dingen aan met het opschrift „Medaille refusée". In de Nederlandsche is e* een, waarop men leest: „per vergissing eene bronzen medaille'', en daar naast: „protest!" In de Quell ij nstraat te Amsterdam is gisterochtend een man die ouder gewoonte den vorigen avond thuiskwam met de boodschap dat hij den prins gesproken had, dood op bed gevonden. - Op den Haarlo-umerdijk is eene moedor met haar kind van de tióp harer woning gevallen. Het kind werd voor dood opgenomen en de vrouw bezeerde zich ernstig aan het hoofd. - In den Amstel, onge veer tegenover den „Beerebijt", is een roeibootje, waarin drie jongens gezeten waren, omgeslagen. Alle drie werden vrij spoedig er uitgehaald, doch een hunner was reeds dood toen men hem ophaalde. - In de Govert-Flinckstraat is eene vrouw door het omvallen van een petroleumtoestel in brand geraakt en aan de bekomen wonden bezweken. Te Yenloo is gisternacht ter gel e- genheid der kermis een huzaar op straat doodge schoten. Uit Napels wordt bericht dat een vreeselijke orkaan te Polo heeft gewoed en groote schade heeft veroorzaakt. Te Majera en Grisolia zijn verschillende molens ingestort, 30 personen kwamen om. - Bij Septèmes heeft een man van 50 jaren zich op de rails geworpen, toen er een trein aankwamhij werd letterlijk vermorzeld. - Door eene ontploffing in een mijn in Westfalen zijn 15 mijnwerkers omgekomen en 3 gewond. BUITENLAND. Frankrijk. Tot onder-staatssecretaris bij het Fransche ministerie van marine en koloniën is benoemd de heer Felix Faure, afgevaardigde voor Seine-Inférieure. Als rapporteur over de begrooting van koloniën heeft hij van uitstekende bekwaamheden, algemeene en handelskennis en vooral van duidelijkheid blijk gegeven. Nu er nog geen afzonderlijk ministerie van koloniën is, staat zijn post feitelijk met dien van minister gelijk. De dertigste lijst van bijdragen tot het op richten van een monument voor Gambetta toont het cijfer van 5314.78 fr. aan, zoodat de commissie thans te beschikken heeft over 283,318.83 fr. Duitschland. De „Nordd. AËg, Zeitung" komt op tegen da bewering dat de Duitsche regeering, naar aanleiding van de openbaarmaking der correspondentie van den heer Antoine, de vraag ter sprake had gebracht of zij vertoogen tot de Fransche regeering zou richten, maar daarvan had afgezien, omdat daardoor de bevriende Fransche regeering in een kwaad dag licht zou gesteld worden. De openbaarmaking ge schiedde eenvoudig in het belang van den vrede; zij was een beroep op de vredelievende meerderheid der FranscheD, tegenover de oorlogzuchtig geziude minderheid. Groot-Britannië. Gisteren is in de aardrijkskundige afdeeling der Engelsche Maatschappij van Wetenschappen door den heer Johnstone een brief van den heer Stanley voorgelezen. Dit schrijven is gedagteekend uitLeo- poldville 23 Juli, en daarin wordt dringend aan bevolen, dat Engeland het beschermheerschap over de inlandsche epporhoofden aan den Congo op zich neme, opdat zij niet onder de macht der Portu- geezen komen. Daardoor zouden zij, naar Stanley beweert, weder tot slavernij vervallen. Rusland. Volgens een telegram aan de „Daily News" wapent zich Rusland op reusachtige schaal, zoowel op de greus van Oostenrijk als van Duitschland. Gouverneur-generaal Gourko beeft Apetrokow en Konsk geïnspecteerd, waar in geval van oorlog de hoofdkwartieren zullen worden gevestigd. Twee legercorpsen zijn verspreid tusschen de Weichsel en de Bug. De spoorwegen hebben bevel ontvangen, waggons voor militairen in gereedheid te hebben er zijn 3G,000 bedden voor soldaten besteld. Alle ■particuliere stoomheeten op de Zwarte Zee zjjn ge nummerd en geïnspecteerd en moeten zich gereed houden, om troepen en ammunitie te vervoeren. Langs de gekeele grens zijn magazijnen opgericht, die gevuld worden. Telegrammen. ALEXANDRIE, 24 September. Te AlexaDdrië beginnen heden de verkiezingen voor deo Wetge- vendeD Raad en voor de Algemeene Vergadering; zij zullen den 27sten September geëindigd moeten zijn. Een groot aantal kiezers zijn opgekomen. LONDEN, 24 September. Bij de ontploffing van het arsenaal te Woolwich werd de stad ge durende twee uren door vuurpijlen gebombardeerd, waarvan eenige ontploften in een bewaarschool, andere in winkels van kruideniers en lakenkoopers. Eenige menschen zijn op wonderbaarlijke wijze aan den dood ontkomen. Tot op dit oogenblik weet men slechts van een viertal dooden. Volgens een bericht uit Tamatave zouden de Hovas den 6den dezer al de stollingen ten Noord westen van Madagascar, op Majunga na, hernomen hebben. LONDEN, 24 September. {A.) De zendeling Shaw kwam heden uit Madagascar te Plymouth aan. Hij verklaart in tegenspraak met de ontken ning der Fran8chen dat admiraal Pierre last heeft gegeven den consul Pakenham nit zijn huis weg te voereo, en dat daarna dit huis door de Franschen was geplunderd. Shaws voedsel aan boord was grof en onvoldoende. Men raadt hem aan eene schade vergoeding van 10,000 pd. st. te eischen. CAIRO, 25 September. De toestemming der Porte tot de benoeming van den heer Vincent als financiëel raadsman der Egyptische regeering is aan deze laatste dezen morgen medegedeeld. De heer Vincent zal in October hier komen en een jaarlijksch traktement van 3000 pond ontvan gen, terwijl de bezoldiging van sir Auckland Colvin 4000 pond bedroeg. Men gelooft dat de inlandsche rechtbanken in December in werking zullen treden en dat een aantal gevangenen dan in vrijheid zullen worden gesteld. LEIDEN 25 September. De verwachting voor morgen iswestelijke wind, tamelijk goed weer. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer is - na zeer uitvoerige discussiëD, waarin de heeren Reuther, Schimmelpenninck Van der Oye, Keuchenius, Wintgens en Lohman hunne bezwaren tegen den vorm van het adres van antwoord op de Troonrede volhielden en de heer Schaepman dien vorm verdedigde als bedoelende om de Regeering te bestrijden noch te steunen, maar aan den arbeid te laten - de algemeene strekking van het adres aangenomen met 47 tegen 30 stemmen. ©e Regeering verklaarde in die bedoeling te berusten, zoomede dat zij aan do verbetering der levende strijdkrachten hare aandacht bleef wijden, dat financieële wetsontwerpen binnen weinige dagen zouden aangeboden worden en nam tegenover de heeren Keuchenius en Van dor Hoeven de ver antwoordelijkheid op zich van do handhaving van den gouverneur-generaal, wiens zwichten voor oen parlementair votum nadeelig zou zijn voor ons prestige in Indië. Nadat de heer Keuchenius zijn leedwezen had betuigd over de afwezigheid vaD den Kroonprins bij de opening der. Kamers en zijne blijdschap dat de Kroonprins de Krakatau-commissie had gevormd, werd het geheele adres aangenomen met 49 tegen 2 stemmen. Vervolgens antwoordde de Regeoriog op de inter pellatie van den heer Viruly dat odzo consul-geDe- raal te Bern gemachtigd was Nederland te doen toetreden tot de Bemer conventie van 1881 be treffende phyloxera, wat vrijen invoer der Neder, landsche tuinbouwproducten insluit. Door dr. -Zaalberg, predikant te Paramaribo, wordt de waarneming bericht van een zonderling natuurverschijnsel. Op Zondag 2 September was de zon aldaar volkomen zuiver, helder indigo-blauw. Die wonderlijke kleur had zij bij haar opgang en behield aaj den ganschen dag, nu eeus donkerder, dan weer lichter, tot aan haar ondergang. Een volkomeo blauwe zon dus. Daarbij was er een be dekte hemel, volkomen windstilto on heerschte er een versmachtende hitte. De Surinamors profeteerden allerlei ellende, die uit dit verschijnsel zou voort vloeien. Dr. Zaalberg dacht dat er welicht samen hang kou bestaan met toen aldaar nog onbekende vulkanische verschijnselen. Overigens leverde de indigo-blauwe zon, zonder stralenkrans, een prach- tigen aanblik op. Men seint uit Wiesbaden aan het D. v. N. Professor Langenbeek heeft verklaard dat de ge zondheidstoestaud van den minister van Staat, rar. Modderman, oud-minister van justitie, dermate in beterschap toeneemt dat hij nog vóór den winter de terngreis naar Nederland zal kunnen ondernemen. - Eene jonge dame uit Oosterhout, mej. Merson, 6prong gisteren bij den stationsweg tc Breda van den nog in vaart zijnden stoomtram, met het on gelukkig gevolg dat zij op de plaats dood bleef. Zij zou eerstdaags naar Indië vertrekken Als vermoedelijke opbrengst van de fancy- fair op het Amsterdam8che tentoonstellingsterrein voor de ramp Krakatau gehouden, spreekt men van een som van 35 a 40 duizend gulden. Het stoomschip „Jason", van Amsterdam naar Baltimore, passeerde gisteren Lizardde „Ma- caesar", van Amsterdam naar Java, arriveerde gis teren te Port Saïd en ging heden verder; Je „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok heden van Suez; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Gibraltar KOLONIËN. BATAVIA, 18 Augustus. Naar de „Java-Bode" verneemt, is bij 's Raads vonnis rechtsingang met bevel van geyangonneming verleend tegen don persoon van A. A. W. Van Swieten, van beroep adsistent op de tabaksonder- noming Kalahoen Pinang in het Delische. terzake dat hij in den morgen van Woensdag den 18den Juli 11. den Chinees Gho Sin Han moedwillig zoo danig bij de keel heeft gegrepen en die toegedrukt dat die Chinees aan de gevolgen daarvan is overleden. De Raad heeft voorts zijne overbrenging in 's lands gevangenis alhier gelast. Een uitvoerig schrijven van de Kamer van Koophandel te Batavia is aan de Regeering gericht, waarbij zij in overweging geeft voorgoed af te zien van het concessieplan der exploitatie van de haven van Priok en de bespoedigde voltooiing van het havenwerk urgent verklaart. Het verslag van den gouverneur van Atjeh en ouderhoorigheden, locpende van 16 tot en met 31 Juli, meldt dat de oorlogspartij weder teekonen gaf van meerdere bedrijvigheid, al waagde zij het slechts ééns zich met eene grooto macht in het door ons bezette gedeelte van Groot-Atjeh te ver- toonen, toen de gouverneur en de militaire com mandant zich den 22sten Juli van Aoagaloeug naar Glé-Kambing begaven. Door den controleur van de XXII Mookims werd zekere Njaq Hoesin met drie volgeliDgon gearres teerd. Deze, in schijn goed gezind, werd sinds lang verdacht met den vijand te heulen eu de goedge zinde bevolking tot verzet aan te sporeD, doch dit was eerst kort te voren ovc»t>uigend gebleken. Verder maakt het verslag melding van verschil lende aanrandingen en vervolgde rooversbenden. Nopens den politieken toestand der residentie Bali en Lombok zegt hot maaodrapport over Juli: „In Boeleleng en Djembrana bleef de politieke toestand steeds bevredigend, terwijl ook de ver houding met de zelfbesturende vorsten op Bali en Lombok vrij gunstig was." Dat „vrij" gunstig, geschreven mot den beken den optimi6tischen regeeringsbril, zegt, volgens de „J.-B.," veel. Door deo gouvernear-generaal van Ned.-Iniië zijn de vol gende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Ontslagen: Eervol nit 's lands dienst, de benoemde ass.-res. van Limbangan (Preanger-Reg.) J. W. Stammler. Benoemd: Tot ass.-res. van Limbangan, tevens vendu meester aldaar, de contr. 1ste kl. bij het biunenl. bestuur op Java en Madura J. M. Esche. Verleend: Een 2-jarig verlof u. Nederland, w. ziekte, aan den onderwijzer 3de kl. bij het op. lager ond. in Ned.-Indic H. W. De Vriendt. Benoemd: Tot bulpouderwijzercs A. M. Verhoeff, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Geplaatst: Als hulponderwijzer aan de op. lagere icliool te lndramaiee (Cheribon), de benoemde onderwijzer 3de kl. C. Van der Velde; in de res. Lampongscbe distr., de benoemde adsp -contr. C. L. Thieme. Ontslagen: Eervol uit hare betrekking, w. ziekte, de hnlponderwijzeres aan de op. 1ste lag. school B te Soerabais A. C. Schellema. Overgeplaatst: Als holpondem ijzer, van de op. i Je l«g- school te Soerabaia, naar de op. 1ste lag. school B aldaar, de onderwijzer 3de kl. C. A. Van der Reest. Verplaatst: Van de res. Lampongscbe distr. naar het gouv. Sumatra's Westkust, de benoemde controleur 2Je k!. J- G. W. Lux. Departement van Marine. Ingetrokken: De overplaat sing van den off. van gez. 2de kl. dr. E. L. Damm van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. „Banda." Overgeplaatst: Van het marine-etabl. te Soerabaia naar de bosch-exploitatie te Baijan'gan de ingenieur 2de W- voor hét vak van scheepsbouw j. H. De lieer; van de bosch- expl. te Baijangan naar het marine-etabl. te Soerabaia. de ing. 2de kl. voor het vak van scheepsbouw H. C. Penuink. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De 1steluit. der inf. P. G. Schmidbamer naar Amboina; de majoors der inf. J. A. De Visch Eytargen naar Magelang, W. De Kroes naar Tjilatjap en C. A. E. Neeb naar Atjeh; de lste luits. der iof- y Hoogesteeger naar Padang en K. F. Eogelbert Van Bevervoorde naar Weltevreden. Ingedeeld: Te KedoDg Kcbo, de kapitein inf. J. Van Wijk. Bevorderd: Bij het wapen der inf. tot kapt. A Vao Leeuwen; tot lsten luit. G. A. Van Leeuwen, met verlof io Nederland, F. Westerbeek en A. A. Van der Mock, tot 2den

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2