ramp in Ned.-Indië, ontvangen van den consul- geceraal der Nederlanden te Odessa een gift van f 100van den consul der Nederlanden te Port- Eiisabeth een van 5 pd. st. en van den tijdelijken zaakgelastigde te Bucharest een som van 905 fr., als opbrengst eener aldaar gegeven tooneelvoorstelling. De Eerste Kamer nam heden unaniem en onveranderd aan het adres van antwoord op de troonrede. Alleen de finti.ciëele paragraaf lokte een amen dement uit van den heer Yan Royen om niet de onmisbaarheid van versterking van de inkomsten te constateeren. Hij vreesde dat daardoor een oor deel over in te dienen ontwerpen zou worden gepre- judicieerd. De heer Pijnappel ontkende dit namens de commissie. De paragraaf laat het oordeel geheel ▼rij. De minister van financiën verklaarde dat het tekort op de Staatsbegrooting zeer aanzienlijk zou zijn en er geen twijfel over de onmisbaarheid van de versterking der middelen kan bestaan. Het amen dement werd verworpen met 24 tegen 9 stemmen. Het adres zal Z. M. door eene commissie worden aangeboden. De Kamer is op reces gescheiden. De heer L. J. Lefèbre, geluidkundige te 's-Hage, heeft gemeend beleefdelijk te moeten be danken voor de bekroning hem toegekend voor zijne inzending op de Amsterdamsche tentoonstelling. Het stoomschip „Noord-Holland", van Rot terdam naar Java, hetwelk op Goodwin Sands aan den grond heeft gezeten, zal, na de geheele lading te Southampton gelost te hebben, naar Londen vertrekken om aldaar te dokkende „Prins Hen drik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde giste ren Dungeness. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen om halfnegen werd eene 24-jarige vrouw, genaamd S. R., in de Don- kersteeg door een toeval getroffen, doch na bijge bracht te zijn kon ze weder huiswaarts keeren. In de gemeente Ter Aar woont eene vrouw, die, langen tijd sprakeloos geweest zijnde, haar stem eensklaps heeft teruggekregen. Doch het geneesmiddel was erger dan de kwaal. Op een avond liep het gerucht dat haar zoon ver dronken was. Haar echtgenoot kwam zulks ter ooren, en in de hoop dat hij zijn zoon nog zou mogen terugzien, zeide hij niets aan zijne vrouw van doze treurige tijding. Helaas, het duurde niet lang of het gerucht bleek waar te zijn. Men gaf met zekerheid den vader kennis dat het lijk was opgevisclit. Nu kon hij het droevig ongeval niet langer voor zijne vrouw verborgen houden, &n hoe omzichtig hij haar de mare ook mededeelde, de ontsteltenis, die de goede vrouw om het hart sloeg, was zóó groot dat zij onder het slaken van een harden en pijnlijken gil in zijne armen in zwijm viel. Sinds dat oogenblik is haar stem als elke andere. Dinsdag-middag heeft op het Slijk- einde te 's-Hage eene vechtpartij plaats gehad tus- schen twee zusters. De eene moest van de andere een som geld hebben, die zij haar geleend had. Zy meende dat het tjjd werd van betaling. Toen zij daarom kwam vragen, werd zij in de eerste plaats onthaald op een reeks scheldwoorden en ten slotte zoodanig mishandeld dat de vrouw voor dood op straat bleef liggen en naar huis moest gedragen worden. Gisternacht kregen in de Bleekers- laan te 's-Hage een vader met zijne dochter in hunne woning twist met een kennis, die hen was komen bezoeken. Het bezoek eindigde met het af ranselen van vader en dochter door middel van een stoel, waardoor beiden aan het hoofd gewond werden. Ten slotte werd het drietal naar het com missariaat van politie overgebracht. Naar men verneemt, hebben ook de heeren H. F. Yan Thiel en Zoon, fabrikanten in vernissen enz. te Haarlem, de hun door de jury toegekende onderscheiding der int. kol. uitv.-ten- toonstelling te Amsterdam geweigerd. Op de Amsterdam sche tentoonstel- ling zijn toegekend 372 eerediploma's, 1064 gouden medailles, 1557 zilv. med., 1348 bronzen medailles en 880 eervolle vermeldingen. Te zamen 5221 be kroningen. De aan zoogenaamde „offieiëele inzen dingen" toegekende bekroningen zijn daarby niet modegerekend. De gisterenteAmsterdam genomen proeven met den Sirene-misthoorn zjjn volkomen geslaagd. Zoowel het geluid als de seinen (volgens Morse-alphabet) waren zeer duidelyk op een afstand van een uur gaans (3 Engelsche mijlen) hoorbaar. In eene herberg aan het gedempte Zuiderdiep te Groningen is een broedermoord ge pleegd. Twee daar gelogeerde kaasventers uit Zwaagwesteinde kregen twist over de opbrengst van verkochte kaas. De oudste verweet den jongste zijne oneerlijkheid. Deze werd daarop zoo driftig dat hij zijn ouderen broeder met een broodmes een krachtigen steek in de dij toebracht, die hem dadelijk het bewustzijn deed verliezen en ter aarde storten. Een hevig bloedverlies volgde en binnen een half uur was de ongelukkige overledeD, ondanks de dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp. De jeug dige moordenaar, oud 16 jaren, vluchtte naar buiten de stad, doch werd spoedig door de politie gearresteerd. De persoon, beschuldigd van den moord op den landbouwer Poos uit Beers te hebben gepleegd, is door do justitie in verzekerde bewaring genomen. Het is zekere Yan Eek, Zaterdag jl. als milicien uit Grave met groot verlof vertrokken. Hij werd in het bezit gevonden van een bebloed mes, dat juist in de wonde, den vermoorde toege bracht, paste. Tot nu tce ontkent hij alle schuld. Het schijnt dat de moordenaar zijn slachtoffer heeft opgewacht in de nabijheid van eene herberg, waar zij te zamen over een meisje twist moeten gehad hebben, en hem onmiddellijk den strot heeft afge stoken. Het slachtoffer heeft nog eenige schreden gedaan en is toen neergestort, 's Nachts werd het lijk door eenige voorbijgangers govonden. De kolossale fabriek van de firma P. F. Yan Vlissingen te Helmond is bijna geheel afgebrand. Do"schade is buitengewoon groot. Frankrijk. Volgons bericht nit Tamatave van 5 dezer, zijn de strijdkrachten dör Malgassen sedert 17 Juli slechts verdedigenderwijze te werk gegaan. De Fransche bevelhebber had aan den Engelschen kapitein ter zee Johnstone doen weten, dat het wellicht nood zakelijk voor hem zou zijn, de actieve krijgs-operatiën op de Oostkust te hervatten. De Eagelsche oor logsschepen „Dryad" en „Ranger" waren daarop vertrokken; waarheen was onbekend. Ook drie FraDscbe oorlogsschepen hadden Tamatave verlaten. De staat van beleg, door de Franschon afgekondigd, werd steeds gehandhaafd. In den staatkundigen toestand was geen verandering. G-root-Britaniiië. De hertog van Anmale en de groothertog van Mecklenburg-Schwerin zijn gisteravond te Londen aangekomen. Lord Granville is aldaar van Walmer Castle teruggekeerd. Lord Dufferin is naar Konstantinopel vertrokkeD. De „Pall Mall Gazette", die met het kabinet in betrekking staat, verklaart in een blijkbaar officiëel artikel: „Het is eene groote dwaasheid, in het bezoek van den heer Gladstone aan Kopenhagen een vijandelijke daad togen Duitschland en Oosten rijk, of het uitgangspunt voor de vorming vaD een anti-Bismarck-verbond te zien. Engeland wenscht met Duitschland en Rusland in goede verstandhou ding te leven, en acht een oorlog tusschen beide mogendheden in het geheel niet noodzakelijk of aanstaande. Het zou daarbij ook geen partij kiezen. Yoor het overige acht Engeland het veeleer nuttig, de oude vriendschap tusschen Duitschland en Rus land aan te kweeken." België. Een jeugdig Belgisch officier, die door de Inter nationale Afrikaansche Maatschappij naar Congo is gezondeD, heefc aan zijn vader een brief ge schreven, die door dezen in het „Journal de Mons" is openbaar gemaakt. De schrijver laat zich over Stanley zeer ongunstig uit, en verklaart dat bij zich niet als onderzoekingsreiziger, maar als mo narch gedraagt en op de meest aanmatigende wijze te werk gaat. Stanley is de schrik der koningen of stamhoofdenzij onderwerpen ziek aan hem, bieden hem geschenken aan, en verlaten zelfs hunne houten en aarden met riet bedekte paleizen, om hem hulde te betuigen en zich als zijne stafofficieren te ge dragen. Alleen het 6treDge bevel van den koning der Belgen heeft Stanley kunnen weerhouden, het grondgebied van den koning, met wie» De Brazza een tractaat gesloten heeft, in bezit te nemen. Yroeg of laat zal Staoloy waarschijnlijk do Maat schappij in een ernstig conflict met Frankrijk brengen. Telegrammen. PORT-SAID, 19 September. De quarantaine voor de van Alexandrië komende schepen is ver vallen. WEENEN, 19 September. De koningen van Spanje en Servië zijn hedenmiddag, om de manoeuvres der Duitsche troepen bij te wonen, naar Homburg vertrokkeD, na een hartelijk afscheid genomen te hebben van den keizer, de aartshertogen Albert, "Willem, Reinier en Engeoius, de aartshertoginnen Elisabeth en Maria, en den hertog van Nassau, die allen aan het spoorwegstation aanwezig waren. WEENEN, 20 September. (Part. Tel.) Te Sofia is onverwachts eene verandering gekomen. Behalve het geheele kabinet, treden ook de twee veel be sproken Russische generaals Soboleff en Kaulbar af, omdat in de laatste 24 oren de vorst zich met de partijaanvoerders verstaan heeft tegen het Russische overwicht in Bulgarije. Deze verandering wekt groot opzien en dwarsboomt de plannen van Rnsland zeer. LEIDEN 20 September, De verwachting voor morgen iswind van zuid oost tot zuidwest, regen. De Indische mail per stoomschip „Yoorwaarts" wordt 22 dezer alhier verwacht. De heden te Amsterdam gehouden 12de algero. verg. der Ned. M. v. Tb. en PI. werd gepresideerd door mr. II. L. A. Obreen, van Leiden, die do vergadering opende, de leden welkom heette, spe ciaal den heer Scalogne, oprichter der Maatschappij, welke het tienjarig bestaan kwam meevieren. Hij deelde mede dat er te Apeldoorn een afd. is opgericht, dat de „Yer. voor bloemencultuur te Dieren, Ellecom en De Steeg" zich heeft aange sloten en dat er hoop bestaat op het tot stand komen eener afd. in Ned.-lndië. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de Maatschappij in bloeienden toestand verkeert. Zij telt thans ongeveer 1500 leden, 18 afdeelingen, 6 samenwerkende vereenigingen en 10 donateurs. Na uitvoerige discussiën werd het voorstel tot het uitgeven van een officiëel orgaan met 45 tegen 39 stemmen aangenomen. Dr. D. J. Coster, lid van het hoofdbestuur, hield eene feestrede ter herinnering aan het 10-jarig bestaan der maatschappij on bood een album aan. Gisteravond is op ruim 74-jarigen leeftijd te 's-Hage overleden mr. David LéoD, advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Den 13den Januari 1809 geboren, veroorloofden de omstandigheden niet dat, toen de studietijd voor hem was aange broken, hy zich aan de wetenschap wijdde. Hij ving zijn loopbaan aan als verslaggever van verschillende dagbladen, meer bijzonder van de handelingen der Kamers. Maar die werkkring deed hem te eerder inzien wat aan zijne vormivg en kennis ontbrak. Ofschoon reeds betrekkelijk oud, ofschoon gehuwd en met kinderen gezegend, aarzelde hij niet den weg in te slaan om het doel te bereiken dat hem van jongi af aantrokhet doctoraat in de rechten. Te midden van zijn zwaren arbeid studeerde hij eerst om zich voor te bereiden, later om aan de Hoogeschool te Leiden zijne rechtsgeleerde studiën voort te zetten. Toen hij zich aanmeldde te Leiden, aarzelde de professoren eerst hem aan te nemen. Maar zijn aan drang overwon hun vrees. Hoe sterk beschaamde de uitkomst die vrees. In 1840 op reeds gevor derden leeftijd, gepromoveerd, wist hij weldra zich een uitgebreide praktijk te verwerven, daar zijn heldere blik, zijn juist oordeel en zijne gemoede lijkheid spoedig algemeen werden gewaardeerd. Een paar merkwaardige rechtsgedingen bezorgden hem alras een populariteit die bïj sedert niet meer heeft verloren. Bovenal vestigde hij zijn naam o. a. door een veel omvattend en algemeen als hoogst nuttig erkend Handboek: „Regtspraak van den Hoogen Raad.'< Hoe groot Leon's werkkracht was, kan hieruit blijken dat hij in zijn laatste levensjaren een wellicht nog grooter reuzenwerk van rechtskundigen aard voor bereidde, waarvan bij echter de voltooiing niet heeft mogen beleven. Dat Léon de algemeene achting genoot, bewijst zijne afvaardiging jaren lang door de Haagscbe kiezers tot lid van de Provinciale Staten, zijno be noeming tot rechtsgeleerd adviseur van verschillende vereenigingen, zijn lidmaatschap van verschillende commissiën en niet 't minst zijne benoeming tot ridder van de orde van den Nederlandschen Leeuw. In de beden gfihouden zitting dor Tweede Kamer werd door den heer O. Yan Rees het voor-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2