van de Kara-zee. Den 25sten geraakte het vaartuig, met stormweer, geheel uit het ijs. Aan boord wa3 alles wel. Op het Kattenburgerplein te Amster dam heeft eene vechtpartij plaats gehad tnsschen een agent van politie en vijf omstreeks zeventien jarige jongens. Op een brutale wijze werd de agent bejegend. Een der jongens 9loeg hem het fluitje uit den mond. Te Deventer heeft zich een persoon, die in kennelijken staat door de politie op straat word gearresteerd en naar een soort gevangenis in het politiebnreel werd overgebracht, 's nachts door ophanging van het leven beroofd. Gisteravond sprong een man van het hok aan de Oude Plantage te Kralingen, juist toen do trein aankwam. Hij geraakte er onder en was oogenblikkelijk een lijk. Zondag-avond verscheen iemand in eene herberg te Helmond en verzocht een glaasje jenever. De kastelein, die geen vergunning had, weigerde omdat hij den binnenkomende verdacht van te zijn omgekocht door de politie ten einde hora op het verkoopen van sterken drank zonder ver gunning te betrappen. Eene kleine woordenwisseling ontstond en de vrager werd het huis uitgeworpen. Maandag-avond keerde hij terug om wraak te nemen. Hij bracht de vrouw des huizes verschillende ge vaarlijke sneden in het aangezicht toe, verscheurde hare kleederen en sloeg letterlijk alles kort en klein wat zich in het herberglokaal bevond. Buffet, tafels, stoelen, glazen, flesschen, kruiken, alles word vernield. De woesteling is in handen der justitie. In de omstreken van Breda houdt ^ich, nu eens in de eene, dan in de andere ge meente een persoon op, die voorgeeft van adellijke afkomst te zijn en genaamd Jean Baptist Cuvilliés, baron D'Oostacker. Hij zegt wees te zijn en in on min te leven met zija voogd, die zijne goederen beheert. Hier en daar heeft hij zich ook voor een beestenkooper uitgegeven. Hij spreekt 4 talen, is goed pianist en violist, wat hij bewees door zich in het koffiehuis „Casino" te Ginnoken te laten liooren. Doch bij al deze hoedanigheden bezit hij er minder goede, namelijk die van de goegemeente zóó slim beet te nemen mat geld en voeding, dat er geene termen bestaan, hem aan te houden. Een onderzoek heeft reed9 aan het licht gebracht dat hij van zeer eenvoudige afkomst en zonder fortnin is. Men wachte zich dus elders voor schade. Als een even zeldzaam als noodlot- tig voorval wordt door den Britsch-Iodischen cor respondent van do „Times" gemeld dat te Pach- marree een dokter, die op de jacht was, door eene soort van groote wespen of horzels werd aange vallen. Hij bekwam 200 steken en bezweek aan de gevolgen. Te Dijon hadden vier zelfmoorden plaats in twee dagen. Een 87-jarig man verdronk zichin de gevangenis hing zich een deserteur op de 59-jarige Roblin werd stervend uit het water gehaald, waarin hij gesprongen was, en in het hoBpitaal vond men een zieke naast zijn bod op gehangen. Al de in hechtenis genomen redac teuren van de „Zittauer MorgenzeïtuDg" zijn weer op vrije voeten gesteld. De Nieuw-Yorksche bladen bevat ten een brief van Stanley, waarin hij verklaart een nieuw meer ontdekt te hebben, dat Mantoemba heet. Hij deelt verder mede, het land aan den Congo dichter bevolkt te vinden, dan hij dacht, on uitgebreide handelsbetrekkingen mogelijk te achten. Uit Nieuw -York wordt het faillis sement gemeld der firma Simon Mack Co., groot handelaars in laken. Het passief wordt opgegeven 7 millioen dollars te bedragen. BUITENLAND. FrankrJ|k. In de best onderrichte diplomatiek© kringen te Parijs wordt ten stelligste het bericht tegengespro ken, door de „Times" medegedeeld, dat de hertog Fernan-Nunez, gezant van Spanje bij de Franscbe Republiek, bevel gekregen zou hebben om Parijs te verlaten, indien de Fransche regeering heden geene voldoening aan het Spaansche gouverne ment gaf. Uit dezelfde bron wordt gemeld dat het Spaan sche gezantschap tot dusver geen? nieuwe instruc tion uit Madrid ontvangen heeft. Ta Parijs kwamen gisteren ongeveer 500 personen bijeen, om hunne verontwaardiging te be tuigen over het ontslag van den minister van oor- log, generaal Thibaudin. De heer Laisant was voor zitter. Verschillende sprekers voerden het woord en eenige resolutiën werden aangenomen, maar de vergadering werd door geenerlei bijzonder incident gekenmerkt. Duitschland. De „Reichs-Anzeiger" meldt dat de keizer, te gelijk met de aan prof. Schilling, den ontwerper van het Germania-gedenkteeken in het Nieder- wald, verleende hooge ridderorde, hem 30,000 mark geschonken heeft. De kosten van den bouw van het gedenkteeken waren tegengevallen en daar prof. Schilling dien bouw voor de door hem ge raamde som had aangenomen, zou hij voor al zijne moeite nog geldeljjk verlies geleden hebben. Do keizer heeft den kunstenaar daarvoor willen vrij waren. Groot-Brltarmië. De correspondent van de „Standard" te Durban seint dat Cetewayo, voor een aanval van Usibepu beducht, op het ultimatum der regeering heeft ge antwoord dat hij de plaats waar hij zich be7indt, niet zal verlaten vóór hij de verzekering krijgt van Engelands bescherming. Usibepu heeft aan den koning der Zoeloes een brief gezonden, waarin hij verklaart dat voor hem (Cetewayo) geen plaats in Zoeloeland is. Effypte. Het decreet door den khedive uitgevaardigd, waarbij amnestie wordt verleend voor de feiten begaan gedurende het jongste oproer, is gisteren met zekere plechtigheid afgekondigd. Met de verkiezingen gaat hot zeer langzaam; de bevolking stelt er weinig belang in. Vóór het einde der maand zullen alle verkiezingen zijn afge- loopen voor de verschillende wetgevende lichamen. De Kamer der notabeleD, de wetgevende raad, zoomede de leden der Prov. Staten zullen vermoe delijk tegen November worden bijeengeroepen. Telegrammen. LONDEN, 10 October. (A.) De Rumeniërs namen Oostenrijksche barakken in don Balkanpa3, Trans- sylvanïë, bewerende dat bet Rumeensch grondge bied was; eene compagnie Oostenrijksche infanterie nam ze terug en maakte zestig Rumeniërs gevangen. MADRID, 10 October (de? avonds). De heer Sagasta heeft hedenavond don koning het geza menlijk ontslag van het Kabinet aangeboden, dat door den koning is aangenomen. De koning ont bood den heer Sagasta tegen morgenmiddag. Het ontslag is gegrond op een besluit genomen vóór de reis des konings. Men gelooft dat Sagasta zal worden belast met de samenstelling van een nieuw Kabinet. WASHINGTON, 10 October. Het rapport van het departement van landbouw meldt dat de toe stand van den katoenoogst op 1 October 10 pet. minder was dan den lsten September, ten gevolge van de langdurige droogte en beschadiging door de wormen. De gemiddelde toestand is gedaald van 74 tot 68; bij was 88 in October 1882. Volgens de bestaande vooruitzichten zal de oogst iets grooter zijn dan in 1881, maar meer dan een millioen balen minder dan in 1882. PARIJS, 11 October. De „Figaro" meent te weten dat de groote moeilijkheid bij de regeling der Ton- kin-quaestie gelegen is ia het feit dat China de noordelijke provinciën van Tonkin wil annexeeron, terwijl Frankrijk aan de bevolking van het ge neutraliseerd gebied onafhankelijkheid wil ver zekeren. De „Gaulois" verzekert dat Dinsdag, door tus- schenkomst van den heer Grévy, eene verzoening is tot stand gekomen tusschen de heeren Ferry en Wilson. Men spreekt dit echter weer tegen. LEIDEN, II October, De verwachting voor morgen iszwakke wind, vrijgoed weer. Morgen wordt hier weer een Ind. mail verwacht. In de heden gehouden zitt'rag der Tweede Kamer werd de discussie voortgezet over de artt. 7 en 8 der Gestichtenwet. De minister wijzigde ze zoodanig dat de jongensgevangenis te Ommen in plaats van op den „Kruisberg", en het jongens- opvoedingsgesticht op den „Kruisberg" in plaats van te Ommen zal gevestigd worden. Het amen dement-Van Eek, om verplaatsing der bedelaars - gestichten naar Hoorn, Voero en Leeuwarden, word verworpen met 64 tegen 7 stemmen. Het amende ment tot verplaatsing der strafgevangenis van Leeu warden naar Leiden verviel, terwijl dat om Amers foort in plaats van Eindhoven voor vrouwengevangenis te bestemmen werd verworpen. Do artt. 7 en 8 van het regeeringsontwerp werden dus behouden, en de verandering van Ommen en Kruisberg werd onveranderd aangenomen. Eindelijk werd de Gestich tenwet in zijn geheel aangenomen met 70 stemmen tegen 1 (die van den heer Van Eek.) Maandag a. s. komen de andere ontwerpen aan de orde. Vervolgens heeft de Kamer verworpen met 34 tegen 28 stemmen het ontwerp tot bekrachtiging der Indische credieten van ruim 5 millioen voor des dienst 1881. Dinsdag komt het „Adder"-rapport in behandeling De Provinoiale Staten van Noord-Brabant hebben in hunne heden gehouden buitengewone vergadering gekozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, den heer F. Smits Van Oijen, met 35 van de 61 uitgebrachte stemmen. De heer J. Bluyssen bekwam 23 stemmen. Er waren 3 blanco-biljetten ingeleverd. De koning en de koningin van België worden op hunne terugreis van Amsterdam ook in Den Haag verwacht. Er worden althans toebereidselen voor hunne ontvangst aldaar gemaakt. Tet terechtzitting van den Hoogen Raad van heden kwam in behandeling de vervolging ingesteld tegen mr. F. J. M. A. Reekers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, beklaagd van verzuimd te hebben te Amsterdam aangifte te doen van zijn pupil ter inschrijving voor de Nationale Militie. Daar de beklaagde niet was verschenen werd verstek te^ei hem verleend. Na voorlezing van het arrest van wijziging, van het proces-verbaal door den burgemeester van Am sterdam opgemaakt en van de verklaringen docr beklaagde voor den raadsheer commissaris in de instructie der zaak afgelegd, werd het woord ver leend aan den Procureur-Generaal tot het nemen van zijn requisitoir. Deze achtte het ten laste gelegde feit wettig en overtuigend bewezen, doch er bestonden z. i. ver zachtende omstandigheden. In deze moest slechts gedacht worden aan een onwillekeurig verzuim niet gepleegd door een vader tegenover zijn zoon, doch slechts door een voogd tegenover zijn pupil, die daarenboven afwezig was. Het requisitoir strekte tot veroordeeling van don beklaagde in eene boete van f 10 subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op heden over acht dagen. In de Jacob Catsstraat te 's-Hage werd eer gisteravond eene moeder door hare gehuwde dochter het huis uitgejaagd. De oude vrouw bracht den nacht door in een onbewoond huis, waar haar den volgenden morgen door een medelijdend buurmeisje wat brood werd gebracht. Te Curasao is overleden de heer S. E. L. Maduro, hoofd van een der groote firma's van dat eiland. De overledene heeft verscheidene betrek kingen vervuld, o. a. als lid van de rechtbank van den kolonialen raad, directeur van do gouverne mentsbank enz. Hij had den ouderdom van 69 jaren bereikt. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Aden; de „Jason" arriveerde dien dag van Amster dam te Baltimore; de „Zaandam" vertrok gisteren van Nieuw-York naar Amsterdam. INGEZONDEN. Aan den Gemeenteraad tc Lelden. Geven referentelijk te kennen, de ondergeteekenden, bewoners van de Haarlemmerstraat en eigenaars cm bruikers van paarden, wagens en rollend mate* riëel in de gemeente Leiden: dat zij in het verslag van den gemeenteraad van 4 Oct. jl. hebben gezien dat eene motie van den heer Buys is aangenomen met 14 tegen 10 stem men, om, alvorens een besluit te nemen omtrent de staking van den wmterdienst van de Havenlijn, de Raad in de gelegenheid zon worden gesteld, kennis te nemen van de werkelijke finanoiëele cijfers van den tramdienst; dat zij ten zeerste waardeeren de goede bedoe ling van dat geachte Raadslid, maar met de meeste bescheidenheid meenen te moeten opmerken, dat uit die kennisname zeker zal blijken dat definanciëele toestand van de Maatschappij ongunstig ia 5 doch dat dio ODgunstige toostand naar hunne vaste over tuiging volstrekt niet wordt veroorzaakt dbor d0

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2