N°. 7234. Maandag 17 September. A0. 1883. Eerste Blad. DE TROONREDE, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maasden1.10. Franco per post.1.40. Üaeodertyke Nommers.0.05. Döze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Nonimer bestaat uit TWEE BLADEN. welke Maandag-middag om één uur bij de vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal zal worden uitgesproken, zal zoo spoedig mogelijk na ontvangst, omstreeks balftwee, aan het Bureel van het Leidsch Dagblad aangeplakt en daar mede voor de Abonné's worden verkrijgbaar gesteld, Officieel© KennisgeringeiL HERHlLl\G§OXDERWIJ§. Burgemeester en "Wethouders van Leiden; Gezien art. 3 der Verordening van den Éden Januari 1882, tot regeling van het herhalingsonderwijs in de ge meente Leiden (Gemeenteblad No. 11); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de in schrijving van leerlingen voor het Herhalingsonderwijs zal plaats hebben van den 17den tot en met den 21sten September a. s., voor meisjes in het schoHlokaal in de Van-der-WerfLtraat, voor jongens aan deKorte Mare, tel ken dage des namiddags van zeven tot acht uren. Tot het herhaliogsonderwijs kunnen worden toegelaten: 1°. de leerlingen van de scholen der 3de en 4de klasse, die verkregen hebben het getuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der Verordening van 11 November 18S0 (Gemeen teblad 1881, No. 4); 2°. zij die bij een af te leggen examen blijken geven aan de daarvoor gestelde vereischten te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12#Sept. 1883. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 15 September. Naar aanleiding van de ramp, welke Ned.- Iüdië getroffen heeft, hebben eenige stadgenooten zich ook tot een commissie vereenigd tot het orga- niseeren van een instrumentaal concert, waarop zich zoowel meesters als dilettanten zullen doen hooren. Met het oog op de namen van hen, die zich met dit doel onledig houdeD, is het te ver wachten dat deze uitvoering een bijzonder kunstge not zal aanbieden en het der commissie geenszins bij de ingezetenen aan die medewerking zal ont breken als waarop ze recht heeft, ten einde het noodige succes te verwerven. Zijn we wel ingelicht, dan heeft de burgemeester, de heer De Laat De Kanter, het eere-voorzitterschap der commissie reeds aanvaard. Het was een dubbel schoon feest dat gister avond op Zomerzorg gegeven werd schoon om het doel, schoon om de uitvoering, - en volkomen de belangstelling waard die het ondervond. In den met vlaggen en wimpels versierden en met ga9, lam pions en gekleurde ballons verlichten tuin bleef dan ook bijna geen plaatsje onbezet. Er was voor heel wat verscheidenheid en afwis seling zorg gedragen. Terwijl bijvoorbeeld buiten in de vrije natuur Grentzius kapel de eerste afdeeling vau een muziekprogramma uitvoerde, en vervolgens naast den kiosk eenige onderofficieren over vier paarden aan het voltigeeren waren, was de zaal reeds geheel bezet door hen die weer van het op te voeren comediestukje „Dan hier dan daar" niets wenschten te laten verloren gaan, even min als van de voorstelling in het schermen met degens, sabels, goweren, stokken, geweer en sabel (infanterist en cavalerist) enz. enz. Bij alles was zulk een talrijk publiek tegenwoor dig, dat velen op stoelen en tafels gingen staan om over de hoofden te kunnen heenzien, niet het minst in de met tropeeën en wapenattributen ver sierde groote zaal. Niet ieder kon van alles getuige zijd. Aan de herhaalde en daverende toejuichingen was evenwel merkbaar dat er flink werd gewerkt, hetgeen ook door de kenners werd bevestigd. Na de uitvoering van het tweede gedeelte van het muziekprogramma had in den tuin een groote militaire taptoe plaats, waartoe naast de stafmuziek een aantal tamboers en hoornblazers van bet gar nizoen hunne medewerking verleenden. Tijdens die taptoe werd er bij afwisseling Bengaalsch vuur ont stoken en daarna, onder het spelen van verschil lende nationale volksliederen, aangezien eindelijk ook nog een aantal Oriëntalisten van hun diner kwamen opdagen, eenig vuurwerk. Het geheel voldeed zeer goed en zeer zeker zal niemand onvoldaan zijn huiswaarts gekeerd. Zij die het feest organiseerden of er belangeloos aan medewerkten, mogen ook daarom met voldoening op dezen avond terugzien, maar vooral om het resultaat dat er mede verkregen werd: een batig saldo van ongeveer f 1175. De heer J. Van der "Waals, onderwijzer aan eene der Christelijke scholen alhier, is benoemd tot hoofdonderwijzer te Oud-Beierland. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4565 volwasser personen en van 49 kinderen. Tot tweeden onderwijzer aan de school met den Bijbel te Delft is benoemd de heer Th. J. Broers, van Voorschoten. De Koning en de Koningin keerden gistereD, vergezeld van de jeugdige Prinses, in de residentie terug. De Vorsten vertrokken te 2 uren van „Oraüje- N aas au" naar Ede; op do grens der gemeente Wageningen waren de autoriteiten aanwezig om hun uitgeleide te doen. Precies te 3 uren 50 minuten hield de koninklijke trein voor de wachtkamer der vorstelijke familie in het stationsgebouw van de Rijnspoorweg-Macxtsohappij te 's-Hage atil. Het feest, den 18den dezer te Scheveningen te geven, zal een weldadigheidsfeest zijn ten voor- deele van de slachtoffers in Indië. Reeds nu worden aanstalten gemaakt voor do illuminatie; het gezel schap van den heer Van Zuylen zal op het terras een Hollandsche tooneelvoorstelling gevenhet damespersoneel van de Franscbe opera zal collec teeren en kinderen zullen, Da afloop van een voor stelling in de kurzaal, in optocht, door muziek be geleid, eene wandeling op het terras maken. Ziedaar wat men den bezoekers van Scheveningen a. s. Dinsdag zal te zien en te hooren geven. De 13de lijst van de Unie-collecten geeft als totaal van 325 locale comité's 56,202.02, waar onder Schiedam voorkomt met f 457.90, Vreeswijk met f 161.01, Woerden en omstreken mot ƒ240.60 en Maasland met f 594. De heer H. Ten Cate Hoedemaker heeft wegens ongesteldheid bedankt voor de betrekking van adsistent bij het Anatomisch Laboratorium te Amsterdam. Gisteravond liet de kapel van Bilse zich voor de laatste maal op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam hooren. Reeds om zes uren stroomden de muziekliefhebbers naar het terrein en te klokke zeven had zich eene dichte schare van toehoorders rondom den kiosk verzameld, zoodat zij, die later kwamen, zich met een staanplaats buiten den stce- lenkring of met een zitplaats aan een der restaurants moesten vergenoegen. Warm waren de bijvalsbetuigingen, die na ieder nommer weerklonken, en verscheidene kransen wer den den directeur als hulde aan zijn groot talent en dat zijner orkestleden vereerddoch toen de laatste tonen van het slotnommer hadden weerklonken, kende de geestdrift geen palen meer. Als één man verhief het publiek zich van zijne zitplaatsen, om den heer Bilse en zijn orkest, onder gewuif van hoeden en oorverdoovende toejuichingen te danken voor het genot, gedurende 21/, maand verschaft. De heer Bilse beantwoordde deze hulde door het orkest het Nederlandsche Volkslied te doen spelen, hetgeen niet strekte om de bijvalsbetuigingen te doen eindigen. Nog lang hielden de bravo's aan en de bekwame orkestdirecteur was genoodzaakt om zich van alle zijden van den kiosk aan den volke te vertoonen. Daarna vond eene meer eenvoudige, maar niet minder waardige ovatie plaats. De heer Bilse werd nitgenoodigd in de Duitsche Weinstube te komen, waar een 25-tal zijner vereerders met hunne dames hem en zijne dochter, die hem op zijne kunstreizen steeds vergezelt, opwachtten en hem bij monde van den heer A. C. Wertheim, als herinnering aan Am sterdam en het kunstgenot daar verschaft, een paar fraaie gravures naar Rembrandt en Van der Helst, in lijst, aanboden. De heer Bilse antwoordde dat Amsterdam en de daar ontvangen hulde altijd in het boek zijner her inneringen, in zijn hart, een plaats zou kunnen vinden. „Amsterdam und Holland lebe hoch!" zoo eindigde hij zijn speech, welke luid werd toegejuieht. De hertog van Teek, schoonbroeder der koningin van Engeland, bezocht gisteren de Amsterdamsche tentoonstelling.. Als vervolg op het vorig bericht, deelt men mede dat zich bij de firma De Nayer Co. te Brussel hebben aangesloten de firma's de koninkl. papier fabriek te Maastricht en de koninkl. fabriek „De Eendracht" (Van Gelder Zonen) te Apeldoorn, om gemeenschappelijk postpapier en enveloppes te koop aan te bieden, op Zondag en Maandag 16 en 17 dezer, in de Machine-galerij op de tentoonstelling. De opbrengst zal, gelijk bekend, strekken tot leni ging der rarrp op Java. Aan Engel8che inzenders op de Amsterdam sche tentoonstelling werden toegewezen: 19 eoro- diploma's, 5L gouden, 70 zilveren, 54 bronzen medailles en 25 eervolle vermeldingen. Engelsch- Indië 15 eere-diploma's, 36 goudeD, 61 zilveren, 41 bronzen medailles en 24 eervolle vermeldingen. Jonkheer A. W. Van Borssele, burgemeester van Ede, is benoemd tot officier der Orde van de Eikekroon. Den 249ten September a. s. zal te Kampen, '8-Bosch en Delft met het schriftelijk gedeelte van het examen voor onderofficieren, diDgende naar d- rang van 2den luit. der infanterie, cavalerie en artillerie, alsmede van 2de luit.-kwartiermeesters een aanvang worden gemaakt. Het mondeling ge deelte van bedoeld examen zal den llden Oct. d. a. v. te 's-Hage beginnen. De navolgende plaatsen zijn opengesteld: infan terie: 24 hier te lande, onbepaald in Ned.-Indië; cavalerie: 2 hier te lande; artillerie 7 hier te lande, onbepaald in Ned.-Indië; administratie 7 hier te lande, 7 in Ned.-Indië. Voor deze plaatsen hebben zich aangemeldvan den hoofdcursus te Kampen 5 onderofficieren voor de admin. hier te lande en 7 voor id. in O.-Indië, alsmede 14 voor de inf. hier te lande, 7 voor de inf. in O.-Indië en 1 voor do inf. hier te lande of ia O.-Indië; - van den hoofdcursus te Den Bosch: 13 onderofficieren van de inf. hier te lande, 7 voorde inf. in O.-Indië, 2 voor de iDf. hier te lande of in O.-Indië en 2 voor de cav. hier te lande; - van den artilleriecursus te Delft4 onderofficieren voor de art. hier te lande en 3 voor de art. in O.-Indië. Gemengd Nieuws. Door het spelen met lucifers ontstond gisternamiddag in de woning van zekeren V., in de Speelmanspoort aan de Kaiserstraat, een begin van brand. Het onheil werd echter spoedig door de ouders opgemerkt - de vlam had zich reeds aan de bedgordijnen medegedeeld -, en het ver nielende vuur in zijn verderen voortgang gestuit. Deze week werden op „Rhynzigt" 221 zwembaden door heeren en 6 door dames ge nomen. Temperatuur van het water op heden 16' C*

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1