LEIDSCH DAGBLAD. K°. 7228. Maandag 10 September. A0. 1883. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURAST: Voor LeiJen per 3 maanden....f 1.10. Iranc* per postB 1.40. AfzoflA'jrlyke Nommers0.05. Deze Conrant wordt dadelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TJtlJS DEE ADVERTENTIE*: Van 1O regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren baiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. OfUoiëelo Konni»^6rin^©n. Kamp in Sederlandgcb'Iedlë. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter algemeene kennis dat ten behoeve van de slacht offers van de ramp in Nederlandsch Indic bij hen is ont vangen van P. 25 en van N. 2.50. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 Sept. 1883. E. KIST, Secretaris. Het Oriëntalisten-Congres. In deze week zal hier het zesde Oriëntalisten- CoDgr s worden gehoudeD. Rnim tweehonderd vreem delingen, de meesten buitenlanders, komen in de stad, Lij gastvrije burgers, in do hotels of op ge huurde kamers gehuisvest; bij de aankomst der treinor. staan jongelui, om hen zoo noodig inlich tingen te geven en hen terecht te wijzenmenigeen heeft de vlag uitgestoken; vele feesten worden ge geven, hetzij op kosten van het Congres zolf, hetzij door do gemeente, wier bestaur plechtig de leden zal ontvangen on verwelkomen. Hoewol het Congres dus blijkbaar een zaak van belang is, vragen waar schijnlijk zeer vele ingezetenen: Wat is er eigenlijk aan de hand? Een Oriëntalisten-congres, wat is datP Is dat nu een zaak, waarvoor zooveel bewe ging gemaakt on zooveel gold uitgegeven moet worden Laat ons hen die zoo vragen, trachten in (e lichten 1 Oriëntalisten noemt men hen die de taal en zeden van een deel van Azië - waaronder in dit geval altijd Egypte gerekend wordt - bestudeeren. Het is thans do zesde keer dat velen hanner samenkomen om m ?t elkaar over de wetenschap waaraan zij zicli wijden, te spreken. In 1873 had dit hot eerst, te Parijs, plaats; in 1874 te Londen; hot d^rde Congres werd in 1876 te St.-Petersburg gehouden het vierde in 1878 te Florence, en op het vijfde, in 1881 te Berlijn, werd besloten dit jaar of het volgende te Leiden saam te komen. De tentoon stelling te Amsterdam was aanleidirg dat aan dit jaar e voorkeur is gegeven. Lid van het Congres kan ieder worden tegen be taling van f 6. Ditmaal hebben zich ruim vierhon derd laten inschrijven, èn om de zaak te steunen èn om de werken die het Congres zal uitgeven, te ontvangen. Slechts de grootste helft dier loden, die over do geheelo wereld verspreid waren, komen hierheen. Daarenboven zijn eenigo heeron tot eere leden benoemd: zoo de minister van binnenlandscho zaken, die aanstaanden Maandag het woord voeren zal, zijn ambtgenoot van koloniën, de curatoren der universiteit, het dagelijksch bestuur der stad. Maandag-morgen zal in de Stadsgehoorzaal het Congres geopend worden, bij welke gelegenheid do voorzitter, prof. Kuenen, een redevoeriog zal houden, en kort na de openingszitting beginnen do werkzaamheden. Deze bestaan hoofdzakelijk in het houden van korte ierhandelingen, over weten schappelijke onderwerpen, waarover vervolgens door ieder lid die inlichtingen to vragen of aanmerkingen te maken heeft, gesproken kan worden. Het gebeurt soms, dat een warme redetwist tnsscheu twee of meer geleerden toont, hoever hunne gevoelens uit- eenloopen on hue belangrijk het hun voorkomt, hun eigen standpunt te reohtvaardigen en een andor van ongelijk te overtuigen. Meestal wordt door hen die een verhandeling willeD honden van te voren opgegeven, waarover zij zullen spreken. Voor dit Congres zijn 63 ver handelingen aangekondigd. Na behoeft het geen betoog, dat het onmogelijk is die allen te hooren; tjjd en kracht zopden te kort schieten. Ook zon het onnut zijn; want al dragen de leden den gemoen- schappelijken naam van Oriëntalisten, iedor hnoner is slechts thuis in een klein gedeelte van de vakken door hen allen gezamenlijk beoefend. Daarom verdoelen de leden zich in sectiën, en vaak honden twee of meer dier sectiën te gelijk zitting. Ditmaal zullen er vijf zjjn, waarvan de eerste weer in tweo deolen is gesplitst, namelijkI. de Semiotische sectie, a. het Arabisch, b. de andere Semietische talen (Hebreeuwsch, Syrisch, enz.) en al wat in spijkerschrift is geschreven (Assyriach, oud-Perzisch); II. De Arische sectie (de volken van Hindostan spelen hier een hoofdrol), Hl. de Afrikaansche sectie (vooral Egypte), IV. Binneo- Azië en het verre Oosten [(Mongoleü, Tataren, Chineezen, Japanneezen), V. onze Oost en Australië. Edoch, men kan vragen, en vraagt vaak, kan al wat op oen congres gesproken wordt niet gedrukt worden? Dit kan natuurlijk geschieden en gebeurt zelfs gewoonlijk. Maar hiermee wordt het doel der congressen niet bereikt. Het is niet hetzelfde, of men eeDe geleorde verhandeling leest dan wel over een onderwerp hoort spreken, zelf eone opmerking maakt dio beantwoord wordt, en mot vakgenooten over de besproken on over andere onderwerpen van gedachte wisselt. Ziedaar de belangrijkste zaak genoemdDe ge leerde verhandelingen zijn noodig. Zij geven den toon, het karakter van het Congres aan. Maar dat mannen die dezelfde studievakken beoefenen elkander persoonlijk leeren kennon en met elkaar over hun studie en andere dingen spreken, dat is de hoofdzaak. En daartoe zijn de gezellige bijeenkomsten, gemeen schappelijke maaltijden en andero feesten volstrekt niet overbodige of onverschillig© zaken. Men bodouko wel, om het belang van dat onder ling verkeer gedurende oen Congresweek to waar- deeren, dat zeer veel geleerden in de plaats hunner inwoning niet één, en in hun land binnen den omtrek van oen dagreis slechts weinige vakgenooten hebben, soms niet eens dio van wie zij meenen het meest te kunnen leoren. En toch is het niet slechts zeer aangenaam, maar ook noodig, van tijd tot tijd te spreken over de wetenschap waarvoor men grooten- dee';s leeft. Vandaar dat menigeen zich vrij zware cffers getroost om een congres bij te wenen. De Congresweek moet dus aangenaam worden gemaakt. Het geld, hieraan ten koste gelegd, is goed besteod wart niet alleen de geleerdheid, in do sectieverga deringen ton gehoore gobracht, maar ook de feeste lijkheden dienen om de mannen van wetenschap nader tot elkaar te brengen, opdat zij elkaar goed verstaan en waardeereD, om hun blik te verruimen, opdat zij voor eenzijdigheid bewaard blijveD, om hun door de samenwerking met vakgenooten nieuwe gezichtspunten op hun werk te geven, om hen frisscher en veerkrachtiger voer hun arbeid te maken. Iu de volgende dagen willen wij niet slechts van hetgeen in de algemeene vergaderingen, maar ook van hotgeen in do sectiebijeenkomsten plaats heeft zooveel meedeeïen, als kans heeft in ruimer kring gewaardeerd te worden; maar wij vleien ons dat reeds deze vluchtige beschrijving van hetgeen het Congres beoogt, zal maken dat menigeen met be langstelling gadeslaat wat dezer dagen binnen Leiden gebenrt. Het Congres treft doel, licht en loven onder de leden vorspreidende, ten bate der wetenschap, en door haar ten bate der maatschappij! 8 September. In de maand Augustus zijn binnen deze gemeente geboren 159 kinderen, als: 91 zoons en 68 dochters, overleden 82 personen (waarvan 8 elders woonach tig), als: 19 mannen, 12 vrouwen, 29 zoons en 22 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 7; gehuwd 30 paren. De nieuwe gebouwen voor het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool voor meisjes - het laatste met zijn inderdaad schoonen maar eenvondigen en voor ieder begrijpelijken gevel, in het midden waarvan het jonkvrouwelijk beeld geen onaardig figuur maakt - zijn hodenmorgeu in gebrnik genomen. Dat aan de Garenmarkt is thans tevens door een be werkte houten schutting omgeven, zoodat het gym nastieklokaal gedeeltcljjk voor het nieuwsgierige oog is verborgen. Bij den heer B. Blankenberg alhier is een keurig boekske verschenen: „A vons ma pensée." Het bevat op eiken datum een bijschrift, sommige ontleend aan beroemde Fransche schrijvers, in wier taal het geheel is gesteld. De bedrukte bladzijden zijn van elkaar afgescheiden door met twee dwarse roode lijnen in drieën verdeelde pagina's, bestemd tot het doen van verschillende aanteekeningen voor eiken dag van het jaar. Tevens is dit prachtbeekje - in net bandje en verguld op snee - zoo ingericht dat het niet voor één, maar zelfs gedurende vele jaren dienst kan doen. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (18,166) f 8698.02, bagage (26 ton) f 163.81, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1554 ton) f 1532.80, levende dieren en rijtuigen f 235.77; totale ontvangst f 10,630.40, tegen f ll,347.45'/2 in 1882. Totale ontvangst van 1 Mei 1883 af f 41,078.00»/,, tegen f 42,682.88 in 1882, zijnde per dagkilometer f 9.27 in 1883 en f 9.63 in 1882. Er is dus weder achteruitgang merkbaar. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 3562 volwassen personen en van 39 kinderen. Aan het na-examen vanwege de vereeniging voor gereformeerd schoolonderwijs is deelgenomen door 5 candidaten, waarvan 4 slaagden, nl. de heeren P. Adriaanso te Middelburg, W. M. C. Jacobs te Arasterdam, H. Scholtens Kz. te Rotterdam en J. Hoinmos te Leiden. Do vicaris kapitulaar van het bisdom van Haarlem heeft benoemdtot rector van het Pius- gesticht te Amsterdam den heer A. M. C. Van Coothtot adsistent te Schoonhoven J. J. A. M. Fernautzentot kapelaan ie Voorschoten J. H. A. Thustot kapelaan te Haarlemmermeer O. L. V. Oiibev. Ontv. J. H. M. Peeporkorn, die 19 Ang. 11. tot priester is gewijdtot kapelaan te Rotterdam H. Laurentins, P. M. Bots, en tot kapelaan te Alfen aan den Rijn G. F. G. M. Van Rijn. Hot genootschap der Onderlinge Levensver zekering van „Eigen Hulp" hield gisteren in eene dér bovenlokalen van hot hotel „Beau Séjour" te 's-Hage zijne algemeene vergadering. De directeur, jhr. mr. M. G. De Bosch Kemper, bracht het verslag over het afgeloopon jaar uit, waaruit bleek dat in het geheel werden gesloten 2280 contracten tot verzekering van f 1,431,330 kapitaal, waaronder 1190 volgens weektarief tot verzekering van f 101,850 en 125 contracten tot verzekering vaa f 28,850 jaarrente. Op 1 Juli 1883 was nog verzekerd f 1,292,885 aan kapitaal en f 27,095 aan jaarrenten, waarvan voor f 274,320.50 aan kapitaal en ƒ2285 aan jaar- rente, waarbij het risico uitsluitend is het in leven zijn van den verzekerde gelegen is. Het kapitaal van het genootschap is belegd in eerste hypotheken en solide obligatiën en bedroeg op 1 Jali jl-, na aftrok van f 8780, gestort op aandeelen van het waarborgkapitaal, f 154,220. Het genootschap is niet opgericht uit winstbejag, maar tot toepassing van het coöperatie-beginsel, zoodat niet een klein deel, maar bijna de geheele winst aan verzekerden wordt uitgekeerd. Op algemeen aandringen verbond de heer Bosch Kemper zich tot de volgende algemeene vergadering

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1