„Bantams noordkust) op pakhuizen Da verwoest. vMeer dan 20 lijken zijn gevonden; veel prauwen „vernield. Anjer geheel verwoest; dames en kinderen van „ADjer zijn te Tjilegon (eeDige palen hooger op bij het gebergte gelegen)." En na dien tijd is de eene tijding op de andere gevolgd, waarvan de volgeude gewoonlijk nog som berder klonk dan hare voorgangstors. De Regee ring hield de pers, met lofwaardige vrijgevigheid, op de hoogte van hetgeen haar word gerapporteerd, en ook particulieren deden hun best. De laatste tijdingen, die aan de onzekerheid over Telok Betong een einde makon, vindon onzo lezers hieronder. Zij zijn pas hedenmorgen per Graaf Van Bylandtdie uit Padang kwam, aangebracht. Telok Betong, de hoofdstad der Lampongs, de bloeiende havenplaats, is door den vulkaan vernietigd. De plek waar het stond is niet te genaken, alles is afgesloten door ondoordringbare banken van puim. Benkoelen schijnt echter niet geloden te hebben en ook het hooger dan Telok Betoog gelegene Kroe is grootendeels behouden. Doch het strand was ook daar geraseerd. Yan eene volledige herhaling aller onheilsberichten, deze week bij ons aangeland, moeten wij ons, zoo wel om de beschikbare ruimte, als met het oog op onze Indische lezers, onthouden. Dit neme men oveuwel in aanmerking dat noch de persr hier noch zelfs de Regeering ook, op dit oogenblik nog ten volle met alles wat de ramp be treft, bekend zijn. Gaandeweg komen de inlichtingen omtrent de afgelegen posten. Bantam, dat is bekend, heeft over zijne grootste uitgestrektheid den genadeslag gekregen. Alles ligt onder do vulkanische asch. De boesten hebben geen voer. Maar hoe sleoht, hoe fanatiek kwaad aardig de stemming in dit oDgelukMge gewest dezer dagen is, kan blijken uit het feit dat do arme vluchte lingen, de dames en kinderen uit Anjer, op hun radeloozen tocht naar Tjeligon, overal iu de kam pongs afgewezen werden. Zelfs aan moeders werd water geweigerd voor hare stervende kinderen. En overal klonk het: Dat is ulieder straf voor hetgeen gij den Atjehers doet!1' Inspecteurs voor loodswezen en kustverlichting, voor den geneeskundigen dienst, voor den post- en telegraafdienst zijn reeds naar Bantam. Naar Ka- rang Antoe is reeds veevoeder op weg. Op de open bare liefdadigheid hier wordt een beroep gedaan, en, zooals reeds blijkt, niet tevergeefs. Laat nu ook Holland toonen dat het een moederland is en hel pen met geld en met wijze rogeeringsmaatre- gelen. Ter aanvulling van het bovenstaand zakelijk verslag laten wij hier enkelo berichten volgen, waaruit nog nadere bijzonderheden blijken. 27 Augustus. - Yole brnggen Serang weggeslagen. Geen asch- maar kiezelregon. Hevige verticale be wegingen. Yele huizen beschadigd en opgeheven. Merak verwoest. Anjer hevige asch- en steenregen, zeebeving en groote verwoestingen. Padeglang onder water. Kabel Singapore verbroken. Tot Madioen hevige schoten waargenomen. Cheribon, Tegal, Pekalongan gtheelen dag loodkleurige lucht en weinig aschregen. Djokdja en Solo hooren kanon schoten. De stand van het water in de Benedenstad van Batavia wa3 hedenmiddag to 3 uren het hoogst. Passer Ikan en het Heemradenplein stondou geheel onder water. Verscheidene inlanders hebben alles wat zij bezitton verloren. Passer Ikan voornamelijk heeft zwaar geleden; vier dijken zijn weggeslagen en de buurt is geheel verlaten. Officiëele stukken zijn van den kleinen Boom weggedreven, doch door het beleid der wachtheb bende recherche ambtenaren weder achterhaald. Do groote Boom heeft veel geledeD, vooral het achter lokaal en het depótpakhuis. De resident, de ingenieurs Ileskes en Vogelsang en de adsistcnt-resident waren ter plaatse der over strooming. Volgens later bericht van "Weltevreden is de storing Weltevreden-Sorang hersteld, tusschen Se rang en Anjer nog niet. Uit de PreangerTe Bandong hoorde men Zon dag-morgen te tien uren reeds de knallen. Des middags had men daar hagel en daarna aschregendes avonds ongeveer te zes uren een hevigen verticalen schok van aardbeving. Te Tjandjoer en omstreken nam men dezelfde verschijoseleu waar. 28 Augustus. - Het eiland Dwars-in-den-weg is in 5 stukken gespleten. Poelo Temposa en andere kleine eilandjes zijn verdwenen. In Straat Soenda drijft een groote hoeveelheid wrakhout. Geheele stranddessa's, wier namen nog niet op- gegevon kunnen worden, zjjn weggespoeld. De wijk tusschen Sirik Tjikoneng is weg. De postweg naar Tjeringin over 5 paal lengte weggeslagen. 29 Augustus. - Ook Merak, hot bekende etablis sement der Bataviascho havenwerken op Bantams vasten wal, een weinig noordelijker dan Anjer ge legen, is geraseerd. Volgens de heden ingekomen berichten van de directie der havenwerken, waren de Europeanen daar (eenige honderden koelies waren reeds Zon dag-nacht naar het gebergte gevlucht) op den veer tien meter hoogen heuvel, waar het huis stond van don ingenieur, die zelf op dien dag met zijn gezin te Batavia vertoefde. In die woning zochten do bedreigden een toevlucht. Wat er van hen ge worden is, kan men berekenen, als men weet dat alleen de vloer van dat huis terug is gevonden Slechts een Europeaan en twee inlanders zijn be houden. Ook de redding van dien Europeaan, den heer E. Pechler, boekhouder bij de havenwerken aldaar, gelijkt een wonder. Maandag, 's morgens ongeveer te kwart vóór negenen, begaf hij zich, van zijn hond vergezeld, voor een dringende commissie den weg op naar Serang, onder een zwaren modder regen en een hevigen wind. Na een kwartier go- loopen te hebben, bespeurde hij do zeebeving en begon terstond uit alle macht te loopen, naar de in zijne nabijheid liggende hoogten. Maar het water reüde sneller dan de vluchteling. Toen hij een eindweegs de hoogte opgeklauterd had, werd hij door den vloed achterhaald, die hom tot de knieën kwam. Toen verloor hij het besef en viel Deer. Toen hij, volgens zijne berekening na een uur of wat, weder tot zijn bewustzijn kwam, was het water weg en alles om hem heen was donker als de nacht. Hij bleef liggen, op de met bosch be zette hoogte, in den alang-alang, en bracht zoo den tijd door tot Dinsdag-morgen, omdat, we gens de den geheelen Maandag heerschonde duis ternis, alle loopen of koers houden onmogelijk was. Toen het Dinsdag licht werd, ging hij terug naar Merak en vond alles verdwenen. Geen lijk was ergens te zien; de zee heeft ze verzwolgen. Van het geheele etablissement was geen spoor te ont dekken. Een locomotief vond hij, zwaar bescha digd, op een afstand van ruim 300 meter van de plek waar deze des morgens had gestaan. Alle boomen waren evenals de woningen geraseerd. Vol gens zijne schatting was de vloedgolf, gelijk hij die uit zee heeft zien oprijzen, ruim 30 meter hoog. Op Merak woonden, behalve honderden inlanders, vijf Europeanen. Ziehier de namen K. A. Naumann, chef mijnw., met gezin, S. C. Van Essen, machini&t, met gezio, H. B. Van Diest, opzichter, en echtgenoote, J. S. Townseud, magazijn meester en kind, alle omgekomen. E. Pechler, boek houder (wiens gezin te Tjeligon was) gered. Bij de Regeering zijn nog de volgende telegram men ontvangeD, alle godagteekend 29 dezer: a. Van den Directeur der Burgerlijke Openbare werken „Daar wegens vulkanische grondopheffingen en verwoesting van Anjer, Merak en eiland Dwars-in- den-weg, langs welk laatste telegraafkabel is uit gelegd, deze wel zal vernield zijn, gaat morgen een inspecteur en verder personeel en materiëel van den telegraafdienst per hopperbarge van de Bataviasche Havenwerken naar de Lampongbaai, om eindtele- graafkantoor van Sumatralijn op te richten en over brengen van telegrammen tusschen Java en Su matra te regelen. Postdienst in Bantam wordt naar omstandigheden geregeld. Toestand werken Priok naar omstandigheden bevredigend. Oude havendam- werken van Groote Boom belangrijk beschadigd; werden nog onderzocht." b. Van den resident van Batavia: „Eergisternacht deden geluiden zich nog meer malen hooren. Het zeewater steeg af en toe weder, doch met minder geweld dan tevoren. Verwoesting door vloedgolf in Chineesche kamp te Kramatzeer groot. Bijna alle bamboezen huizen vernield en weg geslagen. Slechts een planken huis, een paar stee- nen huizen, het landhuis met bijbehoorende bijge bouwen en goedangs bleven staan, doch zijn erg beschadigd. Van omgekomen personen ruim 300 lijken terugge vonden en begraven. Kampongs Moeara, Mouk Keta- pang, kebon Baroe, Toasia Tandjong Kait en Tand- joDg Pasir mede door vloedgolf zwaar geteisterd. Bijna alle huizen weggeslagen. Verscheidene per sonen omgekomeD, aantal onbekend. Ook Chineesche Kamp Mauk en eenige dicht bij strand gelegen kampongs, behoorende tot het land Karang Serang, Dalem, district Blaradja, genaamd Tjileles, Kendal Krawang Selatip en Lontar onder water gestaan; schade onbeduidend. Van het omkomen van men- schen in deze Kampongs niets vernomen." c. Van den resident van Bantam: „In district Tanara zijn voor zoover bekend 701 personen docr vloedgolf omgekomen, waarvan lijken reeds teruggevonden en begraven. In district Serang 40. Elders nog niet bekend." 1 Sept. - Telok Betono. Met de heden aange komen Gr. Van Brjlandt is het volgend bericht ge komen van de hopper Kedirie} waarmede eenige heeren dezer dagen naar Telok Betong zijn gegaan: 31 Aug. te halfvijf namidd. „Boot (waarschijnlijk de Bylandt) in 't zicht; trachten te praaien en waarschuwen. Bij ons alles wel, wat gevaar betreft; overigens alles tegen. Gisteren te vier uren St.-Nicolaas-punt, van af dat tijdstip aanhoudend puimsteen, wrakhout en lijken. 6 uren weigert de machine, injectie van donkey verstopt, zijnde ter hoogte van Varkenshoek. Geen ankergrond. 80 vaden meer diepte, gelukkig zijn stroom en wind gunstig. Te 10 uren gelukt boot onder stoom voorbij Var kenshoek te brengen en te ankeren. Aldaar zware stroom met kolossale puim- of asch-aan voeren uit de Lampong-baai, hetgeen ons hoop (geeft) dat de baai daardoor vrij zou worden. Heden 6 uren onder stoom gegaan. Te 8y4 we der voor anker en injectiepijp door duikers ge zuiverd. Hadden wij toevalligerwijs die 2 duikers niet aan boord gehad, dan waren wij drijvende ge bleven. Te 9x/i onder full speed vooruit, met voor uitzicht te 2 uren te Telok BetoDg te zjjn. Maar helaas 1 Na een half uur stoomen, vertoonde zich een bank, oogenschijnlijk strand, zoover het oog reikt, en werd langzaam gestoomd, totdat de bank niet dan een onmetelijke oppervlakte van puim bleek, waarin gestoomd werd, om na 10 minuten varens te stoppen. Toen ons in een oppervlak bevonden, van steen rondom, waaruit de machine ons niet kon heen- werken. Dus stoppen en voor anker. Dikte der puim was 2!/4 Eng. voet. Geen quaestie van gevaar. Kotting. De stoomer Graaf Van Bylandt Maandag-mor gen van Padang via kustplaatsen vertrokken, is hedenmorgen te Batavia gearriveerd en brengt de volgende berichten mede: Te Kroö ontmoette hij den stoomer G. G. Loudon. Het strand was verwoest. Benkoelen bleef onge deerd. Telok Betong heeft, men niet kunnen berei ken, zoodat over het lot der ingezetenen de pija- lijkste onzekerheid blijft bestaan. Op het traject Kroë-Telok is nl. tweemalen moeten worden ge stopt, om don condensor schoon te maken, die vol puimsteen was. De laag puimsteen werd allengs 6 a 7 voet dik, zoodat op een uur stoomens af stand van Telok besloten is om de reis naar Ba tavia voort te zetten. Voor zoover van boord het land zichtbaar was, scheen alles geraseerd. De hopperbarge van de Havenwerken en een schip van de firma Landberg werden op de reis herwaarts ontmoet en de door deze medegenomen postpakketten overgenomen. Buitenzo-rg, 1 September. Resident Bantam seintZooeven bericht ontvangen uit Zuid-Lebak. Aschregen daar zeer hevig geweest, waardoor aanplantingen en boomgaarden veel geleden hebben. Wedono-woniDg te Genoeng Kentjano leed door zware dakbelasting. Van persoonlijke ongelukken of schade, veroor zaakt door zeebeving of vloedgolf, werd daar echter tot nog toe niets vernomen. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2