LEIDSCH Jllg DAGBLAD. A0. 7238. Vrijdag 21 September. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden1.10. franco per post1.40. Ahooderfijbe Nommers.0.05. Officieel© HennisgevingeiL Oproeping in werkelijken dienst. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris 'des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 17den Augustus 11., A ne. 1916 ('2de afd.), Provinciaalblad n°. 54; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en, overeenkomstig de 2de zinsnede van art. 57 van het Ko ninklijk besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad n°. 46), na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op Dinsdag den 2den October aanstaande in werkelijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoens plaatsen behooren te begeven; en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij op gemelden dag vóór vier uren des namiddags bij hunne corpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 September 4882. DE KANTER. LEIDEN, 20 September. Aan don gemeenteraad is ingediend een door een aantal ingezetenen onderteekend adres, waarin zij hun adhaesie betuigen aan het verzoek van de Maatschappij „Vreewijk" om eene brag te leggen over den Witten Singel en tot amotie van den jaag-paardenstal aan den Vliet. Alleen omtrent het laatste wordt, gelijk men reeds weet, door B. en Ws. afwijzend geadviseerd. Op een verzoek van de directie der IJsel-Stoom- tram-Maatschappy tot plaatsing van een verplaats baar honten waqhtlokaaltje met ijzeren dak op het plein bij het Haagsche en Dolftsche veer, hebben zij geen bezwTaar, óók aangezien er geen boom en voor behoeven gerooid te worden. Den gemeenteraad wordt door hen tevens voorge steld de traktementen van de inspecteurs van politie te verhoogen en ie brengen op een minimnm van f 1200 voor den oudsten (hoofd-) inspecteur, tel kens na twee jaren dienst te verhoogen met/" 100, totdat een maximum bereikt is van f 1400van f 900 voor de beide daarop volgende inspecteurs, op de zelfde wijze te verhoogen tot f 1200; en op 400 voor den vierden inspecteur. In vergelijking met andere plaatsen achten B. en Ws. deze verhoogingen noodzakelijk en billijk. Geene bezwaren worden aangevoerd op het ver zoek van mevrouw de wed. J. E. Matthien-Bopp, wier dochtertje de openbare meisjesschool der 1ste kl. bezoekt, om restitutie van te veel betaald schoolgeld tot een bedrag van f 10, op grond dat adressante zich met September jl. in deze gemeente metterwoon heeft gevestigd. Commissarissen der Stedelijke Gasfabriek aeelsn mede dat, ten gevolge van den tegenwoordig gere geld plaats hebbenden aanvoer der gaskolen per spoorverbinding, het bedrijf kapitaal tegen 1 Januari a. s. eene vermindering van f 20,000 kan onder gaan. Zij stellen derhalve voor te besluiten dat met dien datnm als buitengewone aflossing eene som van f 20,000 van het bedrijf kapitaal ter beschik king van den Raad worde gesteld. B. en Ws. leggen overeen aanbeveling van cura toren van het Gymnasium voor de benoeming van een conrector en van een leeraar in de onde talen. Zij geven dus in overweging tot de benoeming van een conrector eD, mocht de aanbevóien leeraar dr. J. J. Hartmann tot die betrekking benoemd woiden, als dan tot de vervulling van de door die benoeming opengevallen betrekking over te gaan. De heden alhier langs de huizen gehouden collecte voor de noodlijdenden ten gevolge van de ramp in Nederlandsch-Indië heeft circa f 2450 °Pgabracht, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Het stoffelijk overschot van wijlen generaal De Neve zal Zaterdag-iniddag om twaalf uren op de begraafplaats aan de Groenesteeg worden ter aarde besteld. In de algemeene vergadering van de Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Planten kunde, heden te Amsterdam gehouden, is besloten aan den heer J. Mater, caltuurchef bij de firma Von Siebold alhier, toe te kennen een eere-diploma en een gouden medaille als bewijs harer erkente lijkheid bij gelegenheid zijner 40-jarige dienstver vulling by genoemde firma. Het stoffelijk overschot van den letterzetter J. H. Mulder, die, na eene langdurige ziekte, opeens en nog geheel onverwachts aan bloedverwanten en vrienden werd ontrukt, is hedenmorgen de laatste eer bewezen. Om halftien werd het aan de Marenpoort graf waarts geleid. Een tiental kameraden sloten zich by den treurigen stoet als dragers aan, en op het kerkhof werd de kist door hen naar de groeve gebracht. De heer Los, predikant by de Christelyk-Gerefor- meerde gemeente op den Nieuwen Ryn, hield ver volgens eene korte rede, waarin hy de onberis- pelyke levenswijze van den overledene deed uitkomen, waarna het plechtige: „Gelyk het gras is ons kortstondig leven" enz. door de aanwezigen werd gezongen. Een der vakgenooteD, met wien Mulder gedurende een aantal jaren was werkzaam geweest, herdacht nog in korte woorden wie en wat de overledene onder zyne kameraden was geweest, waarna oen familielid dankzeide voorde eer, hun vriend gebracht. Dr. Ph. S. Yan Ronkel, beroepen predikant te Leiden, zal op Zondag 7 October te Zetten zijn afscheid prediken. Bedankt is voor het beroep naar Rouvoen door ds. F. Van Spall, predikant te Leimuiden. De burgemeester van Boskoop, tot herstel zijner gezondheid reeds sedert een half jaar met verlof afwezig, heeft verlenging van dat verlof met een jaar aangevraagd, en dus tot Augustus 1884. De gemeenteraad verklaarde in zijne vergadering van gisteren, ondanks krachtige botoogen van de zyde der minderheid, mot vyf tegen twee stemmen, dat een verleenen van dat verleügde verlof niet in strijd zou zijn met de belangen der gemeente. De begrooting voor 1884 werd vastgesteld tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van ƒ21,399.2Ij. Voor het onderwys is daarop uitgetrokken f 6200, waaronder een subsidie van f 250 ten behoeve der bewaarschool van het Nutsdepartement. De gemeenteraad heeft voorts naar aanleiding van daartoe ingediende verzoekschriften besloten, met aanvoering van gronden, ten sterkste te steunen het voorstel van de Pomologische Yereeniging aan Z. M. öem Koning, om maatregelen te nemen dat Nederland vooralsnog toetrede tot de Bernerdruif- luis-conventie en pogingen in het werk stelle, om van den Duitschen rijkskanselier te verkrygen dat deze ten aanzien van Nederland vrijstelling verleene van het verbod van invoer van boomen en planten in Duitechland. Prinses Hendrik vertrekt eerstdaags uit Ber- lyn naar Leusahn, in HolsteiD, om daar nog eenigen tijd door te brengen. De bruto-opbreDgst van het weldadigheidsfeest te Scheveningen was, met inbegrip van de collecte, f 2600. In eene door de Kamer van Koophandel te 's-Hage gehouden zitting is besloten dat over het verzoek der Kamer te Katwijk om medewerking aan maatregelen ter verbetering van de schrobnet- visBchery, het gevoelen zal worden ingewonnen van de commissie uit de reedery te Scheveningen. Tweede Kamer. - In de sitting, welke gister- PRIJS DER ADYEBTENTIEN: Val 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17*. Grootere lettere o&ir plaatsruimte. Voor het incasse ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. namiddag te 3 uren hervat werd, werd het door de commissie ontworpen adres van antwoord op de troonrede tegen heden 11 uren aan de orde gesteld. De Kamer benoemde tot leden der huishoudelyke commissie de heeren Yiruly en De Raadt. Tot voorzitter der Kamer is benoemd de heer O. Yan Rees. Blijkens bet nu in druk verschenen oordeel over de antwoorden op de prysvragen, lo. Mei 1882 door rector cn senaat der Utrechtsche uni versiteit uitgeschreven, werd op de prysvraag van de rechtsgeleerde faculteit over het verband tusschen ryks-, provinciale en gemeentebelastingen in Neder land sedert 1795, slechts een antwoord ontvangen, met de kenspreuk: „"Wer sich was Rechtes, was Dauerndes im Leben wille erfechten, scheuo nicht Arbeit und MühV' By de uitspraak over dit stuk wordt de onver droten ijver en de groote nauwgezetheid vermeld, waarmede de schryver onderzoek deed naar alle belastingen, sedert de omwenteling van 1795 hier te lande ingevoerd, gewyzigd en afgeschaft. Al werden in deze verhandeling gebreken gevonden, grootendeels intusschen aan de onhandelbaarheid der veel omvattende stof en het gemis van goede voorbeelden te wijten, hier staan deugden van don eersten rang tegenover; schryvers zelfstandige en scherpzinnige critiek verdient voorts grooten lof; terwyl by bovendien eene zeldzame waardeering van de eischen der practyk toont, gepaard aan een bij jeugdige schryvers nog zeldzamer gematigdheid. Niettegenstaande de tekortkomingen in deze ver handeling, aarzelde de faculteit dan ook niet, haar een gouden eeropenning waardig te keuren. De schryver bleek te zijnMarie Willem Frederik Treub, student in de rechtswetenschap aan de Rykauniversiteit te Leiden. Onder de talrijke cadeaux, die de pastoor Basten Yan Batenburg te Arnhem ontving, verdienen opgemerkt te worden een gouden beker met dia manten ingelegd, een zilveren presenteerblad waarop 180 gouden tientjes en een prachtvol ameublement, dit laatste door de Arnhemsche geneeskundigen hem aangeboden. Te Rotterdam had gisteravond de eerste ver tooning plaats van de klucht: „Naar de Koloniale Tentoonstelling!" door Jan C. De Yos. Het stuk had veel succes en de zaal was goed bezet. De heer W. Yan Zuylen gaf een aardig type in de hoofdrol. Door de heeren J. D'Andrimont, senator te Luik, en Lucien Guinotte, industriëel te Mariemont, is aan de gemeente Rotterdam een aanbod gedaan tot levering van gas. Zb vragen pacht voor 35 jaren, zullen in anderhalf jaar voor vyf millioen, volgens de ontwerpen der heeren E. J. C. Lavril te Parijs en J. M. Van der Made te Amsterdam, een fabriek bouwen van 20 millioen M3 productievermogen, zullen verder het gas voor de gemeente leveren voor drie cents en verzekeren voorts raa de ge meente, volgens een overgelegde bereken®^, by een gasprijs voor particulieren van 8 cents f 258,450 zuiver voordeel, benevens vrye publieke verlichting- By een gasprijs van 7 cents verzekeren zy f 134,400 voordeel en by een gasprijs van 6J cent f 72,750 voordeel. Het „Journal de Charleroi'' meldt dat bijzon dere, zoo goed als officiëele berichten in staat stellen te verzekeren, dat een ontwerp-tolverbond tusschen België en Nederland op het punt is tot stand te komen. Op dit ontwerp zou de goedkeuring ver kregen zyn van prins Von Bismarck; daardoor zou de eerste stap worden gedaan tot een omvangryker verbond cn zouden Nederland en België ook in het Duitsche tolverbond worden opgenomen. Bij den minister van buitenlandsche zaken is, ten behoeve van de slaohtoffers van de jongste

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1