personeel te verdubbelen en steeds streng te hand haven. „Ik deel u verder mede dat aan deogene, door wiens tusschonkomst do dader of daders worden ontdekt, eene premie van f 25 zal worden uitge keerd, terwijl de dief onverbiddelijk aan de justitie zal worden overgegeven. „Op ieder van het personeel rust de verplichting tegenover dergelijke praktijken met de meeste streng heid op te tredenniemand mag zich door een mis plaatst medelijden daarvan laten terughouden." Prinses Hendrik wordt zeer spoedig te's-Hage terugverwacht. Baron F&gel, die de crdors van den koning der Belgen ïs gaan ontvangen, nopens het bezoek van den koniDg en de koningin der Belgen aan Neder land, werd gistermorgen te elf uren door Z. M. Leopold II ontvangen. Des avonds had ter eere van den Nederlandschen hof-ambtenaar op het koninklijk slot van Laoken een diner van 25 couverts plaats, waar onze gezant te Brussel, baron Gcricke Van Herwijnen, en de Belgische opperhofmaarschalk, graaf Van den Straten Ponthoz, met baron Fagel aanzaten aan 's konings disch. Naar men verneemt, is de heer J. B. C. Geenen, thans kapelaan bij de St.-Jacobuskerk te 's-Hage, door den bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor te Tuitgenhorn bij Alkmaar. De heeren Brewer, luitenant-kol., en G. Docteur, hoofdofficier der genie in Belgischen dienst, zijn te 's-Hageaangekomen in hot hotel „den Ouden Doelen." De opbrengst van 's Rijks middelen over de laatste afgeloopen negen maanden is nu reeds ge daald tot f 1,219,412 beneden het vorige jaar. Alleen op de registratierechten is een teruggang van f 1,602,638. Daarbij komt dat de successie rechten gedaald zijn met f 902,807. Voegt daarbij eene vermindering van den suikeraccijns met 716,448, dan kan men den treurigen toestand begrijpen. Die toestand zou nog droeviger zijn, ware het niet dat alle overige accjjnzcn, het gedistilleerd aan het hoofd, f 256,473, en de zegelrechten f 849,686 meer haddon opgebracht. De opbrengst der domeinen is gestegen met f 351,602 en de posterijen met f 306,847. De rechten op don invoer en do loodsgelden zijn ook nog eenigszins gedaald, te zamen nagenoeg met ƒ64,000. In vergelijking van de raming komen wij nu reeds tekort 2,493,494. Na afloop der opvoering van „Vriend Frits" in den schouwburg te Groningen werd den heer W. Van Zuylen een fraaie krans aangeboden met een zilveren strik, waarop gegraveerd stond: „Aan vriend Frits, 11 October 1883." De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 22 Nov. de betrekking van leeraar in Staatswetenschappen aan de Rijks-hoogero burgerschool van 5-jarigen cursus te Groningen te vervullen is. Jaarwedde ƒ600. Blijkens telegram van den waarnemenden agent en consnl-generaal der Nederlanden te Alex- andrië, is door hem van do Indische regeeriDg het telographisch bericht ontvangen dat de cholera, sedert den 28sten Sept. jl., niet epidemisch keerscht te Bandjermasin. Z. M. heeft benoemd tot rechter in do arr.- rochtbank te Assen, mr. \V. Gorter, thans rechter in de arr.-rechtbank te Winschoten- benoemd tot commissaris van politie te Utrecht, C. F. Beek, thans commissaris van politie en commissaris van rijkspolitie te Amersfoort. Gemeugd IN i e u w De Nederlan dsche Spectator" van heden bevat een plaat, voorstellende een tweewielig karretje, waarin de minister Heemskerk c. s. gezeten zijn en zich eenige zakjes, pakketten, bosjes en flesschen bevinden, inhoudende de opcenten op het personeel en de successie, de invoerrechten op granen en hout, een vijfde op het personeel, de belasting op de thee en de jenever. Tegelijkertijd komt een stoomtram aangereden, waarvan men op de locomotief de vijf liberale kamerleden ziet staan, die daarentegen hebben voorgesteld eene „inkomstenbelasting", welk woord met groote letters op de machine is aangebracht. Do weg waarop beide voertuigen elkander tegenkomen, schijnt te smal ofhet karretje heeft niet tijdig genoeg uitgeweken, althans er ontstaat een botsing: de wielen kraken, do kostbare inhoud komt op den grond terecht en de bestuurders hebben moeite om te voorkomen dat zij niet denzelfden weg opgaan. Do stoomtram gaat blijkbaar zonder stoppen door en do passagiers zien mot welgevallen op deze huon e„kraohtigo daad' (onderschrift der plaat) neder. Het Australische blad „The Melbourne Arus" meldt dat in de rivier Fay, in Nieuw-Guinea, overblijfselen gevonden zijn van eeu vergaan schip. De inboorlingen uit de omstrekon verzekeren dat de bemanning, uit 17 personen bestaande, door de menscheneter8 van den stam der Kionai's opgegeten werd. Ofschoon hot aantal menscheneters van dag tot dag vermindert, worden ze nog in het binnen land van Afrika, in Zuid-Amerika, in Indiö en op verscheiden eilanden in de Stille Zuidzee gevonden. Hot stoomschip „Empress" van Huil raakte bij Spurn op de Humber in brand. Door eene ontploffing kwamen 4 man om, terwijl 2 zwaar werden gewond. Kapitein Drevor heeft ver 1. Vrijdag op nieuw eene poging gedaan om met zjjn klein rader- bootje, dat hij op de visschonj-tentoonstelling te Londen had geëxposeerd, over het Kanaal te komen. Het is een bootje, waarvan bij zelf do raderen draait. Hij vertrok van Dover te halftwaalf en werd des avonds laat door eene visschersboot opgenomen hij had veel gevaar geloopen van om te komen; zijn bootje was ten slotte omgeslagen en hij was een tijd lang, zich daaraan vastklemmende, blijven drijven. Mevrouw D., wonende in de rue Bou- tebrio te Parijs, stak haar bed, na het met petro leum te hebben overgoten, in brand. Spoedig breid- don de vlammen zich uit, zoodat de eerwaardige dame, die eenigszins bevreesd werd, aan het blus- schen ging. Ook zij werd echter aangetast, en toen men na verloop van oen half uur in have kamer kwam, was zij reeds geheel verkoold. De 4 3 jarige vrouw Antoinette Peix, die niet minder dan acht veroordeelmgen had onder gaan, zat weder achter de tralies te Cadillac. Dit beviel haar waarschijnlijk niet; althans op zekeren dag haalde zij met veol moeite een steen uit den muur, maakte het gat grooter, totdat er eene ope ning ontstond welke groot genoeg was om er door te kunnen. Toen kroop zij er niet zonder moeite door, liet zich afzakken langs een van bedde- lakens, dekens enz. enz. vervaardigd touw, en kwam zoo terecht in de binnenplaats. Nu moest de vrouw nog een muurtje over van de respectable hoogte van ruim tien meter, zonder eene ladder tot haar dionst te hebben. Ook hier kwam zij goed over, weder gebruik makende van haar in veranderden staat gebracht bed^egoed. Zonder zich te kwetsen kwam zij behouden op straat - om misschien weer spoedig veroordeeld te worden. Geen katje om zon der handschoenen aan te pakken! Telegrammen NIEUW-YORK, 12 October. Volgens bericht uit San-Domingo (Haïti) heeft den 13den September eon moordaanslag op den president dor Republiek plaats gehad. De president doodde den aanvaller door een pistoolschot. LONDEN, 12 October. Hit bericht omtrent een verwacht faillissement van grooten omvang geldt eene firma, die reeds sedert jaren bezig is met liquideeren, daar de firmanten oud zijn en zich aan de zaken wenscheu te onttrekken. WASHINGTON, 12 October. Het October-rap port van het departement van landbouw bevestigt do vrees in het September-rapport uitgedrukt om trent de aan den maïs-oogat door de vorst van 8 September en de beide volgende dagen toegebrachte schade. De hooge cijfers van September zijn der halve belangrijk lager geworden. Het algemeen middel-cijfer van den toestand is 78; de opbrengst van dit jaar zal bijna 1600 miilioen bushels beloopen. De totale opbrengst van het graan zal meer dan 400, misschien 420 miilioen bushels bedragen. De qualiteit is beneden het middelmatige. De opbrengst van den haver zal ongeveer 500 miilioen bushels vau goede qualiteit bedragen van de gerst 50 miilioen bushels van uitnemende qualiteit. De toestand der aardappelen is beter dan hij sedert 1875 was. Do tabaksoogst blijft ia hoeveelheid beneden dien der vorige jaren. PARIJS, 12 October. De heer Ferdinand De Lesseps heeft aan de inschrijvers voor de 600,000 obligat ën Panama-Kanaalmaatschappij, die den 3den dezer maand worden uitgegeven, schriftelijk mede gedeeld dat het vereischte bedrag meer dan vol- teekend is. Hij wijst op het belangrijke feit dat dit resultaat verkregen werd door medoworking der groote credietinstelliDgen en zcüder dat de finan cieel© speculatie zich cr in hau gemengd. Hij betjigt dank aan allen, die aan zijne roepstem gehoor gaven en dusdoende de snelle voltooiing verzekerden van een werk, dat bestemd is om al de beloften te vervullen welke bij het openen van hot Suez-kanaal gegeven zijn. MADRID, 13 October. Het ministerie is officieel als volgt samengesteld. President, Posada Ilerrera buitenlandsche zaken, Ruiz-Goraez; justitie, Linares Rivas; financiën, Gallostra (Camacho?); binnen landsche zakeD, Morel y Prendergast; oorlog, Lopez Dominguez; openbare werken, Sardoalkoloniën, Suarez; marine, Yalcarcel y Ussel Do Gaimbarda. LEIDEN, 13 October. De verwachting voor morgen is: zuidenwind, ver moedelijk rogen. Mr. S. C. J. W. Van Musschenbroek alhier, oud-resident in Ned.-Indië, is opgetreden als direc teur van het nieuw op te richten museum der Ne- derlandscho Koloniale Vereeniging. Tot op heden zijn door den rector-magnifiens dor Rijks-universiteit alhier ingeschreven 101 stu denten,^verdeeld als volgtin de geneeskunde 33, in de rechtsgeleerdheid 41, in de letteren 13, in do wis- en natuurkunde 10 en in de godgeleerdheid 4. Ia het bij dit nornmer behoorende derde blad komen enkele opmerkiogen voor omtrent den schouw burg hier en elders. Aan het slot daarvan wordt een verpachting der plaatsen ook hier in overwe ging gegeven, - vooral ia verband met de nog ver leden jaar zoo telkens voorkomende hetzij al of niet gegronde klachten omtrent het begunstigen - door wie dan ook - van den een boven don ander. Bij een wetsontwerp is aan de Tweede Kamer voorgesteld drie artikelen der Cnra$aosche begroo ting van 1832 mot een gezamenlijk bedrag van 18,489.36'/3 te verhoogen, doch daarentegen tien andere met gelijk bedrag te verminderen. Van die som is veel meer dan de helft, te weten 14,373.90, noodig voor aanvulling van den post tot bestrijding der kosten van de voortzetting der werken tot verbetering van dön havenmond, terwijl de beide andere tekorten zeer wisselvallige uitgaven betref fen, vooraf voor geene juiste raming vatbaar. Naarmate do dag van do onthulling van het beeld van graaf Jan van Nassau nadert, neemt do feestelijke drukle op verschillende punten der stad Utrecht toe. Hier en daar is men bereids bezig met het sieren der huizeo. De stemming wordt hoe langer hoe opgewekter. Troepjes jongens, die de volksliederen zingen en met oraüje getooid zijn, treft men telkens aan; de winkels stallen oranje en nationale kleuren uit; do firma A. en B. Bohlen zal op den feestdag, Maandag a. s., des morgens van halfacht tot halfnegen, aan minvermogenden gratis oranjelint uitreiken; de portretten der ledeu van het koninklijk gezin worden voor de glazen gelegdkortom, allerwegen bespeurt men dat er een nationaal, een algemeen volksfeest in aantocht is. Op het Bolwerk bij de Koningsbrug te Rot terdam wordt een loods opgeslagen voor den schil der Izak Israels, die cr een groot schilderij wil maken van het interessant tooneel, dat dit gedeelte der stad aanbiedt. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap St.-Vin- ceot den llden October. Marktberichten. Leiden, 13 Oct. Heden aangevoerdTarwe 9 hectoliter. Wïd- 'ertarwe f 9.— a/10.Zoraertarwe f 8.a f 8.60. Rogge 8 II. L. Winterrogge f 6.50 a 7.Zomerrogge f 5.50 a f 6.50 Gerst 8 H. L. Zomergerst f 5. f 5.50. Chevalier-geral 6.a /6.50. Haver 10 H. L. Zware Haver f 4.25 a f 4.75.Lichte Haver f 8.a /3.60. Dnivenboonen 8 hectol. f 8.a f 8.50. Paardeoboonen 10 bectol. t 7-8 7.:0. Bjter: 7620 kilogr., late qualit. i/4 vat f 72.a ƒ78. Scheiboter 2de qualit. l/4 v*t f 6t.a f 70.Boter late qualit. per kilogrr. f 18ft a f 1.95. Scheiboter 2de qualit. per küoirr. 1.60 a f 1.75. Lange Zwarte Tnrf 5000 dnbb. bectol.. f 0.24 a O 26 Amsterdam, 13 Oct. Aardappelen. Katwijker zand- 2 50 a 3.50; Noordwijker zacd- f a Haarlemmer T a Marsjes i Hillegommer f 3.a f 4.75; Geldersche Blauwe f 2.30 a 2.40; dito jammen a dito Fleur a f - Prïesche Hamburger» f. a fdito Jammen 1.80 a J 2.dito Eogelscbe f 1.40 a f 1.50; Pruisische Hamburgers 2.25 a 2.30; dito Saksische f 2.20a J Bloksche a Zeeuwsche Spuische Jammen f 2 50 a f 2.90; Pooters f 8 Zeenwsche Flakkeesche Jammen f 2.20 a f 2 40; Zeeuwsche Blauwe 2 40 a 2.50; dito Pooters 1.30 a f 1.40. Kuime aanvoer. Delft,* 13 Oct Kaas. Aangevoerd 65 stapels, weg. 17,S25 KG., Prijs f 22 a 27. Amsterdam, 13 October. Prijzen der Coupons. Oostenr. napier 21 05dito Zil v. f 21.05diverse in f 11.621/9; liro dito met affidavit f 12.02'/9; Portngeescfce j 11.621/ji Kranscr? 47.60 Belgische 47.50, div. Reichsroerk f 58.80; Hamburg Rusland 1.131/,Ross. zilv. Roebels 1.161/$dito papieren Roebels Poolsche per zilv. Kceb. ^pansche piasters baücol. fdito dito Juli in frarfkt* f 47 50. d:to d:to ticrcnl. f - thto dito Juli f 2.31 Asset ik. goudc-n DcLsra dito pap. Dollars 2.47.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2