een 83-jarige vrouw door 7 messteken afgemaakt; de moordenaar bedreef de daad om zich van haar geld meester te makenhij vond echter slechts 90 franken. BUITENLAND. Frankrijk. Het „Journal Officiel" behelst weder eene reeks van besluiten, welke, naar het Journal des Débats" zich uitdrukt, de ontreddering der rechterlijke maoht voltooien. Zij betreffen 163 presidenten en vice- presidenten van rechtbanken, die aldus, volgens genoemd blad, boete doen voor de fouten van een zeer klein getal politiseerende ambtgenooten. Met deze decreten is het parlementair alvermogen voortaan voor alle verzet veilig, vervolgt het blad. De 163 gepensioneerden zijn, op enkele ui! zonderingen na, van hun ambt ontzet omdat zij openlijk of bedek- telijk bij het Kamerlid van hun arrondissement in on genade waren gevallen. Wel is waar hadden slechts zeer weinigen hunnen invloed tegeaover die Kamer leden doen gelden, maar voor het minst had hunne gezeglijkheid te wenschen overgelaten. Aan de Londensche „Standard" wordt uit Hongkong geseind dat te Canton nog steeds span ning heerscht, en dat de Chineezen voortgaan met het in staat van verdediging brengen der forten. Groot-Britaniiie. De loopbaan van den Ierschen volksleider Par- nell is geen gelukkige geweest; van Eogelsche zijde heeft hij aan allerlei verdachtmakingen en beschul digingen blootgestaan, die ongetwijfeld grootendeels ongegrond waren, maar waartoe zijne houding ruim schoots aanleiding gaf. Voor zijne vele teleurstel lingen wordt hij echter getroost door de groote sympathie die de Ieren hem toedragen, en die zich getoond heeft in den vorm van een nationaal ge schenk. Een deel van dit geschenk heeft Parnell gebruikt om eene hypotheek van f 156,000 op zijne goederen af te lossen. Van de zes personen, die onlangs te Glasgow werden gearresteerd als deelnemers aan eene dyna- mietsamenzwering, hoeft zich een als aanbrenger van zijne medebeschuldigden aangeboden. De regee ring nam dit aanbod aan. De mededeelingen van den aanbrenger brachten het bestaan van een uit gebreid geheim genootschap aan het licht, zoodat men nog een aantal nieuwe arrestatiën verwacht. Uit Pietermaritzburg wordt aan de „Daily News" geseind dat Cetewayo, die slechts door een twintigtal getrouwen wordt vergezeld, heeft aan geboden zich over te geven, mits hij tegen Usibepu beschermd worde. Laatstgenoomde tracht, volgens de „Times", Cetewayo te beletten zich bij de Boe ren aan te sluiten en bewaakt met dit doel het reservegebied. Telegra m men HOMBURG, 26 September. De veldmanoeuvres zijn dezen middag afgeloopen en zijn heden ook bijgewoond door de keizerin en de koningen van Spanje, van Saksen en van Servië. Na afloop heeft de keizer afscheid genomen van de militaire ver tegenwoordigers der vreemde mogendheden. HENDAYE (Depart. Basses-Pyrenées), 26 Sep tember. Eenige weinig gevaarlijke, gewapende benden hebben zich gevoamd op verschillende punten in de nabijheid der grenzen. De Spaansche gendarmerie is afgezonden, om ze te ontwapenen. PARIJS, 27 September. De „Agence Havas" heeft de volgende depeche uit Saigon ontvangen, gedateerd van heden: Den 16den September liep te Hanoi het gerucht dat de Zwarte Vlaggen Son- Tay verlaten hadden, de citadel aan de Annamieten overlatende, met ontruiming ook van de dorpen Phung, Hu-Gne en Day. De vijand zou zich naar den anderen oever der Roode Rivier teruggetrokken hebben, terwijl een groot aantal mandarijnen zich aan den regeerings-commissaris Harmand was komen onderwerpen. FRANKFORT, 27 September. De koning van Spanje kwam hier te kwart voor achten aan, en zette te kwart over achten zijne reis met den Parij- schen sneltrein veort, in gezelschap van den kroon prins van Portugal, die kort te veren hier was aangekomen. De kooing va-u Servfë had van den koning van Spanje allerhartelijkst afscheid genomen. Hij ver trekt dezen middag te vijf uren naar Weenen. De prins van Wales vertrekt morgen naar Kopenhagen. BERLIJN, 27 September.. Prins Bismarck inet zijne gemalin en. graaf .Herbert, zijn dezen, morgen te kwart voor achten hier aangekomen. ;l HOMBURG, 27 September. De koningen van Spaüje en Servië aanvaardden dezen morgen te 7 oren de afreis, over Frankfort. De kroonprins en prins Wilhelm deden de beide vorston nit oleide tot het station en namen allerhartelijkst afscheid van hen. NIEUW-YORK, 27 September. Het ooderzoek naar den geestestoestand van Feeoy, den Ier, die in het Engelache consulaat eenige revolverschoten loste, heeft bewezen dat deze aan zwaarmoedigheid leed. FoeDy zal naar een krankzinnigengesticht worden gezonden. LONDEN, 27 September. De Bank van Engeland heeft haar disconto van 3,/J op 3 pet. verlaagd. LEIDEN, 27 September. De verwachting voor morgen is westelijke wiüd, veranderlijk weer. Het badseizoen te Scheveningen wordt Zater dag 6 October gesloten. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden J. A. Yan H., uit Haarlem, beschuldigd van onder scheidene valschheden in geschrifte, waaronder ook telegrammen, en het gebruik maken van die valsche stukken, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuis straf en 20 boeten van f 50. Uit Brouwershaven wordt gemeld dat volgens rapport van den vuurtoren van Westerschouwen het stoomschip „Rotterdam" hedennacht is gedraaid, doch zeer hoog zitsleepers en bergers zijn in den omtrek en bij het 9chip, vermoedelijk lading overnemende. Het zette sein op voor een sleepboot, welke daarop derwaarts gaat. Ook is de sleepboot „Hellevoetsluis" heden Daar de strandiDg-plaats vertrokken. Het stoomschip „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Marseille; de „P. Caland" vertrok gisteren van Nieuw-York met de mail en 60 passagiers naar Rotterdamde „Macassar," van Amsterdam Daar Batavia, vertrok heden van Suez. KOLONIËN. BATAVIA, 25 Augustus. Uit het verslag van den controleur van Ketim- bang blijkt aangaande het eiland Krakatau bet ondervolgende Op dat eiland hebben zich thans op ongeveer 2 palen afstands van elkaar twee kraters gevormd, die nog steeds werken. De oudste, zijnde de weste lijke krater, is gelegen aan den voet van den berg Perboewatan en de andere, oostelijk van den eersten, aan den voat van den berg Danan. De drie groote rotsgevaarten, die vóór de uit barsting de toppen van den berg Perboewatan vorm den, zijn geheel verdwenen en daardoor is de ge daante van dezen berg geheel veranderd. Vele inhammen van het westelijk gedeelte van het eiland, die vroeger veilige ankerplaatsen aan boden voor vaartuigen van een inhoud van 4 a 5 kojangs, zijn zoodanig verzand dat de grond aldaar zich zelfs boven de oppervlakte der zee verheft. De bosschen op en om de bergen Porboewatan en Dannan en op het daar nabijgelegen eiland Tamiang zijn geheel en die van Klein-Krakatau voor een groot deel vernield. Ia den loop van de vorige maand was het eiland Krakatau eenige malen weder duidelijk te zien. Bij die gelegenheid kondon de twee rookzuilen uit beide kraters worden waargenomenanders was het eiland steeds door rook en *sch aan het gezicht onttrokken. {Jav. Crt.) [Gelijk men weet, volgde later de verschrikke lijke ramp, welke aan zoovele menschen het leven kostte.] Onze landvoogd is na eene afwezigheid van 19 dagen eergisteren van Atjeh alhier teruggekeerd. De „Javasche Crt." bevat een kort relaas van dat verblijf te Atjeh en van het resultaat der bespre kingen met de autoriteiten aldaar ten aanzien van de te volgen gedragslijn. To dier zake gaf Z. E. als Haar voornemen te kennen om, „zoolang de tegenwoordige omstandigheden voortduren, noch tot inkrimping van grondgebied, noch tot vermindering der troepenmacht over te gaan." Het korte cffieiëele verslag over de militaire verrichtingen in Atjeh en onderhoorigheden Yan 25 Juli tot 6 Aug. maakt weder melding van het uit rukken van enkele patrouilles tot bet arresteeren van maraudeurs in de kampong Tjot-Badono, zoo mede tot tuchtiging van kampong Anak-Gló en machtsvertoon jn 4®.XXII»Moekim. Een gedeelte van Anak-Gló werd geheel geraseerd en in het andere gedeelte werden de huizen verbrand. Yan den vijand sneuvelden 8 man en werden er 30 krijgsgevangen gemaakt. "Wij leden een verlies van 1 doode (dwangarbeider) en 2 gewonden (nrndere militairen). In kampong Sermo (Glc-Kambing) i6 bij het omsingelen van een huis Si Gam, op wiens hoofd een prijs was gesteld, met vijf anderen neergeschoten; twee anderen werden gevangengenomen. Aan odzo zijde werden daarbij gewond twee Europeesche minderen. Uit Ambarawa wordt dd. 20 Aug. gemeld dat de cholera aldaar vele slachtoffers blijft eischen, vooral in de kampoDgs; ook het garnizoen, ofschoon in mindere mate, blijft haar contingent leveren. Hoewel bet weder steeds dreigende blijft, valt er maar geen enkele droppelde droogte is akelig, alles even dor en met een laag stof bedekt. De raad ran onderzoek in zake den 2den luit. der inf. R. heeft wel is waar met algemeene stemmen beslist dat die officier het leger moet verlaten, doch met meerderheid van stemmen ver lichtende omstandigheden aangenomen, zoodat hij met een doorloopenden onderstand uit den dienst wordt ontslagen. De „Java-Bode" verneemt van Soerabaia dat de Chineesche pachter der dobbelspelen aldaar aan de regeering het verzoek heeft gedaan om de speel- pacht voor het aanstaande jaar niet in het open baar te verpachten, maar haar aan hem ondershands af te staan tegen een pachtschat van f 50,000 's maand8. Groot nieuws! De Soethan van Indragirie is dood. Onder de pretendenten naar de kroon bevindt zich ook een raddraaier, die een groot gedeelte der bevolking op zijn hand heeft. Yolgt deze den nu gestorven Soethan op, dan gaan de poppen aan het dansen. {Java-Bode.) Met groote zekerheid kan men thans mede- deelen dat het lid in den Raad van Indië, mr. Ne- derburgh, in de maand April a. s. naar het vader land gaat. Ons krachtig optreden in de Tobalanden wordt met sncce8 bekroond. Yolgens het telegram van den gouverneur van Sumatra's Westkust van 19 dezer, was de vijand bijna overal uit zijne stellingen verdreven en hadden verscheidene hoofden reeds de boeten betaald, als voorwaarde van hunne onder werping gesteld. De cholera, ofschoon nog niet geheel gewekeD, heerscht nergens epidemisch en de enkele gevallen, die nog voorkomen zijn van geen bepaald kwaad aardig karakter. Van andere ziekten wordt weinig vernomen, zoodat de gezondheidstoestand op dit oogenblik, althans alhier, zeer bevredigend hecten kan. Door den gouveruenr-generaal van Ned.-Indié ziju de vol gende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Eoropa, w. ziekte, aan den 3den itadsgeneesheer te Soerabaia G. C. P. De Ruiter. Benoemd: Tot 2Jeo commies bij de Weeskamer te Batavia C. G. A. Grevelink, thans ter Algemeene Secretarie; tot ouderwijzer 2de kl. bij het op. lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Ned.-Indië, de onderw. 3de kl. P. Koorn- stra, tot Dotaris te Batavia, de notaris, tevens vendumeester, te Bandong (Preanger Reg A. Wijnstroom. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst de 3de commies bij het departement van justitie C. H. W. A. Flenr; eervol oil zijne betrekking, de contr. 2de kl. bij het biunenl. bestuur op de bez. builen Java en Madura J. Cb. F. Manden. Overgeplaatst: Van Padang naar Batavia, de tolk voor de Chineesche taal J. W. IJoung, en hem benoemd tot bntten- gewoon lid van het College van Boede'.meesteren te Batavia. Werkzaam gesteld: Als hnlponderwijzeres zonder be zoldiging: aan de op. 6de lagere school te Batavia mej. M. C. Fröliehaan de op. 1ste lagere meisjesschool te Batavia mej. P. M. In der Manr. Departement van Oorlog. V erleend: Een 2-jarig verlofn. Europa, w. ziekte, aan den lsten luitenant der iuf. A. G. Popelier. Een 2-jarig verlof u. Europa, w. ziekte, aan den kapt. der inf. A. S. H. Booms; wegeos 12 jaren onafgebroken dienst ia Nederlandsch-Indie, aan den lsten luit. der inf. J. C. Van Geelen. Overgeplaatat: Do 2Je luit9. der inf. C. Hordt en L J. L. De Moulin naar Palembang; E. G. O. Lange naar Poo- tianak; de off. van gez. lste kl. C. Weintraub Daar Tjilatjap en K. Rogier naar BaDjoe Biroede lste luit. der inf. J- Reerink naar Telok Betong. Vergund: Aan den van het leger in Nederland bij Jd ia Ned.-lndio gedetacheerden sedert tot lsten luit. bevorderden 2den luit. der iuf. H. A. De Vos, w. ziekte, naar Nederland terug te keeren. Geplaatst: De 2de luits. der inf. jhr. J. A. C. lo3 SchmiÖt Auf Altenstadt te Meester Coroelis; A. C. J. Van der Sloot, M. K. W. F. Scheurer en J. A. Margadant te Welte vreden, H. F. M. JerphanioD, P. Boltman en J. A. M. Von Scbanroth te Willem IW. E Kern pees, G. B. De Jong, J. G. Gerritsen, R. C. H. Bonman en S. C. Van Battum Malang, P. Rochemout te Soerabaia; G. Knoblocb, H. V" der Goot en M. Kuneman le Padang, en J. K. R. Doerrlebf te Atjeh. Departement van Marine. Tijdelijk belast: Met de waar- neming der betrekking van vice-commandeur voor hel vak scheepsbouw bij het mariöe-etabl. te Soerabaia, H. A. De Ontslagen: Eervol nit a lands dienst, de licht<?pzicbU 3de kl. bij den dienst der kustverlichting in Ned.-InHie I- Tempcrmau.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2