ontvangen: lo. van den heer Joh. Ykema, als voorloopig te berekenen winst op de uitgave van „Holland-Krakatau", de som van f 5000; 2o. van de heeren baron Yan Brienen en jhr. mr. Clifford, ale opbrengst van het feest op Clingendaal op den 24sten Sept. 11., de som van f 3769.50. Door de commissie, die zich te Manchester heeft gevormd om bijdragen te verzamelen voor de ramp in Indië, is reeds ruim 1 100 pd. st. ontvangen. Volgens ontvangen telegraphisch bericht is de heer Borsius, lid der Eerste Kamer, aan een beroerte overleden. Prinses Hendrik wordt over eenige dagen te VGravenhage terugverwacht. By de herstemming voor een lid van den Am8terdamschen gemeenteraad verkreeg mr. J. N. Yan Hall 1050 en mr. Th. Heemskerk 822 stem men, zoodat eerstgenoemde verkozen is. In de heden gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, werd o. a. behandeld het geschil over de woonplaats van de arme krank zinnige J. L. Zonneveld. Rapporteur was de Staats raad mr. Heijdenrijok. Yoor de gemeente Noord- wyk trad op de burgemeester, mr. C. L. C. W. Pické, terwijl als gemachtigde van de gemeente Bloemendaal het woord voerde mr. A. P. Th. Eyssel', advocaat te 's-Gravenhage. Ongeveer 70 reeders ondersteunen het plan tot aanlegging eener nieuwe zeehaven te Scheveningen. De korporaals der infanterie kunnen wegens bestaand incompleet bij het Oost-Indische leger, weder voor overplaatsing bij dat leger in aanmer king worden gebracht. In de Staatscourant van heden zijn opgeno men de rapporten, uitgebracht door de gecommit teerden bij de in 1883 gehouden eindexamens der gymnasia en door de commissie, in 1883 belast geweest met het in art. 12 der wet op het hooger onderwijs bedoelde examen, ter verkrijging van een getuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan eene universiteit, voorafgegaan door een overzicht van den uitslag en den duur dier examens, en ver gezeld van eene afzonderlijke nota van den hoog leeraar dr. H. A. Lorentz, over het examen in de wiskunde. Het stoomschip „Zuid-Holland" arriveerde Zaterdag jl. van Rotterdam te Padang; de „Gel derland", van Java Daar Rotterdam, arriveerde gisteren te Suez. Z. M. heeft het besluit, waarbij o. a. de lste luit. A. Picard, van het wapen der inf. van het leger in N.-Indië, voor den tijd van vijf jaren werd gedetacheerd bij het wapen der inf. van het leger hior te lande, voor zooveel dien officier betreft, buiten werking gesteld; - den luit.-kol. J. N. A. baron Taets Yan AmorongeD, van het 6de regiDf. iu zijn rang overgeplaatst bij den Generalen Staf; - G. Ter Marsch, laatstelijk hoofdonderwijzer aan de o. 1. school te Buitenzorg, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met teek. van pensioen. Uil het Algemeen Verslag over de Gemeentebegrootlng. Onderhoud van havens, vaarten enz. - Inlichting werd gevraagd in hoeverre er uitzicht bestond dat weldra tot de demping van de sloot langs den Stationsweg zou kunnen worden overgegaan, vermits de toestand aldaar thans inderdaad onhoudbaar was. De Raad had dan ook vóór eenigen tijd reeds besloten aangaande de eigendomsquaestie eene dading aan te gaan met de gemeente Oegstgeest on de eigenaars der aangelegen perceelen. Tevens zou men gaarne de redenen vernemen, op grond waarvan tot dusverre nog niet was overgegaan tot de dempiDg van het gedeelte Binnenvestgracht tus- schen het Wijkstraatje en de Mare, waartoe de Raad mede in den loop van dit jaar had besloten. Niettegenstaande onlangs een nieuwe pachter van het baggerwerk was opgetreden en in de voorwaarden van verpachting was bepaald dat do baggerlieden geen vuil, steenen, bagger of andere voorwerpen uit het water opgetrokken, op den wal mogen nederleggen of weder in het water werpen, hadden enkele leden waargenomen dat deze bepalingen in den regel niet werden nagekomen en rees de vraag of daarop vanwege de politie niet beter toezicht kan worden gehouden. Onderhoud van klokken. - In twee sectiën werd do wensch geuit, tot verbetering der tijdsaanwijzing door do stadsklokken, hetzij door do aanschaffing yan een nieuw uurwerk, hetzij door eene electrische ver binding met het Observatorium. Onderhoud van vaartuigen. - Gaarne zou een lid nadere inlichtingen ontvangen aangaande dezen poBt, daar een bedrag van f 600 alleen voor huur en onderhoud van schuiten hem eenigszins hoog voorkwam. Kosten van het verstrekken van duinwater. - In lichting werd gevraagd of de onlangs aan een der wachthuisjes aangebrachte drinkkraan aan de ver wachting beantwoordde en of het voornemen be stond meerdere kranen aan te leggen. Reiniging van riolenstelsel Liernur. - Een lid achtte het van belang dat men bekend was met den nitslag der poudrettebereiding te Dordrecht voor eenige jaren aldaar bijwijze van proef in toe passing gebracht. Gemengd Nieuwa. Op do Beestenmarkt is gisteren een bestuurder vau een mallejan aangereden door een met paarden bespannen rijtuig, waardoor de man aan hoofd en borst gekwetst werd. Nadat hij naar het ziekenhuis vervoerd was, werd hij naar zijne woning overgebracht. De vorige week zijn voorgekomen te Oud-Beierland 14 gevallen van pokken, te Zuid- Beierland twee, te Kralingen een, te Leiden twee, te Mijnsheerenland twee, te Rotterdam een. Te Aarlanderveen is een eerste geval voor gekomen. De heer D. S. te Hoofddorp, dieper rijtuig van daar naar Amsterdam ging, had op zich genomen een jong paard mede te nemen, dat hij voor een netten tentwagen spande. Bij het afrijden van eene brug wilde het paard eene verkeerde rich ting nemen, zoodat S. uit den wagen sproDg om het beest bij den kop te nemen. Hij greep echter mis, waardoor de wagen tegen een boom kwam. Het paard, hierdoor verschrikt, sloeg en sprong ge weldig en ging eindelijk op hol. Nog juist bijtijds was een medepassagier, de heer V., uit het rijtuig gesprongen, want even daarop sloeg de wagen tegen de leuning der brug en een eindje verder tegen een boom, en wel zóó dat het rijtuig geheel uit elkander sproDg. Het paard werd daarna opge vangen om aan de hand zijne reis te volbrengen. S. moest zich natuurlijk van een ander paard en rijtuig voorzien. Bij gebrek aan genoegzame verlichting te Hoofddorp zijn sommige bewoners begonnen zelf eenige verlichting aan te brengen door het plaatsen van lantaarns of eene lamp voor het bovenlicht der deur. Het is te wenschen dat velen dit voorbeeld zullen volgen. Op het land van H. Lubberman, land- bouwer te Nieuwe-Pekela, is een schaap geslacht. De dief heeft het vleesch medegenomen en do huid laten liggen. De politie is ij vorig aan hot onder zoeken om den dader op te sporen. De rechtbank te Arnhem deed giste- ren uitspraak in de zaak van den ziekenbusbodo Y., die uit broodnijd een collega verwondde, en veroordeelde hem, onder aanneming van verzach tende omstandigheden, tot eene cellulaire gevan genisstraf van acht dagen. Gistermorgen omstreeks 6 uron ont dekte een nachtwacht dat de manschappen der hoofdwacht te Utrecht in zoodanigen staat van dron kenschap verkeerden dat er van dienst doen geen sprake kon zijn. Nadat daarvan aan den plaatse lijken commandant kennis gegeven was, deed deze de beschonken lieden in arrest nemen en eene nieuwe wacht aanrukken. Zondag-morgen, omstreeks elfuren, werd een gedeelte van Helmonds inwoners opge schrikt door een hevigen slag. Een broodjager, die patronen aan het vullen was, werd door zijn jachthond omvergetrokkeD, waardoor een gevulde kruithoorn in de brandende kachel viel. De kachel sprong met een geweldigen knal uiteen, ramen en deuren werden op straat geworpen en het huis raad verbrijzeld. Op versehillende plaatsen ontstond brand in huis, die echter spoedig gebluseht werd. Do jager zelf was - vreemd genoog - ongedeerd gebleven. Yolgens een gerucht heeft dehoofd- officïer L. bij de militaire rechterlijke macht een klacht ingediend wegens hem toegevoegde onaan gename uitdrukkingen door den hoofdofficier H., bij gelegenheid der groote wapenoefeningen in Noord- Brabant. Te Casamicciola is volgens een be- richt van verleden Zaterdag de typhus uitgebroken. Yolgens bericht uit Nieuw-York is door roovers een aanval gedaan op een sneltrein op den Topokaspoorweg, aan de grens van Kansas. De machinist en de stoker werden neergeschoten, maar de roovers afgeslagen. Politie en vrijwilligers hebben vruchteloos in de richting van Colorado de gevluchte bende nagezet. Vader: „Werken moetje, mijn jon gen, dan verveel je je niet. Arbeid verzoet het leven Zoon„Ja, maar u weet wel dat ik niet van zoetigheid houd." BUITENLAND. Frankrijk. Tot dusver heeft nog geen der ministers zijn ontslag aangeboden. De crisis bestaat niet in het openbaar, hoewel het zeker is dat verschillende leden van het kabinet het met den minister van oorlog, generaal Thibaudin, niet eens zijn. Naar men verzekert, zouden twee andere ministers, onder welke de heer Challemel-Lacour, voornemens zijn om redenen van gezondheid af te treden. Men ge looft dat Jules Ferry nog deze week aan den pre sident der Republiek den toestand zal blootleggen, met opgave der middelen tot oplossing der aan hangige vraagpunten. De correspondent van de „Köln. Zeit." deelt omtrent het niet bewijzen van militaire eer aan den president der Republiek toen hij zich op het Noorderstation bevond, het volgende mede „Toen om kwart voor vieren de president den ontvangsalon binnentrad, kwam hem de minister Ferry niet te gemoet. Zelfs de prefect van politie keerde hem den rug toe, en begroette hem eerst toen hg reeds twee minnten in den salon was. Uw correspondent (de eenige der Parijsche correspon denten die zich in den salon bevond) had dit reeds gisteren kunnen melden, maar heeft het verzwegen. „Daar nu echter de bladen van Ferry president Grévy beschuldigen dat hij zich onbeleefd jegens Alfonso gedragen heeft, moet ik de waarheid hulde doen en opmerken dat Ferry en zijne vrienden den dag van gisteren, zoo noodlottig voor Frank rijk, gebruikt hebben om Grévy's aanzien en popu lariteit te vernietigen." Kort vóór koning Alfonso afscheid nam van den kolonel Lichtensteïn, die hem naar Irun op zijn terugreis naar Spanje had vergezeld, droeg hij hem den last op 'zijn dank over te brengen aan den heer Grévy. De te Parijs woneode Spanjaarden en onder hen zelfs de Carlisten, die koning Alfonso haten, maar een koning van Spanje in het buitenland toch niet willen zien mishandelen, zijn uiterst verbolgen en in de stad heerscht inderdaad eenige bekomme ring over de gevolgen welke de manifestatie zal kuDnon hebben. Spanje. De prefect van Madrid heeft eenige plakkaten, waarin eene jegens Frankrijk vijandige taal werd gevoerd, door de politie laten verwijderen. De „Impartial", sprekende over de voorgenomen manifestatiën voor de hotels van verschillende ge zantschappen na de ontvangst des konings, uitte de hoop dat de Madridsche bevolking het gezond ver stand en de voorzichtigheid, waarvan zij blijk gaf, niet zal verloochenen. De „Gaceta" zegt, bij de vermelding van het feestmaal op het Elysée, dat aan koning Alfonso eerbiedige oplettendheid werd bewezen. De bevolking van San-Sebastian heeft den koning, bij zijne aankomst aldaar, met geestdrift ontvangen. De koninklijke trein werd trouwens overal waar hij voorbij stoomde met juichkreten begroet. Do koninklijke familie, de ministers, bet corps diplo matique, de senatoren en afgevaardigden, de bur gerlijke en militaire autoriteiten en talrijke ïnwo ners van Madrid wachtten Alfonso aan het spoor wegstation af. De tcegang tot het koninklijk palcis was vergund aan ieder, die den koning welkom wilde heeten. Z. M. werd er zeer hartelijk ontvan gen. De menigte juichte den vorst toe en omringde zijn rijtuig, dat zonder geleide was. Maarschalk Serrano telegrapheerde aan den oud minister Canovak Del Castillo, te Yigo, dat het be lang van het koningschap zijne tegenwoordigheid te Madrid vereischte, en men verwachtte dat ge* noemde heer aan dit verzoek gehoor zou geven. De waardige houding van den koning, die geen oogenblik zijne zelf beheersching verloor, wekt de algemeene bewondering, en wellicht is Z. M. nood zoo populair geweest als op dit ooger.bÜk.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2