houden voor het geval dat eene verbetering der thans bestaande verbinding van Haven en Onde Vestgracht door verlegging der thans daar gelegen bruggen of eene van deze en vergraving van een deel der gezegde gronden wenschelyk mocht wor den geacht. He gedenkdag van Leidens Ontzet zal den 3den October a. b. in de Nederlandsch-Hervormde, de Christelijk-Gereformeerde en de Gereformeerde gemeenten godsdienstig worden gevierd. Het gezang der schoolkinderen op de Ruïne - bij minder goed weer in de Stadszaal - zal 's middags door de muziek der schutterij wordon begeleid en afgewisseld. Onder bevel van de luits. ter zee 2de kl. T. H. De Meester en C. Van Rijn vertrokken heden van de Kweekschool voor Zeevaart alhier 103 jon gens naar Amsterdam en 100 naar Rotterdam om daar aan boord van do opleidingsschepen geplaatst te worden. Hooit was de toevloed van jongens op onze Kweek school zoo groot als in de laatste maanden, want na het vertrek der bovengenoemde jongenB blijven er thans nog 130 hier. Met 1 October is de luit. ter zee 2de kl. jhr. J. F. Coertzen De Koek bij de Kweekschool ge detacheerd. Hedenmiddag ontvingen we het algemeen verslag van het verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad, bij het onderzoek van de ontwerp- begrooting der gemeente Leiden, voor 1884. Daaruit blijkt dat bij de algemeene beschouwin gen in eene sectie enkele leden verklaarden dat de begrooting een treurigen indruk op hen had teweeggebracht, omdat de plaatselijke directe be lasting ongeveer op hetzelfde bedrag als ten vorigen jare was uitgetrokken, niettegenstaande thans een batig saldo van f 25,000 in ontvangst kon worden gebracht en bij de behandeling van de begrooting voor 1883 door het dagelijksch bestuur de ver wachting was uitgesproken dat de belasting dit jaar minder zou kunnen bedragen. Dat niettemin de tegenwoordige begrooting zoo hoog was opgevoerd werd hoofdzakelijk toege schreven aan de hooge sommen die voor fabricage- werken werden aangevraagd en zulks in tegenstel ling van vorige jaren, toen wel eens geklaagd werd dat voor dezen tak van dienst te weinig werd besteed. Vermits nu het tegenwoordig bedrag der belasting in verband met de financiëele draagkracht der bur gerij door die leden op den duur te hoog werd ge acht, was de vraag gerezen of enkele der voorge stelde werken, als de vernieuwing van straten, het leggen der trottoirs enz. enz. niet tot een of meer volgende jaren konden wordon uitgesteld. Volgens de zienswijze van een lid was de oor zaak van den minder gewenschton financiëelen toe stand der gemeente voornamelijk gelegen in de niet noodzakelijke oprichting van schoolpaleizen in de laatste jaren, waarvoor kolossale sommen waren besteed, ten gevolge waarvan de gemeentekas ge durende tal van jaren zou worden gedrukt. Van andere zijde werd gewezen op de overal waarneembare vermeerdering der behoeften en kon het thans hier geheven wordend bedrag der plaat selijke belasting niet hoog worden genoemd in ver gelijking met de meeste andere gemeenten, terwijl in vele plaatsen van Friesland zelfs 7, 8 en meer percenten van het inkomen werden geheven. De officier van gezondheid 2de kl. J. F. Hoordijk, van het late bat., 4de reg. inf. te Delft, wordt op 1 Oct. a. s. overgeplaatst naar het 2de bat. te Leiden. De officier van gezondheid 2de kl. E. Hal- bertsma, van het 2de bat. 4de reg. inf., gedetacheerd bp het militair hospitaal te Amsterdam, wordt den lsten Oct. a. s. ovengeplaatst bij het 1ste bat. 4de reg. inf. te Delft. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 39—67 volwassen personen en van 812 kinderen. Gemengd Nieuws. Het zwemseizoen is weer geëindigd. Het totaal der op „Rhynzigt" alhier genomen zwem baden bedraagt voor dezen zomer 15,788, waarvan 14,159 door heeren en 1629 door dames, zoodat het aantal damesbaden het dubbele van het vorige jaar iswel een bewijs dat ze in den smaak beginnen te vallen. De Amsterdamsche bladen noemden on langs hot aantal damesleden van de zweminrichting van den heer Van Heomstede Obolt aan doDoRuyter- kade (namelyk 200) groot; doch in vergelijking van Leiden met 50 damesleden is hier geen reden tot klagen. In doorslag heeft na dit jaar elke dame 32-maal gezwommen, terwijl het bad haar daardoor op 25 cents te staan komt. Er zpn echter dames die minstens 70-maal gezwommen hebben, hetgeen aantoont dat ieder die er den rechten lust toe gevoelt, het nog niet aan plaatselyke omstandig heden behoeft te wijteu wanneer hy zich het genot van zwemmen ontzegt. De bnrgemeester van Alfen aan den Ryn bericht dat een persoon, als werkman gekleed, met levendigen oogopslag en zeer wel bespraakt, aldaar heeft doen drukken adreskaarten, luidende als volgt: „C. Benjamin, scherpt en repareert alle soorten van weeginstrumenten, als: balansen, bas cules, koffiemolens en verfmolens, familieschalen enz. enz. enz., is voorzien van verscheidene attesten; woonplaats Amsterdam, Liodegracht 14. Deze adres kaart wordt teruggehaald, om tevens uwe geëerde orders te ontvangen." By onderzoek is gebleken dat bedoelde persoon te Amsterdam niet bekend is en dat hy de hem ter herstelling medegegeven voorwerpen verduistert. De locomotief van den laatsten trein langs den Rynspoorweg is gisteravond, dicht by het station te 's-Hage, in botsing gekomen met ean veewagen van de Staatsspoorwegen, welke te veel vooruitgeschoven stond op den rail, welke met het bereden spoor samenloopt. De aanraking be paalde zich tot eene beschadiging van den wagen en had geene persoonlijke ongelukken ten gevolge. Op d e P a 1 m gr ach t t e Am s t er da m i s een man, die den prins gesproken had, te water geraakt en verdronken. Het was dezelfde man, die onlangs uit de Prinsengracht gehaald werd en toen met de hand op zijn vestjeszak - zoo schryft men - plechtig beloofde nooit moer jenever te zullen drin ken. - Op het Funen is slag geleverd tusschen eenige zeelieden. Een der stryders kreeg eene snede over het gezicht en een ander eene over den arm. Het hoog militair gerechtshofheeft het vonnis bekrachtigd van den krygsraad te Arn hem, waarby W. S., kanonnier by het 1ste reg. veld-artillerie, te Amersfoort in garnizoen, tot een tuchthuisstraf van 5 jaren en een geldboete van f 100 is veroordeeld. Telegrammen. KOPEHHAGEH, 28 September. De terugreis van den czaar is uitgesteld tot den llden October. Omtrent het vertrek van den koning van Grieken land is nog niets bepaald. LOHDEN, 28 September. Uit de Bank van Enge land is heden 100,000 pd. st. gelicht. SOFIA, 29 September. In stryd met de bewering der We ener bladen, is het zeker dat de vorst van Bulgarije Sofia niet verlaten heeft. [Volgens eerst genoemde berichten was de vorst van Bulgarije gisteren in cognito van Sofia, over Lorn en Bel- kiorova, naar Wc en en vertrokken en was zyne terugkomst wegens de zeer hoog gestegen gisting in de hoofdstad voorloopig onwaarschijnlyb.] BRUSSEL, 28 September. Koning Alfonso is alhier volgens het aangekondigd programma afge haald en heeft de vooruit overeengekomen feeste- lykheden genoten. Hy droeg by de ontvangst aan het station de uniform van Spaansch generaal met de Leopoldsorde, de koning van België die van Belgisch generaal met de orde van Karei III. De Belgische componist Gevaert had voor deze gelegenheid het Spaansche volkslied voor het mu ziekcorps der grenadiers gearrangeerd. Het viel de menigte wel wat tegen dat hofrytuigen bij den tocht naar het paleis alle dicht waren, zoodat men de vorsten niet zien kon, maar de ontzaglijke troepen-massa, de electrisehe verlichting langs den geheelen weg en de versieringen gaven toch ge noeg te zien. Koning Alfonso is zoowel by de ontvangst als by het diner en de bezoeken allerhartelykst ge weest. Ha de bezichtiging van het Paleis van Justitie heeft hy gezegd dat dit alleen de reis uit Spanje waard was; by de Rubensen in het Museum verklaarde hy ze bij vroegere bezoeken in Brussel reeds op zyn gemak bewonderd te heb ben en ze dus als oude kennissen weer te zien. De indrnk dien hy te Brussel achterlaat, is een zeer gunstige. SIMLA, 29 September. Volgens berichten uit Af ghanistan wordt de samenspanning der Ghilzais tegen den Emir van ernstiger aard. Er hadden ge vechten plaats, waarbij de troepen van den Emir, die achtduizend man sterk zijn, verslagen werden. Van Kaboel worden versterkingon afgezonden. Do Indische regeering houdt deze berichten voor over dreven. HOHGKOHG, 29 September. Logan,'die te Canton een Chineesch en een kind gedood heeft, is ver oordeeld tot zeven jaren dwangarbeid. De uitslag van het proces wekt te Canton ontevredenheid. Er bestaat echter geen oogenblikkelyk gevaar. PARIJS, 29 September. De „République Fran- caise" bevat eene verklaring, welke haar gezonden is door eenige invloedryke te Parys gevestigde of vertoevende Spanjaarden, onder welke senatoren van Barcelona en Madrid. Deze verklaring zegt dat de reis van koning Al fonso naar Duitschland voor de politiek van Spanje in geen opzicht verbintenissen kan scheppen, daar deze een levendige sympathie voor Frankrijk ge voelt. Koning Alfonso, die er op gesteld is een constitutioneel vorst te blyven, zou geene bondge nootschappen willen aangaan, die met den volkswil streden. Het is klaarblykelijk dat geen verbond is aange gaan of zou kunnen aangegaan zyn, daar het minis terie dan de verantwoordelykheid er van moest op zich genomen hebben. .Verklaringen, door den koning zelf ongevraagd afgelegd", vervolgt het Btuk, „stellen ons in staat formeel te bevestigen dat hij. geenerlei verplichting op zich genomen heeft." LEIDEN, 29 September, De verwachting voor morgen iswind van west tot noord, ongestadig weer. Men schat de opbrengst van het feest van „India Oriëntatie" op 1100. In ons derde blad wordt melding gemaakt van de onderscheiding, indertijd door den Koning verleend aan den heer Nering Bögel te Deventer. Thans komt echter oene verklaring, die het zonder linge van 't geval geheel opklaart. De firma, althans haar vertegenwoordiger, behoorde zelf tot de jury; als zoodanig bleef hare inzending buiten mede dinging; 'tis dus niet waar dat zij een bronzen medaille had ontvangen - en de groote eeremedaille, haar toegekend door den Koning, was eene onder scheiding geheel afgescheiden van de uitspraak der jnry en geenszins als protest tegen die uitspraak, 'tls onverklaarbaar waarom aan de zaak een zoo scheeve en voor de jury der tentoonstelling zoo beleedigende voorstelling is gegeven. De mededeeling deed dezer dagen in de pers de ronde, dat de Koning, toen de Regeering Z. M. eene lijst tot benoeming van Ridders in de Orde van den Nederlandschen Leeuw bij gelegenheid der Amsterdamsche Tentoonstelling - ter goedkeuring aanbood, deze onvoorwaardelijk zou ter zijde hebben gelegd. Met zekerheid kan het D. v. N. thans mededeelen dat dit bericht niet alleen onjuist is, maar dat er spoedig een aanzienlijk aantal ridders in de Orde worden opgenomen. De gepensionneerde luitenant-generaal jhr. B. A. O. De Ca8embroot, adjudant des KoningB in buitengewonen dienst, is na eene langdurige ziekte te 's-Hage overleden. Yan 1 Sept. 1859 tot 1 Febr. 1862 was hij minister van oorlog. Hij be hoorde tot den generalen staf en was commandeur en ridder van verschillende binnen- en buitenland- 6che orders. Gisteravond arriveerde te Zierikzee de equipage van het op de Zeehondenplaat gestrande stoomschip „Rotterdam", per sleepboot „Nieuwesluis". Volgens telegram uit Brouwershaven zal het stoomschip vermoedelijk wrak zijn. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez en ging het Kanaal in; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisternacht te Southampton. Tiering van den gedenkdag van Leidens Ontzet, Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat op 3 October a. s. mu ziekuitvoeringen zullen plaats hebben des voor- middags te halftwee en des avonds te acht uren op de Koornbeursbrug en des namiddags te cèn ttur op de Ruïne, terwijl des avonds te acht uren een Volksconcert zal worden gegeven in de Gehoorzaal met welwilende medewerking van de Burgerzang- vereeniging „Oefening baart Kunst." Toegangskaarten voor het Volksconcert zijn tot een beperkt aantal gratis verkrijgbaar aan het Polite- bureel op Dinsdag 2 October van tien tot twaalf uren 's voormiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Sopt. 18S3. E. KIST, Secretaris.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2