood- lottige wijze om 't leven gekomen. Op weg zijnde naar eene boerderij, waar hij melk zou halen, is hij bij het overklimmen van een hekje achterover ge- elageD, en aan de gevolgen van dien val kort daarna overleden. Het was een oppassend jonkmaü, de eenige zoon eener bejaarde moeder. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Augustus verongelukt 3 Neder- laDdsehe zeilschepen en 1 stoomschip. Op do lijn van de Grand Lnxembonrg- Spoorweginaatschappij, vlak bij het station Jemelle, is een van Gent komende goederentrein, bestaande uit twintig met balen katoen geladen waggons, in botsiDg gekomen met de locomotief van eeu goede rentrein, die gereed 6tond te vertrekken. De schok was verschrikkelijk. Veertien waggons van den Gent- 6chen trein werden verbrijzeld. Het verminkte lijk van den machinist, gehuwd en vader van vier kin- dereD, vond men onder de locomotief liggen; de andere machinist en een stoker hebben zware ver wondingen bekomen en de materiëele schade wordt op fr. 500,000 begroot. Eene merkwaardige proefneming met een bestuurbaren luchtballon is te Auteuil (Parijs) gedaan door de heeren Albert en Gaston Tissac- dier. De ballon was langwerpig en 28 meters lang, in het midden ter doorsnee van 9 meter en gevuld met zuiver waterstofgas, in staat om, behalve de lucht reizigers enz., eene dynamo-electrische machine vtn 240 kilogram en anderhalve paardenkracht te drageD, waardoor eene schroef van drie meters doorsnede in beweging werd gebracht. De heeren Tissandier zweefden ter hoogte van 500 meters over het Bou- lognor bosch en slaagden er in, hun ballon recbts en links merkbaar van de windrichting te doen afwijken. Onder deze manoeuvres daalde hij te Cros6y neder. - Deze eerste zal eerlang door andere proef nemingen gevolgd worden. De abt Kratzmeyer van Reichshoffen was op hot altaar, waar een mis werd gelezen. Toen hij het „Dominus vobiscum" aanhief, viel hij, öoor een beroerte getroffen, dood neer. Uit Rhisnis, in België, wordt g e- meld dat men daar op het landgood van baronesse Van Mévins, in de kom van liet dorp gelegen, een petroleombron heeft ontdektde aardolie sohijnt va° goede hoedanigheid te zijn. Mijnheer. Met die ton toonstcllin gs- oterij zal het ook lekker toegaan, vrouwlief. Ons 6101 geldl Menottw. - Hootet zoo? Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTESTIEN: j Tin 1—6 refeli 1.05. Ieders regel meer 0.1 Groeten letten war plaatsruimte. Voor het iocaiflee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. - Mijnheer. - Als je wat trekt, dan moet je bepaald van de vrinden 2ijD. Ze weten na al - en ik heb het ook toevallig gehoord - wie een van de rijtuigen zal trekken, die thans nog tentoongesteld zijn. Vrouw. - Zoo.... en wie dan? Mijnheer. - Een span paarden1 Mevrouw. - Oooooooooo! Je houdt me toch altijd voor bet lapje. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Kubly, redacteur van „Le Scandale," die vóór vier weken in een koffiehuis eene dracht slagen had ontvangen van den heer Treille, redac teur van het „Journal Officiel," dien hij in zijn blad had beleedigd, heeft genoemden heer vervolgd, met dien uitslag, dat de heer Treille thans tot 1 fr. boete is veroordeeld. Daarop kreeg Kubly zelf veertien dagen gevangenisstraf en 16 fr. boete, omdat hij een verboden wapen gedragen en daar mede gedreigd had. De „verontwaardigingspunch"-partij ter gele genheid van generaal Thibaudins aftreden heeft, zoo als ODder de telegrammen vermeld is, verleden "Woens dag plaats gehad. Omstreeks 400 personen namen er aan deel. De afgevaardigde Tony Révilloü, die zou hebben voorgezeten, had zïoh schriftelijk veront schuldigd en werd vervangen door den heer Laisant op wiens voorstel generaal Thibandin bij acclamatie tot eerevoorzitter werd uitgeroepen. In de toespraak, welke hij vervolgens hield, zeide de beer Laisant, dat de republiek door het ministerie bedreigd werd. Ja, riep hij uit, aan onze rechten, aan het algemeen stemrecht heeft de heer Ferry zich ver grepen. - Na den voorzitter trokken ettelijke andere „burgers" tegen het ministerie, de konÏDgsgezindeD, de prinsen van Orleans, de expeditie Daar Tonkin en tal van andere zaken te velde, onderwijl de vergadering met groot getier om de beloefde „punch" riep, welke maar niet wilde opdagen. Men eindigde met eene motie van afkeuriog aan het ministerie en de aanneming van het adres van gelukweDSching aan generaal Thibandin. Het „Journal Officiel" bevat een reeks van besluiten betreffende de officieren, die den staf van den ontslagen minister van oorlog, generaal Thi- baudin, vormden. Volgens het altoos geldend gebruik wareD, bij een soort van politiek testament, al deze officieren door den verfrekkenden minister ingedeeld bij regimenten, in den omtrek van Parijs in gar nizoen. Thans zijn al die benoemingen, 24 uren later, ingetrokken en de benoemden naar Algerië of elders uit do buurt, verplaatst. Het zal op die wijze niet gemakkelijk vallen, zegt de „Temps," officieren voor den staf te vinden. Met hot oog op de beraamde hervorming der wetgeving op de krankzinnigen zijn statistieke ge gevens verzameld, waaruit o. a. blijkt dat in het vorige jaar 13,434 personen, en daarvan 10,184 voor de eerste maal, in gestichten voor krankzin nigen zijn opgenomen. liet gehcele getal verpleeg den bedroeg dit jaar 58,760, waarvan 26,636 manDGD. De gemiddelde duur van het verblijf in deze ge stichten is 276 dagen voor mannen, 295 voor vrou wen. - Er zjjn thans in Frankrijk 6 publieko en 42 particuliere inrichtingen voor deze lijders. In 24 departementen vindt men er geen eukele. Van het geuoemde getal zijn 9 uitsluitend voor mannen. 14 uitsluitend voor vrouwen bestemd. Groot-Britannlë. De „Times" spreekt ten stelligste het gerucht tegen, waarvan de „Pall Mall Gazette" melding maakte betreffende het aanstaand faillissement van oene groote financiëele firma te Londen. thans op de beurs gelooft, dat het staken dor be talingen door de firma za\ worden voorkomen. Do heer Frelinghuysen, minister van buiten- landsche zaken der Vereenigde Staten van Noord- Amerika, heeft aan den gezant der Unie te Londen in last gegeven te onderzoeken, of O'Donnell, de moordenaar van den lerscben kroongetuige Carey, al dan niet Noord-Amerikaansch burger is, od, ingeval hij deze hoedanigheid bezit, al bet noodige te doen ter verzekering van zijne verdediging. De heer Northcote heeft Woensdag 11. nog maals in Ulster het woord gevoerd en tevens een brief aan den lord-mayor van Belfast openbaer ge maakt, waarin hij het o. a. ten zeerste betreurt, dat zijn bezoek tot eenige ongeregeldheden aan leiding gegeven hcefr. Er zijn b. y. te Belfast door Oranje-mannen in een klooster ruiten ingeslagen, terwijl de abdis er op haar sterfbed lag. Krachtig deed bij uitkomen dat aan de stembus, en niet door straatgerucht, do Oranje-mannen behooren te toonen dat zij met do conservatieven ééne lijn willen trekken. De „Daily News" zelve erkent dat de houding van don heer Northcote in Ulster zeer waardig en kalm geweest is, en dat zijne rede voeringen volstrekt geen opwindend karakter hebben gedragen. )ostcnr.-Honff .-Monarchie. De zeven Oostenrijksche universiteiten (Weenen, Praag, Lemberg, Gratz, Krakau, Innsbrück en Czer- nowitz) waren in het afgeloopen semester door 9571 studenten bezocht. Dezen waren verdeeld in 4524 juristen, 2418 medici, 368 pharmaceuten, 1461 philosophy, 1168 theologen en 283 hoorders voor staatswetenschappen. Weenen heeft van dit aantal het grootste deel, namelijk 3755 studenten. Een telegram uit Budapest in de „Daily News" meldt dat een koopman te Glina, in Kroatië, in hech tenis is genomen ter zake van het aanwerven van driehonderd man, die in den wapenhandel geoefend werden in een bosch, van waar zij voornemens waren over de Bo3Dische grens to trokken en prins Peter Karageorgewitz tot koning van Bosnië nit te roepen. De keizer van Oostenrijk heeft den koning van Griekenland benoemd tot commandant van het 99ito Oostenrijksche ir.fanterie-regiment. Rusland. De wegens verduistering van gelden aangeklaagde directeur bij het departement van het postwezen, Perfiljew, is tot ontslag uit zjjn dienst en een boete van 15,009 roebels veroordeeld. De „Daily News" verneemt uit Marseille dat volgons particuliere berichten uit Rusland de opper bevelhebber der Don-kozakken het bevel ontving twintig regimenten op voet van oorlog te brengen, voor dadelijko mobilisatie. Yorocuigde Staten. De Ieren nemen op groote schaal maatregelen voor de verdediging van O'Donnell, den moordenaar van den „verklikker" Carey. Reeds zijn 60,000 dollars naar Engeland overgemaakt en bovendien zjjn nog meer groote sommen bijeengebracht, welke ten deele gebruikt zullen worden om getuigenissen ter ontlasting van den beschuldigde uit Amerika zelf en uit Australië en Afrika te verkrijgen. De iiedon, mot w'o O'Donnell in Amerika placht om te gaan, in Chicago, Philadelphia enz., zullen naar Eugelaud worden overgezonden om verklaringen te zijueu gQDste af te leggen. De aanvoerders der Ieren verklaren dat O'Donnoil nooit tot eenig ge heim genootschap behoord hec-ft. Er zullen verschil lende. rechtsgeleerden naar Engeland gaan om te betoogen dat O'Donnell vooreerst alleen ter zelf verdediging gehandeld heeft en bovendien in zijne geestvermogens gekrenkt is. RIJNLAND, 12 October. Boezematanden 's morgens 8 area Oude-Wetering 57, Katwijk 63, Spaamdam 64, Hallweic 64." Goods 60, Leidao 60. b

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1