zijne betrekking als directeur, waarin hij door den heer J. C. Van Goens wordt bijgestaan, te big ven vervullen. In de plaats van den heer Van Meurs werd de heer W. C. Hojel tot commissaris verkozen. De veldbatterijen van het garnizoen der resi dentie, die deelgenomen hebben aan de manoeuvres in de Utrechtsche linie, zijn hedenvoormiddag per Holl. spoor aldaar teruggekeerd. Binnen één uur tij dB waren p arden en geschut uit den trein geladen. Deelden Borg. en Weth. va-i Den Haag in het jongste verslag over den toestand dier gemeente mede dat de grensregeling tnsschen Den Haag en "Wassenaar nog hangende was, thans vernemen wij dat weldra een ontwerp tot regeliög der grens tnssohen beide gemeenten aan de bekrachtiging der wetgevende macht zal worden onderworpen. Toen HH. MM. - de Koning in politiek, de Koningin in blauw kleed en met bruinen hoed - gisteren de internationale tentoonstelling bezochten, bood de heer Goedewagen nit Gouda den Vorst een doosje met miniatuurpijpjes aan en de heer Van Houten uit Weesp een pakje cacao, welke geschen ken minzaam werden aangenomen. De oude heer Reynvaan was zelf bij zijne vitrine en een kistje geurige sigaren verhuisde daar uit naar het Koningspaviljoen. De meubelétalages trokken vooral de aandacht der Koningin; met bijzondere belangstelling nam zij information over de firma Bleesing en Zn. te Amsterdam. De heer De Ridder bood een poppenwiegje voor het Prinsesje aan, waarmede H. M. zeer was ingenomen. FockinkB paviljoen werd mede bezichtigd en van de bloemenverkoopster nam H. M. een fraaie roos ten voordeele van Pernis en Moddergat. Onderweg ontmoette de Koniüg zijn vriend, den Kennemer minstreel "W. J. Hofdijk. Lang drukte onze vorst den grijzen dichter de hand en stelde hem met bijzondere hartelijkheid aan de Koningin voor. In 's Koning8 Paviljoen werd aan H. M. een fraaie bloemruiker aangeboden door de exposanten Van der Meulen en C. Cossa. Met laatstgenoemde onder hield Z. M. zich in de Italiaansche taal. Tegen halfdrie was het dejeuner geëindigd, dat ongeveer 2'/, uur duurde. Do kroonprins en de kroonprinses van Zweden verlieten het tentoonstel lingsterrein te voet, daar de paarden van hun rijtuig, dat op het terrein had gewacht, niet verkozen te loopen. In de afdeeling retrospectieve kunst nam Z. M. de plaatsing der pas door hem ingezonden meubelen op cn H. M. kocht in de Franscho afdee ling een poppen-garnituur voor de Prinses. In de eerezaal der koloniale afdeeling, waar de Koningin zich weder bij den Koning voegde, aanvaardde de Koning uit handen van den heer Pels een fraai gebonden exemplaar van den beredeneerden catalogus dezer afdeeling, benevens eene verzameling photo- graphieen uit Oost-Indië. Om over vieren reden do Koning en de Koningin met den heer en mevrouw Van Tienhoven en hun gevolg rechtstreeks van de machinegalerij over het terrein langs Ruysdael- en Stadhouderskade, naar het Samalangan-Panorama in hot Vondelpark en van daar naar het Broekerhuis, om te 5.45 per extra-trein van den Rijnspoorweg naar het buiten goed „Oranje-Nassau" terug te keeren. Toen de rijtuigen door het Vondelpark waren, moesten ze even stilhouden om den kap dicht te doen, daar het begon te regenen. De paarden van '8 Konings rijtuig gingen er van door, maar werden intijds tot staan gebracht door den inspecteur Van Oost en den heer Steenkamp, zoo vlug zelfs dat de Koning en de Koningin niets hadden bemerkt van het dreigende gevaar. De burgemeester van Amsterdam is door den vorst van Waldeck-Pyrmont benoemd tot com mandeur in de Orde van Verdienste. Naar het Hbl. van Antw. mededeelt, is de toestand van den gevierden schrijver Hendrik Cons- ciense sedert eenige dagen zeer bedenkelijk. Door Burg. en Weths. van Rotterdam is bij den Gemeenteraad ingediend een voorstel tot het verleenen aan de heeren Van der Loo en Berken van definitieve vergunning voor de uitsluitende con cessie voor een stoomtramweg van Rotterdam over Over8chie naar Delft, met een zijtak van Overschie naar Schiedam. Naar men verneemt, heeft de president der Fran8che Republiek aan den Koning der Neder landen een schrijven gericht, waarin hij zijn leed wezen betuigt over de verwoestingen, door de vul kanische uitbarstingen in een deel van Ned.-Indië aangericht. Onder bevel van den laten luitenant der inf. K. W. Steinmetz zal den 15den dezer van Harderwijk vertrekken een detachement suppletie- troepen sterk 20 man, benevens 3 onderofficieren, met bestemming naar Ned.-Indië, aan boord van het atoomschip „Burgemeester Den Tex." Tot medege leiders van dit transport zijn aangewezen do 2de luit. der genie J. C. C. Peereboom en de 2de luit. der art. P. J. Loysen Diliié. Een gisteravond bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië meldt: De passage in Straat Soenda, tnsschen St.-Nico- laaspunt en de Zutfensche eilanden, is niet afge sloten. Lichtschepen zijn onnoodig. Het vnur op Java's Eerste punt (Javahoofd) is onbeschadigd. Dat op Vlakken Hoek kan na acht dagen weer branden de bijgebouwen aldaar zijn verdwenen, het perceel grootendoel8. Het vaarwater in Straat Soenda is waarschijnlijk alleen veranderd tusschen de eilanden Krakatauen Saboekoe. Berichten zijn ontvangen van den resident der Lampong8che districten, van kapitein Bennk en van controleur Wijnveldt via Palembang per stoom schip. Het residentiehuis, het fort en de gevan genis te Telok-Betong zijn gespaard; verder is alles verwoest. Het gouvemetnent8-6toomschip is twee palen landwaarts in door den resident terug gevonden. Van de kustdistricten is geen bericht. De kust is ongenaakbaar; zooveel zichtbaar, is alles verwoest. De gouverneur-generaal zendt hulp via rivier Toe- lang Bawang en Mangala. Bij een der eerstvortrekkende stoomschepen van de Rotterdamsche Lloyds zal mot een nieuw apparaat, hetwelk algemeen de aandacht van be langstellenden en deskundigen heeft getrokken, eene belangrijke proef genomen worden. Het bedoelde toestel, uitgevonden en vervaardigd in de werk plaats van het Museum „Prins Hendrik", bestaat in een nieuwe constructie van „Zee-Boodschapper." Als geschenk door den uitvinder aan voornoemde Maatschappij aangeboden, zal het apparaat, inhou dende eene dep9che, in den Oceaan over boord geworpen worden, met verzoek om melding van do strandingvondst te willen verstrekken. De jaarlijksche belooning, verbonden aan het vacante deurwaarders-district Zwolle, wordt, na aftrek der kosten wegeDS drukwerk enz., geraamd op /"1000. Voor de slachtoffers der aardbeving op Ischia is hier te lande thans bijeengebracht f 7011.35. Aan Reuters Office wordt uit Batavia van 7 September geseind: Het officiëel verslag der ramp is nog niet open baar gemaakt. Het aantal slachtoffers onder de inboorlingen van Bantam, Batavia en de Lampongs wordt op dertigduizend geschat. Hoeveel Europeanen bij de uitbarsting zijn omgekomen, is nog niet bekend. Het garnizoen van bot fort en de resident van Telok-Betong zijn behouden gebleveD. De ellende in Telok-Betong is verschrikkelijk, want de stad is aan do zeezijde, ten gevolge van ontzaglijke banken puimsteen, niet genaakbaar. Bij beschikking van den m'nister van binnen- landsche zakeo, voorkomende in de Staatscourant van heden, is het gebruik van den tweeden druk van het leerboek, getiteld: „Nieuwe Geschiedenis. Verhalen on schetsen voor de hoogste klasse der Volksschool, door A. Nuiver en O. J. Remden", bij het onderwijs op de openbare lagere scholen verbodeü, omdat hetgeen naar aanleiding van de Kerkhervorming in dat boek wordt gezegd, strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdien stige begrippen der Roomsch-Katholieken. Door bemiddeling dor Nedorlandsche Uandel- maatschappy is weder f 13,000 overgemaakt 2an de plaatselijke commissie te Batavia, voor de ramp op Java. In het geheel derhalve f 58,000. Men schrijft ons: Achtereenvolgens werd uit Vlissingen en Blijhatn bericht dat heeren genees kundigen gevallen van cholera-nostras voor Aziatische cholera aanzien. Zulke verklaringen broDgen zonder noodzaak de burgers in onrast. Maar het tegenovergestelde is veel erger. Voor eenige weken kwam er te Haarlemmermeer zulk een geval voor. Een werkman werd hevig door de pokken aaogetast. De dokter sprak eerst van mazelen, later van huidziekte. Een kind uit het gezin mocht toen weer school gaan op de verklaring dat do dokter gezegd had dat de ziekte niet besmettelijk was. Op denzelfden dag dat de man stierf, verklaarde één geneeskundige uit Haarlemmermeer, dat de man hevig door de pokken was aangetast. Deze verkla ring schokte de boren geweldig. Sommigen, ook kinderen, waren nu en dan bij den man wezen kijken. Eene buurvrouw had zelfs een nacht bij den. man gewaakt. Dadelijk na bet afsterven heeft de wednwe met hare kinderen het huis verlaten, dat onder toezicht van den laatstgenoemden geneeskundige goed gedesin fecteerd werd. Gelukkig bleef de buurt en de school van onheil verschoond, alleen een broeder van den overledene werd het slachtoffer van de besmetting. Telegrammen MUNCHEN, 7 September. Het Instituut voor internationaal recht besloet in zijne zitting van he den den wensch uit te drukken, dat do scheep vaart op de Congo voor alle natiën zou worden opengesteld, en dat de mogendheden het eens mochten worden over de maatregelen, waardoor conflicten in Centraal-Afrika zouden kunnen wor den voorkomen. Aan het bureau van het congres werd de taak opgedragen, om dezen wensch, met een begelei dend schrijven van Moynier uit Genève, aan de mogendheden mede te deelen. LONDEN, 7 September. (A.) De Parijsche cor respondent van de „Central News" kan uit vol komen vertrouwbare bron mededeelen dat markies Tseng zijne tevredenheid heeft uitgedrukt over de meer verzoenende houding van den minister Chal- lemel Laconr. Op verzoek van dezen minister zal markies Tseng nieuwe voorstellen, spruitende uit den veranderden toestand, aan het oordeel zijner rogeering onderwerpen. ALEXANDRIE, 8 September. De khedive ver trok hedenochtend Daar Rosette en andere steden in de provinciën. Hij zal binnen eenige dagen te Cairo aankomen. De Engelsche militaire autoriteiten waren bij het vertrek van den khedive tegenwoordig. In de laatste 24 uren zijn hier 5 personen aan cholera overleden. MUNCHEN, 8 September. Ia de laatste verga dering van het Instituut voor internationaal recht werd boden besloten dat de volgende bijeenkomst in 1885 to Brussel zal worden gehouden. LEIDEN 8 September. De verwachting voor morgen is: westelijke windy regen. Eigenaardig en practiech zijn de maatregelen door de regelings-commissie van het a. s. Oriënta listen-Congres genomen om de vreemdelingen die hier heden en morgen successievelijk aankomen, onmiddellijk op den rechten weg te brengen. Yan den morgen tot den avond bevinden zich aan het station om beurten een paar hoogleoraren of andore commissarissen, die aldaar een „Bureau du Congrès" vormen en wien daartoe door den sta tionschef zijne kamer welwillend is afgestaan. Zoodra een trein in aantocht is spoeden een viertal hunner zoontjes, met een mutsje van de Leidsche kleuren op het hoofd en met een vlag of met een van eeu toepasselijk opschrift voorzien bord gewapeud, zich op het perron. Reeds van uit den waggon zien de vreemdelingen aldus dat zo niet door de stad behoeven te dwalen: ze volgen slechts de jongelingen, die hen naar het „bureau" breDgen, waar den Oriëntalisten de noodige inlichtingen en de kaarten voor de hun aange- wezen logementen of voor de stadgenooten bij wie zij gedurende hun verblijf alhier zijn gehiisvest, worden verstrektterwijl ook tevens voor behoorlijke geleiding daarheen hetzij te voet hetzij per voertoi? wordt gezorgd. Woensdag-avond zal een extra-trein ben naar Den Haag voor de muziek in het Bosch en Dcra derdag-morgen een naar Amsterdam voor de ten toonstelling vervoeren. Het op zich zelf reeds zoo aantrekkelijk* „Zomerzorg" zal Vrijdag a. s. buiten twijfel veel bezoekers in tuin en zaal vereenigen. Ten voordeele van het zoo zwaar geteisterde Krakatau zullen do hier in garnizoen liggende ofc' eieren den Leidschen dames en heeren een fee?' aanbieden, waarvoor lijsten circuleereD. Welke vermakelijkheden zullen gegeven worde3 moet evenwel echter eene verrassing blijven. Onder do goede zorgen der regelingscommi^0 zal echter zeker voor een genotvollen en gezellig00 avond gezorgd worden. En bovendien er wordt goed doel mee beoogd, en wie zon dan thuisblijven-' De manschappen der infanterie van hot nizoen alhier, die hebben deelgenomen aeP

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2