LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7254. Woensdag 10 October. A0. 1883. Avond- editie. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maasdenf 1.10. Frsmv per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE ff: ▼aa 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het incasseo» ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. ©flloiëele K©nnl»fir©ring©n. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5, 1ste al., der wet van den 28sten Juni 1881, Staatsblad No. 97; Brengen ter algemeene kennis dat door PETRONELLA ADRIAN A KEMP, huisvrouw van JOHANNES YAN BER- KEL, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Janvossensteeg No. 39. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Oct. 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, O October. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van hef stoomschip „Noord-Brabant", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 13den October a. s., des morgens te halfacht. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Hedenmiddag ontvingen we per Nederland- sche mail de Indische bladen van 2 tot en met 4 September, woder met tal van berichten omtrent Krakatau. Eenige vindt men hierachter vermeld. Benoemd is tot onderwijzer aan de bijzondere school te Nieuwendijk onder Almkerk, de heer L. Philip8en te Leiden. Weelde, neen, dat was nu juist de indruk niet, w Aken de veranderingOD, in den schouwburg aangebracht, op ons maakten, toen wij de komedie gisteravond voor het eerst weder bezochten. Zij, die zich de vorige inrichting o. a. aan den ingang herinneren, zullen moeten toegeven, dat deze te wenschen overliet; men wist echter dat de com missie niet over zeer mime middelen te beschikken had en daaraan was het wellicht toe te schrijven, dat op verandering niet werd aangedrongen. Men verzekert ons zelfs dat de onkosten, door deze nood zakelijke verbeteringen ontstaan, bestreden zijn uit een kapitaaltje, dat in dertien jaren werd vergaard. Wanneer men nu de middendeur binnentreedt, ziet men aan beide zijden doorslaande deuren; die aan de linkerzijde geven toegang tot de loges, baig noires en het parterro; aan de rechterzijde tot de -galerij. Gaat men binnen, dan ziet men zich - tegen tocht, regen en wind beschermd - voor het „Bureau" geplaatst. De zaal zelve is geheel opgeknapt; de beschotten tusschen de logos zijn verdwenen, waar door onwillekeurig meer ruimte werd verkregen; wat te oad was moest hersteld of opnieuw be schilderd of behangen worden en daarmede gingen natuurlijk weder de hoogst noodige voranderingen gepaard, wilde men geen misstand verkrijgen. Veel heeft daardoor als 't ware een nieuw aanzien ge kregen en de commissie kon alzoo met recht aan kondigen dat de eerste voorstelling van „Fedora" sn den „gerestaureerden schouwburg" zou worden Het „Nederlandsche Tooneel", afd. Rotterdam, opende het seizoen op waardige wijze met dit drama, waarin mej. Beersmans gelegenheid had te 3chitteren en waarin vele goede bekenden ons weer «ogenblikken van knnstgenot bezorgden. De schouw burg was goed bezet; moge dit voor het Neder- landsch Tooneel eene aansporing zijn om Leiden, nu er geen abonnement is geopend, nog menigmaal toet een bezoek te vereeren. Een goed begin toch 18 dikwijls reeds eene halve overwinning. In een vorig nummer van ons blad komt het bericht voor dat tot hoofd-inspecteur van politie alhior is benoemd de heer W. Landzaat. Deze mede- deeling is niet geheel juist, daar de gemeenteraad alleen heeft aangenomen dat er voortaan - begin nende met 2 Januari a. e. - een hoofdinspecteur zal zijn op een traktement van 1200 tot f 1400. De benoeming moet echter geschieden door den burgemeester, als hoofd der gemeentepolitie, inge volge de gemeentewet, en zal eerst tegen Januari a. 8. plaats vindon. De Rijnlandsche stoomtramweg vervoerde in de maand September tusschen Leiden en Katwijk 24,508 personen, met eene opbrengst van /,4156.36,/J; het goederenvervoer bracht f 370.49 op, alzoo totaal f 4526.85'/,, - Van 1 Juni tot uit. Sept. bedroeg het aantal vervoorde personen 116244, op brengst 20977.491/,, goederenvervoer f 1212.87'/, en het postpakketten vervoer 30.40, tot. ƒ22219.77, zijnde per dagkilometer f 21.021/,. Ten aanhoore van eene talrijke schare be langstellenden, ook van naburige gemeenten, hield de heer B. J. Wéruméus Büning Zondag-namiddag zijne intreerede als predikant te Hoogmade, na des voormiddags bevestigd te zijn door den consulent den heer W. Klercq, predikant te Koudekerk. Naar men meldt, zullen de Koning en de Koningin in Februari a. s. uit 's-Hage naar het landgoed „OraDje-Nassan's-Oord" vertrekken en aldaar weder geruimen tijd verblijven. De Koning heeft het Paleis te Amsterdam ter beschikking gesteld van den koning en de koningin der Belgen voor den tijd van hun verblijf. De opperhofmaarschalk, baron Fagol, zal zich naar Brussel begeven om de bevelen van koning Leopold en de koningin der Belgen te ontvangen omtrent hun verblijf hier te lande. De minister van fioanriëa maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 6 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 1,713,997.93'/2 en bij de betaalmeesters 4,081,269.34. Te zamen 5,795.267.27'/,. Bij do centrale commissie is van H. K. H. mevrouw de prinses Von Wied, te Nenwied, ont vangen de som van 1000, bestemd^ voor de nood lijdende bevolking van Nederlandsch-Indië ten ge volge der ramp door de uitbarsting van bet Krakatau- eiland. St.~Crt Het stoomschip „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille In de zitting dor Tweede Kamer van heden is ingekomen een wetsvoorstel van den heer Yan Delden en vier andere leden tot buitengewone versterking van 's rijks middelen over 1884 door heffiog eener inkomstenbelasting op roerende en onroerende goederen. De beraadslaging over de gevangeniswot is aan stonds begonnen met de behandeling der onder- deelen. Overeenkomstig het regeeringsvoorstel werd het woord gevangenissen als algemeene benaming voor de gestichten gebezigd. Over het voorstel-Pompe om de vestiging van een strafgevangenis en een huis van bewaring in iedere arrondissements-hoofdplaats niet gebiedend voort te schrijven, zijn de debatten begonnen. Morgen voortzetting. Het stoomschip „W. A. Scholten" arriveerde Zondag van Rotterdam te Nieuw-York; de „Leer dam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gisternamiddag Scilly; de „P. Caland", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde gisterochtend Dover. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Yrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. hoeft aan C. J. De Bruyn Kops, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. school to Groningen. Gemengd Nieuw®. Hedenmiddernackt had de gewone jaarlijksche optocht mot muziek en fakkellicht plaats dor oude en nieuwe leden van het studenten-scherm en gymnastiokgezelschap „Arena Studiosorum." Men schrijft ons uit Katwijk aan Zoe: Van 1 tot 8 dezer zijn hier 9 bommen aangekomen, te zamen met 1547 kantjes pekel- en 259,000 stuks 8teurharing. Er werd besteed voor pekelharing 18.25 a 19.50 per ton; voor volle steurharing 15 a 18.25 en ijle steurharing 12 a 14 per 1000. Wegens het onstuimige weer lang aan wal ge staan hebbende, zijn Zaterdag en Maandag 26 bom schuiten naar zee gegaan. De bedrijver van den aanslag op het leven van zijn nichtje in het huis aan de Prinse gracht te 's-Hage is herstellende van de kogel- wondon welke hij zich zelf toebracht. De baden te Scheveningen zijn geslo ten. Het regenachtige weder der laatste dagen had de laatste vreemdelingen reeds verjaagd, zoodat de badplaats reeds vóór de sluiting van het badsei zoen haar winterslaap had aangevangen. De op brengst der binnen- en buitonbaden aan het Bad huis aldaar bedraagt over het afgeloopen seizoen 25,138.85 tegen 24,098.95 van 1882. Zaterdag, den laatsten dag, werden nog genomendamesba- den 8 en kleine heerenbaden 5. Zaterdag-nacht is op den nieuwen weg onder Wassenaar eon landauer, bespannen met een paard en gereden door koetsier B., door het schichtig worden van het paard in do breede sloot langs dien weg geraakt. De eenige passagier in hot rijtuig ontkwam door het portierraam. Men heeft den landauer Zondag weer op het droge gehaald. De heer Lhoste is gisteren te raim drie uren uit den tuin van het feestgebouw te Rot terdam met succes opgestegen. De heer Jules Weyl uit Amsterdam vergezelde hem. Met westenwind dreven zij voort in de richting van Kralingen. Wegens weinig wind wierp hij allen ballast, zelfs het anker uit. De reizigers zijn zonder ongeval bij Dordrecht neergekomen. In de vorige week deden zich te Rot- terdam vier gevallen van roodvonk voor, een van diphtheritis en geen enkel van pokken. De schouwburg te Kataraotomura Kamuda, aldus wordt uit ^Yokohama bericht, is verbrand75 personen kwamen om, waarondor 60 kinderen. Men tolt bovendien meer dan 100 gewonden. Onder de mijnwerkers van het Ural- gebergte zijn onlusten uitgebroken. Zij doodden twee fabrikanten. De zoon van den Griekschen gezant te Parijs, prins Mavrocordato, beproefde een revol ver, die hij pas gekocht had. Bij ongeluk ging hem een kogel door het lijf en de jonge man gaf na een vreeselijk lijden den geest. Uitbarsting Krakatau. - Aan het „Alg. Dagbl. van Ned.-Indië" ontleenen wij nog het volgende: Onder de treffende episodes behoort ook de red ding van een paar Europeanen uit Kramat; de heer Jacobs Deurwaarder is de eerste persoon geweest, die van de ramp aan den ada.-resident bericht kwam brengen. Bij den aanwas van het water stapte deze in zijn kar, die reeds gereedstond, en reed „ventre k terre" huiswaarts, doch toen hij bemerkte dat de vloed hem inhaalde en hooger en hooger werd, ontdeed hij zich van zijne kleederen om beter te kannen zwemmen naar eene hoogere droge plek, circa 4 a 5 vademen vóór hem. Hij sprong te water, maar zijne pogingen waren ver- gcefsch. De terugvloeiende stroom sleepte hem mee en mot zulk eene kracht dat hij op een gevoelige wijze tegen een aran aankwam. Dit was zijn be houd. Hij hield zich vast aan den boom, dien bij beklom cn in welks kruin hij tot don afloop van den vloed bleef. Zijne equipage, gehuurd van den Chinees Hasoen, is met den koetsier spoorloos verdwenen. Hetzelfde is gebeurd met de equipage on de bespanniDg, den

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1