De vlammen, welke zelfs te Voorschoten zicht baar waren, woedden weldra zoo geweldig dat aan blusschen door de twee spuiten der gemeente zelve en een van Leiderdorp niet te denken viel, waardoor deze zich hoofdzakelijk moesten bepalen tot het besoherraen van de omliggende erven, welke het door do hitte en de in de lucht vliegende stukken vuur hard te verantwoorden hadden. De molen is tot den grond afgebrand en ook eece aanzienlijke hoeveelheid gezaagd en ongezaagd hout werd door het vernielend element verteerd. Alleen de steenen fondamenten zijn nog aanwezig. Naar we vernemen waren de eigenaars, doch laag, Gelukkiger kwamen de gebroeders Noordman buiten de voorm. Wittepoort er af. Toen hunne kneohts namelijk daar hedenmorgen te werk kwa men, vonden zij een der twee houtzaagmolens van binnen smeulende, zoodat zij nog tijdig het gevaar konden tegengaan. Op het Levendaal alhier werd een boom zoodanig door den bliksem getroffen, dat bij als het ware bjjna geheel is ontdaan van zijn schors, welke hedenmorgen aan stukkeu over de straat lag. Men is heden begonnen met het be- heien van den grond ter plaatse waar het monument voor Leidens ontzot moet komen te staan. Gisteravond is in eene sloot aan den Morsohsingol het lijk opgehaald van zekeren V., die reeds sedert een drietal degen vermist werd. De Leidsche kappers- en barbiers-ver- eeniging „Hulp en Vriendschap" heeft Maandag een bezoek gebracht aan de Amsterdamsche tentoon stelling. Het bestuur zoowel als de loden kunnen met voldoening terugzien op dozen dag, gedurende wel ken onder allen eene opgewekte stemming heerschto. In de vorige week zijn nog de volgende poklijders voorgekomen: Zuid-Beierland 1 (het eerste geval, een kind in een gezin, waarvan hot hoofd met poklijders in aanraking wa3 geweest); Kralingen 1; Leiden 4 (loverleden); Vrijenban 3. Aan het bericht betreffende de roductie, die wordt gedaan aan werklieden voor den toegang tot de Amsterdamsche tentoonstelling, dient nog vermeld te worden dat deze prysvermindering alleen wordt verleend, wanneer z9 voor 50 werklieden wordt aangevraagd. Te Arnhem heeft eene zeer ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen twee verhuurders van roeibooten, waarbij een hunner dusdanig is verwond dat men voor het behoud van zijn leven vroest. - Daar ter stede stal een gewezen bediende van zijn patroon een prachtigen hond, verkocht dien, ging met het geld aan den zwier, overtrad de drankwet, werd ter ontnuchtering achter slot gezet en vervolgens voor diefstal voorgoed achter de tralies. Te Lienden doen zich eenige geval- len voor van besmettelijke keelziekte; reeds hadden twee gevallen een doodelijken afloop. De rechtbank te Arnhem heeft uit spraak gedaan in zake Stanislaus Bothkiewitsch Ve8suth, den bezoeker op „Oranje Nassau-oord", en hem wegens landlooperjj veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee maanden. J. A. Ploem, die don 26ston Aug. jl. onder den trein te Reuver geraakte, is overleden aan de gevolgen zijner wonden. Het dorp Battincourt, bij Arlon, is gisternacht door brand geheel vernield; 116haizen zjjn in de asch gelegd. V olgeo8 te Nieuw-York ontvangen bericht, heeft te Cincinnati in een met lompen gevuld pakhuis een brand gewoed, waarbij acht vrouwen en één man in de vlammen omkwamen. In de nabijhoid van Namen, waar een deel van het Belgische leger op grooto schaal manoeuvres uitvoert, ligt het dorpje Spontin, waar Zondag 11. vele troepen ingekwartierd waren. In den nacht op Maandag is aldaar in een boerenhof stede brand uitgebroken, mot het ongelukkig gevolg dat twee der daarin ingekwartierde lanciers in de vlammen zijn omgekomen. Te Birmingham is eene proefgeno- men met het verbinden van eene kerk met ettelijke woningen door middel van de telephoon. Het zingen en ook de preok waren zeer verstaanbaar. Een bende roovers, die de omstreken van Cosenza (Calabrië) onveilig maakte, werd door soldaten aangevallen. Na een gevecht, dat drie uren duurde, werd de hoofdman Gioavanni lticca gedood; zijn vader en zijn neef ontsnapten. Yan de soldaten worden 5 gewond, 1 gevaarlijk. De gemeenteraad van Kopenhagen had de koninklijke familie en hare gasten, den czaar met zijn echtgenoote, op een groot feest ge- noodigd, maar koning Chistiaan bedankte, zeggende dat de ozaar juist was gekomen om rust te nemen. De storm heeftinFrankrijk, Enge land en Italië veel schade aangericht. Te Rome werd een huis door den bliksem getroffente Grumo Nevano, dicht bij Napels, werden de fundeeringen der huizen door den regenvloed ondermijnd; een huis viel in, waarbij 11 personen onder het puin werden begraven. Men hoort van een aantal schip breuken aan de Engelsche kusten. Eastbourn en Hastings werden voor een deel overstroomd. Ver leden Zondag heeft het ook te Parijs den ganschen dag gestormd en het feest voor de armen, als ver volg op dat voor Ischia in den tuin der Tuileriën gegeveD, is zoo goed als mislukt. De kramen waai den om, eene schouwburgtent werd vernield. Het getal bezoekers was niettemin vrij groot. De oorzaak der verschrikkelijke ramp aan het spoorwegstation te Steglitz is zeer eenvoudig. Geen enkele spoorwegambtenaar is te beschuldigen van verzuim. Terwijl de sneltrein uit Berlijn ieder oogenblik kon voorbijstoomen, stond eene menigte van 200 a 300 mon3chen voor eece gesloten bar rière te wachten totdat zij ia den trein zouden worden toegelaten. De menigte werd ongeduldig; de barrière was niet sterk, en drie of vier ambte naren waren niet in staat de opdringende massa tegen te houden. De menigte stormt het perron op, over de rails naar den voor haar gereedstaanden trein. Juist op hot oogenblik waarop velen zich op de rails bevinden, komt de sneltrein uit Berlijn in volle vaart aaoBtoomen. Het gevolg hebben wij reeds vermeldeen en veertig personen werden het slachtoffer van hun ongeduld: ze worden terstond gedoodvan de gewonden zullen velen het loven nog boeten. Het tooneel was onbeschrijfelijk de trein kon eerst een oind verder tot staan gebracht worden; de raderen wanen met bloed en stukken van lichamen bedekt. Uit nadere berichten blijkt nog dat ook de inrichting van het station veel to wenschen overliet, zoodat de Pruisische regeering in de laatste zitting van den Landdag een krediet van 409,000 mark aanvroeg om het station geheel te verbouwen. Het krediet werd geweigerd. En zoo bleven de afsluitingen van hot station te zwak om ongeduldige reizigers te beschermen tegen zich zei ven. De „Daily News" laat zich omtrent do vulkanische uitbarsting in Straat Soenda uit Nieuw-York meer dan eene kolom, vol bijzon derheden telegrapheeren, die, indien zij niet eene zoo vreoselijke ramp betroffen, werkelijk vermakelijk genoemd zouden mogen worden. Er worden toch vreeselijke sccneB medegedeeld, die blijkbaar meer in de verbeelding van den corres pondent dan in de werkelijkheid zich hebben voorge daan. Zoo heet het dat op Madura, meer dan vijf honderd mijlen van Krakatau, de kokende golven de bergen instroomden; uit een derde van de 45 kraters op Java - heet het - stesg het dreigend vuur op. Tegen Zondag-avond namen de schokken van aardbeving, Zaterdag aangevangen, nog steeds in hevigheid toe, en dit duurde tot Maandag te 2 uren, toen een vuarwolk, die als het ware over een streek van 50 mijlen hing, uiteenstoof, al de dessa's in den omtrek verwoestende, zoodat er zeker 15,000 per- Bonen bij zijn omgekomen. Het Kandonggebergte was niet meer to zien(!), de Welkombaai, Straat Soenda, Peperbaai en do Indische Oceaan waren als één zee saamgesmolten Maandag-avond had eene uitbarsting van de Papan- dayaüg plaats, vergezeld van een dwarrelwind. Heel do omtrek werd toen mot een dikke lava- en modderlaag bedekt. Dinsdag verschenen plotseling 14 nieuwe vul kanen voor de oogen der verschrikte bevolking; het is eene bergketen in rechte lijn tusschen St.- Nicolaaspunt (Java) en Hogapunt(P) (Sumatra), on geveer ter plaatse, waar Merak en de Middeleilan den bestonden, die geheel zijn verdwenen. Daarna volgt het ongelooflijkste en gelukkig ook reeds positief oüjuist gebleken sensatieberichtDe Chineosche wijk van Batavia was geheel verwoest en van de 25,000 Chineezen waren er ternauwernood 5000 gered. Verder heet het: Yan de 2500 Europeanen en Amerikanen te Batavia zjjn er 800 in Anjer (sic) omgekomen. De Europeesche en Amerikaansche wijk van Batavia was goheel met lava en modder en steenen bedekt.; 200 personen verloren er het leven. Bantam is volkomen overstroomd en 1200 a 1500 personen zijn daar verdronken. Het oiland Serang werd geheel onder water gezet en niemand ontkwam daar. Verder wordt verzekerd dat Cheribon, Samarang, Djokjokarta, Soerakarta, Soerabaia en Buitenzorg veel geleden hebben! De duizend tempels van Brambaman werden zwaar beschadigd en enkele vernield; de toren van de Moskeo van Borobodoer stortte in; Tangerang was geheel in lava begra ven en de helft der Javaansche bevolking, 1800 in getal, kwam om. Tjilingen was verwoest; het eiland Onrust met het dok vernield. Van de Baby en Cheribon - eilanden bleven nog slechts oen paar huizen staan. Nog erger: te Batavia viel het dak van 't paleis des gouverneur-generaals in en drie bedienden wer den er gedood. Midah-oilandis geheel weg; in Waronga(?) zijn 900, te Talatoa(?) 300 lijken ge vonden. Kortom - een verlies aan menschenlevens van 75,000 is bljjkbaar niet overdreven! Gelukkig mag men aannemen dat de ramp, hoe vreeselijk ook, niet die ontzettende uitgebreidheid heeft, die- de Nieuw-Yorksche correspondent er aan geeft. BUITENLAND. D ultschland. Het heeft de aandacht getrokken dat prins Ven Bismarck te Gastein onmiddellijk is opgezocht door maarschalk Von Manteuffel, den Stadhouder van Elzas-Lotharingen, die, naai* het schijnt, met geen ander doel Straatsburg verlaten had dan om prins Von Bismarck te spreken. Sommigen brengen daar mede ook een uitstapje van den Pruisischen minis- van oorlog in verband, generaal Bronsart Von Schellendorf, wiens verlof niet op de gewone wijze is bekend gemaakt. Uit dat alles wordt afgeleid dat er eenige militaire maatregelen betreffende den Elzas en Lotharingen te nemen zijn, die de regeo- ring liever geheim gehouden wil zien. Groot-Brïtannië. Onder de passagiers aan boord van de gisteren van Kaapstad naar Engeland vertrokken „Gard Castle" bevinden zich de Engelsche zendeling Shaw, benevens de familie Carey en de personen dio tegen den moordenaar O'Donnel zullen getuigen. Wegens het steeds menigvuldiger voorkomen van gewapend verzet van dieven en inbrekers, die door politie-agenten verrast wordeD, dringt de „Daily News" er op aan dat deze agenten beter gewapend zullen worden dan mot een korten stok. De pu blieke opioio vreest, het is waar, van hot dragen van revolvers door politie-agenten meer nadeel dan voordeel, maar de „Daily News" is van een ander gevoelen en meent dat in ieder geval des nachts en in afgelegen wijken de agenten behoorlijk ge wapend moesten zijn. Te Aberdeen heeft eene Engelsche dame een park aan de stad geschonken, ter waarde van 70,000 pd. st. Koningin Victoria was uitgenoodigd om het te openen, maar heeft dit aan prinses Beatrice op gedragen. In een telegram aan de „Daily News" uit Pietermaritzburg, dd. 3 dezer, wordt gemeld dat, naar men in officiëele kringen geloofde, Cetewayo, de koning der Zoeloes, toch werkelijk dood zoo zijn. De personen, die voorgeven door hem naar het Kaapsche gouvernement afgevaardigd te zijn, zouden eenvoudig door zijn opvolger zijn uitgezonden. osteiir.-Hong.-Monarchle. Een en twintig kanonschoten verkondigden Zon* dag-ochtend aan de bevolking van "Weenen dat de kroonprinses bevallen was van eene dochter. Indien een prins geboren was, zouden 101 schoten gelost zijn. De kroonprinses had tot Zaterdag-namiddag hare gewone wijze van leven gevolgd en tegen 12 uren nog hare dagelijksche wandeling gedaan. D® keizer was de eerste om zijn zoon en schoondochter geluk te wenschen. Heden wordt de kleine prinses gedoopt. Prinses Stéphanie is welvarend. Rusland. Naar aanleiding van het artikel van de „Stan- dard" over hot Sedanfeest, stelt de „Moskau-Zeituog tegenover de mogelijkheid van een Fran9ch bond genootschap do weifelmoedigheid en onmacht der Fransche regeering. „Hot zou moeilijk zijn," het blad meent, „een verbond te sluiten, over welk" bestaan men gcon dag zeker kan zijn. Waaroo zou Rusland naar zulk oen bondgenoot hak "Wat gaat het Rusland aan, dat de chauvinisten van woerwraak droomen? Frankrijk heeft zjjQ°

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2