LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7224. Woensdag 5 September. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Vroor' per post1.40. Afzonderlijke Nemmers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJ9 DEE ADVERTENTIES: Vaa 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel ïncossee-^. ren baiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofaoieele Kennis»®:©vimmen- De Borgeineester, Hoofd van het Gemeentebestuur j van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 3den September jl. invorderbaar verklaard kohier van de patentrecht, dienst 1883/84, lste kwartaal en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 4 Sept. 18S3. DE KANTER. Bargeraeester en "Wethouders der Gemeente Leiden bren gen ter algemeene kennis, dat ingevolge art. 203, laatste ali nea, der Wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85), de be grooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst 1884 aan den Raad is aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal worden neder- gelegd en in druk tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Aug. 1883. E. KIST, Secretaris. LtËf&EIN, 4 September. Ontbrak tot nog toe aan de verzameling Ooster- Bche handschriften in het gebouw der universiteits bibliotheek de Sanskrit-literatuur geheel, het doet ons genoegen te kunnen mededeelen dat deze leemte thans is aangevuld. De hoogleeraar dr. H. Kern, die reeds meermalen blijk gaf van zijne belangstelling in onze wetenschappelijke verzame lingen, schonk daaraan dezer dagen een twintigtal Sanskrit-handschriften, door hem uit Indië mede genomen, waaronder eenige tot dasver onuitge geven. Moge dit belangrijk geschenk aan de be doeling van den mildon gevor beantwoorden en voor het academisch onderwijs rijpe vruchten af werpen. Aan het tweede admissie-examen tot deHoogere Burgerschool voor jongens is deelgenomen door 9 candidaten voor de lste kl., waarvan toegelaten 6 en afgewezen 3; door 3 candidaten voor de 2de kl., waarvan toegelaten 1 en afgewezen 2, doch toege laten tot do lste kl.; door 3 candidaten voor de 3de kl., waarvan toegelaten 2 en afgewezen 1, doch toegelaten tot do 2de kl.; door 1 candidaat voor de 4de en 1 candidaat voor de 5de kl., beiden voor enkele vakken, toegelaten. De school is met den nieuwen curcus geopend m9t 157 leerlingen, verdeeld als volgt: lste kl. 43, 2de kl. 39, 3de kl. 34, 4de kl. 25 en 5de kl. 14 leerlingen, zoomede 2 toehoorders voor enkele vakken. Zooals bekend is, wordt het zesde Internatio nale Congres der Oriëntalisten van 10 tot 15 Sep tember a. s. in de Stadszaal alhier gehouden. Naar men verneemt, zal bij gelegenheid van de ontvangst der leden van dat Congres, op Maandag 10 Sept., des avonds te acht nren, op Zomerzorg eene muziek uitvoering plaats hebben. Den gepensioneerden majoor Sethe, alhier, is bij het nederleggen van zijn commando, door de onderofficieren van het derde regiment huzaren een album aangebeden met de portretten der schenkers, terwjjl do officieren hun voormaligen commandant een prachtige pendule met coupes vereerden. Naar de Arnh. Crt. verneemt, heeft dr. Jonck- bloet, om redenen van gezondheid, zijn ontslag als professor te Leiden gevraagd. AaDBtaanden Donderdag zal door de commissie tot herziening van de Grondwet, aan haren voor zitter, den minister van binnenlandsche zaken, in het Hotel d'Orange" te Scheveningen, een diner worden aangeboden. Met zekerheid vernemen wij dat aan den eervol ontslagen griffier bij het kantongerecht te 's-Gravenhage mr. P. C. W. Kluit, ingevolge art. 16 der Wet op de Burgerlijke pensioenen, laatste lijk gewjjzigd bij die van 21 Mei 1873 (Staatsblad no. 64), een pensioen zal worden verleend van drie duizend gulden, zijnde het maximum, aangezien hij 35 dienstjaren had en de grondslag voor zijn pensioen gesteld was op f 5100, het bedrag van zijn traktement en de emolumenten. (Amst.) De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat het Koninklijk Kabinet van penningen en gegraveerde steenen te 's-Gravenhage weder voor het publiek toegankelijk is, de3 Maan dags, Woensdags en Yrijdags, van des voormiddags 10 tut des namiddags 3 nren. Het bestuur der Nederlandsche Yereeniging tot bescherming van Dieren heeft zich met een adres gewend tot den minister van binnenlandsche zaken, met het verzoek om het gebruik van honden als trekdieren in het geheele rijk door eene wet onmogelijk te willen maken. De heeren Joh. Ykema, uitgever, en B. G. Stempels, directeur der Zuid-Hollandsche Boek- en Handelsdrukkerij, te 's-Hage, hebben het plan opge vat, in navolging van het bekende Paris-Murcie en Paris-Ischia, een dergelijke Hollandsche illustratie ten behoeve van de slachtoffers van de ramp op Java het licht te doen zien. Onze letterkundigen en kunstenaars zullen voor zeker niet aarzelen deze nationale onderneming, waaraan de Prins van OraDje zjjn beschermheer schap heeft toegezegd, hunne onmisbare medewerking te verleenen. Wegens het nabij Gonda gezonken vaartuig wordt de groote schutsluis te Vreeswijk door tal vau stoombooten en vaartuigen gepasseerd. De Regeering heeft ingetrokken het wetsont werp tot herziening der vestingwet van 1874. De zesde lijst der Unie-collecten geeft als tutaal van 150 locale comité's f 24,023. De begrooting der ontvangsten en uitgaven van de gemeente Amsterdam over 1884 (bevolking 350,202 zielen) is geraamd iu totaal op/"li,145,690. In eene gisteren ten kantore der „Neder landsche Handel-Maatschappij" gehouden vergade ring van eenige ingezetenen van Amsterdam, welke door den burgemeester werd geleid, is besloten pogingen aan to wenden tot het vormen van eene Algemeene Nederlandsche Commissie tot leniging van de ramp die Java en Sumatra getroffen heeft. Deze hoofdcommissie zal zich ten taak stellen in andere gemeenten van ons vaderland subcomités te vormen, om daardoor de zoo noodige eenheid in de uitvoering te verkrijgen. Ten einde tijdverlies te voorkomen, werd reeds direct overgegaan tot vormiog van eene plaatselijke commissie, die daar ter stede werkzaam zal zijn en waartoe, behalve de ter vergadering aanwezigen, nog een aantal ingezetenen werden nitgenoodigd. Het permanente bureel van dit comité is ge vestigd bij de Nederlandsche Handel-Maatschappij, aldaar. Ook te Batavia is reeds eene commissie van in gezetenen werkzaam, die van verschillende zijden aanzienlijken steun heeft ontvangen. Trouwens de nood schijnt groot te zijn; blijkens een ontvangen telegram toch, zijn alleen te Tjirin- gin 10,000 men8chen omgekomen. De Belgische bladen, die bericht hebben dat koning Lsopold II Vrijdag aaustaande de Amster- damsche tentoonstelling zou bezoeken, waren niet goed ingelicht. De koning der Belgen komt, naar ons met zekerheid wordt bericht, niet naar Neder land, voordat onze Koning en Koningin op hetLoo zijn aangekomen. Maar toch krijgt de tentoonstelling Yrijdag a. s. een vorstelijk bezoek. Onze Koning zal dien dag, vermoedeljjk weder met de Koningin, ten derden male na den openingsdag de tentoon stelling in oogenschouw nemen. Hbl Het uitvoerend comité voor de internationale landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam heeft besloten, die tentoonstelling te doen aanvangen op Maandag 25 Augustus in plaats van 28 Juli, waar mede aan het verlangen van verschillende particu lieren en landbouwvereenigingen is voldaan. Is men wel ingelicht, dan zouden de bekro ningen voor de Amsterdamsche tentoonstelling den 15den dezer plaats hebben. Yolgens het „Rott. Nbl." heeft mevr. Lina Schneider Vondels „Jephtha" voor eene tooneelop- voering gereed gemaakt en aan de Amsterdamsche afdeeling van het „Nederlandsch Tooneel" aange boden. Richard Hol schrijft de muziek voor de koren. Zoo mogelijk komt het stuk nog dit seizoen ten tooneele. In eene Duitsche vertolking zal het door de zorgen van mevrouw Schneider ook in Keulen worden opgevoerd bij gelegenheid van den 300- jarigen gedenkdag van Vondels geboorte in 1587. Aan het „Hbl." wordt geseind dat de inlan~ ders in de Lampongs woedend zijn en den Hollanders de schuld geven van de verwoestingen, wegens Atjeh. De toestand in de Lampongs (Sumatra) ia vreeselijk tot vijf mijlen binnenslands is alles verwoest en de dooden tellen bij duizenden. De minister vau marine ontving den 2don de zer, in antwoord op zijne gedane vraag: „Welke maatregelen zijn genomen ter waarschuwing van schepen vóór en in de Straat Soenda", van den commandant der zeemacht in Oost-Indië het vol gende bericht: „Oorlogsschepen kruisen bij Noordelijken ingang bewesten Krakatau en in Straat Soenda; opname begoDe." Bij de door het departement van koloniën gehouden aanbesteding waren voor de levering van 525 wollen dekens minste inschrijvers de heeren Jan Zuurdeeg Zn. alhier voor f 1260. Blijkens een gisteravond aan het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië is de omvaig der ramp, ten gevolge van de uitbarstingen op het eiland Krakatau, nog niet te overzien. Telok Betong is onbereikbaar, doch waarschijnlijk geheel verwoest. Yan den resident der Lampong- sche districten is nog geen bericht ontvangen; een derwaarts gezonden expeditie tracht inlichting te verkrijgen. De vaart door Straat Soenda is zeer gevaarlijk. Yoorloopige opnemingen worden door de marine gedaan. Veiligheidsmaatregelen zjjn genomen. De vuurtorens op Java's eerste punt (Zuid-West- Java) en op Ylakken Hoek staan noghet laatste vuur wordt niet ontstoken. De controleur van Katimbang (zuidoostelijk uiteinde der residentie Lampongscbe districten) W. Beyerinck is met familie gered. Gemengd Nlenws. Volgens de „Neue Freie Pr es se" werd de zoo gunstig bekend staande firma The Continental Bodega Company in Spaansche en Portugeesche wijnen, wier proeflokaal op de Breestraat No. 54 alhior gevestigd is, op de Internationale Pharma- ceutische Tentoonstelling te Woenen met de gouden medaille bekroond. Uit Katwijk aan Zee wordt ons ge schreven dat van 27 Aug. tot 2 September zijn aangekomenschipper H. De JoDg, reeder N. Haas noot, met 150 kantjes pekel- eu 14,000 stuks steur- haring; schipper H. v. d. Plas, reeder N. Haas noot, met 244 kantjes pekel- en 23,400 stuks steur- haring; schipper D. Ros, reeder N. Haasnoot, met 221 kantjes pekel- en 5000 stuks steurharing; schipper B. Yan Duyn, reoder P. Haasnoot Pzn., met 215 kantjes pekel- en 11,600 stuks steurha ring; schipper G. Yan Duyn, reeder P. Haasnoot Pzn., met 158 kantjes pekel- en 13,400 stuks steur-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1