LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 6 September. A0. 1883. ^Lvond-editie. i\°. 7225. PRIJS DEZER COURAST: Toor Leiden per 3 maanden.1.10. franc per post1.40. AfzonJ :ri\jke Nommefs.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer O.I7J» Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Offloiëele Kennlsgerlngen. PATESTBLADES. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde palentbladen voor de wyken V en VI, over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van éên tot drie uren, en wel op Donderdag 6, Vrijdag 7, Zaterdag 8 en Maandag 10 Septem ber e. k.» terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cent* zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 5 Sept 1883. DE KANTER. LEIDEM, 5 September. In de ontwerp-gemeentebegrooting wordt 100 uitgetrokken voor het doen inbinden van eenige registers in het archief, een bedrag van ƒ200 voor vernieuwing van enkele kadastrale kaarten, waar van sommige door het menigvuldig gebruik onge schikt zijn geworden, en 500 voor het opmaken van alphabetische registers op de onde trouw- en doopboeken. Aan het Raadhuis zijn, bohalvo het gewone onder houd, geraamd op 1340, nog eenige buitengewone herstellingen noodzakelijk, als: lo. het vervolgen der jaarlijksche vernieuwingen van het leien dak wederom van 50 centiaren ad 150, 2o. het vernieuwen van de bekleeding der boventrap 70 en 3o. het vernieuwen der vloeren van het bureau van den Burgerlijken Stand en de Bodenkamer 135. Daar met 1 Jan. 11. de nieuwe zegelwet in wer- king is getreden, waardoor de opcenten zijn ver meerderd, terwijl de vrijstelling van zegelrecht van schoolgeldbiljetten is vervallen, wordt de post voor kosten van zegels van registers, rekeningen enz, met 100 verhoogd en dus op 450 gebracht. De gewone en reeds medegedeelde buitengewone kosten tot onderhoud van straten en pleinen zijn voor 1884 begroot op 27,980 tegen ƒ13,060 voor het loopende jaar. Yoor gewoon en buitengewoon onderhoud van wegen en voetpaden is ƒ5855 tegen 4100 in 1883 uitgetrokken, en voor onderhoud van brnggen en overzetveren 18,775, d. i. ƒ9155 meer dan voor dit jaar. Onder de buitengewone vernieuwingen komen hier voor die van den boven bouw en gedeeltelijk van den onderbouw van de brug over den Ouden Rijn buiten de Zijlpoort ad 8800, het vernieuwen van drie vaste bruggen, nl.over de Oostdwarsgracht aan den Onden Singel, over de Koolgracht aan de Oostdwarsgracht en in de Koolstaat ad 1200, zoomede het ver nieuwen van de trottoirs der Blauwpoortsbrng en het overdek van de Oude Marenpoorts- en Jan- Vossenbruggen ad 1475. Tot verbetering van het water in de grachten wordt eene som van 2400 voorgedragen, benoodigd voor het uitdiepen van grachteD, het wegnemen van on diepten aan en onder brnggen, te beginnen in 1884 met het Rapenburg en het Kort-Rapenbnrg en voort to zetten in volgende jaren. De koston voor het onderhoud van vaartuigen, waaronder begrepen de huur van schuiten, voor 1883 vastgesteld op 600, worden voor het vol gende jaar verhoogd met 85 tot het aanschaffen van een nieuw roeibootje; doch de post tot het verstrekken van en aanleg voor duinwater van 4330 verminderd tot op f 3000, en de bijdrage van de gemeente in de kosten van aanleg van eene duinwaterleiding van ƒ8700 verminderd tot op 6700. Als buitengewone werkzaamheden komen nog op de begrooting voor: lo. de voortzetting dor ver nieuwing van het leipn dak der Korenbeurs en een gedeelte der bebording van het westeljjk gedeelte ad f 980, 2o. de vernieuwing der bekapping aan de beide achter- en vleugelgebouwen van het Stedelijk Mn8enm 900, 3o. het maken van een bergplaats in de Stadszaal voor stoelen enz. 1400 en 4o. de aanschaffing van 150 nieuwe stoelen 637.50. De kosten van toezicht en invordering der plaat selijke belastingen worden van ƒ9900 op ƒ10,100 gebracht, das met 200 verhoogd. Het groot harmonie-concert, door de konink lijke militaire kapel gisteravond op Zomerzorg gegeven, is buiten verwachting uitnemend geslaagd, dank zij ook den toestand van het weder, dat zich in den loop van den dag Yoor eene muziekuitvoering in do open lucht minder gunstig liet aanzien. Hot programma, voornamelijk bestaande uit classieke composities, zoodat de liefhebbers daarvan volop konden genieten, werd door Yöllmars corps zoodanig ten gehoore gebracht als men op grond van vroegere eryaring mocht verwachten, en aan bijvals betuigingen ontbrak het daarom bij herhaling Diet. De eischen aan een volledig muziekcorps te stellen vond men hier vervnld, op een wijze boven eiken lof verheven. Men was één in alles, zoowel in de fijnste passages als in die waarin de grootste kracht werd ten toon gespreid. Zeer zeker zal het concert bij de zeer velen, die het bijwoonden, nog lang in aangename herinnering blijven. Dr. D. Van Haren Noman, adsistent bij do pathologische anatomie bij de rijks-universiteit te Leiden, is benoemd tot lector aan de rijks-univer siteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de ont leedkunde gedurende het studiejaar 1883/84. Ofschoon hom van harte zijne promotie gun nende, zullen velen hem toch noode zien heengaan. Immers, gedurende den betrekkelijk korten tijd dat hij hier zijne praktijk uitoefende, heeft hij zich door zijno liefdevolle en meermalen belangelooze toewijding voor de patiënten, zoowel voor ouderen als voor hunne kinderen, zoowel voor met aardsche goederen rijk bedeelden als voor minvermogenden, zoovele vrienden verworven, dat hij bij hen in dank baar aandenken zal blijven. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch ge vraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woorden gevraagd tot 60 pet. en aangeboden tot 70 pet.; de aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot 64 pet.; de aand. Kon. Nederl. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 100 pet.; de aand. Leidsche Duinwatermaat schappij aangeboden tot 122 pet.; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 190 pet.; de aand. IJsel-Stoomtramweg-Maat8chappij aangeboden tot 90 pet; de aand. straatweg en vaart Gouda—Bode- grave gevraagd tot 15 pet. Tot wethouder en ambtenaar van den burger lijken stand te Leiderdorp is herbenoemd de heer A. Parmentier. Tot wethouder der gemeente Year is benoemd de heer J. A. Jongerbloed, ter vervanging van den heer G. W. Boonekamp, die niet als raadslid is herkozen. Uit een tweetal, bestaande uit de heeren J. C. W. Strick Van Linsehoten te Alfen aan den Rijn en J. E. De Jongh te Heldor, is door den Raad van Anna Paulowna tot secretaris en ontvanger dier gemeente gekozen de heer Strïck Van Linsehoten. Burg. en Weths. van Gouda hebben den Raad voorgesteld, nu de restauratie van den voorgevel van het Raadhuis voltooid is, ook den zijgevel te restaureeren. Zjj wenschen voor dat werk 8000 op de begrooting voor 1884 te zien gebracht. Benoemd is tot onderwijzer te Asperen de heer C. W. Hoogandoorn te Zwammerdam. Het geleden dat luitenant-admiraal Maarten Harpertz. Tromp met alle statie in de Onde Kerk te Delft begraven en dat op kosten der Staten een prachtig gedenkteeken voor hem opgericht werd. Zooals men zioh herinneren zal, werd bedoeld monument in het vorige jaar op kosten van den Staat ge restaureerd. In de gisteren gehouden zitting van dei* gemeenteraad van Rotterdam is tot dokmeester voor het ijzeren drijvend droogdok benoemd de heer Chr. Montijn, dokmeester van het Koninginnedok te Amsterdam, op een jaarwedde van 1800 met vrije woniDg. - Onder de ingekomen stukken kwam voor do begrooting over 1884, sluitende in ontvang en in uitgaaf met 4,601,833.4172. - Op eene inge komen voordracht van curatoren van het Eras- miaansch Gymnasium voor een leeraar in de Hoog- duitsche taal zijn geplaatst de heeren E. C. Knoest, leeraar te Sneek, eu C. Van der Zijden, te Zaandam. Do gemeenteraad van Amsterdam hoeft be noemd aan het gymna9iaintot leeraar in de Grioksche en Latijnsche talen en letterkunde dr. D. G. Jelgersma, leeraar aan het gymnasium te Dordrechttot leeraar in de geschiedenis mr. W. H. Ikman Van Burck, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Nijmegen; tot eerste onderwijzeres aan de openbare lagere school der 3do kl. voor meisjes, genaamd Pestalozzischool, mej. J. P. M. H. Gordon, onderwijzeres te Gouda. De Turksche regeeriug heeft het handels- tractaat met Nederland opgezegd. De in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie manoeuvreorende troepen zullen Zaterdag a. s. naar hnnne garnizoenen terngkeeren. Bij opgravingen in de Stokstraat te Maastricht, tot het plaatsen van een riool, zijn op een meter diepte overblijfselen gevonden van eene oude Ro- meinsche badinrichting, ongeveer 300 meter ver wijderd van de plaats waar in 1840 eene dergelijke inrichting ontdekt werd, die beschreven is door den heer Leemans, directeur van het Museum van Oad- heden te Leiden. Bovendien werden nog gevonden eene koperen Romeinsche munt, een beenen priem en allerlei stukken aardewerk. Deskundigen meenen dat de badinrichting zich verder uitstrekt tot achter het koor van de nabij gelegen Lieve Vrouwekerk eu wenschen dat daar opgravingen gedaan zallen worden. Door den gezantschapsraad van de Neder - landsche legatie te Brussel, den heer L. H. Ruys- senaers, is aan het departement van buitenlandsehe zaken een verslag gezonden, betreffende het hooger onderwijs in België. Dit stuk is in de Nederlandeche Staatscourant van heden opgenomen. Z M. heeft Arnont Cornell's Théodore Gevers Leuven, te 's-Gravenhage, met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschon adel verheven; - benoemd tot kantonrechter-plaatsvervaDger in het kanton Zutfen mr. A. L. Fraissinet, oud kantonrechter, wonende te Zutfen- benoemd tot burgemeester der gemeente Heinkenszand, B. Vermande, secretaris en ontvanger van Heinkenszand en *s Heer Arendskerke; - aan den met verlof hier te lande aanwezigen majoor intendant van het leger in Ned.-Indië C. T. Reisig, op verzoek, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen, wegens finaio ongeschiktheid voor den kolonialen militairen dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken. Gemengd Nieuws. Tijdens het verschrikkelijke onwe- der, dat hedennacht boven onze gemeente en om streken woedde, ontstond omstreeks kwart over tweeën brand in den wind-houtzaagmolen van de gebroeders Mulder aan de Haarlemmervaart voorbij is heden, 5 September, juist 230 jaren I den spoordijk, gemeente Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1