LEIDSCH DAGBLAD. iV. 7248. Woensdag 3 October. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franc* per post1.40. AfzonJïflijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters nanr plaatsruimte. Voor het iocassec- ren batten de stad wordt 0.10 berekend. Officieele Kennisgeringen. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan H. MEYERAAN en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene koffie branderij in het perceel in de Nieuwstraat No. 57. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Oct. 1883. E. KIST. Secretaris. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis dat het Bureau Tan den Burgerlijken Stand op aanstaanden Woensdag den 3den October des namid dags te één uur gesloten zal zijn. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Oct. 1883. DE KaNTER. LEIUEK, 2 October. Op uitnoodiging van het bestuur der ver- eeniging „Nut en Genoegen" kwamen gisteravond in het lokaal dier vereeniging, in de Schoolsteeg, afgevaardigden van zestien werklieden-corporatiën bijeen, ten einde de noodige samenwerking te ver krijgen om den 26sten Mei 1884, den dag waarop ter herinnering aan Leidens beleg en ontzet het Monument zal onthuld worden, naar waarde te vieren. Een bepaald besluit kon echter nog Diet worden genomen. "Wèl waren de afgevaardigden zeiven het beginsel toegedaan, doch eer6t moeten zij elk met de overige leden hunner vereeniging eene verga dering honden, om van hunne medewerking - waar aan trouwens niet te twijfelen valt - verzekerd te zijn. De ondersteuning, welke de vereenigde werklieden- corporatiën met den historisch-allegorischen optocht bij het heuglijke feest van 3 October 1874 van Leidens gemeentebestuur en van de meergegoedo inwoners mochten ondervinden, zal huD, zoo ver trouwen zij, intusschen ook nu niet ontbreken. De omstreeks 500 kinderen, die morgenmiddag om ééa uur op de Ruïne eerige vaderlandsche lie deren zullen zingen, zullen zich daartoe in de Stads- zaal vereonigen en alsdan in optocht door de kapel der schutterij naar het bij den muziekkiosk voor hen afgeschoten terrein worden geleid. Na de uit voering zullen ze opnieuw een ommegang langs enkele hoofdstraten doen en in de Stadszaal op versnaperingen worden onthaald. Den lOden October a. s. zal het 25 jaren geleden zijn dat dr. J. G. R. Aequoy, hoogleeraar aan de universiteit alhier, zijn intrede als predikant bij de Hervormde gemeente te Eerbeek deed. Tot onderwijzeressen aan de nieuw opge richte meisjesschool te Amersfoort zijn o. a. be noemd mej. A. J. J. Van Loghem en H. M. Bos, te Leiden. De heer F. C. X. Mosmans, sedert 1872 ka pelaan aan de kerk O. L. V. Hemelvaart alhier, benoemd tot pastoor te Burg op Tessel. De collecte voor de noodlijdenden in Neer- laDdsch-Indië heeft teLeiderdorp opgebracht f 133.94. De heer B. J. "Wéruméus Bnning zal aan staanden Zondag 7 October, des voormiddags te balfden, als predikant bevestigd worden te Hoog- made door den consalent ds. W. Klercq, predikaot te Koudekerk, en des namiddags te twee uren zijne Intreerede houden. Naar aanleiding van Genesis 32 vers 10a herdacht ds. T. Lion Cachet te Rotterdam Zon dag-morgen in de godsdienstoefening zijn zilveren huwelijksfeest en tevens den dag, waarop hij vóór d4 jaren, van den Israëlietischen tot den Protestant- schen godsdienst overgegaan zijnde, in de Noor- derkerk te Amsterdam werd gedoopt. De gemeente Z0Dg a$o het einde der godsdienstoefening den feestvierenden leeraar het,Dat 's Heeren ".egen *P o daaP toe. Aanstaanden Zondag-avond zal de nieuw be noemde bisschop van Haarlem in de kathedrale kerk aldaar zijne plechtige intrede honden. De bisschop heeft, naar aanleiding van een rond gaand schrijven van den Paus, eene herderlijke op wekking ter afkondiging aan alle diocesen van het bisdom doen toekomen, tot buitengewoon plechtige viering van het feest van O. L. V. van den Rozen krans op 7 October a. s. De vergadering van de Vereeniging van Christe lijke onderwijzers en onderwijzeressen in de pro vincie Zuid-Holland zal dit jaar den 6den October a. s. to Rotterdam gehouden worden. De Staatscourant van heden verbetert eene cijferfout in hare laatste opgave der Rijks-Post spaarbank (over de maand Augustus.) Het bedrag der inlagen moet zijn f 249,387.49. Volgens de „Figaro had de koning van Spanje ook gaarne een bezoek gebracht aan Am sterdam. Hij gaf dan ook, in Daitschlanö zijnde, zeer duidelijk zijn wensch aan den Nederlandschen gezant te kennen, mot de stille hoop dat deze hem namens zijne Regeering zon uitnoodigen. Maar hierin bedroog hij zich, volgens het blad. De koning van Spanje reist officiëel en de koning van Holland houdt niet van officiëele bezoeken; daarom zou de uitnoodiging achterwege zijn gebleven. Blijkens telegram van den waarnemenden agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexan- drië is door hem van de Indische regeering het telegraphisch bericht ontvangen dat de cholera, sedert 26 Sept. jl., epidemisch hrerscht te Groot- Atjeh. Dientengevolge zal, volgens besluit van den Egyptischen gezondheidsraad, het cholera-reglement worden toegepast op de van daar komende schepen. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 29 Sept. bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 6,039,844.54'/, en bij de betaalmeesters f 3,957,864 53'/,, te zamen f 9,997,709.08. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Assen, standplaats Dwingeloo, mr. J. Beckeringh Van Loenen, thans notaris te Beilen- tot burg. van Nijeveen, J. A. R. Kijmmell; van Aalsmeer, J. M. De Kempenaervan Denreen c. a. P. A. Van der Putten; en van Koudekerke W. A. graaf Van Lynden. Uit het Algemeen Verlag over de Gemeentcbegrootlng. Onderhoud van straten. - Enkele leden achtten eene uitgave van f 10,000 voor vernieuwing, met het oog op den tegenwoordigen financiëelen toestand, niet raadzaam en eenig uitstel ten deze alleszins gerechtvaardigd. Anderen hadden daarentegen met genoegen dezen post wederom op de begrootiDg ontwaard. Algemeen toch was in den laatsten tijd de klacht dat voor openbare werken wel wat weinig werd uitgegeven in vergelijking met andere takken van den dienst, en ontegenzeglijk vorderden nog vele straten dringend vernieuwing. Naar aanleiding van de mededeeling in de memorie van toelichting dat het voornemen bestond de straat van de Garenmarkt te vernieuwen, werd door een lid de opmerking gemaakt dat het voorste gedeelte dier straat aan de zijde van de Groenebrng in vol doenden toestand verkeerde, doch dat alleen het achtergedeelte noodwendig herstelling vereischte. In eene sectie werd opgemerkt dat ten vorigen jare eene gewijzigde regeling van het herstellen en vernieuwen der bestrating was ingevoerd, ook in verband met de aanstelling van een vierden op zichter, ten gevolge waarvan de post Werklieden met f 2000 was verhoogd, welke regeling bedoeld bod Mer werk te doen verrichten toot minder koe ten. Nu dezelfde regeling ook voor het volgend jaar werd gehandhaafd en de post "Werklieden wederom op hetzelfde ten vorigen jare verhoogd bedrag was uitgetrokken, deed zich de vraag voor of althans wel de aangevraagde 6om van f 10,000 voor ver nieuwing van eenige straten noodig was en of alzoo niet kon worden volstaan met de herstellingen en vernieuwingen op de wijze als in de vorige Memorie van Toelichting omschreven. Hiertegen werd aangevoerd dat het aantal straat- makers te gering was om alle noodige vernieuwin gen uit te voeren en zij al meer dan voldoende werk hadden met de dagelijks voorkomende her stellingen. De buitengewone vernieuwingen, waarvoor thans wederom f 10,000 werd aangevraagd, zouden ge schieden bij aanbesteding en alzoo door ander werk volk dan de gewone straatmakers in dienst der gemeente. Stelde men er prijs op de bestrating langzamerhand in voldoenden toestand te brengen, dan zou nog gedurende eenige jaren op den in 1881 ingeslagen weg moeten worden voortgegaan. Nog werd door een lid twijfel geopperd of de bestratingen wel steeds deugdelijk werden uitgevoerd. Sommige straten toch, als Aalmarkt en Boommarkt, nog kortelings vernieuwd, verkeerden thans reeds in gobrekkigen toestand. Yandaar werd in overwo ging gegeven, bij aannemingen, den aannemer ge durende eenigen tijd na oplevering aansprakelijk te stollen voor de deugdelijkheid van het werk. Het leggen van trottoirs in het Noordeinde werd door vele leden óf minder noodig geacht öf wel geheel afgekeurd, terwijl bovendien daardoor het uiterlijk aanzien der straat niet zou worden verfraaid. Door anderen werd dit werk evenwel noodza kelijk geacht, op grond van de drukke passage in deze straat vooral van wagens en rijtuigen, waar door de klinkerstraat steeds werd stuk gereden en menigwerf door vuilheid onbegaanbaar was. Door het leggen van trottoirs zou aan deze bezwaren worden te gemoet gekomen. Onderhoud van wegen en voetpaden. - Aangezien in verband met de bebouwing van het Plantsoen thaus een rijweg aldaar was aangelegd, werd de aandacht gevestigd op het gevaar bij den ingang van het Plantsoen, op de hoogte van den molen „de Oranjeboom", voor voetgangers en vooral voor kinderwagens. Het voetpad toch is aldaar te smal, zoodat het wenschelijk werd geacht door middel van aanplemping tot verbreeding over te gaan. Ook werd gewezen op den vuilen toestand, waarin de Zijdgracht aan de andere zijde van het Plantsoen verkeerde, ten gevolge van het gebrek aan door spoeling, zoodat het wenschelijk was dat daarin verbetering werd aangebracht. Hieromtrent werd aangevoerd dat op dit punt geen doorspoeling moge lijk was, maar dat alleen het drijvend vuil kon worden weggeruimd. Onderhoud van bruggen. - Het voorstel tot het verlagen van de brug over het Levendaal bij de Kraaier8traat gaf tot eenige besprekingen aanleiding. Enkele leden zagen de noodzakelijkheid van dat werk niet in en zouden dien post gaarne van de begrooting zien verdwijnen. Dat de brug in haren tegenwoordigen toestand gevaarlijk zou wezen werd ten sterkste betwijfeld, daar toch andere bruggen, als de Groenebrng tusschen de Garenmarkt en het Steenschuur, die veel hooger is dan de brug van de Kraaierstraat, nooit tot ongelukken hadden aan leiding gegeven. De voorstanders van de verlaging beriepen zich op de omstandigheid dat de Kraaier straat thans de toegang was tot een groot gedeelte van de nieuwe woningen in het Plantsoen en dat de hoogte bijzonder hinderlijk was voor de tegen woordige drukke passage, terwijl de verlaging voor de scheepvaart in geenerlei opzicht hinderlijk zou

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1