LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7247. Dinsdag 2 October. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franc* per post1.40. AfzonJerlykc Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. rilIJS DEE AJDVERTESTlEJf Van 1—6 rebels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Groolere lettere naar plaatsruimte. Voor hel incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennlsjjeringea. Tiering van den gedenkdag van Leidens Ontzet. Burgemeester en "Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat op 3 October a. s. muziekuitvoeringen znllen plaats hebben des na middags te halftwee en des avonds te acht uren op de Koornbenrsbrug en des namiddags te één uur op de Ruïne, terwijl des avonds te acht uren een Volksconcert zal worden gegeven in de Gehoorzaal met welwilende medewerking van de Burgerzang- vereeniging „Oefening baart Kunst.*' Toegangskaarten voor het Volksconcert zijn tot een beperkt aantal gratis verkrijgbaar aan het Polite- bureel op Dinsdag 2 October van tien tot twaalf uren *s voermiddags. Bnrgemeestor en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20 Sept. 1883. E. KIST, Secretarie. Vergadering van den Raad der gemeente LeideD, op Donderdag, den Aden October 1883, des namid dags te één uur. LEIDEN, 1 October. De heer Th. Enderlé heeft een treurmarsch voor piano gecomponeerd, welken hij voornemens op het concert voor de noodlijdenden op Java en Sumatra, Dinsdag 9 dezer, voor het eerst in het publiek voor te dragen. Deze compositie maakt op den hoorder een bijzonder treffenden indruk. De thans op zijn verzoek, om redenen van gezondheid, eervol ontslagen Leidsche hoogleeraar Jonckbloet zal zich metterwoon te Kissingen gaan vestigen. Bij den Senaat der universiteit alhier hebben zich reeds zeventig jongelieden als student laten inschrijven. Men verwacht dat dit getal tot honderd zal stijgen. De plechtige inauguratie zal, gelijk men weet, plaats hebben op 10 October a. s. Het moet allen, die op eene of andere wijze betrokken zijn geweest in het Oriëntalisten-Congres alhier, aangenaam zijn te weten dat er in buiton- landsche bladen telkens met den hoogsten lof over wordt gesproken. Thans weer schrijft „The Aca demy" in den aanhef van haar verslag: „Het zesde Congres van Oriëntalisten te Leiden is volkomen gelukt. Het aantal deelnemers was groo- ter dan bij een der vroegere Congressen. Engeland had er een groot aantal gezondeD, maar er waren ook deelnemers gekomen uit de Nederlandsche Oost, nit Indië, uit Turkije, uit Griekenland, uit Portugal. De gastvrijheid en de welwillendheid waar mede de leden werden ontvaDgen, waren onovertref baar, evenals al wat er gedaan werd om het ver- blijf ia Nederland aangenaam en nuttig te doen zijn. Het weder ondersteunde het streven van onze vrien delijke gastheeronvan het begin tot het einde was bet OoBterscb, in zijn helderen zonneschijn." Aan den Singel tusschen de Zijlpoort en de voormalige Heerenpoort zal eene school met den bijbel worden gebouwd, met het doel om die diensfc- r te maken voor de kinderen der Singelbewoners en van de Zijlbuurt. Aan het hoofd er van komt d© beor Willemse te Leiderdorp. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoli ter, waren de hoogste prijzen f 37, f 19, f 3,90 en f 2; de laagste f 37, f 18, f 3.60 en f 1.85. Het dezer dagen van het „Haagsch Genoot schap tot verdediging van den Christelijken Gods- Hien81'verschenen programma voor het jaar 1883 ©©helst het oordeel van de bestuurders over 22 ver handelingen, die hun vóór 15 December 1882 waren toegezonden. Yan de 10 betreffende „de leer des gebeds volgens het Nieuwe Testament" werd er geen bekroond. Ook van de 12 verhandelingen over „geloof en gelooven in de Schriften des Nieuwen Testaments" moesten er 11 worden afgewezen, doch aan den auteur der 12de (motto: Rom. IV 20) viel de uitgeloofde prijs ten deel. Bij de opening van het raambiljet bleek dat stuk te zijn ingezonden door den heer A. Schlatter, Lie. Theol. te Bern. Ter beantwoording vóór 15 Dec. 1884 zijn de twee volgende vragen uitgeschreven: I. Hot Genootschap verlangt, als bijdrage tot de kennis en waaideering van het oorspronkelijk Chris tendom, eene uiteenzetting van de leer des gebeds volgens het Nieuwe Testament. II. Het Genootschap verlangt eene geschiedenis der toepassing van historische critiek op den Bijbel, aangewend als leiddraad bij de vaststelling van de grondgedachton, waardoor die critiek behoort te worden bestuurd, ten einde zoowel scepticisme als dogmatisme te vermijden. Bij de eerste dezer vragen wordt uitdrukkelijk verwezen naar beoordeeling van de tien verhande lingen die na de eerste uitschrijving waren inge komen. Nadere bijzonderheden zijn te vinden in het pro gramma zelf, waarvan op franco aanvrage exempla ren te verkrijgen zijn bij den secretaris van het Genootschap, prof. A. Kuenen te Leiden. Msgr. C. J. M. Bottemanne, Haarlems vierde bisschop, werd gisteren met de gebruikelijke plechtig heden, in de kapel van Warmonds Seminarie, alwaar hij 8 jaar als hoogleeraar en 6 jaar als president fungeerde, tot zijne hooge waardigheid gewijd. Ds. J. A. De Ylieg te Katwijk aan Zee heeft bedankt voor het beroep naar Harderwijk. De 21ste lijst der Unie-collecten breDgt het totaal van 525 locale comité's op f 93,797.36, waaronder Katwijk aan Zee voor ƒ209.77 en Wad- ding8veen enz. f 836.44. Aan de school met den bijbel te Nieuwveen is benoemd de heer Kupershoek, thans te Berlikum, provincie Friesland. Gekozen ie tot lid van het polderbestuur van Reeuwijk de heer J. Vis in plaats van den heer D. Kwakernaak. De Algemeene Synode der Ncd.-Herv. Kerk heeft eene circulaire gericht aan de kerkeraden in de verschillende gemeenten, hen daarbij nitnoodigende om dit jaar de gewone viering van den gedenk dag der kerkhervorming te vereenigen met dien van de 400 jarige geboortedagen van Luther en Zwingli, en dit te doen op den tweeden Zondag in November. Yan den heer J. H. Krelage ontvangt de Haarl. Crt. do volgende mededeeling: „Ik meen verplicht te zijn verzenders van bloem bollen zonder wortels naar het groothertogdom Luxemburg eenigo voorzichtigheid te moeten aan raden, daar men op dezelfde wijze als onlangs in Doitsohland geschiedde, daar aan de grenskantoren dergelijke verzendingen weigert binnen het groot hertogdom toe te laten en ze naar Nederland terng* zendt. Toch is in het koninklijk-hortoglijk besluit van 29 Aag. 1883 (memorial du G. D. de L. No. 45) niet óén art. te vinden dat deze opvatting schijnt to rechtvaardigen, daar alleen volgens art. 9 de invoer van de van wortels voorziene gewassen uit landen, niet toegetreden tot de conventie van Bern, verboden is. Mijne firma ontving bericht dat eene zoodanige zending bloembollen zonder wortels aan het gronskantoor UJflingen was geweigerd en terug gezonden. Het spreekt van zelf dat in deze de noodige stappen znllen worden gedaan om, indien mogelijk, toelating van dergeljjke verzendingen bin nen het groothertogdom te verkrijgen." In de to Amsterdam gehouden vergadering der „Maatschappij tot bevordering van Bouwkunst", onder praesidium van den heer Muijsken, werden tot eereleden benoemd de heerenEmile Van den Berg, Louis Leblanc te Rijsel, en Fremière te Brussel. Op de prijsvraag: plannen van een badhuis voor een stad als Amsterdam, waren drie antwoorden ingekomen; de gouden medaille en f 300 werden toegekend aan den heer Gemund te Haarlem, een getuigschrift en f 150 aan den heer Koomans te Breda, een getuigschrift en 100 aan deu heer Hutte te Overveen. Een voorstel tot stichting van een gebouw voor permanente tentoonstellingen werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. Het bestuur had daarvoor een oog geslagen op het ter rein naast het maison StrouckeD, dat/30,000 kost; de bouw enz. wordt op f 45,000 geraamd. De mid delen waren te vinden door yorkoop van een huis, van effecten en door het sluiten van een leening van f 22,000, waarop reeds f 12,000 was ingeschreven. De behouden tehuiskomst van de leden der Nederlandsche Noordpool-expeditie werd Zaterdag te Utrecht feestelijk gevierd. Van de belangstelling der burgerij gaven vele uitgestoken vlaggen blijk en in de nabijheid der woning van dr. Snellen, het hoofd der expeditie, was eon eerepoort opgericht. Daar het feest het karaktor van een heuglijken intocht moest drageD, was men in het R^nspoor- wegstation bijeengekomen, van waar de stoet om twee uren vertrok. Zij bestond uit zeven open rij tuigen. In de vier eerste zaten de leden der expe ditie, met de heeren Buys Ballot en Volck, in de overige de senaten van de Utrechtsche, Leidsche en Amsterdamsche studentencorpsen. In het park „Tivoli" aangekomen, werden de Noordpoolreizigers in de zaal der Buiten-Sociëteit door den burgemeester mr. Boer hartelijk verwel komd en werd hun de eerewijn aangeboden. Daarna begaven zij zich in den tuin van „Tivoli" en werden aldaar eveneons welkom geheeten door den Commis saris des Konings, den heer s* Jacob. De door de officieren aangeboden muziek der Utrechtsche schut terij verhoogde met hot spelen van volksliederen de feestviering. In de groote zaal werd 's avonds om halfzes een feestmaaltijd gegeven, waaraan 150 personen aan zaten en gedurende wolken tal van toosten werden uitgebracht. Ook de beer Gamèl uit Kopenhagen woonde do feestelijkheden bij. De heer Ekama, die den tocht medemaakte en student der Leidsche academie is, besloot de rij der toosten met een droDk, zegt het D. v. N., op de Amsterdamsche universiteit.. Maar alle feestviering was daarmede nog niet afgeloopen. Want toen 's avonds laat op de studen ten-sociëteit te Utrecht nog eenige kaarttafeltjes bezet waren, kwamen talrijke deelnemers aan het „Varna"-diner de sociëteit bezoeken. Behalve dr. Snellen, was de expeditie (van Lamie tot en met den matroos) compleet aanwezig. De oud-voorzitter Jacobse Boudewyose heette de bezoekers aller geestigst welkom. Yooral prof Kan nit Amsterdam wekte enthousiasme met zijn speech. Eerst om 6 uren in den morgen scheidde men van elkander. Cornells Pronk, de man die een werkzaam aandeel gehad heeft in het overbrengen van Koning Willem I uit Engeland naar ScheveningeD, is over leden. Hij laat eene ruim 87-jarige weduwe in armoede achter. Door bemiddeling der Nederlandsche Handel maatschappij is weder f 25,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java; in hot geheel derhalve f 263,000. Volgens een uit lndië ontvangen telegram moet thans voorzien zijn in den eersten nood, die het gevolg was van de verwoestingen op West- Java en Zuid-Sumatra. In Nederland en Indië beiden moet reeds ongeveer 6'/a ton zijn bijeengebracht.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1