N°. 7243. Donderdag 27 September. A0. 1883. Tweede Blad. LEIDSCH DA GBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franc per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES V» 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Morgen zullen de werklieden van de Leidsche tapijtfabriek en de touwslagerij de tentoonstelling en het Panopticum te Amsterdam bezichtigen. Drie knapen te Rijnsburg hadden Maandag het geluk een otter te dooden, die zich in een der tuinen aldaar bevond. Degene, die hem ontdekte, liep eerst weg, doch toen een ander het geluk had, hem met een haak juist in den kop te treffen, werd hij mot vereende hulp verder afgemaakt. Als een zeldzaam verschijnsel kan medegedeeld worden dat te Noorwijk aardbeien voor de tweede maal in bloei staan. Naar men zegt, is de rijksveldwach- ter Ros te Haarlemmermeer geschorst in zijne betrekking omdat tegen hem proces-verbaal is opgemaakt wegens dronkenschap, welke zaak den 25sten dezer voor het kantongerecht te Haar lemmermeer heeft gediend, toen de beklaagde werd veroordeeld tot eene geldboete van f 15 of 7 dagen gevangenisstraf. Toen A. C. Benning, van Haarlemmer meer, jl. Maandag met paard en kar van de Groote Markt te Haarlem naar huis wilde rijden, bemerkte hij dat paard en kar zoek waren. Men had wel iemand er mee weg zien rijden, maar wien wist nie mand te zeggen. B. mocht naar huis wandelen. Den volgenden dag kwam het bericht dat de equipage te Bloemendaal bij Bos stond. De politie heeft proces-verbaal op- gemaakt tegen de bemanning van een Engelsche schuit, die verdacht wordt van diefstal van haring en tonnetjes, gepleegd in de Noordzee ten nadeele van een Scheveningsche bomschuit. De trekking dor A m s t e r d a m s c h e tentoonstellings-loterij zal plaats hebben 10 Nov. De Amsterdamsche fancy-fair van jl. Zaterdag heeft, naar het Hbl. verneemt, onge veer f 28,000 opgebracht, met inbegrip der entree gelden. Door het comité van den Amsterdamschen Jour nalistenkring is f 3000 aan het hoofdcomitó over gemaakt, zijnde de opbrengst van het verkochte in het perspaviljoen na aftrek van eenige noodza kelijke onkosten en behoudens hetgeen nader nog mocht binnenkomen. De huzaar, die te Yenloo doodge- schoten is, was de milicien Theunissen nit Maas tricht, die den 27sten dezer met groot verlof naar huis zou gaan. De noodlottige kogel trof hem, toen Th. zich verzette tegen do maréchaussées en een hunner meermalen tegen den grond wierp met het doel om een gearresteerden huzaar, een kameraad van hem, te bevrijden. Toen Th. nu de karabijn niet wilde loslaten, viel het schot, waaraan hij on middellijk overleed. Een achter hem staande jongeling kreeg een schampschot in den voorarm. De maré chaussées waren tot handhaving der orde in dienst. Aan het schrikken maken is een ge vaarlijke grap. Dat bleek onlangs weder te Foul- mire bij Cambridge, waar men een dienstmeisje, toen zij in de provisiekamer ging, aan 'fc schrikken maakte door een hand boven een beschot te laten uitkomen. Het arme meisje was zoo ontsteld, dat zij een ver lamming kreeg. Zij ligt nu in het gasthuis te Cam bridge en is nog altijd haar spraak kwijt. Reeds zijn te Tarente 7 1 ij ken gev on- den van personen, die door de overstroomingen het leven verloren. Een stuk van de Napolibrug zakte in en men moet met schuitjes in de stad komen. Door het instorten van een huis, dat in aanbouw was, kwam 1 man om, terwijl drie zwaar gewond werden. Te Cette is het „Hippodróme" 's mor gens te 6 uren binnen een uur door brand geheel vernield. Men denkt dat de planken mot petroleum waren bestreken en sommigen zeggen, dat 's mor gens een man nit het gebouw was geslopen. Dat gebouw op zich zelf had 30,000 fr. gekost. De beroemde natuurkundige Plateanis te Gent overleden. Hij was vroeger hoogleeraar aan de universiteit en lid van de Belgische Academie. Sedert twee jaren was hij blind. Te Nijehaske heeft een knaapje van ongeveer drie jaar een eikel in den neus gestoken. Tot nog toe is 't niet gelukt het voorwerp te ver wijderen, ofschoon daartoe reeds verschillende po gingen zijn aangewend. Bombardement van Woolwich. -De brand, eergistermiddag ontstaan in het koninklijk arsenaal te Woolwich, heeft betrekkelijk weinig nadeel veroorzaakt, ofschoon de stad Woolwich gebombardeerd is geworden. De brand ontstond in een afgezonderd gebouw, de bewaarplaats van al de raketten, de oorlogsvuurpijlen, die vooral in gevechten met Aziaten en Afrikanen gebruikt worden. Een man en een jongen waren bezig de raketten, die uit Indië en de Kaap waren teruggezonden, na te kijken en ze opnieuw te verven, toen een der vuur pijlen moet ontploft zijn, de loods in brand stak en den man en den knaap doodde. De eerste raket, die nit de loods omhoogsteeg en met een boog regel recht op de dichtbevolkte straten van Plumstead Hills aanhield, was er een van 24 pond. Hij kwam neer bij de voordeur van den predikant van Plum stead, den heer Mac Allester, en barstte uiteeD, zonder iemand te wonden. De ontploffingen en het sissend-knetterend geluid der vuurpijlen, als ze door de lucht snorden, waar schuwden overal de bewoners en voorbijgangers, die, met veel tegenwoordigheid van geest, zich achter de huizen verschuilden, zich dicht tegen den muur dringende. Eenige der raketten ontploften op daken en in tuinen op twee mijlen afstands van het arse naal. Een raket viel in een kinderbewaarschool in Plumstead. Banken werden stukgeslagen, doch geen kind gewond. Een tweede vernielde een kruideniers winkel, een derde viel in den manufactuurwinkel van J. K. Paine, welke vol klanten was, maar toch ontkwam ieder zonder wonden. Twee vrouwen, die op den straatweg buiten Woolwich liepen, werden gedood door een 24-ponder, welke vijf mijlen (anderhalf uur gaans) van het arsenaal neerkwam. Deze raketten hebben zulke kracht dat enkele gaten sloegen in de muren van het arsenaal. De grootste moed werd door de werklieden bij het redden getoond. Met emmers water poogden ze den brand te blusschen van den loods, toen de uitbar stingen begonnen, hopende den man en den jongen nog te redden. Gedurende een paar uren hadden twintig ontploffingen per minuut plaats. BUITENLAND. Frankrjjk. Omtrent de bestemming van het kasteel van Chambord zegt het „Journal de Loir-et-Cher" „Het is Diet waar dat het domein voor rekening van den staat werd gekocht en dat als voorwaarde op de gift was gesteld, dat de hertog van Bordeaux bij zijn leven het vruchtgebruik zou hebben. Yan die voorwaarde is niets gevonden in de documenten en het domein zelf, niet het vruchtgebruik, behoorde aan den graaf van Chambord. Sommigen zeggen dat de staat het domein zal terugnemen en de bosschen verkoopen, maar hiertoe is een wet noodig." Naar aanleiding van de benoeming van den heer Felix Faure tot onder-secretaris van staat voor koloniën - feitelijk minister van financiën - merken verschillende Fransche bladen op dat de Kamers niet geraadpleegd zijn over het opnieuw invoeren dezer betrekking, en dat voor het trak tement van den nieuwen titularis geen post op de begrooting was uitgetrokken. DixttsclilaiicL De keizer ontving Zondag jl. te Homburg Moukhtar- pacha, den buitenge wonen gezant des sultans, in plechtige audiëntie. De koning van Spaüje is door den keizer benoemd tot chef van het Sleeswijk- Holsteinsche Ulanen-regiment No. 15, en heeft zich reeds den volgenden morgen, bij de Duitsche legermanoeuvres, in de uniform van dit regiment vertoond. Het regiment ligt te Straatsburg in gar nizoen en de koning is voornemens, zijne terug reis over die stad te nemen, om zich de officieren van het regiment te laten voorstellen. De „Figaro" beweert dat de koning hierdoor de Parijzenaars, die bereid waren hem op de harte lijkste wijze te ontvangen, van zich vervreemd heeft, want de benoeming herinnert het verlies van Elzas-Lotharingen op eene voor de Franschen hoogst pijnlijke wijze. Yon Bismarck heeft een nieuw bewijs van belangstelling gegeven in de ontwikkeling van den Duitschen handel. Yoortaan zullen de Daitsche oor logsschepen, op hunne tochten naar buitenlandsche havens, vergezeld worden door handelsagenten, wier doel het zal zijn, nieuwe betrekkingen aan te knoo- pen en débouchés voor de Duitsche markt te vinden. Grroot-Britaiiiii©. Yolgens een in de Londensche avondbladen opge nomen depecbe is de luitenant Yan der Veld, lid der Stauley-expeditie, op Madera aangekomen. Hij brengt het bericht aan dat Stanley met de volkomen organisatie van twaalf stations gereed is en een groote handelsmarkt geopend heeft. Hij beschouwt de zending van De Brazza als verijdeld en hoopt in het begin van 1884 zegevierend terug te keeren. De Engelsche bladen deelen een schrijven mede van William Grant, secretaris van Cetewayo, die den 9den Aug. aan sir Henry Bnlwer verlof vroeg den koning te mogen bezoeken. Bulwer ant woordde daarop den 13den Aug. dat bij Grant niet kon erkennen in de qualiteit, die bij opgaf, zoodat hij hem de gevraagde vergunning niet kon geven. In Engeland zal een werk worden uitgegeven, getiteld: „Het leven van koningin Victoria." Men verzekert dat de koningin-zelve eene Schotsche dame, mis Keddie, belast heeft met de samenstel ling van dit boek, en haar daartoe de noodige brieven en documenten, die tot nn toe slechts onder de berusting der vorstin waren, heeft verschaft. Rusland. Het „Journal de St.-Pétersbonrg" deelt het bericht mede dat de beide Russische generaals, zitting hebbende in het Bulgaarsche kabinet, hunne be trekkingen hebben nedergelegd, dewijl zij geen deel wilden nemen aan de gevaarlijke maatregelen, waar van de verantwoordelijkheid, naar hunDe meening, uitsluitend door den vorst en diens raadgevers be hoorde te worden gedragen. De indiening van hun ontslag is daarenboven geschied onder 's keizers goedkeuring. Het genoemde blad bejammert zeer dat do vorst van Bulgarije dien staatkundigen weg is ingeslagen. Rusland is te zeer betrokken bij Bnlgarijes toestand dan dat het met een onver schillig oog de naderende gebeurtenissen zou kunnen gadeslaan. Als een bewijs echter dat de sympathie voor Rusland in Bulgarije nog heden bestaat, daarvan getuigt het feit dat men de nieuwe staatkunde, welke thans wordt gehuldigd, voorstelt als door den keizer van Rusland gebillijkt. De nieuwe be proevingen, welke Bulgarije wachten door de han delingen zijner nieuwe leiders, kan Rusland niet onverschillig gadeslaan.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1