LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 7249. Donderdag A October. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandeDf 1.10. Vraor' per post1.40. Afzoudirlyke NotutEers.0.05. Deze Coniant wordt dagelijks, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Y*n 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- reo boiten de 6ted wordt 0.10 berekend. Offlclëei© Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag -i Oct. 1883, des namiddags te één uur. Nog te lehandelen onderwerpen 1°. Voordracht tot het verleenen van eervol ontslag aan B. M. Wepster uit de betrekking van derden onder wijzer aan de school der 3de klasse No. 2 (190). 2°. Benoeming van twee Curatoren van het Gymnasium. (191). LEIÖEN, 3 October. De derde October van het jaar achttien honderd drie en tachtig kenmerkte zich door een voortdu- renden regenvan den morgen tot den avond, zoodat men met recht mag zeggen dat het water in het feest is gevallen. Van eene feestviering op de Ruïne, waar muziektent en afgeschoten terrein voor de kin deren reeds vroeg met vlaggen en wimpels waren getooid, kon dan ook geen sprake zijn. Bij uitvoe ring van het plan zou men veeleer wel genoodzaakt zijn geweest er een succursale van de Maatschappij tot redding van drenkelingen te hebben moeten vestigen. De groote optocht - ditmaal het hoofdpunt van de gedachtenisviering, waarin de 470 kleinen zich zoo hadden verheugd - bleef dus achterwege. Deze begaven zich nu in groepjes van hunne verschillende scholen ter Stadszale, bleven aldaar en zongen er onder begeleiding van de schutterij-kapel een vijftal vaderlandsche liederen, tw.„"Wien Neerlandsch Bloed", „"Wij leven vrij", „Wilhelmus", „De Koning leev'" en „het Vlaggelied5', afgewisseld door eenige nommer8 van het orkest en ten aanhoore van hunne ouders en verdere belangstellenden, die op de gaanderij getuigen waren van de feestvreugde der toch niet geheel teleurgestelde schooljeugd, welke een algemeen hoezee aanhief toen twee en twintig jonge dames met van dampende chocolade beladen presenteerbladen de zaal binnentraden om hun later nog op andere versnaperingen te onthalen. Behalve de ooderwijzors, waren er ook de burgem., een der heeren Ws. en de gemeente-secretaris tegenwoordig. Terwijl des heeren Lochers kapel hier vervolgens nog eenige nummers ten gehoore bracht, deed de 6tafmnziek van het vierde regiment infanterie zich op de Korenbeurs hooren. Hare opwekkende tonen waren evenwel niet in staat hen die de waterstra len trotseerden en de musici niet voor niet wilden laten spelen, in eene feestelijke stemming te breDgeD, want ze hadden meerendeels onder de overkapping tusechen de pilaren cenige beschutting gezocht en stonden er bijna als gepakte haringen beweging loos op of liever togen elkaar. Hot weder, dat ieder deed huiveren en naar de overjas zoeken, was bovendien wel geschikt om hunne eventueele geestdrift een weinig af te koelen. Riet echter van eene zekere, om zijne grove basstem en zijne mildheid in het aanbieden van een snuifje al gemeen bekende persoonlijkheid, die in weerwil van den „hemelechen dauw", - waarvan de uitwer king op hem niet achterwege bleef, al ken men dit evenals van een drenkeling niet langs de reeds met plassen voorziene 6traten zien - door de oranje- versieringen aan zijn eigenaardig hoofddeksel, be staande in een afgedankten kolbak, en dito ge- kleurden bandelier, den volke overal van zijne vader landsliefde deed getuige zjn. Een volk dat zijn verleden niet eert, is dan ook zijne toekomst niet waard. Als gewoonlijk deed zich ook het carrillon van den 6tadbuistoren du cu dan hooren, was zoowel van openbare gebouwen als van veler wouing de driekleur uitgestoken en viel aan het Stedelijk Museum van Oudheden een drukker bezoek dan anders ten deel. In enkele kerkgebouwen werd het ontzet godsdienstig gevierd. Hedenavond weder concert op de Korenbeurs, waar ijzerdraadjes doen zien dat men voornemeos i9 haar alsdan met lampions te verlichten. Wij hopen dat men daarin naar wensch zal slagen. Na kennisneming van de voordrachten van Burg. en Weths. tot verhooging van enkele arti kelen der begrooting voor 1883, tot continuatie van de bestaande heffing van bruggeld, tot regeling van de jaarwedde van den hoofdopzichter bij de gemeentewerken, tot afstand in eigendom van een gedeelte der ZijlsiDgelgracht aan den heer A. J. Koole en tot beschikbaarstelling van gelden tot verbetering van den toestand van het Rapenburg, deelt de commissie van financiën mede dat daar tegen bij haar geene bedenkingen zijn gerezcD, zoo dat zij den gemeenteraad in overweging geeft om dienovereenkomstig te besluiten. Wat de laatstge noemde voordracht ten aanzien van het Rapenburg betreft, is zij met B. en Ws. overtuigd van de wenschelijkheid dat in den tegenwoordigen toestand van die gracht de noodige verbetering worde aan gebracht en dat beschikbaarstelling van de daar voor vereisebte gelden alleszins is gerechtvaardigd, terwijl ook, haars inziens, de kosten voor de ver betering van het riool der Langebrug zullen kunnen worden bestreden uit de buitengewone inkomsten, in casu uit de gelden afkomstig van de onlangs gesloten 4-pcts.-geldleeniDg ad 500,000. Dit werk toch kan wor.len aangemerkt ah van geheel bui tengewonen aard, waarvan eene blijvende verbetering van de rioleering in dit gedeelte der gemeente bet gevolg zal wezen. Hoezeer dezelfde commissie gaarne erkent dat eenige verhooging der jaarwedden van de inspec teurs van politie billijk en in het belang van den dienst wenschelijk is, zoo kan zij zich toch bezwaar lijk vereenigen met het dezer dagen door B. en Ws. ingediend voorstel tot nadere regeling dier jaar wedden. Met het oog op den financiëclen toestand van onze gemeente, die zich uit den aard der zaak niet alle uitgaven van andere rijkere en meer wel varende gemeenten kan veroorloven, komt haar zoodanige verhooging niet wel gerechtvaardigd voor, terwijl de commissie niet overtuigd is dat bij eene mindere jaarwedde dan thans wordt voorgesteld, geen voldoend geschikt personeel zou kunnen worden verkregen. Bovendien ligt het in den aard der zaak dat oen b. v. bekwaam hoofd-inspecteur, al wordt zijne jaarwedde op 1400 vastgesteld, steeds zal trachten de betrekking van commissaris van politie deelachtig te worden, zocdat ook met toe passing van den voorgestelden maatregel het behoud van zoodanig ambtenaar voor deze gemeente niet zal worden verzekerd. De commissie geeft den ge meenteraad uit dien hoofde in overweging het maxi mum van den hoofd inspecteur va6t te stellen op 1200 en van den tweeden en derden inspecteur op 1000 en het eerste gedeelte van bet voorstel mitsdien aldus te wijzigenlo. Er zullen in de gemeente Leiden bij de Politie worden aangesteld één hoofd-in9pecteur op eene bezoldiging van ƒ1100, na twee jaren dienst te verhoogen met ƒ100, twee inspecteurs op eene bezoldiging van 900, na twee jaren dienst te verhoogen met 100, een inspec teur op eene bezoldiging van 400. Ia dat geval zal de ontwerp-begrooting voor 1884 met 200 moeten worden verhoogd, als ƒ100 voor den hoofd inspecteur en ƒ100 voorden inspecteur Cloos, terwijl de inspecteur Pronk met 1 Juli 18S5 alsdan voor eene verhooging met 100 in aanmerking komt. Ter vervulling eener vacature van onderwij zeres der derie klasse aan de Meisjesschool der 2de klasse alhier, op een jaarwedde van 600, ver meerderd met 100 voor het geven van onderwijs in de Fransche taal, is de volgende voordracht opgemaaktmej. J. B. Weijers, thans onderwijzeres aan de openb. school der 3de kl. No. 3 alhier; mej. C. Van Altena, onderwijzeres te Boskoop, en mej. "W". F. Van Loenen, onderwijzeres te Zoeterwoude. Ter benoemiag van een derden onderwijzer aan de openb. school der derde klasse No. 2 zjjn op het drietal geplaatst de heeren: L. Van Oeveren te Kolijnsplaat, G. J. O. A. Nuijs te Zalt-Bommel en D. Pronk te Beverwijk. Tevens wordt voorgesteld den heer J. W. "Wuyster, thans geplaatst aan de school der 3de klasse No. 3, over te plaatsen naar de school der 3de klasse No. 2. De commissie van het Stedelijk Museum stelt, ter benoeming van een lid voor die commissie, den Raad het volgende tweetal voor, nl. de heeron J. M. E. Derckeen en dr. E. F. Van Dissel. Door den heer J. M. Van Valkenburg te Alfen is aan de Raden der gemeenten Zoeterwoude, Hazerswoude en Alfen concessie aangevraagd om de Leidsche duinwaterleiding door te leggen langs den Rijn tot aan Gouwsluis. Gedurende het tijdvak van 1 September 1882 tot 1 September 1883 werden bij 'b rijks zeemacht aangenomenbij de kantoren van aanneming te Rotterdam 47, te Amsterdam 143, to Hellevoet- sluis 11, te "Willemsoord 58 en te Vlissingen 25 jongensbij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden 98 jongens, en aan boord van Zr. Ms. schoener „Argus" 26 jongens. Bedankt is voor het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Krimpen aan de Lek dcor ds. J. II. Wensinck te Aarlan- derveen. In de Memorie van Toelichting van het ontwerp tot voorloopige versterking van Rijksmiddelen, wordt door den minister van financiën gezegd dat tot voorloopige voorziening in de behoeften van 's Rijks schatkist en in afwachting van de voordrachten tot herziening van het belastingstelsel het wenschelijk voorkomt de in 1877 afgeschafte invoerrechten op granen (met inbegrip van meel enz.) en hout te herstellen en het invoerrecht op thee en den accijns op gedistilleerd te verhoogen. In het overige tekort op de gewone uitgaven voor 1884 kan worden voor zien dcor de heffing, ten behoeve van het Rijk, van 20 buitengewone opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting en van 12 dergelijke opcenten op do rechten van successie en van overgang bij over lijden. - Tot een en ander strekt het aangeboden wetsontwerp. De voorgestelde tijdelijke belastingen worden door den minister aldus geraamd: Granen enz. 550,000, hout 265,000, thee 300,000, gedistilleerd 1,150,000, 20 buitengewone opcenten op het per soneel 1,768,000, 12 buitengewone opoenten op het recht van successie ƒ900,000totaal ƒ4,933,000. Keert overeenkomstig het daartoe ingediende af zonderlijke wetsvoorstel nog 1/i der opbrengst van de pereoneele belasting tot het Rijk terug, dan zal dit totaal nog vermeerderd worden met ruim 2,100,000 en dus stijgen tot ruim zeven millioen (zijnde het bedrag van het tekort der begrooting voor 1884). De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor het wetsontwerp tot aanwijzing der ge stichten, waar hetzij gevangenisstraf hetzij hechtenis wordt ondergaan en van aanverwante gestichten, is, na kennis genomen te hebben van de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van het tweede onderzoek in de afdeclingen, van oordeel dat door de gewisselde schrifturen de openbare beraad slaging over het voorstel genoegzaam is voorbereid. Op grond van de herhaalde veranderingen, die de commissie in haar personeel heeft ondergaan, heeft de meerderheid der commissie het raadzaam geacht geene wijzigingen in het wetsontwerp voor te 6tellen en tevens om de vroeger voorgestelde wijzigingen in te trekken. Bij den burgemeester van 's-Gravenhage i«

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1