Am italics op 1 N\ 7250. Vrijdag 5 October. A0. 1883. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franc per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTE5TIE1I: Van 1—0 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. woonachtig onder Alkemade, O.- en N.- Weterlng enz., die zich hebben te beklagen over ongeregelde bezorging, deelen wij mede dat geregeld eiken avond omstreeks 8 uren de couranten ten Postkantere alhier wor den bezorgd, zoodat ze den volgenden mor gen vroegtijdig reeds hunne bestemming bereikt kunnen hebben. Het Leidsch Dagblad wordt nog den zelfden avond rondgebracht te Katwijk, Rijnsburg, Oegstgeest, Valkenburg, Leider dorp, Hazerswoude, Koudekerk, Alfen, Ouds hoorn, Aarlanderveen, Bodegrave, Sassen- heim en Lisse, zoomede in de om Leiden gelegen Singels enz. Omolëele lioimi ware vin «jou. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de mededeeling van Z. E. den Minister van Marine dat een vuurhaard is geplaatst in het gebouw aan Varkenmarkt bestemd voor de verificatie van 's Rijks zee-instrmnenten Gelet op art. 26 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemde mededeeling, met de bijlagen, op de Secretarie dezer ge meente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 17den October a. s., 's namiddags te halfdrie op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die plaa! ing in te brengen ten overstaan eener commissie uit het college van Ged. Staten der provincie Zuid-Holland. Burgemeester en Weihouders voornoemd, Leidon, DE KANTER, Burgemeester. 4 Oct. 1383. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, A October. Het 3 October-feest. werd gisteravond besloten met mimek op de Korenbeurs, waar, niettegen staande do regen altijd nog maar niet opgehouden was, do illuminatie - aardig, nietwaar ?-uitstekend agde Waarschijnlijk had meu er op gerekend, althans de guirlandes van lampions waron niet buiten, doch binnen de overkapping aangebracht. Nu en :an werd er ook Bengaalsch ynur ontstoken. In de Gehoorzaal, waar, zooals men weet, de burgerzangvereeniging „Oefening baart Kunst" eene 3-0:tober-uitvoering gaf, was een publiek bijeen dat zoowol zaal als gaanderij geheel vulde, en dat, zonder luidruchtig te zijn, in de opgewektste stem ming vckeerde. Met genoegen zal men het gezang der leden hebben aangehoord, die, onder leiding van hunnen verdienstelijken directeur, den heer B. J. De Goey, vij tal meer of minder op hot Ontzet toepas selijke zangstukken ten gehoore brachten, waarvan „Y'iea Noerlandsch bloed" het eerste nummer „Leidens Glorie" van Richard Hol het hoofd nummer van het programma uitmaakten, j Luide waren de toejuichingen die der alt-zangeres 'Q Mecdelssohns „Hymne" en den tenor ook in Bgger's „Mijn lied" ten deel vielen en in geenen le waren die toejuichingen onverdiend. Yooral ïn »Leidens Glorie" behaalde deze laatste groot succes. Be uitvoering werd ook bijgewoond door den burgemeester, den wethouder Bool en den secretaris gemeente. Staarde en met ontdekten hoofde werd aan het 'ude na Handels „Zegekoor" opnieuw het Volks- üed aangehoord. Benoemd is tot onderwijzer aan debijzoüdeie school te Nieuwendjjk, bij Almkerk, de heer L. ^'pee, te Leiden. Het door de Regeering dezer dagen reeds aan kondigde en thans bij de Tweede Kamer inge- wetsontwerp strekt om m art. 240 Gemeen tewet het bedrag der personeele belasting, aan de gemeenten uit te keeren, te verminderen tot drie vijfden. Het Rijk zal daardoor jaarl^'ks gebaat wor den met ruim 2 millioen. Ten einde in het verlies der inkomsten voor de gemeenten te voorzien, wordt met wijziging van art. 242 Gemeentewet aan de gemeentebesturen de bevoegdheid gegeven om 60 (in plaats 40) opcenten op de grondbelasting op de gebouwde eigendommen en 40 (in plaats 10) op de ongebouwde eigendommen te heffen. Het totaal dier vermeerdering wordt geschat op 2'/j millioen, welk bedrag echter zeker niet door de gemeenten geheel zal worden geheven daar er thans zijn die het */5 niet behoeven of minder op centen heffeD dan de wet toelaat. Deze gemeenten zullen dus zeker niet tot het nieuwe maximum gaan. De steden mot weinig ongebouwde eigendom men zouden echter bij den ruil verlies lijden, doch de Rsgeering doet opmerken dat de financiën dezer gemeenten gebaat zijn door de uitkeering van 30 pet. der onderwijskosten, daar in de meeste dezer ste den zooveel zorg wordt gewijd aan het opeüb. lager onderwijs, dat zij ook zonder de wet van 1878 zouden voldoen aan de eischen in die wet gesteld. Bestond die wet niet, dan zonden zij veel meer voor het lager onderwijs hebben uit te geven dan nu het geval is. Waar het noodig is blijven de gemeenten vrij in de vermeerdering der plaatselijke belastingen; ten einde hen niet meer te beperken dan de be staande wetten dit doen, ia in art. 247 Gemeentewet eene kleine •wijziging gebracht. De bevoegdheid van meer opcenten op do grond belasting te heffen wordt overigens door de Regee ring als eene verbetering van het plaatselijk belas tingstelsel aangemerkt, orrdat nu de buiten de ge meente wonende grondeigenaars hooger in de ge meentelasten zullen dragen. Het wetsontwerp, waarvan de inwerkingtreding op 1 Januari 1884 wordt voorgesteld, is slechts een voorloopige maatregel. Het ontheft de Regeering - zegt deze in haar Memorie - niet van de taak om zoo 6poedig mogelijk do door haar noodig geachte herziening van de belasting op het personeel in verband met de plaatselijke belasting te handhaven. Bij den Raad der gemeente Katwijk is inge komen een verzoek van de maatschappij tot ex ploitatie van duingronden te Noord wijk, om eon stoomtram te mogen aanleggen tusschen genoemde plaatsen. Bij de gisteren te Sasaenheim gehouden aan besteding van het bouwen eener aschschuur, raming 1630, is ingeschreven door de heeren: N. Huyg te Saasenheim voor 1674; - J. C. Galdemond to Sassenheim voor 1500; - C. De Groot te Bever wijk voor 1487; - J. C. De Swart te Zoeterwoude voor 1475; - P. De Graaf te Zoeterwoude voor 1465; - G. Yan de Raad te Noordwijk voor 1395.95; - P. Van der Horst te Zoeterwoude voor 1395; - Cs. Van Diest te Koudekerk voor 1335, en G. Nederstigt te Rijnsaterwoule voor 1291. Aan laatstgenoemde is, als laagste inschrijver, het werk gegund. Bij do te Hillegom plaats gehad hebbende verkiezing voor één lid van den gemeenteraad zijn uitgebracht 122 geldige stemmen. Er moet eene herstemming plaats hebben tu9schen de heeren R. Van Til met 52 en J. Van Waveren Pz. met 31 stemmen. Aan den cursus der gemeente-instelling te Delft voor het onderwijs in de taal- en volken kunde van Neder!andsch-Indië zijn tot heden inge schreven 81 studenten. Na afgelegd vergelijkend examen is door de litt. faculteit te Utreoht de heer J. Van der Feen, van Bolsward, voor een der beurzen Buma-leen, hooger onderwijs, aangewezen. Te Utrecht is uit Hammerfest een schrijven ontvangen van den commandant van de „Willem Barendsz", meldende dat het schip den 18den September aldaar was teruggekomen van een be- langwekkenden tocht. De Kara-zee in te gaan was dit jaar ondoenlijk gebleken. Te Hammerfest ver namen de Barendsz"-vaarders de lotgevallen van do bemanning der „Varna", en verblijdden zich over haren roemrijken terugtocht uit het ijs-laby- rinth. Den 13den September had de „Barendsz" zwaar stormweder te verduren gehad en een ge deelte van het tuig verloren. Het vaartuig lag in reparatie, om den 23sten weer naar het vaderland te vertrekken. Zooals men uit een telegraphisch bericht weet, is dit reeds den 22sten geschied. De leden van do Pool-expeditie hebben den heer Volck, als blijk van dankbaarheid voor zijne bemoeiingen in zake den Pooltocht, een fraaien stoel aangeboden. Door bemiddeling der Nederlandsche Handel maatschappij is gisteren weder ƒ30,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve 293,000. Door den minister van waterstaat enz. is be paald dat de volgende ambtenaren bij de admini stratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefe nen als volgt, te wetendo hoofdcommies P. Dibbits ten poatkantore te Amsterdamde commies 3de kl. J. G. Van Ne3 Van Meerkerk op het bureel van den inspecteur dei' posterijen te Zwolle; de com miezen 4de kl. J. Van Waas ten postkantore te Schiedam; J. E. A. Post Uiterweer ten postkantore te AmsterdamA. J. Van Wijk ten spoorwegpost- kantore No. 2; W. Van der Heide ten postkantore te RotterdamH. J. Huiskes op het spoorwegpost kantoor No. 1; A. L. Haremaker ten postkantore te Rotterdam; A. Van Cappellen ten postkantore te Delft; do surnumerair J. D. Belmer ten post kantore te Meppel. Zr. Ms. stoomschip „Argus", commandant de luit. ter zee 1ste kl. Ellis, is gisteren van zijn tocht ter bescherming onzer visschersvloot in de Noordzee te Nieuwediep teruggekomen. Het stoomschip „Samarang," van Rotterdam naar Java, arriveerde gistermiddag te Southampton. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van don Nederlandschen Leeuw den heer II. Blom, deken eu pastoor te Amersfoort; - B. Do Jong benoemd tot Rijksopziener op do spoorwegdiensten 3de kl. 5 - aan jhr. C. A. Von Geusan, op verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Harlingen; - benoemd tot kanton rechter-plaatsvervanger in het kanton Heerlen mr. G. R. A. Lemmers, advocaat en procureur te Heer len; - den met verlof hier te lande aanwezigen lstcn luit.-kwartierraeostcr van het leger in Ned.- Indië J. A. Steenmeycr, wegens ongeschiktheid voor den militairen dienst ten gevolge van lichaams gebreken, esrvol uit dien dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. Gemengd Nieuws. De voormalige adsistent ten post kan tore te Leiden P. moest heden voor de arrondisse- ments-rechtbaok te VHage verschijnen ingevolge eene aanklacht ter zake van verduistering van een pakket, aan de poet ter bezorging toevertrouwd en door hem in zijn ambt daaraan onttrokken. Hij had een gouden dameshorloge met dito ketting, gesloten in een poederdooaje en door den advocaat v. D. te Leiden aan het kantoor der postpakketten aldaar ter ver zending bezorgd, van de onder zijne berusting zijnde goederen ontvreemd, het horloge bij een handelaar in gouden werken tegen een zilve ren ingeraild met 1 toegift, terwijl de ketting ten zijnen huize in beslag werd genomen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1