Berouwvol beleed hij dezon diefstal, waarvoor geen reden kon worden opgegeven en geen aan leiding bestond, daar deze postbeambte, hoewel ge huwd, door geene huiselijke zorgen gekweld werd. De rechtbank zal Donderdag a. 8. uitspraak doen op den eisch van het O. M. tot veroordeeling van bekl. tot drie maanden celstraf wegens ont trekking van goederen, hem krachtens zijn ambt in ^ewaring gegeven. In de gemeente Zootermeer komt een geval voor van febris typhoidëa. - Gedurende de maand September hebben in die gemeeDte geene sterfgevallen plaats gehad. Eene te Nootdorp wonende naaister, die te Delft den dag had doorgebracht, had, door de duisternis misleid, Dinsdag-avond het ongeluk in de gracht nabij het St.-Joris-gasthuis te geraken. Zij werd door tweo in de nabijheid zijnde personen spoedig op het droge gehaald, maar hoewel door drie deskundigen alle middelen werden beproefd, mocht het niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Een ingezetene van Leeuwarden, de heer H., heeft dezer dagen aan het bureau van den Burgerlijken Stand aangifte gedaan van de geboorte van zijn 24ste kind. De secretaris van de „London and River Plate Bank" is plotseling verdwenen. Het schijnt dat hij de Bank voor eene som van 40,000 pd. 8t. te kort heeft gedaan ten behoeve zijner beursepeculatiën. Bij Seynac reden twee goederentroi- nen tegen elkander aan. De schok was geweldig. Drie personen werden gewond, één zeer ernstig. - Ook bij Rognac had een spoorwegongeluk plaats, ditmaal door botsing van twee gewone treineD. Ver scheiden waggons werden geheel vernield. Het aan tal gewonden is aanzienlijk, maar nog niet bekend, aangezien er verscheidene onder het puin waren bedolven. Te Napels viel een stoomtram om aan den ingang der stad, op een steile helling. Al de wagens werden van de rails geworpen; 5 per sonen kwam om, al de anderen werden gewond; 24 moesten naar het hospitaal worden overgebracht. Omtrent den mijnbrand te Sclaigneaux (België) wordt gemeld dat de twintig werklieden, waarvan sprake is geweest, reddeloos verloren zijn en zelfs hunne lijken wel nimmer zullen worden teruggevonden, Uit Nieuw-York wordt gosoind dat in Californië eene ontploffiog heeft plaats gehad in een buskruitfabriek, in de nabijheid van een station van den Central Pacific-Spoorweg. Veertig Chineezen fin een Amerikaansche opzichter zijn daarbij om gekomen. Op den spoorweg van Spa naar Theux heeft een treffend ongeluk plaats gehad. Te Spa zijn drie waggons van een goederentrein losgeraakt en daar de weg aldaar hellend is, zijn zij met kracht naar Theux teruggeloopeD. In hun vaart hebben z'j een haltpaal omvergeworpen en, daardoor ont spoord, zijn de waggons tegen het huis van een baanwachter gevallen, waarin zich de baanwachter met zijne vier kinderen bevond. Het huisje 6tortte in, met het treurig gevolg dat de vijf personen onmiddellijk dood waren. De vrouw van den baan wachter was juist uit het huisje gegaan om het spoorhek te sluiten. BUITENLAND. Frankrijk. De „Kölnische Zeitung," de Parijsche manifestatie besprekend, zegt„De aanleiding tot deze buiten sporigheden was bepaald onredelijk. Bismarck en de politiek hebben niets te maken met de benoe ming van koning Alfonso tot kolonel van een re giment Ulanen. De keizer volgt bij do benoeming alleen eene oude etiquette, en men mag gerust aan nemen dat bjj deze onderscheiding niemand er aan gedacht heeft, Frankrijk opzettelijk te beleedigen." De „Figaro" en do „Soir" vernemen dat de heer Wilson, de schoonzoon van den president der Republiek, door zijn schoonvader met eene zending in hot buitenland belast is - naar de „Soir" meldt, in Italië. Jules Ferry laat dus niet met zich spot ten. Het hoofd der gemeentepolitie, de heer Caubet, zal waarschijnlijk zijn ontslag ontvangenwat de heer Camescasse doen zal, is nog niet bokend. De „National" eischt nadrukkelijk dat aan Wilsons invloed paal en perk gesteld worde, daar hij den staat in verwarring brengt. - De „Voltairo", orgaan van Rano, schrijft„Gróvy was door zijn sehoonzoon in opspraak gebracht, maar pas had hij het vernomen, of hij handelde met vastberadenheid en zorgde dat de zaak weder in het reine kwam, doordien hij uit eigen beweging den koning van Spanje ging verwolkomen." Dultschland. Een bericht, dat prins Yon Bismarck eene nota aan het Fransche kabinet heeft gericht, waarin hij ernstige bezwaren oppert, zoowel wegens de demon stratie tegen den koning van Spanje, als ter zake van eene ook tegen Duitschland gerichte uittarting, wordt te Borlijn als volkomen ongegrond, als een verzinsel beschouwd. Daarentegen moet het Spaan- sche kabinet voornemens zijn, aan de Fransche regeering to vragen, waarom de tekst der veront schuldiging van den heer Grévy nog niet in het „Journal Officiel" is openbaar gemaakt. Yan Chinee8cho zijde wordt te Berlijn ver klaard dat China toetreedt tot eene Europeesche conferentie tot bijlegging van den over Tonkin ont- stanen strijd, en de Roode Rivier volkomen voor den Europeeschen handel zal openstellen, indien daardoor Frankrijke nadering tot China's zuidelijke grens langs internationalen weg kan verhinderd worden. -Er worden in het Duitsche leger proeven ge nomen met eene nieuwe soort van ransels, die ook door verandering van den inhoud den last van den infanterist zouden verminderen. Zij schijnen voor- loopig bevredigende uitkomsten opgeleverd te hebben. Spanje. De gendarmerie te Madrid heeft een vijftigtal studenten belet, om eene demonstratie te doen voor het hotel van het Fransche gezantschap aldaar. Alle dagbladen uit do provinc'ön, onverschillig van welke partij, protesteeren tegen hetgeen ver leden Zaterdag te Parijs is voorgevallen. De koning is op eene wandeling in Baen-Retiro mot bijzondere geestdrift begroet. Verecnigde Staten. De tentoonstellingsgebouwen te Pittsburg (Penn- sylvanië) zijn door brand vernield. De schade, eerst op 2'/j millioan dollars geschat, bedraagt volgens een nader bericht, slechts 1 millioen dollars. Blijkens eene depeche uit St.-Thomas is te Port- au-Prince bij het oproer, dat aldaar plaats vond, brand ontstaan, waardoor achthonderd huizen in de asch zijn gelegd. De waarde aan uitvoer uit de Vereenigde Staten in Augustus gaat die van den invoer met 4 mil- dollars te boven. De „New-York Herald" gewaagt van een onderhoud des heeren Gherke, professor in de dier kunde en de vergelijkende ontleedkunde aan het William-College te Denver, met een vorslaggever gevoerd, waarin hij zijne denkbeelden ontwikkelde over de afstamming des raenschen, niet van apen, maar van bereD. Deze geleerde heeft kort na Dar- wins dood een boek daarover uitgegeven, „The truc descent of man", dat in Engeland veel opzien schijnt gebaard te hebben. Teïegraianten BELGRADO, 3 October. Het nieuwe ministerie is gevormd. Kristitch, vice-president van den Staats raad, is benoemd tot minister van binnenlandscke zakenBogitchevitch, gezant te Weenen, tot minister van buitenlandsche zakenkolonel Petrovitch, thans minister van openbare werken, neemt het depar tement van oorlog; kolonel Protitcb, adjudant des konings, openbare werken; Pantelitch, lid van het hof van cassatie, justitie, en Japsitcb, directeur van het ministerie van buitenlandsche zaken, financiën. De commissie voor de geloofsbrieven heeft atn de Skuptschina voorgesteld 1G verkozen leden, voor het meerendeel regeering6candidaten, niet toe te laten. MADRID, 3 October. De koning ontving een aantal telegrammen van vorsten van Europa om hunne sympathie te betuigen ter gelegenheid van de voorvallen te Parijs, en hom geluk te wenschen met zjjn terugkeer te Madrid. Een protest van hier wonende Franschen van vele handteekeningen voorzien, zal weldra den Koning worden overhandigd. MADRID, 4 October. Het gcruobt loopt dat de raad van ministers heeft beraadslaagd over het zonden eener nota aan de Fransche rogeering, naar aanleiding van de voorvallen te Parijs. De raad, door den koning gepresideerd, zou morgen den inhoud der nota vaststellen. LEIDEN, 4 October. De verwachting voor morgen isstorm van zuid west tot noordwest, regen. Ter gelegenheid van den dag waarop prof, dr. A. Heynsins alhier zijn 25-jarig professoraat herdacht, had hodennamiddag om halftwee ton zijnen huize eene druk bezochte receptie plaats, waarop o. a. verschenen eene deputatie van den Acade- mi8chen Senaat, uit raam waarvan do rector-mag- nificus prof. D. Doyer het woord voerde, van de medische faculteit, waartoe prof. Heynsius zelf be hoort, de Gezondheidscommissie, benevens eene com missie uit leerlingen, oud-leerlingen, vrienden en ver eerders. Deze commissie, bestaande uit de heeren prof. dr. B. J. Stokvis, dr. S. Yan der Horst, dr. Bos, dr. Ter Maten, dr. Guye, prof. dr. Place, prol. dr. Pe kelharing, dr. Isebree Moens, dr. De Jager en de studenten M. C. Dekhuyzen, Paré en Broers, bood, bij monde van prof. Place namens de ouderen en van den heer Paré namens de studenten, den jubi laris uit naam van allen een schilderstuk van de hand van mej. Thérèse Schwartze aan, voorstellende het welgelijkend portret van den hoogleeraar zelf} zoomede een buste van Harvey en een album met de portretten der gevers. Ook kwam de Geneeskundige Kring en zijn leermeester prof. dr. Donders uit Utrecht hem hunne gel uk wenschen brengen. Het voornemen bestond dat namens de oud-leer lingen prof. Stokvis het woord zou vteren, doch deze werd daarin wegens familie-omstandigheden verhinderd. Natuurlijk was de jubilaris voor zoovele bewijzen van belangstelling zeer gevoelig en betuigde hij er bij herhaling zijn dank voor. Om halfzes werd den feestvierenden hoogleeraar door een zeventigtal leerlingen en oud-leerlingen een diner aangeboden in het hotel Verhaaff, terwijl hem om negen uren ten zijnen huize 6en serenade zal worden gebracht door het studentencorps. Aan de Academie bijeenkomende, zal de stoet den volgenden weg nemen: Rapenburg, naar den kant van de Noordeindsbrug, Breestraat, Steen schuur, Nienwsteeg, waar natuurlijk eenigen tijd vertoefd wordt, vervolgens Kloksteog, Rapenburg, en Bree straat naar de Studenten-sociëteit. De 44-jarige sjouwer J. W. viel hedennamiddag van een schuitje in de Groenhazengracht. Zekere W. H. redde den man het leven. No. I was echter ondankbaar genoeg er nog tweemaal in te springeD, waarbij hij zelfs ééns No. 2. meetrok. Beide zwemmers, die echter niet in normalen toestand verkeerden, werden behouden op het droge gebracht. Op het Steen8chuur en de Doezastraat oefende de politie een drijfjacht uit op en beschonkeu per soon, die het iedereen op straat lastig maakte, Misschien was de man nog ontkomen, als niet een agent van de Doezabrug uit zijn wachthuisje was geschoten die het individu den pas afsteed. Een maal in handen zijner vervolgers, werd hij geboeid naar de politiewacht getransporteerd. Tegen den schipper C. v. Z. to Katwijk- binneD, die aldaar, terwijl in zijn gezin pokken hec-rschten, eene godsdienstoefening bijwoonde, is heden in het hooger beroep, door den ambtenaar van het Openb. Ministerie van het Leidsche kanton gerecht iDgesteld, door den subst.-offic. van justitie bij de Haagsche rechtbank vernietiging van het vrijsprekend vonnis en voroordeeling tot 10 boete geëischt. In de residentie heeft een mislukte moord aanslag plaats gehad van een gepens. onderofficier van het O.-I. leger op een 25-jarig meisje, dat van een partijtje huiswaarts keerde. De beide pistool schoten misten hun doel, waarop de moordenaar het wapen togen zich zeiven richtte en zich in de k©3l schoot, zoodat hjj gevaarlijk gewond neerzeeg. Een familie qnaostie moet de drijfveer tot dit voorval zijn. Het meisje is slechts licht gewond. Het stoomschip „Padaog", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde den 2den dezer te Pauillac; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, po seerde gisteren Carboeiro; de „Limburg", van Java naar Rotterdam, passeerde Lissabon gisternamiddag; de „Amsterdam" vertrok gisteren van Nieuw-York naar Amsterdam. Gemeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraad*' zitting waren tegenwoordig de heeren De Laat V Kanter, voorz., Do Fr emery, Hartèvelt, Boo', Van f Zweep, Bredius, Juta, Damsté, Zaayer, Van DjssCj Laud, Buys, Dercksen, L9 Poole, Yerster, Van or

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2