N°. 7232. Vrijdag 14- September. A0. 1883. Avond-editie. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Vmt Leiden per 8 maandenf 1.10. franco per post.1.40. Atooderltyke Nommere.0.05. DAGBLAD. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Tai 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer <M7£ Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassee* ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Offlciöele EennisgeTingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art 6, 2de alinea der Verordening van II November 1880, regelende de inwendige inrichting der scholen, de toelating en bet ontalag der leerlingen (Gemeenteblad N°. 4); Brengen ter algemeeDe kennis dat de inschrijving van nieuwe 'eerlingen aan de openbare scholen der 3de cn 4de klasse zal plaats hebben van den Sden tot en met den 15den Sept. e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Van-der-Werfstraat en aan ae Korte Mare, des voormiddags van half negen tot negen nren en des namiddags van half (wee tot twee oren, behalve des Zaterdags-namiddags en des Zondags. De gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen der derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor do openbare school der 3de klasse N°. 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Korenbrug- 6teeg, Nieuwe Rijn tot de Utrecbtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school der 3de klasse N°. 2 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk -voor de openbare school der 3de klasse N°. 3 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en westen ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapen burg, Nienwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Koren- brugsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Aug. 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, IS September. In de H. Petruskcrk - waarheen het stoffelijk overschot van wijlen den oud-pastoor A. C. Quant gisteravond was overgebracht, waar het kort daarna evenals te voren in het sterfhuis ter bezichtiging was gesteld - werd hedenmorgen een plechtige lijk dienst voor den overledene gevierd. Reeds vroeg in dec morgen was het tempelgebouw met belang stellenden gevuld. Hef altaar, vóór hetwelk zich in de kerk de geopende lijkkist bevond, was i® rouw gehuld. Tijdens hetcele- breeren der mis - waerbij het koor het Requiem van Joh. J. H. Yerhulst uitvoerde - was bjjna de gansche R.-K. geestelijkheid van Leiden tegenwoordig. Ometreeks elf uren was deze plechtigheid aldaar afgeloopen en nadat het kerkgebouw ontruimd was, zette de treurige stoet, bestaande uit den lijkwagen en zeventien volgkoetsen, waarin de familie en geestei-ijkon gezeten waren, zich om halftwaalf in bewegiv.g naar de R-£. begraafplaats aan de Zijl poort, waar de kerkelijke plechtigheden eerst in de kapd! en daarna, toen de kist naar de groeve werd gedragen en vervolgens daarin was neergi- daald, werden voortgea9t en om één uüt eindigden. Het gebruik brengt mede dat door de geestelijk heid noek voor rijk nooh voor arm te dier plaatse toespraken of redevoeringen worden g0houdcn ooc <le maat&dtappelijke verdiensten der «verledener in herinnering te brengen. Allen zijn in dit opzicht fuj hun veroeheiden gelijk. Overal waar de stoet cn de stad passeerde, be vond zich eea talrijke menigte; ook op het kerk hof, tot waar kerkmeesters, koorzangers en leden van Yinceatiue achter den lijkwagen gingen of als slippen dragers dienst deden, om daarna als dragers van het lijk op 4e treden. Aanstaanden Zondag, des avonds om 5 uren, zal de heer A. Yan der Sluis zijne afscheidsrede houden in de kerk op de Hooigracht. Morgenavond zal op Zomerzorg ten voordeele van Krakatau hst militair feest worden gegeven, waarvan wij reedsr met een enk6? woord melding maakten. Een assaut, eon com °vdie-voorstelling, muziek enz, zullen elkaar afwisselen'/ zoodat er wol voor ver scheidenheid gezorgd is. Yoor hen die nog niet op de lijsten geteekend hebben, bestaat op den avond van uitvoering ge legenheid om kaarten te nemen aan de zaal van Zomerzorg zelf. Naar het Hbl. verneemt, heeft prof. Theod. Jorissen bedankt voor het hem aangeboden profes soraat te Leiden, ter vervanging van wijlen den hoogleeraar Dozy. Door het provinciaal kerkbestuur te Gro ningen zijn tot den evangeliedienst toegelaten de heeren H. Feykens en H. Wildoboer, van Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Zaandam", van Amsterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brie ven enz. uiterlijk Yrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zjjn. Tot lid der Tweede Kamer in de plaats van mr. J. G. De Bruyn (tot lid der Eerste Kamer gekozen) is te 's-Bosch gekozen mr. A. F. Vos De "Wael, te Zwolle. Naar aanleiding van het verbod van bloem bollen-invoer, door ons reeds vermeld, bevat de Staatscourant van heden het volgende: De minister van buitenlandsche zaken brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat de invoer van niet van wortels voorziene gewassen, met namen van bloembollen, in Duitschland geoorloofd is, mits de verzending plaats hebbe over de daarvoor aan gewezen tolkantoren, onder welke voor Nederland voornamelijk van belang zijn Emmerik, Aken of "Weenen, of overigens boantwoordende aan de voor waarden, omschreven sub 3 van 4 der keizerlijke verordening van 4 Juli 1883, aangevende de wijze van verpakking en vereischte verklaringen van afzender en plaatselijke autoriteit. De bij sommige belanghebbenden bestaande meeniDg, als zoude die invoer verboden of van eene bijzondere vergunning der Duitsche regeering afhankelijk zijn, is het gevolg van OEjuiste opvatting der gemelde verordening. Begunstigd door prachtig weder, werd gisteren de schietwedstrijd van het officieren-schietgezelschap te 's-Hage gehouden. De strijd was warm en er werd goed geschoten. Onder de vele bezoekers merkte men verschillende autoriteiten op. De Fancy-fair voor Anjer en andere geteis terde plaatsen op Java, op het terrein der Tentoon stelling te Amsterdam, is verzekerd. Eene commissie heeft zich gevormd en is ter behoorlijke uitvoering van het plan in sub-commissies verdeeld. Wij laten hier de namen der heeren volgen. Eere-voorzitter: mr. G. Van Tienhoven; Voorzitter: D. Cordes.; Vice voorzittersA. G. C. Van Duyl en H. De Veer; Secretarissen; W. A. Tobias en mr. W. F. Yan Leecwen; Penningmeester: mr. W. Yan der Vliet, bijgestaan door de commissie voor financiën: A. C. Wertheim, M. J. Waller, Fedor C. Bunge; commissie voor do organisatieM. P. Pels, C. Bos- scher, F. Tasson, E. Fors, E. Agostini, S. De Clercq, J. De K005 commissie voor aankoop: Aug. Mesritz, F. J. W. H. Schmitz, mr. J. Kappeyne Yan de Copello, J. Wüste, M. W. Van Rensselaer Bowier, C. L. Schijter List, P. J. Van der Aa, W. E. AIatthe3, C. Schöffer, mr. L. A. A. Van WenseD, jêir. H. E. Bicker en Martia Wolff; commissie voor amusementen enz.: mr. D. Josephus Jitta, E. Browne Van Streefkerk en G. W. Van Barneveld Kooy Jr. Ala datum is bepaald Zaterdag 22 September e. k. Een aantal dames zal uitgenoodigd worden, bij dan verkoop der voorwerpen de commissie te helpen, op haar benrt geholpen door jonge dames naar hare keus en heeren assistenten. De voorworpen ter verkoop zullen verkregen worden door de hulp en de welwillendheid der exposanten, van wie, evenals in het algemeen van buitenlandsche commissarissen, reeds een aantal royale toezeggingen zijn ontvangen of die zich be reid verklaard hebben een Joel der opbrengst af te staan voor het goede doel door de Fancy-fair beoogd. Alle voorwerpen zullen op den .dag van de Fancy- fair voor het publiek te koop zijn yoor de gewone prijzen. Aan ieder bezoeker zal zonder eenigen aandrang gebeel worden overgelaten of hij iets tegen den prijs keeren wil, dan wel meer dan de waarde van een gekozen voorwerp in de handen der dames leggen. Ook zij, die Blechts een beperkte som willen besteden, kannen dus zonder schroom aan dit werk der liefdadigheid deelnemen. De entrée zal zijn f 1. Abonné's behouden vrijen toegang, doch het is te verwachten dat niemand dien dag van zijn door- loop9nde kaart gebruik zal willen maken. Voorts zij medegedeeld dat het comité d'exploi- tation van de tentoonstelling voor dien dag op de onbekrompenste wijze geheel afstand gedaan heeft van de entree's ten behoeve van het liefdadige doel en dus, na aftrek van de kleine onkosten voor dien dag, het volle bedrag der entréegelden Java ten goede zal komen, een bewijs van sympathie voor Nederland en zijne koloniën, dat ongetwijfeld door iedereen hooglijk zal gewaardeerd worden. Eindelijk zij ten behoeve van allen, die eenige nadere inlichtingen mochten verlangen, vermeld dat het bureau der commissie voor de Fancy-fair dage lijks van 3 5 uren zitting houdt op het terrein in het Paviljoeu van den journalistenkring. Einde dezer maand eindigen de avond-con certen op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam. De tentoonstelling zelve blijft tot einde October geopend. Hbld Zondag en Maandag 16 en 17 September zal in. de machine-galerij op de tentoonstelling een alge- meene verkoop plaste hebben van papier, daartoe^ door de heeren De Naeyer Co. van Brn9sel wel willend afgestaan ten bate der noodlijdenden door de vreoselijke ramp op Java, in de Lampongs enz. voorgevallen. EeDige mannelijke ea vrouwelijke ingezetenen uit Ned.-Indië van de afdeeling Nederl. Koloniën zullen daarbij behulpzaam zijn. De officieren der marine te Amsterdam zijn gisteren bijeengekomen om plannen te beramen voor het feestelijk onthaal der bemanning van de „Yarna." Namens de Fransche regeering is aan onze Koningin een prachtig Sèvres-koffie-servies aange boden, wat H. M. met do meeste welwillendheid heeft aanvaard. Terwijl op de Indische begrooting voor 1884 aan uitgaven ruim 7 ton minder wordt aangevraagd, zijn de middeleD 4 millioen lager dan ten vorigen jare geraamd. Yoor koffie en tin wordt op eene mindere opbrengst van 6 millioen gerekend. De mioister acht het zijn plicht geen gunstiger voorstelling te geven der Indische financiën dan waartoe de feiten aanleiding geven en zich te ont houden van voorspiegelingen omtrent een aanstaande verbetering van den toestand, welke maar al te vaak haar doel gemist en tot nieuwe teleurstelling aan leiding gegeven hebben. De tekorten tot en met 1884 bedroegen f 64,400,000. Onder de nieuwe uitgaven komen voor 800,000 voor twee nieuwe stoomschepen voor de Indische militaire marine en is f 250,000 meer geraamd voor aanbouw en uitrusting van schepeD. De afdeeling oorlog is ruim 41/, ton lager geraamd: de voornaam ste vermindering betrefc den post Onvoorziene Uit gaven. Yoorts zijn aangevraagd 0. a. 1 ton voor oprichting van koffiepelmolens in Pasoeroean en 1 ton voor verhooging ten gevolge van afschaffing van sommige heerendiensten. In eene part. corresp. van het Alg. Handels blad uit Kota-Radja dd. 6 Aug., wordt gemeld dat in de Oosterlinie den 31sten Juli jl. het trans port Senelop-Pajaoe werd aangevallen, waarbij wij twee gewonden bekwamen en de vijand een flink pak slaag kreeg. Men spreekt van 15 dooden en gewonden.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1