LEIDSOH DAGBLAD. N". 7242. Woensdag 26 September. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Fmdco per post1.40. Afzonderlijke Kommer».0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJ8 DEB AD VERTE JiTIEH: Tan 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letter» naar plaatsruimte. Voor het incaaeee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OiOSLoieole KennlnjfevingeiL lamp in Wederlandsch-Indlë. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter algemeene kennis dat sedert de laatste opgave bij hen is ontvangen van B. Z 20 en van de kinderen in het H. G.- of Arme- Wees- en Kinderhuis f 5.02% en dat tot dusverre in het geheel is ontvangen: wegens de col lecte op 20 September f 2425.92Va, van het Bestuur van het Oriëntalisten-Congres 984.91, van de Regelingscom missie van het Liefdadigheidsfeest gegeven door HH. Offi cieren van het Garnizoen alhier 1159.42Va en wegens verschillende andere bijdragen f 249.27l/s, te zamen 4819.53V5. Onder dankbetuiging voor de welwillende medewerking van verschillende zijden in ruime mate ondervonden, ver klaren Burg. en Weths zich volgaarne bereid verdere bij dragen in ontvangst te nemen en aan de betrokken auto riteit over te maken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 25 Sept. 1883. E. KIST, Secretaris. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de inge vulde patentbladen voor de wijken Vfl, VIII en IX, over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren. en wel op Woensdag 26, Donderdag 27, Vrijdag 28 en Zaterdag 29 Septem ber e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde pitentbladen ter uitreiking moeten werden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen Hen cenU, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 25 Scpt 1883. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 5. 1ste al., der wet van den 28sten Juni 1881. Staatsblad No 97; Brengen ter algerneene kennis dat door M. C. VAN DER WEEL, vrouw van D. Van Noort, woonachtig te Oegst- geest, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van den sterken drank in het klein in het perceel Nieuwe Rijn No. 112. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 25 Sept. 1883. E. KIST, Secretaris. 1LS5®E]¥, 25 September. Hedonnamiddag ontvingen we per Eogolsche mail de Indische bladen van 15 tot en met 18 Augustus. De wintervergaderingen dor „Maatschappij tot Bevordering van Bouwkunst, afdeeling Leiden en Omstreken", zullen, te beginnen met Donderdag a. s., weder een aanvang nemen. In cene advertentie, voorkomende in dit blad, wordt bekend gemaakt hetgeen in de eerste bij eenkomst verhandeld zal worden. In den loop van deze week zal uit de ge meente Bodograve aan de Tweede Kamer een adres worden aangeboden, waarin wordt aangedrongen op eene zoo mogelijk spoedige ontruiming van de groote hoeveelheid kruit in de Wierickerschans. Het adre3 is voorzien van 652 handteekeningen. Do collecte te Voorschoten voor Indië heeft met een nagekomen gift bedragen f 317.24, te Schipluiden f 162 en te Bodegrave f 292.15. Tot onderwijzers 1ste klasse te 's-Hage zijn benoemd de heeren J. H. A. Reiziger te Noordwijk- Binnon en G. Werdes te "Wassenaar. Naar men verneemt, heeft jhr. H. T. Hora Siccama zich tot den gemeenteraad van Den Haag gewend met het verzoek, concessie te verkrijgen voor eon zeehaven te Scheveniugen voor de visscherij en kleine kustvaart. Sedert vele jaren beeft hij zich met dit vraagstuk bezig gehouden en nu een ontwerp aangeboden van bescheiden afmetingen, waarvan de kosten, schoon ruim geraamd, 3'/, millioen gulden, nog ver blijvon beneden die van vroegere projecten. Het oog is daarbij gehouden op de voorgestelde waterverversching der residentiej die daarmede ook gebaat zou worden. Bij het ont- worp is een memorie van toelichting, bevattende twee teekeningeD, gevoegd. Blijkens het schrijven van den heer Siccama zon de haven ten zuidwesten van den vuurtoren worden aangelegd, zoodat er „geen aanraking met de weeldebuurten zou bestaan", alleen de nijverheidegedeelten gebaat en de bestaande toestanden niet benadeeld zouden worden. Ter tegemoetkoming in de kosten worden subsidies aan de betrokken besturen gevraagd. Naar men verneemt, is het feest, dat de com missarissen der vreemde Staten op de tentoonstel ling te Amsterdam aan het uitvoerend comité, aan do leden van de jury, de autoriteiten, de leden van do pers en een aantal aanzienlijke inwoners van Amsterdam zullen aanbieden, bepaald op den 12den October. Ruim 600 uitnoodigingen zullen worden rondgezon den, en de onkosten van het feest zijn voorloopig geraamd op f 10,000. De aanstaande gastheeren benoemden den consul- generaal van Frankrijk, don graaf De Saint Foix, tot hun voorzitter. Yan bevoegde zijde wordt ods medegedeeld, dat de sluiting der Amsterdamsche Tentoonstelling offieiëel bepaald is op 31 October a. s. Tot en met den laatsten September zullen de terreinen 's avonds nog geopend blijven en concerten worden gegeven in den kiosk tusschen de restaurants. To beginnen met 1 October worden de gebouwen der tentoonstelling 's avonds te 5 uren gesloten, terwijl de buiten-terreinen eerst te 6 uren behoeven verlaten te worden. Yan 131 Oct. matinée-musicale van 122 en van 35 oren. Volgens kennisgeving van B, en Ws. van Rotterdam kan na heden Droogdok No. 1, lang 90 meters, in gebruik genomen worden. De formu lieren zijn verkrijgbaar aan de kantoren van den dokmeester, havenmeester en het bureel van plaat selijke werken. Als Dok No. 2, laDg 48 meters, gereed is, zal daarvan ook openbare kennisgeving geschieden. In do volgende maand zal ten bate van de slachtoffers van Krakafau eene eigenaardige voor stelling te Breda worden gegeven. Officieren van de verschillende wapenen aldaar in garnizoen, zullen alsdan eene opera opvoeren, getiteld „De Doge van Yenetië," gecomponeerd door een officier aldaar. Verder zullen do officieren niet alleen als zangers en koristen optreden, doch ook geheel hot orkest bezetten, terwijl zelfs het décoratief door eon officier zal worden vervaardigd. Met genoegen verneemt 't R. N. dat bet verro van zeker is, dat de heer Chrispijn wegens zijne on gesteldheid de tooneelloopbaan moet vaarwel zeggen. Wellicht zien wij hom nog in 't begin van dezen winter weder optreden, zij het dan voorloopig nog in rollen, die niet te veel van zijne kfaebten eischen. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Gibraltar. Bij beschikking van den minister van marine is de adelborst der 3do kl. 4de afd. bij het Kon. instituut voor de marine te Willomsoord A. D. Stumphuis, op daartoe gedaan verzoek, ter zake van lichaamsgebreken, met dt a laatsten dezer eervol uit don zeedienst ontslagen. Blijkens een bij hot departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip 4do kl. „Bali", onder bevel van den luitenant ter zee 1ste kl. H. G. Hiïdebrandt, in den voormiddag van 22 dezer, te Malta aangekomen. Aan boord is alles wel. De gewone audieutio van den minister van marine zal Vrijdag a. 8. niet plaats hebben. Z. M. hoeft W. Koning, directour van een der R ij ks-telegraaf kan toren, op zijn verzoek, met 1 Nov. a. s., benoemd tot telegrafist lste kl. bij de Rijkstelegraaf; - den heer G. Kienitz, consul der Nederlanden te Christianïa, bevorderd tot con sul-generaal; - A. G. Montfoort, te Rotterdam, met ingang van 1 Oct. a. s., benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Assen. Gemengd Nieuws. Hedennamiddag om halfdrie kreeg aan de Haven de 25-jarige sjouwer C. B. een toe val, doch hij kon, na bijgebracht te zijn, weder huiswaarts keeren. Werden in den laatsten tijd op ver schillende plaatsen te Hoofddorp appelen en peren van de boomen gestolen, in den nacht van 23 op 24 dezer zijn door den gemeente-veldwachter N. Yan Leeuwen in den boomgaard van mej. do wed. L. v. d. Zon drie appoldieven op heeterdaad betrapt en wel J. A. P., J. v. M. en A. v. V., allen te Hoofddorp woonachtig. Tevens werd door gemelden veldwachter de persoon van D. S. wegens dronkenschap bekeurd. S. De G. te Hoofddorp is, naar men zegt, door den jachtopziener J. Z. bekeurd voor het verschrikkelijke feit dat zijne poos op zijn grond een haasje heeft gesnapt, hetwelk De G. meende van een gewissen dood te moeten bevrijden. Het beestje is in beslag genomen en zal als levend stuk van overtuiging kunnen dienen. Ter viering van het weldadigheidsfeest „Clingendaal-Krakatau" was de renbaan te Clingen- daal aldaar gisteren weder opengesteld, doch het be zoek was zeer middelmatig ten gevolge van het on gunstige weder, dat nog vóór den aanvang van het feest zijn invloed deed gelden. Het vroolijke aan zien dat het terrein aanvankelijk had door den vlaggentooi aan de tribune aangebracht, zoomede door een viertal sierlijke tentjes die onder een bloemenmassa waren verborgen en bestemd voor den verkoop van fijne vruchten en prachtige bloemen, ging spoedig verloren toen de regenvlagen hoe langer hoe heviger werden en het terrein door- weektoü. Zoowel de dames, die in elegante toiletten trachtten togen vrij hooge prijzen hun waar aan den man te brengen, als baron Yan Tuyl, die in een afzonderlijk tentje voor deze gelegenheid het beroep van bookmaker uitoefende ten voordeele van de goede zaak, deden hun best om de opbrengst aan het doel te doen beantwoorden, doch de verkoop nam weinig toe toen men zelfs ten laatste besloot hot publiek op het middelterrein tot de tribuoe toe to laten. Toch was het er vrij geanimeerd, daar zoowel boeren en boerinnetjes als de aanzienlijke dames en heeren hun best deden zich te vermaken cn den dag zoo goed als 't ging genoeglijk door te brengen. De uitgeschreven volksfeesten gingen niet door ten gevolge van gebrek aan deelneming. Daar entegen waren de wedstrijden zeer opgewekt en weid er zelfs schooner gereden dan Zaterdag voor acht dagen. Het feest werd opgeluisterd door de muziek der Haagsche schutterij. Te Haarlem is een bekende dronkaard, eenige minuten nadat hij eene tapperij aan het Spaarne beschonken had verlaten en op de straat was gaan liggen slapen, plotseling overleden. Een persoon werd onlangs aaneenpoli- tiebureel te Amsterdam ontboden, om zich omtrent eenige feiten te verantwoorden. Bij het woord „politie" schrikte hij zoo hevig, dat hij een gereedstaand glas water opdronk, waarna hij uitriep: „binnen oen uur ben ik dood." Voor alle zekerheid gaf meu hem spoedig tegengif in en bracht hem naar het gasthuis, dat hij na een verblijf van 24 uren als hersteld verliet. Intusschen was gebleken dat hij eene hoeveelheid morphine in het water had Eenige inzenders op de Amsterdamsche tentoonstelling hebben de hun toegekende onder scheiding geweigerd. Hier en daar treft men inzen-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1