naars van den ongelnkkigen Smith. Zijne revolver is teruggevonden. Een telegram aan de „Sumatra-Crt." uit Siboga van don 28ston Aug. meldt.: Yolgens op het oogenblik ontvangen geruchten uit de Bataklanden, zijn de Batakkers uit Toba opgerukt en hebben zij do benting te Sipoholon in brand geschoten. Het is niet duidelijk hoe de zaak zich heeft toegedragen. "Wij verwachten nadere be- riohten. En van den 30sten uit dezelfde plaats De benting te Sipoholon is werkelijk door de Batakkers in brand gestoken. Al de gebouwen zijn in de asch gelegd, doch de wapens zijn gedeeltelijk geborgen. De aangerichte schade is groot. De be zetting is voorloopig in hulploodsen gelegerd. Men spreekt van onvoldoende waakzaamheid der bezet ting, maar dat is ODjuist; op haar gedrag valt niets aan te merkeö. De commissie voor de noodlijdenden door deze ramp ontving uit Serang het volgend telegram van nar. H. D. Levyssohn Norman: „Vele duizenden huisgezinnen van al hun have en goed beroofd, en gevlucht naar hot binnenland; anderen verstoken voor het oogenblik van alle mid delen van bestaan, door het te loor gaan van don oogst der vruchtboomen van dit jaar. „Nog zeer onzeker in hoever deze in de zwaar geteisterde Klapperaaüplantingen, een hoofdbron van volksbestaau, weder zullen opleven, en de met asch bedekte velden voor bebouwing in aanstaanden vrest-mousson geschikt zullen zijn. „Er zijn dus honderdduizenden noodig, om in dadelijke behoeften te voorzien en door ver strekking van middelen tot opbouw van woningen en aanschaffing van kleeren en gereedschappen, de bevolking weder aan den gang te helpen. Verlies van vee nog geheel onbekend. „In voorloopige behoeften der Europeanen, slechts weinigen in aantal, uit de reeds toegezonden geldon voldoende voorzien. Vele vreemde Oosterlingen door ramp getroffen: opname geschiedt. „Geest van de bevolking jegens bestuur en Euro peanen, volgens resident, geheel bevredigend: geen enkele klacht ingekomen. Uitlatingen van enkele inlanders, zelfs in dreigendst levensgevaar verkce- rende, onjuist of overdreven voorgesteld. „Meeste putten water vol asch, waardoor op dat oogenblik tijdelijk gebrek aan drinkwater. „Resident verzoekt hem zoo spoedig mogelijk andermaal tienduizend gulden over te maken." Aan dit verzoek werd bereids voldaan, terwijl 11. Zaterdag aan den resident van Batavia op zijn verlangen een bedrag van tweeduizend gulden werd ter hand gesteld. Als een bewijs hoe exorbitant tegenwoordig de prijzen van vervoermiddelen in de door de ramp bezochte streken zijn, diene dat iemand die Woens dag 11. naar SeraDg en Tjilegon en Mantjah is geweest, bericht dat hem voor het gebruik gedurende twee uren van een paard f 100 werd gevraagd. Dezelfde persoon bevestigt het getuigenis van den Bantamscben correspondent over de houding der bevolking. Hij heeft, zegt hij, overal opname, lafenis en klappers om niet gekregen, zooveel hij wilde. Volgens berichten werden de slagen der uitbar sting te Krakatau zelfs in Deli (in het noorden van Sumatra) gehoord. Hieronder volgt eene opgave van vermiste en omgekomen personen: Te Anjer zijn vermist: de assistent-resident Th. W. Buijs, de havenmeester P. J. M. Van Leeuwen, de opzichter der Bataviasche havenwerken H. J. Van Rosmolen, mevrouw de weduwe Schuit, logement hondster, en de lichtopzichter der 2de klasse J. Sehuit. Te Tjeringin kwam om: de controleur der 2de klasse P. Schalk; vermoedelijk zijn aldaar omgeko men de assistent-resident Jhr. J. A. O. Van den Bosch, de 1ste luitenant bij de topograpbische op name A. T. Dessauvagies, benevens alle inlandsche hoofden van het personeel der Bataviasche Haven werken. Te Poeloe Merak"zijn vermist: K. A. Naumann, opzichter 2de klasse bij het mijnwezen, als chef- mijnwerker te Merak gedetacheerd, met echtgenoote; S.C.Van Essen, machinist waarnemend chef d'atelier, met echtgenoote en 4 kindoren; H. B. Van Diest, opzichter, met echtgenoote; J. S. Townscnd, maga zijnmeester, met kind, J. Kaal, tijdelijk opzichter en Konnainper, hoofdmandoor, mot gezin. BUITENLAND. Frankrijk. De minister van oorlog heeft een telegram ont vangen, van den gouverneur van Cochin-China uit Saigong. Daarin wordt gemeld dat de toestand van Tonkin zich aanmorkeljk heeft verbeterd, ten ge volge van de aankomst van do Anamietische ge volmachtigden en de onderwerping der mandarijnen in do Delta der Roode Rivier. Onder de troepen der „Zwarte Vlaggen" heerschen groote desertie en komen daarenboven velerlei gevaarlijke ziekten voor. De President heeft de benoeming van den heer Campenon tot minister van oorlog onderteekend. Groot-Britannië. Uit Kaapstad wordt gemeld dat aldaar een depu tatie uit de Transvaal is aangekomen, bestaande uit de heeren Kroger, Dutoit en Smit. Heden gaan zij aan boord om zich naar Engeland te begeven, met het doel onderhandelingen aan te knoopen over eono wijziging der conventie. Te Pretoria zijn de leden der deputatie recht hartelijk ontvangen. Maan dag-avond is aldaar een feest ter hunner oere gege ven, dat bijgewoond werd door een groot aantal van de meest invloedrijke burgers der stad. In antwoord op een hem gewijden dronk gaf Kroger o. a. te kennen dat hij met vertrouwen het tot stand komen eener Zuid-Afrikaansche Confederatie te gemoet zag, nl. een bond dat zich zal uitstrekken van de Kaapstad tot aan de rivier Zambesi. De dagbladen van Kaapstad maken scherpe aan merkingen op dien wensch. Volgens telegram uit Durban heeft de Kaap- sche regeering aan Cetewayo eene schuilplaats op het zoogenaamd gereserveerd grondgebied aange boden, onder voorwaarde dat hij zich als rustig onderdaan van koningin Victoria gedraagt. Rusland. De bjzetting van het stoffelijk overschot van Turguenieff heeft gisteren te St.-Petersburg onder algemeeDe deelneming plaats gehad. De lijkstoet, waaraan 176 deputatiën deelnamen, was bijna twee wersten iang. Alle straten wemelden van menschen en velen hadden op de daken der huizen plaats genomen, om den stoet te zien voorbijtrekken. De lijkkoets was met zilveren eu andere kransen be dekt. In de kerk werd de plechtige dienst door den bisschop ^ergius verricht. Aan de groeve werd het woord govoord door de rectoren der univer siteiten van Petersburg en Moskou, benevens door de schrijvers Gregorowitsch en Plostschejeff. De houding der bevolking was uitmuntend; nergens werd de orde gestoord, of was de tusschenkomst der politie noodig. Telesraramen. ROME, 9 October. De „Moniteur de Rome" zegt dat de Paus bet ontslag van den bisschop van Luxemburg aangenomen en tot diens opvolger pastoor Kopps benoemd heeft. LONDEN, 9 October. Ouder de bij het ongeval met den Napelschen stoomtram omgekomenen be hoort ook generaal Milone. WARSCHAU, 10 October. (Part. Tel.) De „Dzie- nik Posnanski" meldt dat in het Maria-instituut (eene kostschool voor hoogadellijke Russische jonge dames), dat onder bescherming van keizer Alexan der staat, door den staatsprocureur met behulp van gendarmes eene huiszoeking heeft plaats gehad nadat de directrice van het instituut, mevrouw Jentijs - eene Russin van geboorte - betrapt was op het koopen van socialistische geschriften. Behalve zij, werden nog acht jongedames in hechtenis en bovendien compromitteerende nihilistische geschriften in beslag genomen. Tijdens de huiszoeking was het gebomw door soldaten omringd. LONDEN, 10 October. De „Timee" heeft reden om te gelooven dat generaal Wood aan de regee- riüg heeft aangeboden de orde in Egypte te hand haven met de Egyptische troepen, waardoor het mogelijk zou worden dat het grootste deel der Engelsche troepen naar het vaderland zou terug- keoren. Het City-blad gelooft echter dat het oogen blik nog niet gekomen Ï3, waarop do regeering, met inachtneming der noodige voorzichtigheid, hare troepen uit Egypte kan terugtrekken. BERLIJN, 10 October. (Pari. Tel.) In den be kenden strijd tusschen Zwitserland en Frankrijk wegens do Fransche schending der neutraliteit van Savoye, heeft de Fransche rogeering met het oog op de ernstige quaestie verklaard dat de militaire profileoimgcn op uon Mont Vaacho b j Geneve be doelden don aanlog van een niouwon bergweg. Dientengevolge heeft de prefect aan den Bondsraad gevraagd of artikel 92 van het Weener Congres, dat de neutraliteit van Savoye voorschrijft, ook slaat op de krijgsverrichtingen in vredestijd. Na uitvoerige beraadslagingen, wil de Bondsraad de opinie der groote mogendheden inwinnen, om elk gevaarlijk precedent te voorbomen. Op bet oogen blik zijn de officiëele internationale onderhande lingen nog niet begonnen, doch wel de vertrouwelijke tusschen Zwitserland, Italië en Duitschland. De quaestie trekt zeer de aandacht. LEIDEN, ÏO October. Da verwachting voor morgen is: zwakke wind, weinig verandering. Het te Utrecht gehouden litt.-math. examen is met goed gevolg afgelegd door den heer A. De Jong te Leiden. In de zitting der Tweede Kamer van heden is een voorstel van den heer Keuchonius om vóór het sectie-onderzoek omtrent het voorstel des heeren Van Delden met de Regeering te debatteeren over de vraag of zij wil medewerken tot eene inkom stenbelasting, - verworpen met 43 tegen 20 stem men. Besloten werd om Vrjjdag een sectie-onder zoek van het regeeringsbelastingplan en het voor- stel-Van Delden gezamenlijk te doen houden. Bij het voortgezet debat over de gestichtenwet zijn aangenomen het amendemeDt-Pompe met G8 tegen 2 stemmen om de stichting van hnizen van bo- waring naast de gewoDe strafgevangenissen ge biedend voor te schrijven en het amendement van de heeren Van der Kaay en Kist om het laatste lid van art. C te doen vervallen. Bij de artt. 7 en 8 werd Teel gediscussieerd over het amendement-Van Eek om niet de bestaande bedelaarsgestichten to Veenhuizen te behonden, maar om de rijkswerkinrichtingen te vestigen te Hoorn, Veere en Leeuwarden en om de strafgevangenis van Leeuwarden naar Leiden over te brengen, zoo mede over het amendement-Kist om den „Kruis berg" voorloopig als jongensgevangenis te bohondeD. Morgon voortzetting. Do opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (15,539) f 7743.90, bagage (18 ton) 119.1G, bestol-, ijl- en vrachtgoederen (1556 ton) f 1,017.69, levende dieren en rijtuigen f 296.45; totale ontvangst 9777.26, tegen f 10,363.99 in 1882. Totale ontvangst van 1 Mei 1883 af f 50,855.26,/j, tegen f 53,046.82 in 1882, zijnde per dagkilomoter 9.23 in 1883 en f 9.63 in 1882. Er is dus weder achteruitgang merkbaar. De heer P. J. Van der Bnrgb, voormalig procureur bij den hoogen raad der Nederlanden en lid van den Haagschen gemeenteraad, is na een langdurige ziekte overleden. Hij was officier van de Emenkroon en secretaris der Haagsche afdeeling van het Metalon Krnis. De Koningin heeft eene bostolling gedaan bij de industrieschool voor meisjes te Arnhem. De man, die dezer dagen te Amsterdam eene portefeuille bij de politie bracht, voorgevende die te hebben gevonden, doch waarvan nader bleek dat de 1000 gulden, die zij had bevat, verdwenen waren, is gisteren te Amstelveen door do politie in verzekerde bewaring genoraeD. Hot stoomschip „Drente", van Java naar Rot terdam, vertrok heden van Aden. Z. M. heeft benoemd tot kapitein bij het 4de regiment infanterie den lsten luitenant F. W. J. M. Hustinx, van het 2de reg. INGEZONDEN. Mijnheelde Redacteur Uw volijverige berichtgever noodzaakt mij open lijk de verklaring af te leggen dat, terwijl ik dank baar ben en steeds dankbaar hoop te blijven voor de wijze waarop loerlingen en oud-leerlingen, ambt- genooten en vrienden de herdenking van mijn 25- jarig professoraat, nu twee jaren geleden, tot een voor mij onvergetelijk feest hebben gemaakt, eene herhaling daarvan, naar aanleiding van mijne komst aan onze Academie, in welken vorm ook, door mij niet alleen niet. gewenscht wordt, maar zelfs geheel tegen mijn zin zoudo zijn. Ik hoop dat de bladen, die uw bericht hielpen verspreiden, ook van deze mijne verklaring melding zullen willen maken. R. Vax Boxeval Fai'BE. Leidex, 10 October 1883. CORRESPONDENTIE. - J. v. L. te L.Wij achten het beter de zaak hangende het gerechtelijk en wotenschapelijk onderzoek te laten rusten.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2